vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 7 χρήστες
Lazy Dog, Tem, lounik, marauder800, Buliwyf, ΨΗΛΟΣ, Jorge

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος bonhamas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Dry δεν κανω ποτε. Ανοιχτες σπειρες  και απευθειας βαμβακι

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Τα UD μπορώ να πω με σιγουριά οτι είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και όσες φορές είχα πάρει(αν και έχει περάσει και 1-1.5 χρόνος) ήταν μέσα στο γράσο και θέλανε ώρα καθάρισμα.

Της geekvape αρκετά καλύτερα σε ποιότητα και πιο καθαρά αλλά και πάλι μέτρια και πανάκριβα Ελλάδα.

'Εψαχνα τιτάνιο αρχικά και κατέλειξα μετά απο αρκετό ψάξιμο να πάρω απο thecrazywirecompany απο Αγγλία.

Απο τότε σταμάτησα να αγοράζω απο Ελλάδα με τις τιμές που έχουμε εδώ 1€+ το μέτρο.
Οι παραγγελίες μου τώρα είναι ανα πεντάμηνο - εξάμηνο περί τα 50€
και μου έρχονται κοντά στα 200μέτρα σύρμα μεγάλου μεγέθος και αλλο ενα km απο 0.05mm-0,15mm για wraps.

Πλέον έχω ερωτευτεί το SS317L ή αυτό που πολλοί πλασάρουν ως G-Plat.

Τέλειο σε TC και δεν έρχεται και σε super χαμηλά ohm με περίπλοκα στησίματα.Ωραίο και σε VW.
Πριν ήμουν με SS316L και η διαφορά που βλέπω είναι οτι τα coils απλά κρατάνε περισσότερο καιρό.Στο περίπου 1.5x φορές περισσότερα dry burns για το SS317L.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
δεδομένα
KFV5 originale και μαϊμουδαρε
nife48 με καμπύλη  Nifethal 52 (Alloy52) από steam engine
dna75
2.5mm 0.25ohm ανοιχτόσπειρο 200-215 βαθμοί
υγρό 50/50 cl clone
βάμβαξ drago cotton και natural wicks platinum
(ξέρω να στήνω ή έτσι λέω :P)
αποτέλεσμα
στη δεύτερη μέρα shorted! (πρώτη μέρα όλα καλά)
έχει συμβεί 2 φορές με διαφορετικά στησίματα σε ένα εύρος 15 ημερών

καμιά ιδέα? :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Τα UD μπορώ να πω με σιγουριά οτι είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και όσες φορές είχα πάρει(αν και έχει περάσει και 1-1.5 χρόνος) ήταν μέσα στο γράσο και θέλανε ώρα καθάρισμα.

Της geekvape αρκετά καλύτερα σε ποιότητα και πιο καθαρά αλλά και πάλι μέτρια και πανάκριβα Ελλάδα.

'Εψαχνα τιτάνιο αρχικά και κατέλειξα μετά απο αρκετό ψάξιμο να πάρω απο thecrazywirecompany απο Αγγλία.

Απο τότε σταμάτησα να αγοράζω απο Ελλάδα με τις τιμές που έχουμε εδώ 1€+ το μέτρο.
Οι παραγγελίες μου τώρα είναι ανα πεντάμηνο - εξάμηνο περί τα 50€
και μου έρχονται κοντά στα 200μέτρα σύρμα μεγάλου μεγέθος και αλλο ενα km απο 0.05mm-0,15mm για wraps.

Πλέον έχω ερωτευτεί το SS317L ή αυτό που πολλοί πλασάρουν ως G-Plat.

Τέλειο σε TC και δεν έρχεται και σε super χαμηλά ohm με περίπλοκα στησίματα.Ωραίο και σε VW.
Πριν ήμουν με SS316L και η διαφορά που βλέπω είναι οτι τα coils απλά κρατάνε περισσότερο καιρό.Στο περίπου 1.5x φορές περισσότερα dry burns για το SS317L.
ακριβως ετσι,ναι σε ολα

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Tι μεταφορικα χρεωνει παλικαρια;

Αποσυνδεδεμένος paikonomou

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρείται απαραίτητη η χρήση ειδικού μετρητή ohm όταν φτιάχνεις αντιστάσεις ή κάνει την ίδια δουλειά και το mod?

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Μια χαρά κάνει. Απλά το tab  είναι λίγο πιο εύχρηστο.


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Για όσους προτιμούν το παραδοσιακό kanthal, αυτό εδώ είναι πάρα πολύ καλό, πεντακάθαρο και ουδέτερο, από Γερμανία.
Το πήρα από esmokeguru, 5,5€ τα 15 μέτρα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Tι μεταφορικα χρεωνει παλικαρια;
Στην τελευταία παραγγελία που έκανα ήταν 8,5 λίρες Αγγλίας τα μεταφορικά.

Το μονο θέμα με παραγγελίες απο Αγγλία είναι οτι και να είναι tracked απο royal mail, πρέπει να πάρεις την ACS να σου δώσουν το νέο tracking number γιατί αλλάζει και να τους ενημερώσεις ίσως για τηλ. επικοινωνίας. Τα δεματάκια πάνε Roayl mail-->GLS--->ACS courier.

Επειδή οι τυπάδες εκεί δεν βάζουν τηλέφωνο στα δέματα ή κάτι γίνεται στην μεταβίβαση των courier και χάνονται τα στοιχεία και εγώ για παράδειγμα που το σπίτι μου είναι σε κουλό μέρος για τους courier χωρίς τηλεφωνο δεν ξέρουν που να το φέρουν.Οπότε όταν παίρνω απο Αγγλία, ζητάω tracking number και μολις δω οτι μπήκε Ελλάδα παίρνω ACS για να μου δώσουν new tracking number και τους ενημερώνω και για διεύθυνση/τηλέφωνο για να με βρεί ο courier.




Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Τα UD μπορώ να πω με σιγουριά οτι είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και όσες φορές είχα πάρει(αν και έχει περάσει και 1-1.5 χρόνος) ήταν μέσα στο γράσο και θέλανε ώρα καθάρισμα.

UD χρησιμοποιώ περίπου το τελευταίο 1 χρόνο. Δεν γνωρίζω για την ποιότητα ιδιαίτερα (το μόνο άλλο kanthal που έχω χρησιμοποιήσει είναι από vape-spot Θεσσαλονίκη
και δεν διακρίνω διαφορά), αλλά ουδέποτε μου ήρθε βρώμικο. Πάντα το σκουπίζω και πάντα δεν αφήνει καθόλου βρωμιά (έχω ανοίξει πάνω από 10 συσκευασίες).

Παρόλα αυτά, περιμένω τις επόμενες μέρες παραγγελία από Zivipf μιας που φέτος αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με σύρματα (σε αναζήτηση καλύτερης απόδοσης).

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
'Ισως αλλάξανε την ποιότητα του σύρματος, δεν αποκλείεται.Πάλι όμως οι τιμές τους δεν μου κάνουν, τουλάχιστον όχι απο τα μαγαζάκια Ελλάδα. 
7,5€ τα 10μέτρα είναι πολλά για Κ1

Αν και η αλήθεια είναι οτι αυτό που με ενοχλούσε περισσότερο από όλα εδώ είναι οτι δεν βρίσκω πουθενά nichr80 και SS 36G και λεπτότερο σε καρούλι των 50μέτρων+.

Ενδεικτικά επισυνάπτω τιμές απο μια παραγγελία μικρή που έκανα για φίλο.

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Στην τελευταία παραγγελία που έκανα ήταν 8,5 λίρες Αγγλίας τα μεταφορικά.

Το μονο θέμα με παραγγελίες απο Αγγλία είναι οτι και να είναι tracked απο royal mail, πρέπει να πάρεις την ACS να σου δώσουν το νέο tracking number γιατί αλλάζει και να τους ενημερώσεις ίσως για τηλ. επικοινωνίας. Τα δεματάκια πάνε Roayl mail-->GLS--->ACS courier.

Επειδή οι τυπάδες εκεί δεν βάζουν τηλέφωνο στα δέματα ή κάτι γίνεται στην μεταβίβαση των courier και χάνονται τα στοιχεία και εγώ για παράδειγμα που το σπίτι μου είναι σε κουλό μέρος για τους courier χωρίς τηλεφωνο δεν ξέρουν που να το φέρουν.Οπότε όταν παίρνω απο Αγγλία, ζητάω tracking number και μολις δω οτι μπήκε Ελλάδα παίρνω ACS για να μου δώσουν new tracking number και τους ενημερώνω και για διεύθυνση/τηλέφωνο για να με βρεί ο courier.

Αν μπεις στο site της GLS και βαλεις το tracking number που σου δινουν θα σου βγαλει το tracking number της ACS. Οταν το δεμα μπει Ελλαδα μπαινεις στο site της ACS, βαζεις το αντιστοιχο tracking number και βλεπεις απο εκει που βρισκεται το δεμα. 

Εμενα παντως στις τελευταιες παραγγελιες μου με χρεωσανε 4 λιρες μεταφορικα.

Αποσυνδεδεμένος Mdu

με τι καθαριζετε τα συρματα πριν το στησιμο?

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
http://www.montecristo-shop.gr/surma_bambaki_diy/surma_ud_kanthal_a1_28ga_0.30mm_30ft_9.15m

Αυτό το μαγαζάκι  τα πουλάει 2.5 ευρό πάντως όχι 7.5

Αποσυνδεδεμένος Αλέξης Φιλ.

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι χαζό μάλλον. άμα πάρουμε διαφορετικής διαμέτρου σύρματα κάνθαλ ίδιας εταιρείας και τα στρίψουμε με black n decker παίζει πρόβλημα? Ας πούμε τώρα έστριψα 26AWG με 24AWG Kanthal. βγήκε πολύ χοντρό αλλά το θέμα είναι μπορώ να το χρησιμοποιήσω?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz