vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 5 χρήστες
funes, manoslykos, white varadero, dimitrisd, Jorge

Twitter

Joyetech eCom και eCom-C

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 23:43 »
vv σημαίνει variable voltage. vw σημαίνει variable wattage.
Πρακτικά, ατμίζουμε σε βατ. Δηλαδή αυξομειώνουμε την ισχύ της μπαταρίας χρησιμοποιώντας τα βολτ, αυξάνοντας δηλαδή την τάση.
Η σχέση μεταξύ τους είναι ohmXvolt=watt. Δηλαδή αντίσταση 2 omh σε τάση 4volt = 8 watt. Η ίδια αντίσταση στα 4.5 volt ισοδυναμεί με 9 watt.

Αυτά θεωρητικά. Στην πράξη εσύ βάζεις πάνω έναν ατμοποιητή και ρυθμίζεις τα βολτ αυξομειώνοντας μεχρι να βρεις την τάση που σου κάνει ικανοποιητικό το άτμισμα.
Αν όμως αλλάξεις ατμοποιητή ή αλλάξεις κεφαλή στον ίδιο ατμοποιητή, ή με τη χρήση αυξηθεί ή πέσει η αντίσταση του ατμοποιητή, πλέον θα πρέπει να ξανα-ανεβοκατεβάσεις τα βολτ για να βρεις την επιθυμητή τάση.
Οπότε, η εναλλακτική λειτουργία με ρύθμιση των βατ, θα σε εξυπηρετήσει πιο πολύ. Παίζεις με τον ροοστάτη των βατ μέχρι να βρεις το σημείο που σε ικανοποιεί. Αν μετά από μια μέρα αλλάξεις κεφαλή ή ατμοποιητή ή αλλάξει ομική αντίσταση η κεφαλή σου λόγω χρήσης, αυτόματα η μπαταρία αυξομειώνει τα βολτ, ώστε να κρατήσει σταθερά τα βατ που εσύ ρύθμισες.

Αυτά θεωρητικά. Στην πράξη θα διαπιστώσεις ότι αν δε βάλεις εσύ χεράκι, δουλειά δε θα γίνει. Διότι αλλάζοντας ατμοποιητή, ο άλλος που θα βάλεις μπορεί να θέλει περισσότερο ή λιγότερο ρεύμα για να σε ικανοποιήσει το ίδιο, αναλογικά με κάποιον αλλο που φοράει τα ίδια ομ στην αντίσταση. Μια καινούρια κεφαλή πάντα θέλει αναλογικά λιγότερα βολτ/βατ από ότι μια που έχει κάνει 10μλ, ακόμη κι αν δεν έχουν μειωθεί στην πορεία τα ομ της. Και όταν είναι στα τελευταία της, πιθανον να θέλει να πουσάρεις το ρεύμα για να συνεχίσει να αποδίδει ικανοποιητικά.

Οπότε, πειραματίσου και με τα δυο και δες τι σε βολεύει.

Φύγαμε λιγάκι εκτός θέματος κι απολογούμαι, αλλά αν σε έστελνα στο αντίστοιχο νήμα, θα έπρεπε ίσως να διαβάσεις περισότερο. Γενικά να ξέρεις πως όποιες απορίες κι αν έχεις, υπάρχει το κατάλληλο θέμα. Πάντα βέβαια υπάρχουν τα νήματα των νέων με τις γενικές απορίες.


Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 23:54 »
1) Η αντίσταση χρειάζεται αλλαγή όταν αλλοιωθεί η γεύση ή μειωθεί πάρα πολύ η παραγωγή του ατμού. Συνήθως αυτό συμβαίνει μετά από 10-30ml υγρού, ανάλογα με το υγρό (περιεκτικότητα σε PG ή VG, άρωμα κλπ)

2) Η κεφαλή περιέχει το φυτίλι και την αντίσταση, κι αυτή είναι το ανταλλακτικό.

3) Το θέμα υπερκαλύφθηκε από την Petra  :)

4) Το eCom έχει το δικό του κούμπωμα και δεν δέχεται τους γνωστούς ατμοποιητές eGO , τουλάχιστον μέχρι να κυκλοφορήσει κάποιος αντάπτορας από eCom σε eGO.


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 16:42 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Δεν έχω καταλάβει ακόμα τη διαφορά VV και VW. Αν υπάρχει σε άλλο θέμα η συζήτηση παρακαλώ υποδείξτε μου το.

Από τη στιγμή που αντίσταση είναι σταθερή στα 2.4Ω, τότε αν δουλεύω το ηλ.τσιγάρο σε VV στα 3.3 V θα έχω ισχύ 4.5W. Αν βάλω το ηλ.τσιγάρο σε VW τότε μπορώ να το θέσω κατευθείαν στα 4.5W. Σωστός?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 16:47 »
Σωστός  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 17:05 »
Αν βαλεις ομως αλλη αντισταση διαφορετικα ομ, στα ιδια βολτ πχ 3,3 θα εχεις αλλα βατ . αν το ειχες ρυθμισμενο στα  βατ που σε ικανοποιουν το μοντακι θα εκανε αυτοματη ρυθμιση στα βολτ που αντιστοιχουν και θα εχεις την ιδια αποδοση με την προηγουμενη αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 18:45 »
Πάντως οι κεφαλές  C2 διατίθενται μόνο με αντίσταση 2.4 ohm.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 19:34 »
Ακριβώς. Άρα γιατί υπάρχει υπάρχει στο συγκεκριμένο ηλεκτρονικό τσιγάρο επιλογή vv και vw αφού κάνει την ίδια δουλειά απ'ότι φαίνεται?

Sent from my HTC One S using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gialova

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 13:29 »
Παντως και σε εμένα η μπουρμπουλήθρα παει σύννεφο, στο δε ενα απο τα δύο του πακέτου εκτοξεύει (στην κυριολεξία) υγρό στο στόμα (αηδία), γενική αισθηση και συμπέρασμα πεταμένα λεφτά.....

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 14:53 »
Οι μπουρμπουληθρες και οι "πιδακες" υγρου στο στομα ειναι ενδειξεις υπερτροφοδοσιας.
Εκτος απο τα χαμηλα watt που ειναι μια προφανης αιτια, μπορει να φταιει και η λανθασμενη παρασκευη του υγρου.

Αποσυνδεδεμένος gialova

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 15:12 »
Μωρε το δούλεψα σε ολη την γκάμα των εντάσεων που μπορεί να αποδώσει η μπαταρία...... αλλα δεν.... (εξάλλου δεν θα το περιθωριοποιούσα τόσο ευκολα μετα τα 115 ευρώ που μου κόστισε το αποτυχημένο αυτο πείραμα). Τι εννοείς αγαπητέ φίλε με την λανθασμένη παρασκευή υγρού?

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 15:23 »
Μετά την αλλαγή του ατμοποιητή δούλεψε τέλεια για μια ημέρα. Στο επόμενο γέμισμα άρχισε τα ίδια. Μπουκωμένο, υγρό στο στόμα, ζεσταίνεται εύκολα κτλ. Τσάμπα τα λεφτά...δε μπορώ να το χωνέψω ότι ένα τόσο ακριβό ηλ.τσιγάρο είναι τελείως αποτυχία. Απ'ότι φαίνεται δεν έχει τρελλή επιτυχία καθώς δεν βρίσκεις και πολλά σχόλια στο διαδίκτυο γιατο  συγκεκριμένο μοντέλο.

Βασικά αν βγει κάνα clearomizer για τη συγκεκριμένη μπαταρία τότε θα είναι σούπερ, καθώς η μπαταρία φαίνεται καλή και ποιοτική (passthrough). Φορτίζει πολύ γρήγορα και μπορώ να πω ότι κρατάει αρκετά (με βάση το άτμισμα που κάνω).

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 15:27 »
Μωρε το δούλεψα σε ολη την γκάμα των εντάσεων που μπορεί να αποδώσει η μπαταρία...... αλλα δεν.... (εξάλλου δεν θα το περιθωριοποιούσα τόσο ευκολα μετα τα 115 ευρώ που μου κόστισε το αποτυχημένο αυτο πείραμα). Τι εννοείς αγαπητέ φίλε με την λανθασμένη παρασκευή υγρού?

Να ειναι πολυ αραιο ή πολυ πηκτο.

Οταν ειχα ξεκινησει το ατμισμα κι ατμιζα αποκλειστικα ετοιμα υγρα, μου εδωσε φιλος 2-3 ιδιοκατασκευες να δοκιμασω.
Τι διαρροες, τι καμενο..
Στον ατμοποιητη του φιλου μου (επισκευασιμο με mod) ολα τελεια. Στον εγροστασιακο μου με ego μπαταρια χιλια δυο προβληματα.
Εψαχνα δυο βδομαδες να δω τι φταιει με τον ατμοποιητη και με το που ξαναγυρισα στα ετοιμα υγρα μου, ολα εφτιαξαν δια μαγειας.
Τελικα καταλαβαμε οτι τα υγρα του ειχαν λανθασμενη αραιωση 20+ % με wfi κι ενω ο επισκευασιμος του δεν ειχε θεμα να τα δουλεψει,
στον εργοστασιακο μου δεν επαιζαν με τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 15:37 »

Προσωπικά έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές μάρκες έτοιμων υγρών (συμπεριλαμβανομένου και της joyetech) και δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν ίδιο.


Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2014, 15:39 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος gialova

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 15:51 »
Το πρωτο γέμισε με ενα απο τα πιο γνωστά ζουμιά  HALO Captain Jack και το δεύτερο με το αγαπημένο μου   British Tobacco της   Plug n' Vape . Τζίφος και με τα δύο. Σίγουρα δε τα υγρά μου δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα να δουλέψουν άψογα σε οτι εργοστασιακό ατμοποιητη τα έριξα και πίστεψέ με δεν μου λείπει κανένας απο την συλλογή μου, ειτε φθηνός ειτε ακριβός, αλλα και στούς επισκευάσιμους  που το τελευταίο διάστημα άρχισα να εντρυφώ μετ' επιμελείας.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eCom και eCom-C
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 16:09 »
Δε λεω παιδια οτι φταινε τα υγρα σας, απλα τα ανεφερα ως μια πιθανοτητα που ειναι καπως κρυφη.
Μπορει καλλιστα να ειναι απλα αχρηστη η συσκευη, δεν ειναι η πρωτη φορα που θα εχει συμβει κατι τετοιο
ή να ειναι κατι πολυ απλο που δεν γινεται να το δουμε με μια οθονη κι ενα πληκτρολογιο.
Δεν την εχουν παρει και πολλοι συνατμιστες για να δουμε τι συμβαινει και με αλλους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180349 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136092 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10114 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12