vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 9 χρήστες
Milarepa, Sergios, th3ofilos, grag, maprix, knight77, Buliwyf, lagoudakis, Jorge

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #765 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 12:36 »
απο φαστεκ εκανες τη παραγγελια ?


αν εβαλες τις μπαταριεςς μαζι με αλλα πραγματα , να τα περιμενεις ολα μετα απο κανενα 2μινο οπως λενε εδω ...


τις μπαταριες σε ξεχωριστη παραγγελια μονες τους και τις ξεχνας μεχρι να σου ερθουν

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #766 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 12:42 »
το αναφερω
μπαταριες,υγρα και πραγματα που δεν ηταν αμεσα διαθεσιμα σε 2η παραγγελια

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #767 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 12:44 »
τα υγρα θα ελεγα να μην τα βαλεις μαζι με τις μπαταριες που θα κανουν 2-3 μηνες να ερθουν ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #768 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 12:47 »
Aκριβως.
Δεν υπαρχει θεμα συμβατοτητας των μπαταριων με το μοντακι , απλα οι μπαταριες θα ερθουν στην καλυτερη σε δυο μηνες.
Το Nemesis μπορει να χορεσει ολες τις μπαταριες 18χχχ


Αυτο που ειπες για τον Kayfun , δεν το καταλαβα.   Ο Kayfun δεν εχει κεραμικο.  Ο Rose εχει κεραμικο και μαλιστα δεν ειναι  πιο ευκολος ατμ/της σε σχεση με τον Kayfun.


Θα πρεπει να προσεχεις πως θα βαλεις τα συρματα μεσα στο κεραμικο και το χειροτερο απ' ολα ειναι οτι τα κεραμικα του δεν ειναι τα κοινα που τα βρησκεις σε ολα τα μαγαζια.
Αν σου σπασουν θα πρεπει να κανεις ξανα παραγγελια , ενω με ατμ/τες που εχουν τα κοινα C2κεραμικα , τα βρησκεις και στη γειτονιά σου.


Κοιτα ξανα την παραγγελια σου και ρωτα ξανα για οτι απορια εχεις.  Εδω ειμαστε για βοηθεια.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #769 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 13:06 »
τον kayfunτον αλλαξα με τον rose γιατι ηθελα να παρω καποιον με κεραμικο και περνω τον kayfun αργοτερα
εχω βαλει στην παραγγελια αν προσεξεις και 2 κεραμικα εξτρα (οταν ξανα παραγγειλω πραγματα βαζω και αλλα)
τωρα το θεμα ευκολο-δυσκολο δεν με ανησυχεί εχω υπομονη
και υπαρχουν πολλα βιντεο στο youtube που τους σεταρουν και μαθαινω απο τωρα

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #770 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 13:18 »
Οι μπαταρίες κάνουν για το μηχανικό, απλά έγραψα οτι στους λάτρεις των μηχανικών αρέσουν περισσότερο οι AW (δεν τις έχει η fastteck).  Οι Samsung που έβαλες λόγω των υψηλών Α προτιμώνται περισσότερο στα ηλεκτρονικά μοντάκια και εκεί "αξιοποιούνται" καλύτερα. Αλλά όπως είπαμε μια χαρά θα δουλέψουν και στο μηχανικό.

Τον Kayfun στον προτείναμε γιατί από τουλάχιστον το 80% των χρηστών επισκευάσιμων θεωρείται ο πιό εύκολος στο στήσιμο και με εξαιρετικές επιδόσεις. Περιηγήσου λίγο και μέτρα πόσοι έχουν τον Rose και μην μετρήσεις τις χιλιάδες που έχουν Kayfun  :))

Αλλά κυρίως διάβασε φίλε μου, διάβασε πολύ για να αποκτήσεις γνώσεις και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα από τις απόψεις όλων όσων γράφουν σε κάθε νήμα, γιατί εγώ τώρα μπορεί να γράφω και σαχλαμάρες ή να είμαι αδιάβαστος (λέμε τώρα... :)) )

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #771 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 13:23 »
Οι μπαταρίες κάνουν για το μηχανικό, απλά έγραψα οτι στους λάτρεις των μηχανικών αρέσουν περισσότερο οι AW (δεν τις έχει η fastteck).  Οι Samsung που έβαλες λόγω των υψηλών Α προτιμώνται περισσότερο στα ηλεκτονικά μοντάκια και εκεί "αξιοποιούνται" καλύτερα. Αλλά όπως είπαμε μια χαρά θα δουλέψουν και στο μηχανικό.

Τον Kayfun στον προτείναμε γιατί από τουλάχιστον το 80% των χρηστών επισκευάσιμων θεωρείται ο πιό εύκολος στο στήσιμο και με εξαιρετικές επιδόσεις. Περιηγήσου λίγο και μέτρα πόσοι έχουν τον Rose και μην μετρήσεις τις χιλιάδες που έχουν Kayfun  :))


κοντος ψαλμος αλληλουια
συντομα θα το παραγγειλω και τον kayfun για να τελιονουν τα θεματακια ενα ενα


δεν εχω καταλαβει ακομα τι παιζει με τις μπαταριες σε μηχανικο βαζουμε με προστασια? και αν εχει κικ χωρις προστασια? τι ακριβως παιζει?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2014, 14:01 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #772 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 14:34 »
Οπως σου γραφει ο Sensk , το διαβασμα δεν εβλαψε κανενα.


Για μπαταριες υπαρχουν πολλα που μπορεις να διαβασεις και να διαμορφώσεις και 'συ τη δικια σου γνωμη.


Τα νηματα


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg24473.html#msg24473


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg784098.html#msg784098


θα σε βοηθησουν παραπανω απο οτι φανταζεσαι

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #773 στις: Νοεμβρίου 28, 2014, 21:37 »
εχω ψιλοκολησει με αυτο SMOK Xpro BT50W Mod   :confused1:

το εχει δοκιμασει κανεις ?  μπορουμε να το βρουμε οικονομικα ?

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #774 στις: Νοεμβρίου 28, 2014, 22:22 »
100+ στο ebay προς το παρον με 2 μπαταριες.κ στα 98 ανευ κ το silver το εχει pre-order.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #775 στις: Δεκεμβρίου 06, 2014, 19:20 »
 Modaκιδες του φόρουμ θέλω τα φώτα σας. Σκαλίζοντας από εδώ και από εκεί μπήκα στο mood να ασχοληθώ και εγώ με mod. Ψήνομαι πολύ για το iStick αλλά δεν ξέρω τι ατμοποιητή να πάρω, πιο συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για επισκευάσιμο αλλά δεν ξέρω με ποιον θα τα πάω καλύτερα σαν αρχάριος. Γενικότερα τα χέρια μου πιάνουν και θέλω να δω πως θα τα πάω με σύρματα και φυτίλια/βαμβάκια αναλόγως τι χρησιμοποιείτε κάθε φορά. Τι μου προτείνετε; 
Αυτή τη στιγμή είμαι με Spinner II και mini aerotank και παίζω μεταξύ 3.8 – 4.3 V με αντιστάσεις 1.5 και 2.0 ohm (ψάχνω να δω τι θα μου κάτσει καλύτερα) και υγρό στα 18

 

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #776 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 00:38 »
Θέλω να κάνω την πρώτη μου απόπειρα να δουλέψω mod και θέλω τα φώτα σας. Διαβάζοντας μεγάλο μέρος του νήματος είδα οτι τα δικά μου γούστα προς το παρόν είναι παιδικά.  ::)

Ως rookie είμαι ανάμεσα σε vamo και nemesis. Άρα εκτός των άλλων σε ηλεκτρονικό και μηχανικό.
Στο τέλος με βλέπω να τα παίρνω και τα δύο.
Αλλά θα ήθελα να ξέρω τι απαιτήσεις έχουν, αν μπορώ να έχω κοινές μπαταρίες και για τα δύο και κυρίως θέματα ασφαλείας στο nemesis (γιατί η τρομοκρατία σχετικά με τα μηχανικά δίνει και παίρνει - κι όταν εισαι ψιλοάσχετος σαν εμένα επηρεάζεσαι).  :dontknow:

Σημείωση: Επειδή ξέρω οτι παίζει ρόλο να σημειώσω οτι προτιμώ για δικούς μου χ-ψ λόγους εργοστασιακούς (Nautilus, Aerotank ή και πιο οικονομικούς), οπότε για εκεί θα είναι η χρήση (άρα στάνταρ τιμές αντιστάσεων).

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.  :)

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #777 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 00:50 »
τι εχεις τωρα και τι ohm ειναι οι αντιστασεις απο του ατμοποιητες σου ;

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #778 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 00:53 »
Αν εννοείς ατμοποιητή έχω κάμποσους στη γύρα. 2 Nautilus σε καθημερινή βάση όμως, σε μπαταρίες VV. Αντιστάσεις έχω κάμποσο απόθεμα και σε BDC και σε BVC σε 1.8Ohm.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #779 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 01:21 »
Modaκιδες του φόρουμ θέλω τα φώτα σας. Σκαλίζοντας από εδώ και από εκεί μπήκα στο mood να ασχοληθώ και εγώ με mod. Ψήνομαι πολύ για το iStick αλλά δεν ξέρω τι ατμοποιητή να πάρω, πιο συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για επισκευάσιμο αλλά δεν ξέρω με ποιον θα τα πάω καλύτερα σαν αρχάριος. Γενικότερα τα χέρια μου πιάνουν και θέλω να δω πως θα τα πάω με σύρματα και φυτίλια/βαμβάκια αναλόγως τι χρησιμοποιείτε κάθε φορά. Τι μου προτείνετε; 
Αυτή τη στιγμή είμαι με Spinner II και mini aerotank και παίζω μεταξύ 3.8 – 4.3 V με αντιστάσεις 1.5 και 2.0 ohm (ψάχνω να δω τι θα μου κάτσει καλύτερα) και υγρό στα 18




Με το I - stick που ειναι 21 mm , γνωμη μου ειναι οτι ο Τηλεμαχος που ειναι κι αυτος στα 21 mm θα ταιριαξει παρα πολυ.
Βαση τις γνωμες των υπολοιπων ατμιστων ,  αλλοι ατμ/τες στο μεγεθος αυτο και πολυ αποδοτικοι , ειναι ο Aqua V1 και ο Erlkonigin.
Δεν θυμαμαι καποιον αλλο ατμ/τη αυτη τη στιγμη , αλλα σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλοι........


Για να προλαβω αυτους που θα πουν οτι υπαρχει δυσκολια στο στησιμο τους για αρχαριους , να αναφερω οτι  εσυ ο ιδιος εγραψες οτι τα χερια σου πιανουν. Οποτε αν εχεις υπομονη και επιμονη , προσωπικα με την εμπειρια που εχω μεχρι τωρα , αν θελεις , τιποτα δεν ειναι δυσκολο.


Και με 22mm ατμ/τες ομως , δε νομιζω να μην ειναι ομορφο.  Στο μεγεθος αυτο (22mm) , φυσικα υπαρχουν παρα πολλες επιλογες........




ΑΛΛΑ και με τον Aerotank μπορεις να εχεις πολυ καλα αποτελεσματα , αφου κι αυτος ειναι ατμ/της που μπορεις να επισκευασεις μονος σου τις κεφαλες του.
Θελει λιγο δουλιτσα , αλλα γινεται και ειναι και ωραιος σαν αποδοση.












Θέλω να κάνω την πρώτη μου απόπειρα να δουλέψω mod και θέλω τα φώτα σας. Διαβάζοντας μεγάλο μέρος του νήματος είδα οτι τα δικά μου γούστα προς το παρόν είναι παιδικά.  ::)

Ως rookie είμαι ανάμεσα σε vamo και nemesis. Άρα εκτός των άλλων σε ηλεκτρονικό και μηχανικό.
Στο τέλος με βλέπω να τα παίρνω και τα δύο.
Αλλά θα ήθελα να ξέρω τι απαιτήσεις έχουν, αν μπορώ να έχω κοινές μπαταρίες και για τα δύο και κυρίως θέματα ασφαλείας στο nemesis (γιατί η τρομοκρατία σχετικά με τα μηχανικά δίνει και παίρνει - κι όταν εισαι ψιλοάσχετος σαν εμένα επηρεάζεσαι).  :dontknow:

Σημείωση: Επειδή ξέρω οτι παίζει ρόλο να σημειώσω οτι προτιμώ για δικούς μου χ-ψ λόγους εργοστασιακούς (Nautilus, Aerotank ή και πιο οικονομικούς), οπότε για εκεί θα είναι η χρήση (άρα στάνταρ τιμές αντιστάσεων).

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.  :)




Και τα δυο φιλε μου εχουν τα υπερ και τα κατα.  Μπορω να πω οτι αλλιώς ατμιζεις με το μηχ/κο και αλλιως με το VV/VW. 
Το καθενα εχει το δικο του target group , ομως ασχετα τι αρεσει στον καθενα , και με τα δυο μπορεις να εχεις απολαυση στο επακρο.


Οσο για την ασφαλεια τωρα και την τρομοκρατια που αναφερεις , δεν υπαρχει κανενα θεμα και στα δυο αν σεβαστεις τους νομους του ηλεκτρισμου και την υγεια σου πανω απ' ολα.


Στο VW δεν χρειαζεται να κοιταξεις τιποτα σχεδον οσο αφορα αυτο το θεμα .  Κανεις αντ/ση με οτι τιμη θελεις και σου αρεσει και απλα πατας το κουμπι και ατμιζεις εκει που σου αρεσει σαν δυναμη , αφου ειναι ρυθμηζομενη.
Απλα εδω , η ιδια η πλακετα του μοντ , θα διαβασει αν υπαρχει καποιο λαθος στο στησιμο σου και απλα δεν θα δωσει ρευμα.
Εχει ασφαλεια η ιδια η πλακετα και ειναι πολυ γρηγορη στην αποκριση της οσο αφορα αυτο το θεμα.


Στο μηχανικο , θα πρεπει να ψαξεις λιγο στο φορουμ για το πως κανουμε αντ/ση και τι πρεπει να προσεξουμε.  Το κυριοτερο ειναι η αντ/ση μας να ειναι τετοια που να μη ζοριζει την μπαταρια και μια τιμη αντ/σης που και αποδοση θα εχεις και διαρκεια και ασφαλεια βαση λειτουργιας , ειναι τα 1.5 + Ωμ.


Ο μεγαλος κυνδυνος εδω ειναι να μην ακουμπισει το συρμα του θετικου με το υπολοιπο σώμα του ατμ/τη , που ειναι αρνητικα φορτισμενο.
Εκει θα εχουμε βραχ/μα.
Κατι αλλο ειναι οτι η τιμη των αντ/σεων μας θα πρεπει να ειναι τετοιες ωστε να μη ζοριζουμε τις μπαταριες μας , που ειναι πολυ δυνατες πλεον και η ενταση του ρευματος που παρεχουν , ειναι πολυ μεγαλη.


Στο μηχανικο  , αλλα και στο Vamo , ασφαλεια,διάρκεια,αποδοση εχεις με τις IMR/INR.
Yπαρχουν στα περισσοτερα μαγαζια πλεον και σε πολυ χαμηλες τιμες , τετοιες που δεν συμφέρει και πολυ πια να κανεις αγορα απο εξω και ακομα και μουφα να ειναι , μπορεις να μιλησεις με το μαγαζι και σιγουρα θα βρεθει η λυση.


Ακομα και τον Nautilus ομως μπορεις να τον κανεις επισκευασιμο , ειναι ομως λιγο δυσκολο να τον καταφερεις....
Και με ετοιμες κεφαλες ομως , απολαυση θα εχεις.....


Κοιτα και σ' αυτα τα νηματα ομως και θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο τρομερα τα πραγματα :


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16912.msg615206.html#msg615206


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18533.msg775970.html#msg775970


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.msg732770.html#msg732770


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg767788.html#msg767788


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg783860.html#msg783860




Kαλη δυναμη και να θυμασαι οτι ειμαστε ολοι μας εδω σε οτι χρειαστεις..... ;) :D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2014, 01:27 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43877 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix