vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

377 επισκέπτες, 4 χρήστες
Harris, Mimhsdr, Doubt, bloodlessz

Twitter

Aspire Cleito

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #225 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:13 »
κατάλαβα τι εννοείς..!  το έχω παρατήσει και εγώ σε πολλές αντίστασης ακόμα και σε αυτή που έχω τώρα... 

χωρίς πλακα τώρα δοκίμασε με άλλο υγρό όχι diy και δες αν είναι το ίδιο..! σκέφτομαι ότι 20% νερό αντί για PG είναι το πρόβλημα...  

δεν έχεις να χάσεις κάτι απλά δοκίμασε κατά 90% πιστεύω εκεί ευθύνεται...   :)

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #226 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:23 »
Αυτό θα κάνω :D Φαντάζομαι με πιο παχύρρευστα υγρά, π.χ. Natura ή ακόμα και με βάση Pink Mule με 100%VG δεν θα έχω θέμα, σωστά; :)

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #227 στις: Ιουνίου 15, 2016, 22:21 »
πιστεύω πως ναι...! μια φορα είχα βάλει και εγώ ένα υγρό 50/50 και είδα διαρροές για κάποιο περίεργο λόγο και στο κατάστημα μου είχανε πει να αλλάξω αντίσταση μετά πάλι τα ίδια.. από τότε που βάζω high VG είμαι μια χαρά...! διαρροές σπανια και έχω να το καθαρίσω και 15μέρες τώρα περίπου...! 

πάντως είναι αρκετά περίεργο να έχει έστω και αυτές τις μικρές διαρροές...! εγώ έχει τύχει να χάσει πολύ υγρό και να λερώσω και το μοντακι... 
επίσης καλο είναι κάθε 4-5 μέρες να πλένεις τον ατμοποιητη με χλιαρό νερό και σαπούνι..! αυτό κάνω και μετά το στεγνώνω με πιστολάκι για πιο γρήγορα..!
αν και είμαι πολύ σίγουρος ότι φταίει το 20% νερό πιστεύω πως περνάει από το βαμβάκι το νερό και σου δημιουργεί τις διαρροές..!


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #228 στις: Ιουνίου 16, 2016, 05:39 »
Περίεργο πάντως γιατί έχω διαβάσει πως και με 50/50 δεν έχει γενικά διαρροές. Θα δοκιμάσω πάντως πιο παχύρρευστο αν και κάτι μου λέει πως ο δεύτερος που σκοπεύω να πάρω για τα μη-καπνικά μου δεν θα έχει θέματα :thumpup:

Τώρα που το ξαναγέμισα πάντως, το είδα. Το επάνω μέρος του βαμβακιού στην κυριολεξία μούλιασε, και μετά από λίγο μαζεύτηκαν σταγόνες και έπεσαν στο κέντρο. Υπερτροφοδοσία... το θέμα είναι φταίει το υγρό, η αντίσταση (η 3η που άλλαξα σήμερα) ή κάτι άλλο  ??? Μέχρι να βρεθεί η λύση, αφού γεμίσω και πριν κουμπώσω το καπάκι, στρίβω χαρτοπετσέτα και τη ρίχνω μέσα στο κέντρο, την αφήνω λίγο να μαζέψει το υγρό που θα περισσέψει και έτοιμος.

Γενικά δεν τα πάω και πολύ καλά με τους ατμοποιητές έτσι κι αλλιώς, με τον Τριτωνάκο χρειάστηκε να αλλάξω δύο για να μην μου βγάζει προβλήματα. :wall: Δεν έχει να κάνει με τον ίδιο τον ατμοποιητή, η εμπειρία που προσφέρει είναι άριστη, απλά -ως συνήθως- έπεσα στην περίπτωση  :))

Πάντα σε κάθε αλλαγή αντίστασης, 6-7 μέρες, του ρίχνω πλύσιμο και μετά με πιστολάκι  8)

Σχετικό-άσχετο (ίσως), πρόσεξα ότι μετά από το τελευταίο γέμισμα, στο κάτω μέρος εκεί ακριβώς που το τζαμάκι συναντάει το oring έχουν σχηματιστεί περιμετρικά πολλές και μικρές φουσκάλες αέρα που δεν φεύγουν με τίποτα. Συμβαίνει και σε άλλους ή να ανησυχώ;  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2016, 06:18 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #229 στις: Ιουνίου 17, 2016, 00:16 »
αυτό με τις μικρές φουσκάλες στο λαστιχάκι το έχω παρατήρηση και εγώ... έφυγαν μονες τους... :P
κάθε 6 μέρες αλλάζεις αντίσταση? προσωπικά από τότε που πήρα τον cleito ατμίζω στα 50-55W με κεφαλή 0.4  και αντίσταση αλλάζω κάθε μηνα και ξεπερνάω τα 150+ ml

είναι ο μοναδικός ατμοποιητης που δεν έχω προβλήματα...  το μονο θέμα μου ότι ο ατμός που βγάζει δεν είναι τόσο πυκνός ώστε να μένει στο χώρο και να αφήνει θολούρα...!! στην αρχή θυμάμαι αυτός ο ατμοποιητης έβγαζε περισσότερο πυκνό ατμό...!!! δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλα με τον τρίτον 2 με 4-5 τζούρες αφήνω θολούρα στο χώρο που είμαι και βγαίνει αυτός ο πάχυς ατμός...!    

Αποσυνδεδεμένος spyros gr

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #230 στις: Ιουνίου 17, 2016, 00:19 »
Σωστός ο shadowjump

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #231 στις: Ιουνίου 17, 2016, 03:27 »
αυτό με τις μικρές φουσκάλες στο λαστιχάκι το έχω παρατήρηση και εγώ... έφυγαν μονες τους... :P
κάθε 6 μέρες αλλάζεις αντίσταση? προσωπικά από τότε που πήρα τον cleito ατμίζω στα 50-55W με κεφαλή 0.4  και αντίσταση αλλάζω κάθε μηνα και ξεπερνάω τα 150+ ml

είναι ο μοναδικός ατμοποιητης που δεν έχω προβλήματα...  το μονο θέμα μου ότι ο ατμός που βγάζει δεν είναι τόσο πυκνός ώστε να μένει στο χώρο και να αφήνει θολούρα...!! στην αρχή θυμάμαι αυτός ο ατμοποιητης έβγαζε περισσότερο πυκνό ατμό...!!! δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλα με τον τρίτον 2 με 4-5 τζούρες αφήνω θολούρα στο χώρο που είμαι και βγαίνει αυτός ο πάχυς ατμός...!    

Εμένα ακόμα να φύγουν  :tongue_smilie: Από συνήθεια αλλάζω γύρω στη βδομάδα, με άτμισμα στα 55-58W, αυτή που έβαλα χτες θα την κρατήσω να δω πόσο περίπου αντέχει. Για την πυκνότητα του πάντως δεν παρατήρησα κάτι, βγάζει πολύ πιο πυκνό ατμό από τον τρίτωνα (1) που είχα, και στο αμάξι που άτμιζα περιμένοντας για μια δουλειά έκοβες τον ατμό με μαχαίρι  8)

Ίσως έχει να κάνει με το υγρό; Who knows. 

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #232 στις: Ιουνίου 17, 2016, 10:29 »
Δεν νομιζω να εχει να κανει με το υγρο.. ολα τα υγρα που εχω ειναι high VG και καπια 99%VG :\

Για καπιο περιεργο λογο ο τριτον 2 βγαζει παρα πολυ πυκνο ατμο με clapton 0.5 που πραγματικα επαθα πλακα...

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2016, 14:16 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #233 στις: Ιουνίου 19, 2016, 18:35 »
Εμφανίστηκαν εδώ οι κεφαλές SS316  8)
Ακριβές... εκτός αν κρατάνε τουλάχιστον δύο εβδομάδες  ::)

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #234 στις: Ιουνίου 19, 2016, 23:59 »
@akpe: τελικά τη έγινε με τον cleito σου? όλα οκ? από διαροές που έλεγες?  

τώρα σχετικά με της αντίστασης SS316 νομίζω το πολύ μέχρι 30ml  να αντέχουνε δεν ξέρω κιόλας... αλλά σίγουρα θα της δοκιμάσω με έλεγχο θερμοκρασίας, αλλα και power mode...!  

αυτή την στιγμή η καλητερες είναι η clapton  0,4  με αυτή που είχα τώρα πάντως πέρασα 2.5 εβδομάδες και έκανα 85ml  και με υγρό 90 vg φυσικά όταν διαλησα την αντισταση το σύρμα είχε γίνει κάρβουνο...!  με τόσα μλ που εκανα πάντως στα 50-55w  είμαι πολύ ευχαριστημένος...   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #235 στις: Ιουνίου 20, 2016, 08:18 »
Δεν το έλυσα εντελώς το πρόβλημα, απλά βρήκα τρόπο να το μανατζάρω ;) Θα ποστάρω σε 2-3 μέρες μόλις σιγουρευτώ πως είναι κομπλέ. Συνοπτικά, στο κάθε γέμισμα θέλει στρίψιμο λίγο χαρτί και μέσα στην αντίσταση ενώ κουμπώνει, και για 1-2 λεπτά μετά να μαζέψει όσο υγρό περισσέψει. Αυτό που κάνω και στο ΑΙΟ δηλαδή. Για τις σταγόνες που φεύγουν όταν «κάθεται» δεν βρήκα λύση, ισχύει όμως αυτό που είχα πει. Στο δίωρο θα στάξουν 1-2, καθάρισμα και μετά κομπλέ για όσες ώρες περάσουν. Ίσως απλά είναι και ατμοποιημένο υγρό που μαζεύεται σε τοιχώματα και αντίσταση και στάζει. Α, και πάντα τον αφήνω για το βράδυ όσο πιο άδειο γίνεται.

Σύντομα πάντως θα πάρω και υγρό Natura να δοκιμάσω που σε σχέση με το δικό μου το λες και «μαρμελάδα» :D

Κοίτα, σε έλεγχο θερμοκρασίας έχω καλή εμπειρία από τις ni200 και ss316 του Τρίτωνα (αν και οι τελευταίες -πάντα σύμφωνα με την Aspire- δεν δουλεύουν σε TC). Μου κρατούσαν σχεδόν το διπλάσιο. Θα τις δοκιμάσω πάντως και θα δούμε, αν και με τις 0.4 είμαι 100% ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #236 στις: Ιουνίου 21, 2016, 22:53 »
παιδιά παρατήρησα πως με υγρά τις cosmic fog συγκεκριμένα milk&honey και nutz πως δεν δίνουνε καλή γεύση με τον cleito είναι σχετικά πολύ άτονη η γεύση τους..!   στον τρίτον 2 για παράδειγμα έχει πιο έντονη γεύση..!  :/ 

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #237 στις: Ιουνίου 22, 2016, 16:52 »
Σχετικά με την πυκνότητα του ατμού που είπες πριν, σκέφτηκα κάτι που μπορεί να'ναι και πατάτα, but still...
Μήπως έχει να κάνει και με τη θερμοκρασία έξω; Δεν ξέρω, δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να το στηρίξω, αλλά ίσως τα 40ρια που βαράει ίσως επηρεάζουν τον ατμό.

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #238 στις: Ιουνίου 23, 2016, 20:36 »
δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο...!  βγαζει ντουμάνι αλλα όχι αυτό το πράγμα που θα θολώσει τον κόσμο...! πρέπει να κάνω τουλάχιστον 50+ τζούρες για να ντουμανιάσω όλο το δωμάτιο και όχι 10 όπως έκανα πρώτα... :P δες κολημα που έφαγα τώρα..  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #239 στις: Ιουνίου 25, 2016, 16:20 »
@akpe: πήρα 3 αντίστασης για cleito 0.4 και η 3 που δοκίμασα είχανε διαρροές πραγματικά έσταζε από το airflow αρκετή ποσότητα υγρού... μπορεί και μισό ml..  :/


πρέπει να έχω όρθιο τον ατμοποιητη για να μιν έχει διαρροές...  το istick pico έγινε μέσα στα λάδια...  γενικά παίζει να έχουμε ελαττωματικές παρτίδες σε αντίστασης...   :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364