vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

387 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, Tazz, dkostas, Sergios, makismaik, billythekid

Twitter

Aspire Cleito

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #210 στις: Ιουνίου 02, 2016, 18:02 »
Και γιατι να κλεισεις το air flow αφου ο ατμοποιητης ετσι και αλλοιως δεν εχει 
καμμια διαρροη οπως και να τον γεμισουμε  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #211 στις: Ιουνίου 02, 2016, 18:17 »
Καθαρά από συνήθεια :) Καλά εμένα δεν το λες και διαρροή, μια δύο σταγονίτσες στο κέντρο.
Ίσως συνέβη επειδή ναι, στο priming έσταξα και στο κέντρο υγρό. Γενικώς όταν το γεμίζω καλό είναι φαντάζομαι να αφήνω και λίγο κενό, να μην το τιγκάρω  8)

Είπα να αρχίσω να μετράω απόδοση μπαταρίας και κατανάλωση υγρού, και από το πρώτο δίωρο έμεινα λίγο... συγκεκριμένα σε μιάμιση ώρα ατμίσματος με την 0.4 στα 58w, με 72 puffs και 109 δευτερόλεπτα συνολικά το τανκάκι άδειασε κατά περίπου τα 2/3 :idiot1:

Δεν θέλω καν να μάθω πόσα «πίνει» η 0.2  :))

Ακόμα, spitback δεν έχω καθόλου με την 0.4, εκτός από μια περίπτωση: μετά την αναπλήρωση υγρού. Δεν έχω ιδέα γιατί αλλά στις πρώτες τζούρες μου φαίνεται σαν να φτύνει ενώ ταυτόχρονα έχω μειωμένη παραγωγή ατμού και αυξημένο χτύπημα, με αποτέλεσμα να μην τραβάω τόσο δυνατά όσο συνήθως. Στρώνει μόνο του μετά από λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2016, 03:36 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #212 στις: Ιουνίου 03, 2016, 23:34 »
παιδιά τελευταία έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 //>0.4 αντίστασης αλλα παρατηρώ ότι δεν έχει αυτή την πυκνότητα του ατμού... ατμίζω odin 101 και halo malibu   ενώ έχουνε σχετικά καλή παραγωγή ατμού διαλύεται σχετικά άμεσος ο ατμός...  νομίζω στην αρχή είχα πολύ περισσότερο...  


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #213 στις: Ιουνίου 08, 2016, 20:04 »
Εγώ με τη δεύτερη 0.4 τώρα δεν βλέπω καμία διαφορά στην πυκνότητα, βέβαια την έβαλα πριν λίγο και εδώ και 3-4 μέρες ήμουν με τη 0.2. Θα δω πως θα πάει πάντως.

Γενικά, αν τον αφήσουμε «ξαπλωμένο» επάνω στο μοντάκι δεν παίζει πιθανότητα διαρροής, έτσι; Ή καλύτερα όσο μπορούμε πιο όρθιο;  8)

Edit: και κάτι ακόμα;, πρόσεξα ότι κάθε φορά που ξεβιδωνω το καπάκι για αναπλήρωση φεύγουν φυσαλίδες από τις τρύπες τροφοδοσίας με αποτέλεσμα να μαζεύεται λίγο υγρό στο κέντρο. Υπερτροφοδοσια; Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό (για τις φυσαλίδες εννοώ) η κάτι κάνω λάθος; π.χ. τον γεμίζω πολύ νωρίς, όταν πέσει η στάθμη λίγο πιο κάτω από τη μέση, ή το σφίγγω πολύ στο βίδωμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 08, 2016, 21:32 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #214 στις: Ιουνίου 09, 2016, 02:26 »
Θα ετυχε μαλλον με την κεφαλη να βγαινουν οι φουσκες. Εμενα δεν μου εχει τυχει. Οσο για το ξαπλωμα, οπως και να τον βαλεις, διαρροη δεν θα εχεις!

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #215 στις: Ιουνίου 09, 2016, 13:41 »
Χμμμ μήπως παίζει ρόλο και το υγρό; Γιατί πρόσεξα τώρα πως αν τον αφήσω π.χ. όλο το βράδυ, πάλι έχει στάξει ελάχιστο υγρό στο κέντρο της κεφαλής, φαντάζομαι από την αντίσταση. Μισή σταγόνα μάξιμουμ, και ειδικά λόγω διαμέτρου καθαρίζει πανεύκολα. Οπότε ίσως με την πίεση που δημιουργείται στο ξεβίδωμα συμβαίνει το ίδιο;

Με βάση FA παίζω, ναι μεν είναι 80% VG αλλά 20% νερό και όχι PG, οπότε είναι πιο λεπτόρρευστο από ένα τυπικό 80/20 με PG. 

Επιεικώς ασήμαντο πάντως, απλά το αναφέρω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #216 στις: Ιουνίου 13, 2016, 18:37 »
Χμμ για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία το αμέσως προηγούμενο post :-\

Τελικά μάλλον έπεσα σε προβληματικό κομμάτι ή/και αντίσταση;

Μονίμως μετά το γέμισμα και μετά από «καθισιό» αυτό που περιγράφω, χτες πρόσεξα πάλι πως είχε φύγει υγρό στις τρύπες εισαγωγής του αέρα. Όχι αρκετό για να στάξει στο μοντάκι, αλλά αρκετό για να ποτίσει και να φαίνεται αλλά και να λερώνει τα δάχτυλα μου όταν ρυθμίζω την εισαγωγή, οπότε μάλλον έφυγε υγρό και κατά τη χρήση.. Εντάξει, δεν με ενοχλεί το να το καθαρίζω μια στο τόσο όταν γεμίζω, αλλά το τσεκάρω συνέχεια και να είμαι με μια χαρτοπετσέτα μονίμως στο χέρι είναι λίγο κάπως...

Θα ενημερώσω όταν αλλάξω αντίσταση για το αν βελτιώθηκε

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #217 στις: Ιουνίου 15, 2016, 14:02 »
@akpe: αυτό έχει συμβεί και σε εμενα 2 φορες... μόλις άλλαξα αντίσταση ήτανε ok..!! 

αυτό που με ξενερώνει τώρα είναι η μειωμένη παραγωγή ατμού ακόμα και στα 50W βγαίνει κάπως αραιωμένος και όχι πυκνός... σε σύγκριση με τον τρίτον 2 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #218 στις: Ιουνίου 15, 2016, 15:22 »
αυτό που με ξενερώνει τώρα είναι η μειωμένη παραγωγή ατμού ακόμα και στα 50W βγαίνει κάπως αραιωμένος και όχι πυκνός... σε σύγκριση με τον τρίτον 2

Σε σύγκριση με τον cleito o triton 2 δε βγάζει ούτε το μισό ντουμάνι.... ::)

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #219 στις: Ιουνίου 15, 2016, 15:51 »
για να σου δώσω να καταλάβεις.. το ντουμάνι είναι πολύ..! αλλα όχι πυκνό όπως του triton 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #220 στις: Ιουνίου 15, 2016, 15:51 »
Μιλάμε για το ίδιο υγρό και στους δύο και σε καινούριες αντιστάσεις φαντάζομαι, ε?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #221 στις: Ιουνίου 15, 2016, 16:33 »
ε ναι...!! 

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #222 στις: Ιουνίου 15, 2016, 18:08 »
@akpe: αυτό έχει συμβεί και σε εμενα 2 φορες... μόλις άλλαξα αντίσταση ήτανε ok..!!

Χμμ μου συνέβαινε και στις δύο που είχε μέσα το κουτί, και σε νέα τώρα. Θα δοκιμάσω και καινούρια πάντως σε λίγες ημέρες που θα παραδώσει πνεύμα και θα ενημερώσω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #223 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:13 »
φιλε μου το tank το γεμίζεις μέχρι πάνω? αν ναι τότε αυτό είναι το πρόβλημα... 

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Cleito
« Απάντηση #224 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:29 »
Έχω δοκιμάσει και μέχρι πάνω, και με αρκετό περιθώριο (~5mm) και μέχρι τη μέση, πάντα φεύγει λίγο  ::)

Εντωμεταξύ πρόσεξα ότι στο εσωτερικό της αντίστασης, τα τοιχώματα του βαμβακιού σα να «ξεφτίζουν», δεν ξέρω πως να το περιγράψω, εννοώ πως σε 2-3 σημεία κομμάτια βαμβακιού εξέχουν/φουσκώνουν ανάμεσα στις σπείρες της αντίστασης. Κάτι μου λέει πως αυτό φταίει, χαλάει κάπως την πίεση που ασκεί το βαμβάκι για να μην διαρρέει το υγρό με αποτέλεσμα να βγάζει μικροδιαρροή από αυτά τα σημεία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63052 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3701 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 985 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem