vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

536 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, giorgos1999, grag, manoslykos, sakissalonika

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #615 στις: Μαΐου 21, 2018, 16:02 »
Αγη, αν δεν κάνεις καπνικά, όπως λες, αλλά και ανάλογα με τον αριθμό των αρωμάτων που χρησιμοποιείς, οι 15 μέρες είναι το βασικό όριο ομογενοποίησης, έτσι & αλλιώς.
Αλλη παράμετρος είναι και κάποια συγκεκριμένα αρώματα που θέλουν τον χρόνο τους για να δώσουν το μάξιμουμ προφίλ τους.
Εγώ, όταν φτιάχνω κάτι καινούριο (ή δοκιμάζω μόνο ένα άρωμα για να αναλύσω το προφίλ του) το φτιάχνω σε σχετικά μεγάλη ποσότητα. Ετσι, μπορώ να το δοκιμάζω ανά βδομάδα και να παρατηρώ/καταγράφω γευστικές και οπτικές διαφορές ανα βδομάδα. Συνήθως αυτό μου παίρνει 2-3 μήνες.
*** Μιλάω μόνο για καπνικά/ημικαπνικά
Και ημουν στα μερη σου το Σαββατο.
Δεν ειπα οτι ολα τα υγρα τα κανω 2 εβδομαδες. Μονο τα καπνικα
Για παραδειγμα το παρακατω το παρακατω υγρο που ο Γιωργος το εδινε για 2 εβδομαδες με τον τροπο που το κανω το ατμιζω σε 5-6 ημερες.
Στα σχολια εχει γραψει το εξης

Steep it for two weeks. If you vape it str8 away you gonna taste just the bluebbery jam cause it is very stong. Let it steep so as to calm down.

κανοντας το οπως εγραψα συγκεκριμενα 3 χωριστα 2 μαζι ή 4 και 2 δεν μου ερχετε τοσο εντονο το bluebbery jam η τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω.

παντως επειδη βαριεμαι να περιμενω να ωριμασει ενα υγρο φτιαχνω με αυτον τον τροπο πολλα υγρα και οταν τα χρειαστω βαζω την βαση με την νικοτινη και ειναι ετοιμα σε χρονο dt

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #616 στις: Μαΐου 21, 2018, 19:32 »
Δεν θέλει ωρίμαση Πέτρο. Shake (καλό!) and Vape!  :yes:
 Έχω την εντύπωση πως για κάποιο διάστημα πρέπει να μείνει το μείγμα. Ακόμα φαίνεται η VG να κολυμπάει.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #617 στις: Μαΐου 21, 2018, 19:34 »

Θέλει καλύτερο ανακάτεμα τότε. Αλλά σίγουρα δεν θέλει ωρίμαση... :)


Αποσυνδεδεμένος mikevaper

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #618 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:46 »
ωριμανση για τα steampunk και συγκεκριμενα το goofes juice?

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #619 στις: Μαΐου 25, 2018, 00:22 »
Αν θυμάμαι καλά 10 μέρες δίνει ο κατασκευαστης

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #620 στις: Μαΐου 26, 2018, 02:23 »
Καλά τα είχα υπολογίσει. 35 Μαΐου θα ξεκινήσω τη δοκιμή τους  :))

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #621 στις: Αυγούστου 26, 2018, 03:44 »
Kανω το virginia της FA μηνες τωρα , χωρις να το αφησω να ωριμασει πανω απο 2-3 μερες.... Ειπα και γω αστο για δοκιμη μια φορα παραπανω...
Το αφησα λοιπον 8 μερες (και σιγα τις πολλες ημερες :))) , και σημερα που πηγα να το ατμισω ...διαπιστωσα οτι στην γευση ειχε χασει πολυ και δεν ειχα το χτυπημα που εχω συνηθισει με το συγκεκριμενο αρωμα....
Τελικα ισχυει αυτο που ακουω οτι καποια αρωματα δεν το σηκωνουν το steeping? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #622 στις: Αυγούστου 26, 2018, 04:32 »
Γενικότερα ίσως όχι. Αλλά σίγουρα υπάρχουν ατμιστές που προτιμούν τη χρήση αρωμάτων χωρίς τη διαδικασία της ωρίμανσης.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #623 στις: Αυγούστου 26, 2018, 14:41 »
Kανω το virginia της FA μηνες τωρα , χωρις να το αφησω να ωριμασει πανω απο 2-3 μερες.... Ειπα και γω αστο για δοκιμη μια φορα παραπανω...
Το αφησα λοιπον 8 μερες (και σιγα τις πολλες ημερες :))) , και σημερα που πηγα να το ατμισω ...διαπιστωσα οτι στην γευση ειχε χασει πολυ και δεν ειχα το χτυπημα που εχω συνηθισει με το συγκεκριμενο αρωμα....
Τελικα ισχυει αυτο που ακουω οτι καποια αρωματα δεν το σηκωνουν το steeping? :hmmm:
το συγκεκριμενο αρωμα το ξερω καλα, μιας κ ηταν απο τα αγαπημενα μου καποτε.
ναι ισχυει αυτο που λες. σαν κατι να χανει απο ενταση μετα απο καιρο.
παιζει ρολο ομως κ η βαση που χρησιμοποιεις.
σε μεγαλυτερες περιεκτικοτητες νικοτινης δεν ειναι αντιληπτη η απωλεια εντασης. ετσι νομιζω εγω δλδ.
τα αρωματα που μενουν για να ωριμασουν πολυ καιρο, θελουν μεγαλυτερη ποσοστοση απο την προτεινομενη.
αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω.... το ποσο ισχυει?... ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #624 στις: Αυγούστου 26, 2018, 16:00 »
Αυτο που λες με την Νικοτινη πρεπει να ισχυει... γιατι εχω μολις 4 ...ισως στα 6 η στα 8 να ηταν καλυτερα . Βεβαια αφου το συγκεκριμενο αρωμα στις 2-3 μερες ωριμανσης το ατμιζω ευχαριστα... δεν θα πειραματιστω περαιτερω 8)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #625 στις: Αυγούστου 26, 2018, 16:10 »
...κ πολυ καλα κανεις.  ;)
με το που φτιαξω κατι, το σταζω αμεσως...  ειδικα στα ΝΕΤ. 8)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #626 στις: Αυγούστου 26, 2018, 18:08 »
Μιά σκέψη: μήπως τα υγρά με πολύ VG (πχ 70%) λόγω μικρότερης διαλυτότητας των αρωμάτων εξασθενούν πιό γρήγορα σε σχέση με αυτά που έχουν περισσότερη PG (πχ 50%);

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #627 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 01:30 »
είχα κάποτε θέματα με τα αρώματα τον υγρών που έφτιαχνα . ήτανε  θαμπά στην γεύση τους .  όλα άλλαξαν από τότε που.

1) προμηθεύτηκα μικρά γυάλινα βαζάκια 80μλ , με καλό καπάκι αεροστεγές .

2) έβαλα μαγνητικό αναδευτήρα στην ζωή μου . 3-4 ώρες ανακάτεμα στο κάθε υγρό που φτιάχνω αμέσως μετά αποθήκευση .

3) άλλαξα μέρος τα υγρά . από ψηλά στο ντουλάπι , τα έβαλα σε ενα χαρτόκουτο παπουτσιών με καπάκι κάτω στο πάτωμα . ήθελα να αποφύγω την ζέστη . ο θερμός αέρας ανεβαίνει προς τα πάνω , πιάνω πλέον τα βαζάκια και είναι κρύα

4) έβαλα περισσότερο pg  τα υγρά μου είναι 50/50 τουλάχιστον

5) αποθηκεύω με μια ετικέτα . γράφω τα ποσοστά του υγρού , ημερομήνια  το κάθε βαζάκι και μετά το ξεχνώ . δεν το πειράζω καθόλου για 1 μήνα .

αυτά έκανα και ησύχασα

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #628 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 10:36 »
όλα αυτά που γράφεις βοηθάνε σίγουρα στην καλή ωρίμανση.
Το μόνο που ίσως δεν χρειάζεται σε τοσο μεγάλη διάρκεια είναι η μανγητική ανάδευση. Κάποτε ανάδευα και εγώ ώρες επί ωρών. Σε 15-20 λεπτά είσαι ΟΚ αν ο αναδευτήρας λειτουργεί σωστά.

Η περισσότερη  PG ή για να το πούμε πιο σωστά η λιγότερη VG απαιτεί κάπως χαμηλότερο ποσοστό αρώματος, οπότε αν κρατήσεις το ποσοστό αρώματος το ίδιο και ανεβάσεις το ποσοστό PG θα έχεις πιο έντονη γεύση. Αν θέλεις έντονη γεύση σε high VG υγρό τότε βάζεις λίγο παραπάνω ποσοστό αρώματος.

Nai_Ego

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #629 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 11:26 »
Συμφωνώ με τον Poet, ομοίως το πολύωρο steeping με το ανεμιστηράκι που είχα φτιάξει δεν το κάνω πλέον, απλά ανάδευση μία φορά την ημέρα την πρώτη εβδομάδα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536030 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12