vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

274 επισκέπτες, 9 χρήστες
th3ofilos, dkostas, Aoratix, kkoumas, camber, Doubt, bloodlessz, Milarepa, tibolaso

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #285 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 15:34 »
Σπάσε την άμεσα σε πιο ήπιες συγκεντρώσεις (30%; 50%; ό,τι σε βολέψει για περαιτέρω ανάμιξη αργότερα).
Έτσι θα έχεις δυνατή βάση που θα θέλει μεν προσοχή αλλά δεν θα είναι τόσο δυναμίτης.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #286 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 16:36 »
+1 σε ο,τι είπε ο tsabasid. Για να χειριστείς τετοια καθαρότητας νικοτίνη είναι απαραίτητος ο απαγωγός και δεν φτάνουν γυαλιά, γάντια, μάσκες, ποδιά κτλ.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #287 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 17:16 »
Επειδή δεν θέλω να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις, θεωρώ πως πρέπει να απαντήσω σε κάποια posts


Καταρχάς να πω πως δεν έχω τίποτα βαρέλια καθαρής νικοτίνης και πως δεν σκοπεύω να δηλητηριάσω το απόθεμα νερού της πόλης. Άντε να τα βάλεις με τον Batman άλλωστε.


Έτυχε και βρέθηκε στα χέρια μου ένα 15 ml μπουκάλι 99% νικοτίνης. Η νικοτίνη είναι ήδη μέσα στο μπουκάλι, το οποίο διαθέτει dropper μύτη από την οποία μπορώ να ρίξω σταγόνες κατευθείαν στο μπουκάλι με την βάση μου με αντικειμενικά μικρό ρίσκο. Δεν πρόκειται να μεταφέρω το περιεχόμενο σε άλλο δοχείο, ούτε να το ανακατέψω σε άλλο ανοιχτό δοχείο (ποτήρι ζέσεως πχ). Το στάξιμο σε σταγόνες παίρνει μερικά δευτερόλεπτα και η εξάτμιση από μπουκάλι σε μπουκάλι είναι μηδαμινή.


Έχω ήδη χρησιμοποιήσει το περισσότερο, για να φτιάξω 2 λίτρα βάσης και έχουν μείνει 2-3 ml. Είχα την ιδέα που ανέφερα νωρίτερα, και είπα να ρωτήσω να δω αν είναι καλή που μάλλον τελικά δεν είναι. Θα φτιάξω λίγη βάση ακόμα να τελειώνει.


Βάζω στοίχημα ο modivin θα μπινελικώνει από μέσα του που ήρθε να ζητήσει μια συμβουλή και αντ' αυτού άκουσε κύρηγμα.  :))   

Όχι δεν μπινελικώνω. Θεωρώ πως ότι γράφτηκε, γράφτηκε καλοπροαίρετα και μάλιστα πως καλά έκανε και γράφτηκε. Το μόνο που με ξένισε ήταν πως στην αρχική ερώτηση μου τελικά μόνο ο kostas44 απάντησε :tongue_smilie:

Τα όργανα μέτρησης που λογικά έχεις στο σπίτι, που είναι μέτριας ακρίβειας δεν ενδεικνυνται για χρήση με τόσο πυκνές ουσίες. Διότι ακόμη και το προβλεπόμενο στατιστικό λάθος στη μέτρηση, στο τελικό σου προιον θα δώσει πολύ μεγάλη απόκλιση. Αν βεβαια έχεις πρόσβαση σε όργανα ακριβείας, πχ αυτόματες πιπέτες, σιφώνια πληρώσεως, ογκομετρικες φιάλες κλπ κλπ είναι άλλη ιστορία.

Όργανα ακριβείας δεν έχω, έχω όμως ζυγαριά ακριβείας. Για την συγκέντρωση που μιλάμε, 6mg/100ml θες 0.6ml ή 0.63gr ή περίπου 22 σταγόνες νικοτίνη. Μια απόκλιση 1mg/ml είναι 0.1ml ή 4 σταγόνες περίπου. Θεωρώ πως γίνεται να πετύχω απόκλιση λιγότερη από τόσο. Παρόλα αυτά όσα είπες στην άλλη σου απάντηση περι σωστής ομογενοποίησης είναι πιο σημαντικά και αναιρούν όσα μόλις έγραψα σε αυτή την παράγραφο. :))

Άμα "ξέρεις" να χειρίζεσαι αυτήν την ποσότητα νικοτίνης και δεν ξέρεις την απάντηση στο ερώτημά σου, ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. Προφανώς είσαι ερασιτέχνης.


Προφανώς και είμαι ερασιτέχνης. Αν δεν ήμουν δεν θα έκανα τέτοιες ερωτήσεις σε forum. Το να μην ξέρει κάποιος τις ιδιαιτερότητες της ωρίμανσης όμως δεν σημαίνει πως δεν είναι ικανός να μάθει και πάρει κάποιες απαραίτητες προφυλάξεις.


Αν κάποιος έχει απορία, όσες φορές άνοιξε το μπουκάλι, αυτό έγινε σε εξωτερικό χώρο, με όλο το Walter White σέτ (γάντια νιτριλίου, μάσκα αναπνοής 3Μ, γυαλιά προστασίας, και ολόσωμη φόρμα). Έτυχε να υπάρχει ο εξοπλισμός από παλιότερα που είχε αγοραστεί για μια δουλειά βαφής με πιστόλι σε εσωτερικό χώρο. Βέβαια όλο αυτό αναιρεί και την όποια ευκολία προσέφερε η αρχική ιδέα μου  :tongue_smilie:


Μασκες, στολη, αποσταση ασφαλειας, κτλ. Το εν λογω τμημα του βιντεο ειναι απο το 09:45 μεχρι το 12:30 λεπτο


Ελπίζω να μην θεωρείς πως αυτά που φοράει η κοπέλα στο βίντεο είναι ο σωστός εξοπλισμός, γιατί δεν είναι. Ο Jeremy λέει πως μόνο αυτός αραιώνει την καθαρή νικοτίνη, οπότε μάλλον αυτός θα χρησιμοποιεί τα σωστά μέσα όταν το κάνει.


Ο σωστός εξοπλισμός είναι αυτός στο 47:30:


[youtube]pa68u0iNSHI[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #288 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 17:39 »
Χαχαχα, ναι όπως το γράφεις τώρα ΟΚ. Μιλήσαμε λίγο σαν να πρόκειται να γίνει τρομοκρατική επίθεση.  :laugh1:   Απλά πιστεύω (εμπειρικά/διαισθητικά) πως δε θα έχεις καλό αποτέλεσμα αν πας να ρίξεις μερικές σταγόνες απευθείας σε έτοιμο υγρό. Θα πρέπει θεωρώ μετά να το αναδεύσεις πααααρα πολύ καλά και να το αφήσεις ικανό χρονικό διάστημα να ομογενοποιηθεί.

Αλλά αφού έχεις ήδη φτιάξει βάση, γνώμη μου είναι φτιάξε και όση ακόμη σου βγαίνει με την υπάρχουσα νικοτίνη να τελειώνεις. Το άλλο είναι λάθος πρακτική.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #289 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 19:50 »
Φίλε modivin, χαίρομαι που δεν παρεξήγησες τα όσα γράφτηκαν. Χαίρομαι επίσης που συνατμιστές προσπάθησαν περισσότερο να σε απωθήσουν από την ιδέα να χρησιμοποιήσεις καθαρή νικοτίνη από το να σε διευκολύνουν. Αν έχεις καεί με το χυλό, φυσάς και το γιαούρτι. Ακόμα θυμάμαι βραδάκι να διαβάζω για συνατμιστή ο οποίος έφαγε σταγόνα στο μάτι από 18ρι υγρό και να προσπαθούμε κάποιοι να δώσουμε συμβουλές ώστε να ηρεμήσει μέχρι να πάει γιατρό. Έχω φάει και εγώ στο μάτι 5ρα νικοτίνη και ασυναίσθητα όταν ακούω για χρήση χιλιάρας, αυτό μου έρχεται στο μυαλό.

Θεωρώ ότι το θέμα περί νικοτίνης έληξε και είναι καιρός να επιστρέψουμε στα της ωρίμανσης!

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #290 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 20:47 »

Όχι δεν μπινελικώνω. Θεωρώ πως ότι γράφτηκε, γράφτηκε καλοπροαίρετα και μάλιστα πως καλά έκανε και γράφτηκε. Το μόνο που με ξένισε ήταν πως στην αρχική ερώτηση μου τελικά μόνο ο kostas44 απάντησε :tongue_smilie:


Και εγω σου απαντησα αμεσα και πριν πω οτιδηποτε αλλο. Μη λες λοιπον οτι δε σου απαντησα σε αυτο που ρωτησες.


Ελπίζω να μην θεωρείς πως αυτά που φοράει η κοπέλα στο βίντεο είναι ο σωστός εξοπλισμός, γιατί δεν είναι. Ο Jeremy λέει πως μόνο αυτός αραιώνει την καθαρή νικοτίνη, οπότε μάλλον αυτός θα χρησιμοποιεί τα σωστά μέσα όταν το κάνει.


Στο ιδιο το βιντεο αναφερεται στολη - εξοπλισμος, η κοπελα εβαλε μονο τη μασκα και τα γαντια, γι αυτο αλλωστε προσθεσα και το κτλ. Επισης ο jeremy λεει καθαρα στο βιντεο οτι η κοπελα αναλαμβανει αποκλειστικα ολη τη διαδικασια γιατι εχει την μεγαλυτερη εμπειρια στη συγκεκριμενη διαδικασια, οχι ο ιδιος. Δεν εδωσες μαλλον προσοχη στο βιντεο.

Αυτα ακριβως για να μη δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις και τωρα μπορουμε να επιστρεψουμε στο θεμα του νηματος.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #291 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 20:50 »
Καλά, να με σχωράς...

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #292 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 00:04 »
Αποδεδειγμένο;;; Πως; Έχει γίνει επιστημονική μελέτη ή μήπως υπάρχει μαθηματικός τύπος; Δέχομαι ότι είναι κοινή πεποίθηση και κοινώς αποδεκτό. Όχι όμως αποδεδειγμένο.
Για την ακρίβεια, η χημεία μας διδάσκει πως από τη στιγμή που ένα μείγμα είναι ομογενές, τότε όσο και να ανακατέβεις, όσο και να περιμένεις, δεν αλλάζει τίποτα. Το έχει παραδεχτεί και ο καλλιτέχνης της atmos lab. Αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω, ευχαρίστως να το συζητήσουμε και αν έχω λάθος ευχαρίστως να το δεχτώ.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #293 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 00:13 »
Ενδεχομένως η ωρίμανση να σχετίζεται με την ομογενοποίηση του μίγματος. Ως Φυσικός ξέρω πως δεν γίνεται σε όλα τα μίγματα ακαριαία. Αν και στην ανάμιξη των υγρών που ατμίζουμε δεν έχω επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη, εκ πείρας πήρα καλύτερα αποτελέσματα μετά από κάποιο εύλογο χρόνο αναμονής.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #294 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 00:30 »
Εμένα πάλι η εμπειρία μου με DIY (TPA, Atmos, FA, T-Juice, αλλά όχι After-8), μου έχει δείξει ότι η διαφορά μεταξύ άμεσου ατμίσματος (30 λεπτά από την ανάμειξη) και ωρίμανσης (μέχρι 3 εβδομάδες) είναι ανύπαρκτη. Διαφορά στη γεύση μετά από ωρίμανση (κι αυτή το πολύ μια εβδομάδα) έχω δει σε ελάχιστα έτοιμα υγρά (όπως πχ τα Halo, για τα οποία ούτως ή άλλως προτείνεται σχετική ωρίμανση από τον παρασκευαστή)

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #295 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 00:36 »
Δηλαδή αν ανακατέψω κάτι πάρα πολύ καλά, φραπέ κανονικό και περιμένω να βγουν οι φυσαλίδες του αέρα, μπορεί να μην έχω ομογενές μείγμα; αυτό που θα μπορούσα να δεχτώ, είναι η "απομογενοποίηση" του μείγματος, όπως συμβαίνει με το γάλα και τον καφέ, λόγω διαφοράς πυκνότητας και ιξώδους. Όμως αυτό θα οδηγούσε σε εξασθένιση του υγρού και όχι ωρίμανση/ισχυροποίηση.
Επίσης είναι γνωστή η οξείδωση της νικοτίνης. Όμως αυτό δεν είναι θέμα ομογενοποίησης.

Κάπου άκουσα πως μετά τη φάση με τα διακετύλια και τα acetoin κλπ, οι εταιρίες παραγωγής άρωμάτων, άλλαξαν τις συνταγές τους. Άρα ίσως άλλαξαν και οι πρώτες ύλες της after-8. Οπότε αν ισχύει αυτό, εκτος και αν παράγουν τα δικά τους αρώματα όπως η fa ή η tfa, ξεχάστε το smoke που ξέρατε. Επαναλαμβάνω πως είναι ράδιο αρβύλα, επειδή το λέω δεν ισχύει απαραίτητα. Έτσι μου είπε κάποιος
Edit : Να προσθέσω πως έχω πάνω απο χρόνο να ατμίσω diy after-8. Το σχόλιο για την αλλαγή γεύσης το λέω σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2015, 01:44 από altan678 »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #296 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 00:37 »
Αποδεδειγμένο;;; Πως; Έχει γίνει επιστημονική μελέτη ή μήπως υπάρχει μαθηματικός τύπος; Δέχομαι ότι είναι κοινή πεποίθηση και κοινώς αποδεκτό. Όχι όμως αποδεδειγμένο.
Για την ακρίβεια, η χημεία μας διδάσκει πως από τη στιγμή που ένα μείγμα είναι ομογενές, τότε όσο και να ανακατέβεις, όσο και να περιμένεις, δεν αλλάζει τίποτα. Το έχει παραδεχτεί και ο καλλιτέχνης της atmos lab. Αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω, ευχαρίστως να το συζητήσουμε και αν έχω λάθος ευχαρίστως να το δεχτώ.

Ενδεχομένως η ωρίμανση να σχετίζεται με την ομογενοποίηση του μίγματος. Ως Φυσικός ξέρω πως δεν γίνεται σε όλα τα μίγματα ακαριαία. Αν και στην ανάμιξη των υγρών που ατμίζουμε δεν έχω επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη, εκ πείρας πήρα καλύτερα αποτελέσματα μετά από κάποιο εύλογο χρόνο αναμονής.

νομιζω αυτα τα 2 πανε πακετο...
Ειδικα με τις βασεις που χρησιμοποιω εγω (συνδεσμος) αμα δεν αφησω το υγρο τουλαχιστον 3 μερες,το υγρο εχει 3 "στρωματα" : ενα πολυχρωμο (λογω αρωματος) , ενα πηχτο (λογω vg ) και ενα νερουλο αχρωμο!!σε αλλες βασεις δεν ειχα θεμα...

Αλλα εχω δοκιμασει diy υγρο την επομενη της αναμειξης και ηταν αισχρο (μπερδεμενες γευσεις,καυτερα αρωματα,και μια γευση που περιγραφα "ωμη") και μετα απο ενα μηνα που ηταν "δεμενο" και με ωραια αποδοση γευσεων!(το υγρο ηταν diy castle long)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #297 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 00:42 »
Χωρίς καμία μα ΚΑΜΙΑ εμπάθεια, να πω ότι το "Δεν πιστεύω στην ωρίμανση" του φίλου altan παραπάνω με έκανε και έλιωσα πραγματικά :laugh1: :D
Όχι ότι το θεωρώ αστείο σαν άποψη, δεν κρίνω κανέναν. Απλά ο τρόπος, η ατάκα ας πούμε, ήταν επική :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #298 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 00:54 »
Σαφώς και δεν θέλουν όλα τα υγρά ωρίμανση και σίγουρα δεν θέλουν όλα τον ίδιο χρόνο, αλλά μου έχουν τύχει τουλάχιστον 3 αρώματα που τις πρώτες 2 εβδομάδες δεν ατμίζονταν με τίποτα και μετά ήταν παράδεισος. Το ένα από αυτά μάλιστα ήθελε πάνω από 1.5 μήνα για να βελτιωθεί.

Μετά από αυτό εγώ προσωπικά είμαι πεπεισμένος για την χρησιμότητα της ωρίμανσης. Ξαναλέω, όχι πάντα και όχι το ίδιο για όλα.

Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος πως η πλειοψηφία των diy υγρών για τα οποία διαβάζω εδώ οτι είχαν "σαπουνίλα", "μεταλίλα", "φαρμακίλα" και άλλα εις "-ίλα", με ωρίμανση μερικών εβδομάδων δεν θα κατέληγαν στον νεροχύτη.


Να προσθέσω πως τα 3 αρώματα που αναφέρω πιο πάνω, ήταν πολυσύνθετες έτοιμες συνταγές (πχ κλώνοι υγρών) και όχι απλές γεύσεις (πχ σκέτη μπανάνα). Ίσως εκεί να είναι η διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #299 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 01:18 »
Χωρίς καμία μα ΚΑΜΙΑ εμπάθεια, να πω ότι το "Δεν πιστεύω στην ωρίμανση" του φίλου altan παραπάνω με έκανε και έλιωσα πραγματικά :laugh1: :D
Όχι ότι το θεωρώ αστείο σαν άποψη, δεν κρίνω κανέναν. Απλά ο τρόπος, η ατάκα ας πούμε, ήταν επική :)

Χαίρομαι που προσφέρω γέλιο. Το γέλιο γενικά μας χαλαρώνει και μας κάνει πιο ανοικτούς. Μην ανησυχείς Νικολή, δεν παρεξηγώ. Ωστόσο η λέξη "πιστεύω" είναι προσεγμένη και δεν επιλέχθηκε τυχαία...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63731 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 503 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix