vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

551 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, ΛΥΚ, Doubt, Antiprosopos, vlasismiriagos

Twitter

Zenith tank by Innokin

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 21:52 »
Εμένα ο Zenith μου βγάζει με την 0.8 από τις καλύτερες γεύσεις που έχω πάρει στο loose canon πχ
Είναι όντως πολύ καλός!

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 23:10 »
Στα πόσα watt δουλεύεις την 0.8 για την πολύ καλή γεύση;

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 23:29 »
5-10 τζουρες στα 15w αφού τη βρέξω και μετά μόνιμα 17,5w με 1-2 τρύπες ανοιχτό airflow
Και 18 το εβαζα αλλά δεν είδα διαφορά
Έχει ένα μικρό διάστημα που στρώνει, αλλά μετα είναι κομπλέ

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #198 στις: Φεβρουαρίου 28, 2018, 10:41 »
Μια και η όποια αναφορά για γεύση είναι κάτι σχετικό, εγώ θα αναφερθώ σε κάτι πιο αντικειμενικό, ως "βοήθεια" στους νέους ατμιστές που τον προτίμησαν.

Με την ίδια αντίσταση 1.6Ω στα 9.5W (του pico 25) έφτασα να έχω ατμίσει 7 δεκάμελα του έτοιμου "καθαρού" υγρού Gandalf (6mg/ml νικοτίνη) μέσα σε περίπου δέκα μέρες (τα πρωινά -που έχει "ηρεμήσει" η αντίσταση από τη νύχτα με φρέσκο υγρό- παίζει και "πιπίλα" για 2-3 ώρες), χωρίς να γίνεται αρκετά σκούρο το υγρό στο τανκ, δηλαδή λίγο πριν το χαρακτηριστικό "καραμέλωμα" του υγρού (δηλαδή αύξηση του ιξώδους του).

Προφανώς, ο αριθμός των δεκάμελων που μπορεί να ατμίσει μια αντίσταση σχετίζεται με τα υπολείμματα ατμοποίησης ("μάκα") που αφήνει το κάθε υγρό, με τα watts που χρησιμοποιεί κανείς και με τη διάρκεια της κάθε τζούρας. Αλλά αν τη νύχτα αφήνεις γεμάτο το τανκ με φρέσκο υγρό, τότε η αντίσταση φαίνεται να αντέχει να ατμίσει ακόμα περισσότερα ml.

Δύο, λοιπόν, βασικά "αντικειμενικά" κριτήρια διαπίστωσης για ανάγκη αλλαγής της αντίστασης (εκτός του προσωπικού κριτηρίου αλλαγής της γεύσης του ατμιζόμενου υγρού) είναι:
α) το σκούρεμα ή και "καραμέλωμα" του υγρού στο τανκ (που γρήγορα επέρχεται ακόμα και στο νέο υγρό που θα βάλεις στο τανκ, όταν έχει "γεράσει" αντίσταση/βαμβάκι) και
β) το "μπούκωμα" της αντίστασης (από συγκέντρωση "μάκας" πάνω της, η οποία μειώνει τη διάμετρο του πηνίου της αντίστασης και άρα την ποσότητα του αέρα που την διαπερνά), που σε αναγκάζει να αυξήσεις τις τρύπες του αέρα, για να πάρεις τον ίδιο (με πριν) αέρα "απρόσκοπτης" εισπνοής τζούρας.
Αυτά, φυσικά, ισχύουν για όλους τους εργοστασιακούς ατμοποιητές/αντιστάσεις.

Αυτά, τα γνωστά και χιλιοειπωμένα στο φόρουμ, τα επαναλαμβάνω εδώ για τους νέους ατμιστές, που συχνά αναρωτιούνται πότε πρέπει να αλλάξουν την αντίσταση, ειδικά στην περίπτωση του Zenith, του οποίου η αντίστασή του μπορεί να αντέξει περισσότερο απ' ότι οι αντίστοιχες αντιστάσεις (άνω του 1.2 Ω) άλλων εργοστασιακών MTL ατμοποιητών που χρησιμοποιούνται για σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα, όπως του εργοστασιακού "αναφοράς" Ναυτίλου 2, με τον οποίο γίνεται συχνά σύγκριση του Zenith. Ο Ναυτίλος 2, με τις ίδιες συνθήκες άτμισης, μου βγάζει συνήθως 4 δεκάμελα του ίδιου υγρού (που ανέφερα). 

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουαρίου 28, 2018, 11:23 »
Άσταδιαλα βαρέθηκα να στήνω και τον εχω βασικό εδώ και μέρες. ΣΠΕΡΝΕΙ ο ατμοποιητάκος!!! Περνάω εργοστασιακή φάση πάλι. Δεν κολλάω σε τέτοια...
Σε ζηλευω, εγώ πάλι δοκίμασα τον triton mini που ξεκίνησα αλλά με τίποτα :nope:.  Ολα με χαλάνε , γευση ,ποιότητα τζούρας, τραχύς ατμός. Δεν νομίζω να ξαναφουμάρω με εργοστασιακό. Η αλήθεια όμως είναι οτι ο Zenith είναι πολύ καλύτερος σε όλα αυτά που ανέφερα πρίν καθως τον είχα μία μέρα στη κατοχή μου.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουαρίου 28, 2018, 12:02 »
Ίσως το οτι ο οργανισμός μου"ξεχνάει" εύκολα...
Ίσως το ότι το στριψοστήσιμο αντιστάσεων δε το θεωρώ καθόλου δημιουργική απασχόληση και παρά το οτι το άτμισμα το έχω κάνει χόμπι μου, αρνούμαι συχνά να το δω έτσι...
Ίσως γιατί ποτέ δεν αναζήτησα την τέλεια απόδοση γεύσης (παρά τις άπειρες αγορές μου που οφείλονται σε άλλα ψυχαναγκαστικά αίτια)...

Τέτοια με κάνουν και επιστρέφω συχνά σε εργοστασιακούς.

Η απλότητα τους, είναι η ουσία του ατμίσματος. Και τούτος δω, την έχει πιάσει στο 100%.

Αποσυνδεδεμένος Bill-Βασιλης

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουαρίου 28, 2018, 19:22 »
Καλησπερα,δοκιμασα και την 0,8 και μπορω να πω οτι δεν ενθουσιαστικα οσο με την 1,6.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουαρίου 28, 2018, 19:54 »
Είναι διαφορετική η διαχείριση που χρειάζεται. Ως μισής τιμής από την 1.6Ω (αποτελείται από δύο ίδια σύρματα παράλληλα συνδεδεμένα), θέλει περισσότερα watts και περισσότερο αέρα για να αποδώσει (και για να μην έχεις στην πορεία συμπτώματα υπερτροφοδοσίας: να γουργουρίζει και να στάζει υγρό από τις τρύπες του δαχτυλιδιού του αέρα μετά από κάποια χρήση). Κάνει για υγρά με μεγαλύτερο ποσοστό σε VG από 50/50 VG/PG. Προφανώς, ο ατμός είναι πιο ζεστός με αυτήν

Αποσυνδεδεμένος HarryK

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #203 στις: Μαρτίου 01, 2018, 00:08 »
Μια και η όποια αναφορά για γεύση είναι κάτι σχετικό, εγώ θα αναφερθώ σε κάτι πιο αντικειμενικό, ως "βοήθεια" στους νέους ατμιστές που τον προτίμησαν.
Να συμφωνησω και εγω με τον alexoyiorgis:

Με την ίδια αντίσταση 1.6Ω στα 9.5W (του pico 25) έφτασα να έχω ατμίσει 7 δεκάμελα του έτοιμου "καθαρού" υγρού Gandalf (6mg/ml νικοτίνη) μέσα σε περίπου δέκα μέρες (τα πρωινά -που έχει "ηρεμήσει" η αντίσταση από τη νύχτα με φρέσκο υγρό- παίζει και "πιπίλα" για 2-3 ώρες), χωρίς να γίνεται αρκετά σκούρο το υγρό στο τανκ, δηλαδή λίγο πριν το χαρακτηριστικό "καραμέλωμα" του υγρού (δηλαδή αύξηση του ιξώδους του).
Ιδια ακριβως εμπειρια (eLeaf TC40W & Vaporesso Revenger Mini), με την ιδια αντισταση 1.6Ω, 12.5 W, 50/50 δικο μου υγρο "καθαρο".
Σημερα κλεινει 12 μερες η αντισταση με +- 12ml (6mg/ml νικοτίνη) ανα ημερα. Μικρη μειωση της γευσης απο εχτες το πρωι, αμελητεα ομως.


Προφανώς, ο αριθμός των δεκάμελων που μπορεί να ατμίσει μια αντίσταση σχετίζεται με τα υπολείμματα ατμοποίησης ("μάκα") που αφήνει το κάθε υγρό, με τα watts που χρησιμοποιεί κανείς και με τη διάρκεια της κάθε τζούρας. Αλλά αν τη νύχτα αφήνεις γεμάτο το τανκ με φρέσκο υγρό, τότε η αντίσταση φαίνεται να αντέχει να ατμίσει ακόμα περισσότερα ml.
To δικο μου συστημα ειναι οτι μετα απο μια εβδομαδα, κραταω το fire 1-2 δευτερολεπτα πριν παρω τη τζουρα για να ανεβει πρωτα η θερμοκρασια.
Στην συνεχεια, κανω που και που μεγαλυτερες τζουρες (εξω ομως ο μισος ατμος), παλι με στοχο την ανοδο της θερμοκρασιας και την καυση της "μακας".

Η βραδυνη "ρουτινα" μου ειναι ακριβως η ιδια με του alexoyiorgis.
Δύο, λοιπόν, βασικά "αντικειμενικά" κριτήρια διαπίστωσης για ανάγκη αλλαγής της αντίστασης (εκτός του προσωπικού κριτηρίου αλλαγής της γεύσης του ατμιζόμενου υγρού) είναι:
α) το σκούρεμα ή και "καραμέλωμα" του υγρού στο τανκ (που γρήγορα επέρχεται ακόμα και στο νέο υγρό που θα βάλεις στο τανκ, όταν έχει "γεράσει" αντίσταση/βαμβάκι) και
β) το "μπούκωμα" της αντίστασης (από συγκέντρωση "μάκας" πάνω της, η οποία μειώνει τη διάμετρο του πηνίου της αντίστασης και άρα την ποσότητα του αέρα που την διαπερνά), που σε αναγκάζει να αυξήσεις τις τρύπες του αέρα, για να πάρεις τον ίδιο (με πριν) αέρα "απρόσκοπτης" εισπνοής τζούρας.
Αυτά, φυσικά, ισχύουν για όλους τους εργοστασιακούς ατμοποιητές/αντιστάσεις.

Αυτά, τα γνωστά και χιλιοειπωμένα στο φόρουμ, τα επαναλαμβάνω εδώ για τους νέους ατμιστές, που συχνά αναρωτιούνται πότε πρέπει να αλλάξουν την αντίσταση, ειδικά στην περίπτωση του Zenith, του οποίου η αντίστασή του μπορεί να αντέξει περισσότερο απ' ότι οι αντίστοιχες αντιστάσεις (άνω του 1.2 Ω) άλλων εργοστασιακών MTL ατμοποιητών που χρησιμοποιούνται για σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα, όπως του εργοστασιακού "αναφοράς" Ναυτίλου 2, με τον οποίο γίνεται συχνά σύγκριση του Zenith. Ο Ναυτίλος 2, με τις ίδιες συνθήκες άτμισης, μου βγάζει συνήθως 4 δεκάμελα του ίδιου υγρού (που ανέφερα).

Αποσυνδεδεμένος Bill-Βασιλης

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #204 στις: Μαρτίου 01, 2018, 10:16 »
Καλημερα,καλο μήνα.Ψαχνω αντιστασεις  Θεσσαλονικη
Atmology δεν έχουν,κάποια αλλη πρόταση;;Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #205 στις: Μαρτίου 01, 2018, 11:59 »
http://www.nuevo-ecig.com/innokin-zenith-coils-1109.html

Δες και στο vapeclub που τον φέρνουν

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #206 στις: Μαρτίου 02, 2018, 15:02 »
Εμένα η 1,6Ω γιατί γουργουρίζει και έχει και σκασίματα;; (μόλις τον δοκίμασα με αυτή που είχε προεγκατεστημένη)

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #207 στις: Μαρτίου 02, 2018, 16:24 »
Ανέβασε κάνα wattακι

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #208 στις: Μαρτίου 02, 2018, 16:34 »
Είχα ανεβάσει αλλά συνέχισε το θέμα... Τέλος πάντων μετά από ώρα δείχνει ότι πλέον είναι ΟΚ. Ευτυχώς δηλαδή γιατί μου θύμησε Cuboid!

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #209 στις: Μαρτίου 02, 2018, 18:08 »
Μήπως το υγρό που βάζεις είναι 50-50 ή έπεσες σε καμία βάση με νερό??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix