vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, Ηρακλης, Buliwyf, dvelev

Twitter

Διάρκεια τζούρας (ή puff)

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« στις: Ιουλίου 05, 2013, 14:52 »
Λόγω του ότι κάποιοι από εμας χρησιμοποιούμε μοντ που μετράει τις τζούρες ή puffs (όπως το eVic π.χ.) θα ήθελα να μάθω και εγώ και είμαι σίγουρος και άλλοι, πόσο διαρκεί μια τζούρα. Δηλαδή : Κάμποσες φορές έχει τύχει να διαβάσω ,,,, έφτασα τα 900puffs χθες ή εγώ έφτασα τα 400puffs την ίδια μέρα, ποιος έκανε πιο πολλές τζούρες;;;; Και το λέω αυτό επειδή του προσωπικού μου γούστου είναι να κρατάω τη τζούρα μέχρι τέλος (στα 10 δευτερόλεπτα), ή καλύτερα,,,,, το κουμπί πατημένο 10". γιατί μέσα σε αυτά τα 10" έχω κάνει 3 τζούρες, αλλά μετράει σαν ένα puff. Συγκριτικά με κάποιον φίλο, κάνω πολύ λιγότερα puffs την ίδια μέρα, αλλά η διάρκεια των δικών του σε σύγκριση με των δικών μου π.χ.  είναι λιγότερη γιατί στα 3" που έχει τραβήξει τη μια τζούρα, ξαναπατάει το κουμπί οποτε ξαναγράφει puff το σύστημα, και σε άλλα 3" παλι κ.ο.κ. .απεναντίας όπως είπα και παραπάνω, κρατάω μέχρι τέλος και τραβάω 3-4 τζούρες που μετράει σαν 1 puff όμως.
Αυτοί που έχουν το eVic θα μπορούσαν να δουν τα δεδομένα τους και να κάνουν μια πρόσθεση τα δευτερόλεπτα και να γράψουν π.χ. αυτή τη μέρα ή βδομάδα ή μήνα, έκανα τόσα puffs με τόσα δευτερόλεπτα σύνολο ώστε να δούμε πόσο κρατάει το κάθε πάτημα. Αυτοί που δεν έχουν ένα μοντ που να μετράει, μπορούν να βοηθήσουν γράφοντας πόσο κρατάνε το κουμπί της μπαταρίας (έστω στο περίπου) για να τραβήξουν, και πόσες τζούρες καταφέρνουν σε αυτό το χρόνο, αν δεν είναι μια μόνο.
-  Και αρχίζω με εμένα:  όπως είπα κρατάω σχεδόν μέχρι τέρμα (από 8 μέχρι 10") προκειμένου να μην σβήσει η θερμική αντίσταση του ατμοποιητή και χρειάζεται πάλι να ανάψει,  και να τραβήξω 3 τζούρες καλές σίγουρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2013, 22:45 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος tengu

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΡΙΟΣ
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 05, 2013, 15:13 »
μετρημενα χωρις καμια αποκλιση 3-4 δευτερα κραταει η τζουρα μου
το θεμα ειναι ομως οτι πρεπει να ορισουμε ποσο ειναι η τζουρα.... μπορει καποιος να κραταει 1 δευτερολεπτο το κουμπι(η γυναικα μου :idiot1: )
και αυτο να του αρκει.

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 05, 2013, 15:16 »
Η δική μου διάρκεια είναι 7-8 δεύτερα και τραβάω 2 τζούρες.Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει σαν απάντηση,αλλά κάπως έτσι τράβαγα και στο κ.τ.-πάντα διπλές και απανωτές τζούρες.Μού αρέσει το χτύπημα-τι να κάνουμε?

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 05, 2013, 15:16 »
Χωρίς να θέλω να ενοχλήσω, ακριβώς επειδή ο καθένας ατμίζει διαφορετικά, διαφορετικός τρόπος, διαφορετικός εξοπλισμός, διαφορετικά στησίματα, τι σημασία έχει;

Εννοείται φιλικά ..


Ωστόσο, καλά ατμίσματα !!!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 05, 2013, 16:00 »
συμφωνω με τον απο πανω μου.......Ζarathustra  ,    για να παρουμε καποιες μετρησεις θα πρεπει να θεσουμε καποιες σταθερες.......
Π.χ με ενα ατμοποιητη c5 με 1,8 ωμ  σε απλη μπαταρια ego ειναι 5-6 δευτερολεπτα , με τον ιδιο σε λαβα μπαταριοθηκη ειναι 3 δευτερολεπτα......
αλλα ολα αυτα ειναι  και σχετικα διοτι καμια φορα οι χρονοι μεγαλωνουν διοτι τραβαω διπλη τζουρα οπου την πρωτη την φυσαω εξω και την δευτερη απανωτη εισπνεω......... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 05, 2013, 17:08 »
γυρω στα 5 δευτερα η καθε τζουρα..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 05, 2013, 17:26 »
Πατημα του κουμπιου για 5-6 δευτερολεπτα εκ των οποιων τα δυο πρωτα στο περιπου ειναι μια "κουφια" τζουρα
(τον εκπνεω με τη μια τον ατμο χωρις να τον κατεβασω) και τα υπολοιπα η κανονικη μου τζουρα που κατεβαζω τον ατμο.
Αυτο ειναι το συνηθες. Μπορει να υπαρξει φορα με 2 κουφιες τζουρες ή 2 κανονικες με μια κουφια με ενα πατημα.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 05, 2013, 22:38 »
Χωρίς να θέλω να ενοχλήσω, ακριβώς επειδή ο καθένας ατμίζει διαφορετικά, διαφορετικός τρόπος, διαφορετικός εξοπλισμός, διαφορετικά στησίματα, τι σημασία έχει;

Εννοείται φιλικά ..


Ωστόσο, καλά ατμίσματα !!!  :laugh1:
δεν έχει καμία σοβαρή τουλάχιστον σημασία. είναι άλλος λόγος: αυτός που είπες. ότι ο καθένας ατμίζει με διαφορετικό τρόπο. αυτόν τον τροπο θέλω να μάθω.

αυτό το σκέφτηκα να ρωτήσω και άλλο κόσμο όταν ένας φίλος κάτοχος του evic μου είπε ότι το είχε ελαττώσει το η.τ. φτάνοντας στις 400-500 τζούρες τη μέρα. αυτό για μένα ήταν πολύ. έτσι όταν ήρθε σπίτι μου κάποια στιγμή είπα να περάσω τα δεδομένα του στον υπολογιστή μου. ανακάλυψα πως όταν ήταν στις 700 τζούρες ήταν στην ίδια διάρκεια με τις δικές μου 400 (στο περίπου όλα αυτά - κάθε τζούρα δική του ήταν και ένα πάτημα του κουμπιού, κάθε πάτημα στο δικό μου ήταν 3-4 τζούρες).  σε 15 μέρες (τελευταίες) είδα σε μένα περίπου 5900 τζούρες με διάρκεια συνολικά περίπου 44600" (δευτερόλεπτα) σχεδόν τον ίδιο χρόνο με το δικό του. Δηλαδή κάναμε με το ίδιο μοντ διαφορετική χρήση του η.τ. .
έτσι είπα να ρωτήσω και άλλο κόσμο άσχετα με τον ατμοποιητή που χρησιμοποιεί, τη διάρκεια της τζούρας που κάνει, ή καλύτερα το πάτημα του κουμπιού πόσο διαρκεί,  για να δω πως και ο υπόλοιπος κόσμος κάνει χρήση του η.τ. (στο περίπου πάντα).

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 05, 2013, 23:30 »
Περίπου 3 με 4 δευτερα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 05, 2013, 23:35 »
Ωραίο θέμα.

Και εγώ είχα την απορία πόσο κρατάει η τζούρα του καθενός. Και ειδικά με το evic υπάρχει αυτή η πληροφορία.

Εγώ ξεκίνησα με περίπου 3κάτι διάρκεια τζούρας. Τώρα όμως είμαι στα 4-5 γιατί τραβάω λίγο και βγάζω για να ζεστάνει καλά η αντίσταση και να έχω πιο πυκνό ατμό. Πάνω από 6-7 δευτερα δεν μπορώ να τραβήξω συν του ότι αρχίζει να καίει το υγρό. Για αυτό το σημείο απορώ και με σχόλια που ενοχλούνται από το όριο των 10 δευτερολέπτων σε κάποια Μοντ. Πέρα από τις 2-3 συνεχόμενες τζούρες τι μπορεί να προσφέρει το τσουρουφλισμα της αντίστασης για 15 Δευτέρα? Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Με το evic μπορείς να έχεις σαφή εικόνα των συνηθειών σου. Εγώ στην αρχή ήμουν στα 400-500 puffs την ημέρα. Τώρα είμαι περίπου στα 300+-. Και ειδικά με το ντριπινγκ έχω ελαττώσει και την κατανάλωση. Πριν έβαζα 3 ml και φυσά ρουφά τραβατονε. Τώρα η κάθε κίνηση μου κάνει και υπενθυμιση κατανάλωσης και μου αρέσει. Απλά κουβαλάς ένα μπουκαλάκι πάντα.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 05, 2013, 23:47 »
Περίεργο, αλλά σίγουρα εμπνευσμένο θέμα, θα ήταν ίσως καλύτερα σε ψηφοφορία για να βγει και καν'να στατιστικό (τα στατιστικά και το evic πάνε μαζί).


Αν και δε μετράει κανένα που είχα ως τώρα, και σε evic πιστεύω οι αριθμοί απατούν. Είναι δύκολα μετρήσιμο.


Περίπου στα 5 δεύτερα πατάω το κουμπί, αλλά σε υψηλές αντιστάσεις ακόμα και στα ίδια Watt παίρνω προκαταρκτικές τζούρες πριν κατεβάσω τον ατμό. Άρα ατμίζω λιγότερων δευτερολέπτων τζούρα. Από την άλλη συχνά αυτό το κάνω με δυο τρεις συνεχόμενες τζούρες, δηλαδή πρωίμη πρώιμη κανονική, πρώιμη πρώιμη κανονική. Πες 5'', αλλά υπολόγισε πως στις απαντήσεις θα υπάρχουν περίεργοι υπολογισμοί.

Αποσυνδεδεμένος foxergr

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα, είναι ατμός....
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 06, 2013, 01:15 »
γυρω στα 3 δευτερόλεπτα.... θέλω παραπάνω καμιά φορά βέβαια αλλά μετά από λίγο πιάνονται οι μυες στο λαιμό μου  :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 06, 2013, 02:08 »
Αν και δεν έχω επίσημο μετρητή...
4-5 δευτερόλεπτα, 1.000 τζούρες / μέρα και κάτι ψιλά.
Υποθέτω ότι οι διάφοροι τύποι της ατμο-τζούρας που διάβασα παραπάνω έχουν σχέση με δύο πράγματα κυρίως:
1) με το επιθυμητό χτύπημα που προσδοκά ο καθένας
2) με τον ατμό στο φόντο της εκνοής και πόση (άνεση; σιγουριά; ασφάλεια;) του δίνει.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 06, 2013, 09:10 »
4-5 δεύτερα κι εγώ η κάθε τζούρα, έτσι,για χτύπημα και για να βλέπω τα ντουμάνια!Με το digital vv by seb κι έναν cisco 306 lr

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: Διάρκεια τζούρας (ή puff)
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 06, 2013, 12:00 »
5-6 sec minimum,
έχω ανάγκη και από χτύπημα και από ντουμάνι :-[

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro