vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

439 επισκέπτες, 8 χρήστες
gigelis78, ZoeM, manoslykos, Jorge, Silent Baze, laniel, camber, lagoudakis

Twitter

DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #885 στις: Ιουλίου 21, 2017, 22:21 »
Και σε 75. Αυτό έχω

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #886 στις: Ιουλίου 26, 2017, 21:47 »
Για το NiFe 30 του Dicodes ποιο .csv πρεπει να βαλουμε ? Υπαρχει πουθενα ετοιμο να το κατεβασω ?
Γιατι μπηκα στο steam engine
αλλα χαθηκα :idiot1: γιατι δεν ξερω ποση διαμετερο εχει το συρμα του dicodes. Μονο οτι ειναι 5.5 Ohms ανα μετρο, και tcr 320.

Το ιδιο θα ηθελα και για το NiFe 27


Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2017, 00:39 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #887 στις: Ιουλίου 29, 2017, 09:15 »
Καλημέρα! Καταρχήν συγγνώμη για την παρεμβολή ανάμεσα στην ερώτηση του #peripterου# από πάνω μου ;D... ελπίζω να απαντηθεί σύντομα! Δυστυχώς εάν ήξερα θα σου απαντούσα ... :dontknow:
Πρόσφατα κέρδισα σε ένα διαγωνισμό το πανέμορφα... :tongue_smilie: φουτουριστικό etaliens x3 το οποίο διατείνεται ότι διαθέτει chipset dna75.
Ο αγαπητός #Nikolis2000# μου έστειλε βιντεάκια που υπάρχουν και εδώ στο νήμα ( ) του niko lee vap ee καi μετά από κάποιες μέρες ατμίσματος σε απλή έκδοση... είπα να κατεβάσω το escribe και να κάνω ό,τι είναι να κάνω...
Κατέβασα το πρόγραμμα όλα καλά. Αλλά όταν συνέδεσα την συσκευή με τρία διαφορετικά καλώδια υπόψιν δεν την αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Μόνο δείχνει ότι φορτίζει. 
Μάλλον φαντάζομαι δεν ;;; Δεν έχει τσιπσετ dna?  :hmmm:Έχω απλά μείνει στην αρχική σελίδα του escribe που σου ζητάει να κάνεις connect and download settings... Αυτά! Καλή συνέχεια σε  όλους!

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #888 στις: Ιουλίου 29, 2017, 09:32 »
@Zelatini 

Τα καλώδια που δοκίμασες είναι λογικά όλα σκέτης φόρτισης και όχι data.Ψαξε να βρεις κανένα που να σου ήρθε μαζί με κανένα κινητό/φωτογραφική/mp3 player.

Δοκίμασε και σε καμμια άλλη θύρα USB καλού κακού.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #889 στις: Ιουλίου 29, 2017, 09:34 »
Καλημέρα #GRat. Λοιπόν, δοκίμασα και με το καλώδιο που ήρθε μαζί με την συσκευή και με καλώδια από κινητά. Από φωτογραφική δεν δοκίμασα. Επίσης το έβαλα και στις τέσσερις θύρες του λαπτοπ.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #890 στις: Ιουλίου 29, 2017, 11:51 »
@Zelatini
Λοιπόν στο φόρουμ της evolv λένε uninstall το escribe και ξαναβαλτο απλά πρόσεξε να επιλέξεις και τα drivers στην εγκατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #891 στις: Ιουλίου 29, 2017, 16:01 »
Καλημέρα! Καταρχήν συγγνώμη για την παρεμβολή ανάμεσα στην ερώτηση του #peripterου# από πάνω μου ;D... ελπίζω να απαντηθεί σύντομα! Δυστυχώς εάν ήξερα θα σου απαντούσα ... :dontknow: Πρόσφατα κέρδισα σε ένα διαγωνισμό το πανέμορφα... :tongue_smilie: φουτουριστικό etaliens x3 το οποίο διατείνεται ότι διαθέτει chipset dna75. Ο αγαπητός #Nikolis2000# μου έστειλε βιντεάκια που υπάρχουν και εδώ στο νήμα ( ) του niko lee vap ee καi μετά από κάποιες μέρες ατμίσματος σε απλή έκδοση... είπα να κατεβάσω το escribe και να κάνω ό,τι είναι να κάνω... Κατέβασα το πρόγραμμα όλα καλά. Αλλά όταν συνέδεσα την συσκευή με τρία διαφορετικά καλώδια υπόψιν δεν την αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Μόνο δείχνει ότι φορτίζει. Μάλλον φαντάζομαι δεν ;;; Δεν έχει τσιπσετ dna? :hmmm:Έχω απλά μείνει στην αρχική σελίδα του escribe που σου ζητάει να κάνεις connect and download settings... Αυτά! Καλή συνέχεια σε όλους!
http://www.gearbest.com/temperature-control-mods/pp_666207.html  αυτο ειναι το κανονικο
https://www.heavengifts.com/product/ETALIENS-ET-X3-MOD.html ειναι η αλλη κινεζικη εκδοση του χωρις την dna πλακετα
δεν ειμαι σιγουρος ,αλλα για να μη το βρισκει

@Zelatini Τα καλώδια που δοκίμασες είναι λογικά όλα σκέτης φόρτισης και όχι data.Ψαξε να βρεις κανένα που να σου ήρθε μαζί με κανένα κινητό/φωτογραφική/mp3 player. Δοκίμασε και σε καμμια άλλη θύρα USB καλού κακού. 
καλωδια μονο φορτησης ειναι σπανια σχεδόν δε κυκλοφορουν

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2017, 16:45 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #892 στις: Ιουλίου 29, 2017, 17:49 »
Μάλλον... τι μάλλον, ΣΙΓΟΥΡΑ, έχεις δίκιο. Δεν το γράφει κιόλας στην σελίδα της heaven gifts. Τσάμπα χάρηκα λιγουλάκι....   :tongue_smilie:
Είμαι οφ...τοπικ πλέον... αλλά μιας κι είμαι εδώ... 
Να ξερα τουλάχιστον στο συγκεκριμένο μοντ πώς ατμίζεις με watt mode με ss και μόνο αυτό! Τέσπα....

Αν αποκτήσω κάποια στιγμή πλακέτα περι ης ο λόγος θα τα ξαναπούμε :bye:

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #893 στις: Ιουλίου 29, 2017, 19:18 »
Σε watt mode μπορεις να ατμισεις και kanthal και ss δεν πειραζεις τιποτα, απλα δωσε watt.
Δεν εχω δει το menu του, αλλα αν στην οθονη δεν εχει ενδειξεις θερμοκρασιας (Celsius-TCR κτλ...) και εχεις ΜΟΝΟ watt, θα εισαι μια χαρα.

Υ.γ: Κι εγω εχω δοκιμασει το μαμα καλωδιο του δικου μου dna75 σε θυρα usb 3 και δεν το αναγνωριζε. Επρεπε να το βαλω σε θυρα usb 2

Για το NiFe 30 του Dicodes ποιο .csv πρεπει να βαλουμε ? Υπαρχει πουθενα ετοιμο να το κατεβασω ?
Γιατι μπηκα στο steam engine
αλλα χαθηκα :idiot1: γιατι δεν ξερω ποση διαμετερο εχει το συρμα του dicodes. Μονο οτι ειναι 5.5 Ohms ανα μετρο, και tcr 320.

Το ιδιο θα ηθελα και για το NiFe 27


Ευχαριστω
Update: 
Πηγα στο steam engine, 
εβαλα συρμα NiFe30 Resistherm (μαλλον αυτο ειναι του diocdes :hmmm:),
και δεν πειραξα καμια αλλη ενδειξη (διαμετρο-παχος-κτλ..)
και πανω στον πινακα "temperature control results" εκανα κλικ στο "DNA200" και μετα στο "Download TFR table as CSV file"
- Σωστα το εκανα ? 
- Το NiFe27 του Dicodes δεν το βλεπω στον πινακα, και δεν ξερω τι να κανω με αυτο.
  Δεν το εχει δουλεψει κανεις το συγκεκριμενο συρμα ?

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2017, 19:32 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #894 στις: Ιουλίου 31, 2017, 20:48 »
Προφανος δεν εχει προσπαθησει κανεις το NiFe27 και δεν μπορω να βρω .csv αρχειο πουθενα  :dontknow:



Θα ηθελα ομως τωρα να αναφερω μια παρατηρηση, ελπιζω να κανω λαθος...

Το Dna75 που εχω (hotcig DX75) οταν βρισκεται σε αναμονη, μετα απο λιγα λεπτα (περιπου 15-20) κλεινει τελειως (Off)
Ετσι οταν μετα παταω το fire button βλεπω τις 2 αρχικες οθονες χαιρετισμου.
Παρατηρησα ομως οτι οταν ειναι "off" το boxακι και πατησω fire ... μεχρι να βγαλει τις 2 πρωτες οθονες χαιρετισμου, μαλλον προλαβαινει και δινει ρευμα στο συρμα και ισως, λεω εγω τωρα, δεν προλαβαινει να διαβασει την αντισταση σωστα (αφου εχει προλαβει να την ζεστανει)
Αποτελεσμα : σε TCR mode (με ξεκλειδωτη αντισταση) ξαφνικα να ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες, και να χαλαει ολη η ρυθμιση που ειχε γινει οταν την πρωτοδιαβασε με κρυο τον ατμοποιητη.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος με αυτο που περιεγραψα, το οποιο μου εχει δημιουργησει ψυχαναγκασμο να παταω ενα μικρο "κλικ" καθε φορα που περναει λιγη ωρα και θελω να ατμισω ξανα. Με αυτο το κλικ βλεπω την συσκευη να "ξυπναει" βγαζοντας τις 2 οθονες χαιρετισμου, και μετα με ακομα ενα "κλικ" ξαναδιαβαζει την αντισταση γιατι μετα τους "χαιρετισμους" την βλεπω 0.00 Ohms

Εσεις το εχετε παρατηρησει αυτο ? ειναι η ιδεα μου, αν και εχω πολλες αμφιβολιες :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #895 στις: Ιουλίου 31, 2017, 23:12 »
Σ όλα έτσι γίνεται  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #896 στις: Αυγούστου 01, 2017, 07:24 »
Το θεμα ειναι λοιπον οταν συμβαινει αυτο που προανεφερα,
αν οντως δινει ρευμα πριν "διαβασει" την αντισταση οποτε και μπερδευεται ολο το setup, η' αν ειναι η ιδεα μου  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #897 στις: Αυγούστου 01, 2017, 08:52 »
Κοίτα, εγώ κάποιες φορές που έχω ξεχαστεί και έχω τραβήξει τζούρα ενώ έχει κλείσει μου τη δίνει κανονικά(ίσως να καθυστερεί κάποια κλάσματα) αλλά η τιμή αντίστασης είναι ίδια με πριν. Άμα τρώει σκάλωμα βγάζω μπαταρία αφήνω κάνα 2 λεπτά να κρυώσει και πατάω να ανοίξει κανονικά κ επανέρχεται. Ακόμα και παραπάνω να στη βγάλει μετά από λίγο στην επαναφέρει στην κανονική τιμή(δεδομένου ότι το σύρμα και το στήσιμο είναι οκ)

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #898 στις: Αυγούστου 01, 2017, 09:23 »
Με το που ανοίγει διαβάζει την αντιστασή σου.

Δεν δίνει ρεύμα χωρίς να ξέρει που το δίνει.

Το πιο πιθανό είναι οτι η αντίσταση δεν έχει κρυώσει ακόμα απο την τελευταία φορά που άτμισες και αντί για 0.25Ω που είναι κρύα έχει μείνει στους 0.27Ω.

Αν στο διάστημα αυτό έχεις αφαιρέσει μπαταρία απο το mod, ή έχεις κάνει upload settings απο escribe το chip θα διαβάσει 0.27Ω γιατί δεν "θυμάται¨τι φόραγε πριν το hard power down.

Μπορείς να το δοκιμάσεις αυτό, βγάζοντας μπαταρία και ξαναβάζοντας την μέσα.Αν είχες κάνει fire πριν <5-10 λεπτά τότε η αντίσταση δεν έχει πέσει σε
idle temps ακόμα και έχει μεγαλύτερη τιμή απότι όταν είναι κρύα.


Πέρα απο αυτό ίσως δεν είναι ομοιόμορφη η αντίσταση -hotspots, άνιση απόσταση σπειρών αν είναι spaced, ή το υλικό της δεν συμβαδίζει με το material που έχεις δώσει στο συγκεκριμένο profile.

Το τελευταίο είναι πολύ πιθανό αν σκεφτείς οτι πχ σε SS316L υπάρχουν διαφορές απο τον ένα και τον άλλο προμηθευτή, και μπορεί το σύρμα που πήρες για SS316L να είναι κάποιο κράμα κατώτερης ποιότητας.Αν το chip νομίζει ότι έχει άλλο υλικό απο αυτό που όντως φοράει τότε το TC τρελαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος tsicktoutsic

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Shit High And Watch..
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #899 στις: Αυγούστου 03, 2017, 13:46 »
καλησπερα με στειλανε εδω απο αλλο παραθυρο ,για το ζιρκονιο πως το παιζεται σε dna μου ειπαν οτι μπορω να το φτιαξω μονος στο escribe ,,,
μηπως το εχει κανεις διαθεσιμο ,η το παιζεται με προφιλ αλλου συρματος !!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64281 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173380 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311024 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207141 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias