vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, dkostas, kurtz, giorgos1999, manoslykos, georgeboy

Twitter

Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« στις: Ιουνίου 09, 2011, 01:31 »
Παρακαλώ, στο παρόν θέμα να δημοσιεύσουν μόνο τα μέλη που επιλέχτηκαν για την επίσημη δοκιμή του Nobacco Hybrid. Εφόσον συμπληρωθούν και οι 5 δοκιμές μπορούν να υπάρχουν και σχόλια.
Θέλουμε τα 5 πρώτα μηνύματα να είναι οι επίσημες δοκιμές και μόνο. Στη συνέχεια το θέμα θα είναι ελεύθερο για όλους.

EDIT: Η Nobacco έφτιαξε ένα πολύ κατατοπιστικό βίντεο για τον τρόπο αναπλήρωσης με υγρό του Hybrid. Το δημοσιεύω εδώ γιατί πιστεύω θα φανεί πολύ πολύ χρήσιμο στους χρήστες της συσκευής. Μιας και έχει και καλή ανάλυση, βάλτε το σε φουλ οθόνη για να δείτε κάθε λεπτομέρεια:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0JSv5W8_css&feature=player_embedded#at=22[/youtube]

Παρακαλώ, στο εξής, στα θέματα των επίσημων reviews να αποφεύγονται οι αναφορές και τα link σε άλλα sites εκτός της εταιρίας που τα διέθεσε.
Από τη στιγμή που τα πακέτα δόθηκαν στο φόρουμ από μια εταιρία για τη δοκιμή του δικού της προϊόντος δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο.
Επειδή η διαδικασία της απόσπασης των μηνυμάτων και της μεταφοράς τους δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Μπορείτε να δημοσιεύσετε τέτοια μηνύματα που αναφέρονται σε ίδια προϊόντα κάθε εταιρίας σε άλλα θέματα του φόρουμ που ασχολούνται με αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 17:00 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 09, 2011, 17:15 »
Ας ξεκινήσω με τις πρώτες εντυπώσεις, αλλά και φωτογραφίες.



Μας στάλθηκε από την εταιρία το κανονικό πακέτο που περιλαμβάνει 2 μπαταρίες 650 Mah, δυο ατμοποιητές με επιστόμια, ένα φορτιστής Usb+wall mount και οδηγίες χρήσης σε Αγγλικά και Ελληνικά



Στην παραπάνω φωτογραφία βλέπετε τον Hybrid μαζί με το πιπάκι του και δίπλα ένα κλασσικό EGO-T Type A atomizer.
Διαπιστώνετε πως είναι ελάχιστα μεγαλύτερος σε ύψος από τον Τ. Το πιπάκι του όμως είναι πιο λεπτό από του Τ.



Στην παραπάνω φωτογραφία βλέπετε το Hybrid με την 650 μπαταρία, συγκριτικά με το EGO-T και 900 μπαταρία



και εδώ βλέπετε το εσωτερικό του ατμοποιητή, από τη μεριά που μπαίνει το πιπάκι.
Όπως βλέπετε ο κώνος είναι γεμάτος από πολυεστερικό υλικό το οποίο ποτίζουμε με υγρό και χωράει 3 Ml πιθανόν και περισσότερο. Δεν είναι απαραίτητη η χρήση σύριγγας. Προσοχή να μην ρίξετε υγρό μέσα στην τρύπα, αλλά μόνο περιμετρικά της στα τοιχώματα του ατμοποιητή. Χρησιμοποίησα σύριγγα για να γεμίσω, απλά και μόνο για να βεβαιωθώ πως χωράει τα 3 Μl. Όντως τα χώρεσε και πιθανόν να χωρούσε και περισσότερα αφού δεν διαπίστωσα κάποια περίσσια υγρού πάνω από τον πολυεστέρα. Το απορρόφησε όλο.

 Όπως φαίνεται καθαρά στην φωτογραφία, η τρυπούλα αυτή δημιουργείται από κάτι σαν καλαμάκι που υπάρχει εκεί. Οι Moders του Forum, θα μας πουν περισσότερα για την ανατομία του προσεχώς. Είμαι σίγουρος.

Η συσκευή δούλεψε απευθείας. Ο ατμοποιητής δεν έχει μέσα εργοστασιακό υγρό όπως συνέβαινε στο παρελθόν με άλλους ατμοποιητές. Γέμισα, κούμπωσα και με την 3η τζούρα, ατμός σε ποιότητα και ποσότητα όμοιος με ενός EGO-T.
Η τζούρα του, ούτε σφιχτή ούτε χαλαρή, αλλά στο επίπεδο που πρέπει.
Το χτύπημά του, ένα κλικ πιο κάτω από του EGO-T. Πιθανόν και να μην είναι αισθητό σε άλλους.

Το πιπάκι του, από μαλακό εύκαμπτο καουτσούκ.
Η αυτόματη μπαταρία, δείχνει να έχει πολύ καλή συμπεριφορά. Έχει αυτόματο stop όταν ξεπερνάς τα 6 δευτερόλεπτα.
Δεν χρειάζεται καμία προσοχή αν τραβάς ήπια ή έντονα. Συμπεριφερθείτε του όπως θέλετε.

Καμένο καθόλου, διαρροή καμία (αν και είναι ακόμη νωρίς για κάτι τέτοιο)

Η εταιρία δίνει εγγύηση 28 ημέρες στον ατμοποιητή και αν πραγματικά κρατάει τόσο χωρίς πτώση στην απόδοση τότε ίσως έχουμε ότι καλύτερο έχει βγει μέχρι τώρα (εμπορικό προϊόν ευρείας παραγωγής) σε κάθε επίπεδο.
Ειδικά στον αρχάριο που δεν θα έχει να σκέφτεται ούτε πως να γεμίσει, ούτε τις διαρροές, ούτε αλλαγές φιτιλιών κλπ.

Το σπείρωμά του, είναι τύπου 901. Σε λίγο θα σας γράψω και δοκιμή με αντάπτορα και κλασσική EGO μπαταρία.

Αυτά ως μια πρώτη εντύπωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2011, 18:47 από parpen »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 09, 2011, 17:34 »
Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπετε τον ατμοποιητή τοποθετημένο με χρήση προσαρμοστή σε μπαταρία τύπου EGO, δηλαδή με σπείρωμα 510.



Βέβαια είναι άκομψο σε εμφάνιση, αφού δεν μπορείς να καλύψεις με κάτι, το σημείο προσαρμογής. Ωστόσο χρησιμοποιώντας την 900 Mah του EGO, πήρα λίγο καλύτερο χτύπημα και περισσότερη παραγωγή ατμού.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 09, 2011, 17:47 »
Πώ............ ρε σύ parpen,  άσε να γράψει και κανένας άλλος.. :laugh1: :laugh1:

Λοιπόν να συμπληρώσω  και εγώ 2-3 πράγματα.
Καταρχήν όσο γράφω, να πώ ότι σε πρώτη πλήρωση καυσίμου στον ατμό, έχω ρίξει 100 σταγόνες, και το έχω αφήσει να δώ άν τρέξει..
Το πιπάκι του είναι ελαστικό  όπως αναφέρθηκε, και είναι ίδιο με του 801..
Εχει μια κατασκευαστική διαφορά, αλλά κουμπώνει μια χαρά..

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 09, 2011, 17:50 »
Το σπείρωμα είναι 901, και έρχεται και σε 510 με 2.5 ml περίπου..

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 09, 2011, 17:53 »
Το ledάκι στην μπαταρία, είναι ότι πιο μικρό και διακριτικό έχετε δεί..

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 09, 2011, 17:55 »
Μπαταρίες και ato-cartomizer, είναι σφραγισμένα..

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 09, 2011, 17:58 »
115 σταγόνες μέτρησα....

Αυτά απο μένα σε γενικές γραμμές...   
Ατμιστικές εντυπώσεις....... σε κανένα δύο μέρες..

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 09, 2011, 18:11 »
Αχ.......... καλή η αυτόματη μπαταρία, αλλά μου λείπει αυτή η "ακουστική" ένδειξη... ;D

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 09, 2011, 18:51 »
Kαλα ρε παιδιά με αντίσκηνο έξω από την NOBACCO κοιμηθήκατε? :laugh1: :laugh1:
Μόλις πριν μίση ώρα παρέλαβα λόγω δουλειάς και είμαι ακομα στο άνοιγμα :)) 

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 09, 2011, 23:47 »
Μετά απο σχεδόν 6 ώρες, η μπαταρία συμπεριφέρεται πολύ καλά..

Γύρω στις 8:30 της έκανα μια μέτρηση, και ήταν στα 3.47 volt, και παρόλα αυτά δίνει ακόμα και τώρα..
Νομίζω ότι στα + του Hybrid, είναι η μπαταρία.  Βολική και χωρίς εκπλήξεις.
Και αυτό το ledάκι είναι απίστευτο έτσι που είναι διακριτικά κρυμμένο..

Το atmo-kartomizer μετρήθηκε και βγάζει στο πολύμετρο 3.1 - 3.2 Ωμ.
Αν αφαιρέσει κάποιος και την αντίσταση, είναι περίπου στα 2.5 Ωμ "μέσω όρο".

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 10, 2011, 02:31 »
Να προσθέσω και κάτι που παρατήρησα μόλις. Ο Carto-atomizer διαθέτει 4 εγκοπές στο σημείο που βιδώνει στην μπαταρία ,έναντι 2 που διαθέτουν οι EGO-Τ. Το παρατήρησα έπειτα από τις δοκιμές του Vagou που κάνει στους Τ και τις παρουσιάζει στο άλλο νήμα.


Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 10, 2011, 10:03 »
Σήμερα, δεύτερη μέρα δοκιμών, ξεκινάω με γεμάτη μπαταρία αυτή τη φορά, για να δώ τις αντοχές της.

Επίσης παρατηρώ ότι το atmo-carto αρχίζει και στρώνει, συμπεριφέρεται καλύτερα, και δίνει καλύτερη γεύση. 
Εχθές μου έβγαζε αυτή την περίεργη γεύση τών cartomizer. 

Διαρροές δεν υπάρχουν, και τα ντουμάνια είναι τούμπανο..
Το υγρό καλά κρατεί, ο atmo-carto δεν ζεσταίνεται, και απουσιάζει το καμένο.

Η τζούρα είναι πραγματικά άνετη, και αυτό οφείλεται σε αυτό που είπε και ο parpen...  στίς 4 τρύπες..  Κλείνοντας τις δύο, η τζούρα σφίγγει..

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 10, 2011, 10:52 »
Πριν λίγο, δοκίμασα συμπλήρωση υγρού στον καρτο. Δεν γνώριζα βέβαια πόσο υγρό είχε απομείνει. Δεν χρησιμοποίησα σύριγγα, αλλά έσταζα από το μπουκαλάκι.
Περίμενα να δω να περισσεύει στάθμη υγρού πάνω από την επιφάνεια του σπογγώδες υλικού, πράγμα που δεν έγινε. Αντιθέτως διαπίστωσα διαρροή από την κάτω πλευρά του (ευτυχώς δεν το είχα βιδωμένο στην μπαταρία, κάτι που και οι οδηγίες επισημαίνουν). Σταμάτησα να στάζω και σκούπισα το υγρό που έσταξε από το βίδωμα, περίπου 4-5 σταγόνες. Βίδωσα μπαταρία και ξεκίνησα. Στις 2 πρώτες τζούρες, μου ήρθε ελαχιστότατο υγρό στο στόμα και μετά όλα καλά.
Η τζούρα (παρόλη τη διαρροή) δεν έσφιξε και ήταν ως συνήθως.

Το σπογγώδες υλικό εντός του κάρτο, τελικά δεν μοιάζει με αυτό των φίλτρων. Δείχνει σαν σφουγγαράκι, τύπου Blue Foam.

Σε ότι αφορά την μπαταρία. Ξεκινώντας άτμισμα περίπου στις 3μιση εχθές το μεσημέρι, κράτησε μέχρι τις 3 μετά τα μεσάνυχτα που πήγα για ύπνο.
Την έβαλα να φορτίσει και το πρωί περίπου στις 7μιση (δηλαδή έπειτα από 4μιση ώρες) το λαμπάκι συνέχιζε να είναι κόκκινο.
Αυτό μου έκανε εντύπωση, διότι ο φορτιστής είναι 500 mah και λογικά για να φορτίσει πλήρως μια 650 mah μπαταρία, δεν χρειάζεται περισσότερο από 1 ώρα και 10-15 λεπτά.

Γράψτε και εσείς για το θέμα της φόρτισης.


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 10, 2011, 10:57 »
Ο φορτιστής είναι 150 maH και δυστυχώς θέλει 4.5 ώρες (στην 900άρα θα θελει 6 ώρες αν είναι ο ιδιος)
Τα 500maH που λέει είναι το input όχι το output....


Χρειάζεται επειγόντως ταχυφορτιστής.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180476 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535824 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085242 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12