vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #150 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 17:06 »
το συστημα που ανακατευουν τα υγρα τους ειναι το ιδιο με το ανακάτεμα χρωματων στο χρωματοπωλείο ... το εχω δει στην πραξη αυτο.. ενδιαφερον αυτο μιας και το εφαρμοζει μια εταιρεια που ειναι νοστιμότατη  στα υγρα της :laugh1: :yes:   

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #151 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 17:51 »



Φιλε tt.ss δεν ξέρω αλήθεια ποιά είναι η καλύτερη μέθοδος όπως είπα ξανά...Συμφωνώ με τον Κώστα που λέει ότι απλά ψαχνόμαστε.
Όμως επειδή είχα διαβασει και τα σχόλιά σου στο νημα της μαγνητικής ανάδευσης αλλά και εδώ, ισχυρίζεσαι και στα δύο ότι η αναδευση κάνει κακό, η θερμότητα κάνει κακό και η μόνη λυση είναι το ντουλάπι...μπορεί τελικά να είναι έτσι.
Όταν όμως η ίδια η T-Juice λέει στην 1η σελίδα του site της We combine cutting edge e-juice formulation and advanced steeping methods, which guarantee a very high quality end product
και o ιδρυτής της Five Pawns λεει στο video για "proprietary steeping and maturing process" που όπως λέει κανει τα υγρα τους να ξεχωρίζουν στην αγορά και πιο πριν βλεπουμε τον κουβα με το υγρό όχι να το αναδευει απλώς αλλά να του βγαζει τα ματια από το κουνημα...νομίζω ότι κάπου έχεις λάθος....
Αποκλείεται απλά να αφήνουν τα υγρά να κάθονται....σίγουρα όχι από την αρχή της παραγωγής τους πάντως!!!!
Και σίγουρα αυτοί οι τύποι κάτι παραπάνω ξέρουν!!!!

PS. Παντως για τους υπόλοιπους που ενδιαφέρονται μόλις κατάλαβα ότι η five pawns φτιάχνει τα υγρά στην ουσία μετρώντας το βάρος (gravimetric pouring system) και όχι τον όγκο....το αναφέρει στο video και φαίνεται την ώρα που ζυγίζει την παρτίδα που ετοιμάζει (κλεψτε τα ποσοστά για να φτιάξετε τον κλώνο!!! !)


[youtube]ihvE8OE8oI0[/youtube]
[/font]

Φιλέ  μου    μην  βάζεις    στον  ίδιο  χώρο  για  συζήτηση  …το  τι  κάνει  μια εταιρεία  παραγωγής  υγρών  …και  τι  κανείς   εσύ  και  εγώ  από  το  σπίτι  μας 
 
 Άλλης μορφής   αρώματα και πρώτων  υλών   αναδεύουν  αυτοί  ……που  το  ξανά  λέω  δεν  πρόκειται  πότε  να  δεις   ………………….αλλα   εμείς     
 
       
 
Απλά  πράγματα  ……………………..


***Τα  βίντεο  είναι  θέμα  μάρκετινγκ  …..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2015, 18:10 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #152 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 18:00 »
Αν και δεν έχω τρελή εμπειρία στα diy υγρά αλλά θα πω και εγώ την δική μου ανησυχία . ...

Όταν οι κατασκευαστες λένε για τις βάσεις να είναι σε δροσερό περιβάλλον μήπως το βίαιο steeping με χρήση θερμοκρασίας δεν είναι και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε?

Λέω εγώ τώρα.....

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #153 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 18:54 »
Φιλέ  μου    μην  βάζεις    στον  ίδιο  χώρο  για  συζήτηση  …το  τι  κάνει  μια εταιρεία  παραγωγής  υγρών  …και  τι  κανείς   εσύ  και  εγώ  από  το  σπίτι  μας 
 
 Άλλης μορφής   αρώματα και πρώτων  υλών   αναδεύουν  αυτοί  ……που  το  ξανά  λέω  δεν  πρόκειται  πότε  να  δεις   ………………….αλλα   εμείς     
 
       
 
Απλά  πράγματα  ……………………..


***Τα  βίντεο  είναι  θέμα  μάρκετινγκ  …..

φιλε μου  θα μιλήσω για τα ετοιμα υγρα που υπαρχουν στην Ελλαδα και νομιζω καπου και εσυ εκει παιζεις ... φανταζομαι θα ξερεις οτι μερικων κατασκευαστών  οι πρωτες υλες τους ειναι αρωματα που αγοραζουμε και μεις για τις ιδιοκατασκευές μας ... αρα οτι βαζουμε εμεις βαζουν και αυτοι .. αλλα ειπα και παλι ... αυτα τα υγρα ήδη λογω χρονου εχουν ωριμάσει μεσα στα μαγαζια που τα πουλανε ή στο εργαστηριο του κατασκευαστη ή στο σπιτι μας μεχρι να τα ανοιξουμε ... τωρα αν αναφερθηκε ο Αντωνης για τα 5 πιονια ... φανταζομαι για να σου δωσει ενα ζωντανο παραδειγμα αναδευσης .. μιας και δεν εχουμε δυστυχώς απο δικους μας ελληνες κατασκευαστες  τετοιου ειδους μαρκετινγ βιντεο ...



Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #154 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 19:07 »
Ave atque vale. :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2015, 19:51 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #155 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 19:54 »
update: το steeping  με την μεθοδο warmer  αποδιδει ...... οχι ακομα αρκετα αλλα μολις εβαλα στο τανκ μου 2 ml  απο το μπουκαλι που ειχα για 6 ωρες σημερα και εχθες απο 3 ωρες την ημερα και μετα κουνημα και φύλαγμα ... .. εννοω αποδιδει  γιατι βλεπω να παιρνω γευση πιο μεστη και εχω και στην εκπνοη νοτες του υγρου μου της καραμελας και κατι αλλο .. αυτα τα επαιρνα απο ξεχασμενα υγρα για 2 εβδομαδες .. αλλα ακομα το ψαχνω ...
τουλαχιστον ειμαι καλυμμένος σαν πρωτη φαση και επετε συνέχεια στην αναζητηση ... ... ψαχνω να το συνδιασω και με ανακάτεμα οπως είπαμε σε ανεμηστηρακι οπως του Ρενου

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #156 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 22:03 »
Παιδιά έφτιαξα 10μελο απο RY69 της atmos και το έχω 2μιση μέρες στο μπουκαλάκι του αεροστεγώς κλειστό (με καπάκι ασφαλείας) και ακολούθησα την εξής διαδικασια: ζέσταμα δίπλα από το καλοριφέρ για 3-4 ώρες τη μέρα και λίγο κούνημα με το ΄χερι πριν ξαναμπεί στο σκοτεινό ντουλάπι του. Σήμερα δεν μπόρεσα να αντισταθώ και είπα να δοκιμάσω (το πρώτο υγρό που φτιάχνω από ιδιοκατασκευή). Παρατήρησα πως στην εισπνοή είχα μια πολύ μικρή ανεπαίσθητη γεύση όμως στην εκπνοή πήρα ένα ωραίο γλυκό καπνικό άρωμα. Δεν έχω δοκιμάσει το έτοιμο της εταιρίας για να συγκρίνω, αλλά αν είναι έτσι μέσα σε 2μιση μέρες περιμένω να δω και στις 7 μέρες πως θα είναι!! Η θερμοκρασία πρέπει να ήταν γύρω στους 40-45 βαθμούς και η ανάδευση πολύ απαλή με το χέρι.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #157 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 22:23 »
φιλε μου  θα μιλήσω για τα ετοιμα υγρα που υπαρχουν στην Ελλαδα και νομιζω καπου και εσυ εκει παιζεις ... φανταζομαι θα ξερεις οτι μερικων κατασκευαστών  οι πρωτες υλες τους ειναι αρωματα που αγοραζουμε και μεις για τις ιδιοκατασκευές μας ... αρα οτι βαζουμε εμεις βαζουν και αυτοι .. αλλα ειπα και παλι ... αυτα τα υγρα ήδη λογω χρονου εχουν ωριμάσει μεσα στα μαγαζια που τα πουλανε ή στο εργαστηριο του κατασκευαστη ή στο σπιτι μας μεχρι να τα ανοιξουμε ... τωρα αν αναφερθηκε ο Αντωνης για τα 5 πιονια ... φανταζομαι για να σου δωσει ενα ζωντανο παραδειγμα αναδευσης .. μιας και δεν εχουμε δυστυχώς απο δικους μας ελληνες κατασκευαστες  τετοιου ειδους μαρκετινγ βιντεο ...


Έτσι  λίγο  αδελφέ  για  να  συντονίσεις  την  σκέψη  σου  περί  αρωμάτων  ηλεκτρονικού  τσιγάρου 
 
Ο  http://shop.perfumersapprentice.com/    είναι  μια  εταιρεία  που  σου  σερβίρει  αρώματα  για  χρήση  ηλεκτρονικού  τσιγάρου    οπού   δεν  τα  παράγει  απλά  τα  ανακατεύει  ……………………..
 
Ο  κύριος  προμηθευτής    του    είναι   ο   http://www.givaudan.com/  οπού  είναι  ο  παραγωγός  αρωμάτων  και  ένας  μεγάλος  παίχτης   σε  παγκόσμιο  επίπεδο 
 
Αν  μυρίσεις   ένα  25κιλο   πρωτογενές  άρωμα   δηλαδή  ανοίξεις  το  καπάκι  απλά  θα  κανείς  να      ένα  μισάωρο να  θυμηθείς  ποιος  είσαι  ………………..
 
Έτσι  λοιπόν   και  οι    εταιρείες    που  φτιάχνουν  υγρά    αγοράζουν  τέτοια  αρώματα   …………………………….
 
Έτσι  λοιπόν    άλλο  το  dιy   και  άλλο   φτιάχνω  υγρά  αναπλήρωσης

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #158 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 22:48 »
επειδη δεν χρειαζεται να σου μεταδωσω την σκεψη μου και ουτε το επιθυμώ η παραθεση του μηνηματος μου που εκανες δεν εχει να κανει σε τιποτα αλλο παρα να σου διευκρινησω τα λεγομενα του Αντωνη ... τωρα  αυτο που γραφεις συγνωμη αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη ουτε νοημα  :nope: και το θεμα αδερφε και τα περι συντονισεις .. σε παρακαλω δεν ειμαστε ουτε αδέρφια ουτε σου μηλησα για να ερθω σε αντιπαραθεση  :yes: σε αποκαλεσα φιλο για να σου εξηγησω κατι που ισως δεν καταλαβες ... αν εχεις καποια αλλη γνωμη την αναφερεις χωρις να κανεις αλλων ατομων  παραθεσεις  και να τους απαντησεις ..

ευχαριστω και να σεβαστεις αυτο που σου ειπα μολις τωρα και ασε να εχω και να εχουν καποια αλλα ατομα εδω μεσα την γνωμη τους ... 


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #159 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:26 »
Είναι προφανές ότι υπάρχουν δύο γνώμες περί "ωρίμανσης".
Το γεγονός είναι ότι όλοι ψάχνουμε την αλήθεια, είτε έχουμε γνώσεις είτε όχι.
Κάποιοι δεν βλέπουν διαφορά με τις μέρες (μεταξύ των οποίων και εγώ, στη συντριπτική πλειοψηφία των diy).
Κάποιοι άλλοι, βλέπουν τεράστιες διαφορές.

Το θέμα, από την μια έχει να κάνει με τους δεσμούς που "αλλάζουν" κατά την ωρίμανση.
Οι αλλαγές αυτές δεν είναι τόσο μεγάλες που το φαινόμενο να αποκαλείται "χημικό" καθώς τα επιμέρους συστατικά διατηρούν τις ιδιότητές τους.
Από την άλλη, πέρα από την επιστημονική εξήγηση, αρκετοί μαρτυρούν τεράστιες αλλαγές, παρά το υποκειμενικό της γεύσης.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρουμε μια ανάσα και να θυμηθούμε αυτό το θαυμάσιο ποστ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18726.msg671153.html#msg671153

Πέρα από το αν υπάρχει ωρίμανση ή όχι, σημαντικό ρόλο φαίνεται να παίζει και "το ποιόν" του κάθε αρώματος, η κατηγορία δηλαδή για την οποία φτιάχτηκε (καπνικό, φρουτώδες κ.λ.π,)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #160 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:34 »
ακριβως αυτο ...  μεχρι κατι μηνες πριν δεν σκευτομουν αν πραγματικα αξιζει να  περιμενω να ατμισω ενα diy  μετα απο 2 εβδομαδες ... διαβαζοντας οτι ναι χρειαζεται να περιμενεις σκεφτηκα ισως εχουν καποια καλύτερη αποψη για το θεμα .. κάθισα και τα έβαλα κατω και διαπίστωσα οτι στους δικους μου γευστικους καλυκες αυτο το περιμενε εφερε αλλο αποτελεσμα πιο πλουσιο σε γευση και ισως πιο διαφορετικο σε διαρκεια στην τζουρα γευση .. και γιαυτο ειπα να το ψαξω με τροπους διαφορους κακο δεν ειναι ο πειραματισμος ... ΑΛΛΑ σε αλλους ανθρωπους με αλλους γευστικους καλυκες δεν συμβαινει καμια αλλαγη στα υγρα .. οποτε γιατι να κανουν κατι αλλο απο αυτο που κανουν συνηθως να τα ατμιζουν αμεσως  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #161 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:37 »
σιγουρα η ωριμανση παιζει σημαντικό ρολο στην γευση ενος υγρου ειτε ειναι diy ειτε ετοιμο....

το ερωτημα ειναι σε αυτο που εγραψα και πιο πανω....

ωριμανση φυσικη δηλαδη στο δροσερό/σκοτεινό ντουλαπι για μερες ή βίαιη ωρίμανση με την  παρέμβαση θερμοκρασιας που οπως εγραψα ερχεται σε αντιθεση με τις οδηγίες φύλαξης των υγρών?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #162 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:39 »
Ψηφίζω το πρώτο, εκτός αν υπάρχουν λόγοι ανωτέρας... βίας.
Αλλά και πάλι, θα προτιμούσα το υγρό... άγουρο.
Το - απόλυτα προσωπικό μου -  σκεπτικό;
1) Καλύτερα να μην ζορίζουμε τα συστατικά, θα πάρουν τον δρόμο τους.
2) Η ωρίμανση ναι μεν μπορεί να υπάρχει, αλλά της έχει δοθεί ιδιαίτερα δυσανάλογος για την επίδρασή της ρόλος.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #163 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:40 »
update: το steeping  με την μεθοδο warmer  αποδιδει ...... οχι ακομα αρκετα αλλα μολις εβαλα στο τανκ μου 2 ml  απο το μπουκαλι που ειχα για 6 ωρες σημερα και εχθες απο 3 ωρες την ημερα και μετα κουνημα και φύλαγμα ... .. εννοω αποδιδει  γιατι βλεπω να παιρνω γευση πιο μεστη και εχω και στην εκπνοη νοτες του υγρου μου της καραμελας και κατι αλλο .. αυτα τα επαιρνα απο ξεχασμενα υγρα για 2 εβδομαδες .. αλλα ακομα το ψαχνω ...
τουλαχιστον ειμαι καλυμμένος σαν πρωτη φαση και επετε συνέχεια στην αναζητηση ... ... ψαχνω να το συνδιασω και με ανακάτεμα οπως είπαμε σε ανεμηστηρακι οπως του Ρενου


Και εγώ το ίδιο επιβαιβεώνω, ότι με το warmer έδεσαν γρηγοροτερα τα καπνικά μου από αυτά που τα άφησα  βδομάδα ( έχω μόνο καπνικά μετα φρουτώδη δεν ξέρω ακόμα). Τα πειράματα με τις θερμοκρασίες  σχεδόν τελειώσανε και έμεινε το θέμα με τις ανάδευσεις αλλά θα ασχοληθώ όταν θα καταλήξω σε γεύσεις που μου αρέσουν και θα φτιάχνω μεγάλες ποσότητες.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #164 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:43 »
Μπαμπη συντοπίτη (Σαλαμινα) :)   για μενα αγνωστο το θεμα αυτο προς στιγμη ... ενα μονο παραδειγμα εχω μονο .. εχω βαλει 2 μερες ενα υγρο μου diy  σε μια συσκευη (warmer cup)  και διαπιστωσα σε μονο 2 μερες ανα 3 ωρες την ημερα με αναδευση μετα .. αλλαξε ο χαρακτηρας του υγρου εγινε σκουροτερο οχι πολυ αλλα φαινεται διαφορα και εδωσε στην γευση κατι τσικ πανω αλλα και στην εκπνοη μια καλυτερη αποδοση την καραμελας (DIY RY4 DB)   και επειδη την ιδια μερα εκανα 2 μπουκαλια το ιδιο υγρο με ιδια νικοτινη τα συγκρινα μεταξυ τους .. και ειδα αυτην την διαφορα .. αλλα ειπαμε δεν ξερω ακομα αν ισχυει κατι καλο ή κακο ή τιποτα το αξιολογο . απο την θερμοτητα (30-50 C)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:51 από kostas44 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix