vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

55 επισκέπτες, 3 χρήστες
Βούδας, Xameno_Skli, Doubt

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3840 στις: Μαΐου 28, 2018, 23:43 »
...αν αλλαξει κατι και αν δεν αλλαξει εφυγε δεν μπορω να τον προσπαθησω αλλο εχω 5 μερες τωρα ασχολουμαι με αυτο το πραγμα...
Πέντε μέρες, μόνο; Να σου δώσω λίγο κουράγιο; Στον μήνα άρχισα να τον καταλαβαίνω. Βοήθησαν πολύ και οι παρατηρήσεις του φίλου [member=13664]Ribot[/member]. :thumpup:
Προσοχή στο πολύ καλό και επίμονο πλύσιμο (το υγρό πιάτων δεν αρκεί). Επιστράτευσε οδοντόκρεμες, κορέγκες και μπάνια σε δυνατή βότκα (μπορείς και να την πιείς μετά). :)  Αν δοκιμάσεις τίποτα πιό δραστικό (αν διάβασες στο νήμα) όπως βράσιμο σε γάλα ή μπάνιο σε ξυδόνερο, τότε αφαίρεσε όλα τα πλαστικά/λαστιχένια κομμάτια του. Τα o-rings θα σου συνιστούσα να τα αφήσεις σε καθαρή VG ένα βράδυ. Θα παρατείνεις την ζωή τους, θα δουλέψουν καλύτερα και (το κυριότερο) θα ξεφορτωθείς την λαστιχίλα που μυρίζεις. Φυσικά μπορείς να αγοράσεις εξαρτήματα του γνήσιου και να τον αναβαθμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3841 στις: Μαΐου 29, 2018, 00:22 »
ΑΕΤΕ καλως επανεμφανιστηκες.
Ριχτου ενα καλό πλυσιμο, αν κ δε νομίζω να χρειαζεται σίγουρα.
Λυσε ομως ολη τη βαση.
Επισης...ΚΟΥΜΠΩΣΕ σωστά το δισκακι. Δεν εχει μπει σωστα στη φωλια, εαν διακρινω καλα.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3842 στις: Μαΐου 29, 2018, 00:24 »
Ισοπροπυλική αλκοόλη. Θα τη βρεις σε όλα τα φαρμακεία, γύρω στα 100ml χρειάζεσαι. Θα τον λύσεις, θα αφήσεις στην άκρη τα o-rings και τα υπόλοιπα θα τα μουλιάσεις καμιά ωρίτσα. Είχα δοκιμάσει τα πάντα, κορέγκες, βότκες, βράσιμο, τρίψιμο, με την ισοπροπυλική μόνο ξεβρώμισε.
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και για την αντικατάσταση των o-ring με γνήσια (εγώ δεν χρησιμοποιώ airdisk, αλλά κι αυτό στις πρώτες δοκιμές μου βρωμούσε).
Θα συμφωνήσω επίσης και για το σύρμα και το βαμβάκι. Τώρα τελευταία που βαριέμαι και στρίβω απλό κανθαλάκι με coton bacon prime, παίρνω στις πρώτες τζούρες κάτι σαν καμμένο. Τις πρώτες 2-3 φορές φρίκαρα και ξαναέστηνα από την αρχή, μέχρι που καταλάβα πως θέλει τον χρόνο του να στρώσει.

Υ.Γ.: Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο του τζαμιού, αν και στη δική μου περίπτωση ήταν από κινεζομάγαζο, αγνώστου ταυτότητας.
http://vaping.gr/index.php/topic,35293.msg1298019.html#msg1298019

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3843 στις: Μαΐου 29, 2018, 00:26 »
υποτροφοδοσια, που ειναι το πρόβλημα? βάλε λίγο νερό στο υγρό σου.
Το 2012 σίγουρα.. Μα.. μπήκε το 2018 ξέρεις..  8)

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3844 στις: Μαΐου 29, 2018, 00:34 »
Ισοπροπυλική αλκοόλη
 
Είναι τοξική για τον οργανισμό. Κάνει δουλειά κλπ στο καθάρισμα, αλλά....

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3845 στις: Μαΐου 29, 2018, 00:36 »
Για πλυσιμο την προτεινε, οχι για σφηνακι :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3846 στις: Μαΐου 29, 2018, 00:43 »
[member=7533]drum[/member] να μην πιώ δηλαδή; Έβαλα και παγάκια :( 


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3847 στις: Μαΐου 29, 2018, 00:46 »
Πιες.... Αφοβα ®

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3848 στις: Μαΐου 29, 2018, 01:00 »
Η φαρμακοποιός μου δεν με προειδοποίησε για τοξικότητα. Απόρησε τι το ήθελα (όχι ότι κατάλαβε όταν της εξήγησα  :))). Τέλος πάντων, καλού-κακού μην το αλείψεις πάνω σου, Αητέ.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3849 στις: Μαΐου 29, 2018, 07:36 »
[member=13664]Ribot[/member]
Αν και δεν είμαι του αεράτου, θα δοκιμάσω και πιό ανοικτό airdisk. Ποιό θα πρότεινες που κατά τη γνώμη σου είναι ιδανικό στο θέμα γεύσης;

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3850 στις: Μαΐου 29, 2018, 10:08 »
Και εγώ έχω συναντήσει θέμα με υποτροφοδοσία. Βασικά όταν γυρίζω την ρύθμιση υγρών και βλέπω φυσσαλίδες σταματώ το άνοιγμα αλλά αργότερα προκύπτει ότι θέλει και άλλο γιατί καταλαβαίνω υποτροφοδοσία. Είναι λίγο μπέρδεμα το θέμα με τον συγκεκριμένο ατμοποιητή νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3851 στις: Μαΐου 29, 2018, 10:23 »
Αυτό είναι συνάρτηση του πόσο πυκνόρευστο είναι το υγρό μας. Με το άνοιγμα των υγρών είναι λογικό να γίνει η αρχική εκτόνωση της πίεσης προς τον χώρο ατμοποίησης, οπότε θα εμφανιστούν και οι φυσαλίδες. Αν όμως το υγρό είναι πηχτό, η τροφοδοσία δεν θα είναι επαρκής και θα το δείξει σύντομα.
Πάντως, με δεδομένο ότι έχουμε λίγο-πολύ στάνταρ περιεκτικότητας VG/PG υγρά, το fine tuning του ανοίγματος των υγρών δεν είναι δύσκολο να το καταλαβαίνουμε με το μάτι, όσο τον χρησιμοποιούμε και τον μαθαίνουμε. Προσωπικά μου αρέσει το σύστημά του που σου επιτρέπει να ρυθμίσεις τα υγρά όπως εσύ τα θες, ανάλογα με θερμοκρασίες περιβάλλοντος/πυκνότητα υγρών και δεν είναι ON/OFF όπως είναι σε αρκετούς.
* Το ίδιο fine tuning χρειάζεται και ο Kayfun Prime, πχ. Με την διαφορά ότι λόγω διαφορετικής σχεδίασης, εκεί πρέπει να βρεις το πόσες περιστροφές χρειάζεται ξεβίδωμα το τανκάκι.
Μπορεί να χρειάζεται λίγη προσοχή στην αρχή, αλλά μετά είναι μία διαδικασία που γίνεται αυτόματα και με το μάτι. :yes:

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3852 στις: Μαΐου 29, 2018, 10:47 »
treloneriti μια χαρά βρίσκω και εγώ το σύστημα ρύθμισης της ροής υγρών. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ π.χ. στον Kayfun Prime δεν πολυσκοτίζομαι και γυρίζοντας 1-2 στροφές την ρύθμιση είμαι ΟΚ ανεξαρτήτως υγρού και ποτέ έως τώρα δεν πήγε να μου δώσει καμμένο, ο Skyline φαίνεται ότι θέλει προσοχή ή μεγαλύτερη εξοικείωση. Ο Busardo στην παρουσίαση του είχε αναφέρει ότι στην αρχή το αφήνει εκεί που εμφανίζονται οι φυσαλίδες και στην συνέχεια (αργότερα ; ) τα ανοίγει κι άλλο γεγονός που επιβεβαιώνω ότι ισχύει και από την δική μου εμπειρία έως τώρα (αν και σε κλώνο).

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3853 στις: Μαΐου 29, 2018, 11:14 »
Χεχεχε. Δεν έχεις παρά να δεις το νήμα του KF Prime για να δεις ερωτήσεις και θεματάκια τροφοδοσίας.
Αλλά και ο Βουσάρδος στο βίδεο του Prime την ίδια επισήμανση για το fine tuning της τροφοδοσίας του κάνει, ενώ αν ψάξεις για βίδεα κλωνοPrime τα πράγματα γίνονται ακόμα πιό ενδιαφέροντα, αφού ο κλώνος χρειάζεται περισσότερο ξεσφίξιμο.
Πληροφοριακά και εκτός θέματος το παραπάνω μου σχόλιο. Κρατείστε μόνο την κοινή αρχή λειτουργίας του ελέγχου ροής των υγρών των δύο ατμοποιητών.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3854 στις: Μαΐου 29, 2018, 14:45 »
Ο μπουσαρδος να πα να φάει καμμια μακαρονάδα γιατί έχει ρεπσει. 
Μόλις εμφανιστεί η πρώτη φυσαλίδα, μισή στροφή ακόμα κ νετα.
Εκτός αν έχουμε βάνει μέσα κρέμα καραμελε  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 190584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag