vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3030 στις: Απριλίου 24, 2016, 21:55 »
Καλησπέρα σας.
Απο την εβδομαδα που έρχεται θελω και εγώ να ξεκινησω το ηλεκτρονικό τσιγάρο και θα ήθελα την συμβουλή σας. Καπνιζω 7 χρόνια και θέλω να το κοψω. Θα ήθελα να μου προτείνεται τι να πάρω γιατί οσο και να διαβαζω πιό πολύ μπερδευομαι.
Θέλω να μοιάζει η γεύση στο τσιγάρο και δεν με απασχολεί τόσο πολύ το πόσο καπνό βγάζει αλλά το πόσο κοντά στο τσιγάρο θα είναι τουλάχιστον τώρα στην αρχή (θερμοκρασία,  γεύση, ). Δεν με νοιαζει το ποσό μεγάλο θα είναι απλά θα ήθελα να έχει όσο πιό πολύ αντοχή μπορεί στο θέμα μπαταριας και στο θέμα υγρού. Θα ήθελα να ξεκηνισω με επισκευασιμο γιατί απο ότι κατάλαβα σε βάθος χρονου είναι πιό οικονομικός απο τους έτοιμους ατμοποιητες και έχεις και καλύτερη γεύση ή κάποιον καλό έτοιμο.( αυτό που θα ήθελα θα ηταν να μην τρέχει το λάδι μέσα απο το τανκ )
Ευχαριστώ.

κατ αρχήν δεν απαντάω ως ειδική/έμπειρη. Ακριβώς το αντίθετο μάλιστα. Απαντάω ως εντελώς νέα στο άτμισμα που είχα μαύρα μεσανυχτα  και δεν ήξερα την ύπαρξη του φόρουμ πριν αγοράσω το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο. Άρα δεν ξέρω την πληθωρα επιλογών που υπάρχουν, αλλα ξέρω τι εγω χρειάστηκα στο ξεκίνημά μου και πώς βελτίωσα τις επιλογές μου με τη δεύτερη αγορά μου που εκανα μόλις σήμερα.

Αν θες να έχει αντοχή στο θέμα μπαταρίας θα πρέπει να εχει αποσπώμενες μπαταρίες. Ετσι αν εχεις κάβα 2 φορτισμένες μπαταρίες, δεν θα έχεις πρόβλημα με τη αντοχη. Εγω γι αυτό το λόγο αγόρασα το istick pico για να αντικαταστήσω τον παλιό μου.

Δεν πήρα επισκευάσιμο, γιατι μέχρι να μάθω να το χειρίζομαι θα έκανα μερικά πακέτα τσιγάρα παραπάνω, όσο δηλαδή μου κόστισε ένας φτηνός ατμοποιητής που διάλεξα για αρχή. Τωρα περιμένω να μου έρθει ο δεύτερος αν και πραγματικά δεν νιώθω να τον χρειάζομαι. Καλα, εσύ δεν χρειάζεται να δοκιμάσεις τόσους μεχρι να πας σε επισκευάσιμο, απλά εγω το είδα έτσι. Σε επισκευάσιμο θα πάω μόνο αφού έχω τον εξοπλισμό να ατμίζω άνετα ωσπου να εξοικειωθω παράλληλα. Προσωπικά σε μένα, ο ατμοποιητής των 8-9 € μια χαρά μου έκατσε και δεν έχω καν ανάγκη να τον αλλάξω (παρόλο που περιμένω καινούριο τωρα)

Για μεγάλη χωρητικότητα σε υγρά δεν ξέρω, αλλα ο Melo που θα μου έρθει μαζί με το istick pico, ανοίγει απο πάνω και εύκολα μπορώ να τον αναγομώσω. Πιο εύκολα απ το να στρίψω τσιγαρο.

Κι εγω στην αρχή τσιγαρίσια γεύση επέλεξα για ναμοιάζει στο τσιγάρο, την RY4. Δεν έμοιαζε βέβαια, αλλα ήταν απ τις καλύτερες γεύσεις που έχω δοκιμάσει. Παρόλα αυτά κι ας είμαι μόλις 1 μηνα ατμίστρια πλέον δεν τρελαίνομαι για τσιγαρίσιες και ούτε καν εχω διάθεση να τις δοκιμάσω. Πιο πολύ έχεις ανάγκη τη νικοτίνη για να μη σου λείπει το τσιγάρο.
Προσωπικά πάντα, επειδή με την πρώτη τζούρα, δεν ενιωθα τη νικοτίνη όπως στο κ.τ., φρόντιζα να έχω πάντα αυξημένη νικοτίνη στο τανκάκι στην αρχή της μέρας (18άρα) και στη συνέχεια, επειδή άτμιζα πιο πολύ για τη γεύση και την κίνηση χρησιμοποιούσα με λιγότερη γιατι ζαλιζόμουν αν άτμιζα συνεχώς 18άρα.

Αν απαντούσε κάποιος άλλος δεν θα έγραφα όλο αυτό το κατεβατό, που πιθανότατα να περιέχει ένα κάρο ηλιθιότητες αλλα δεν ήθελα να μείνεις χωρίς απάντηση. ¨Οποιος απο τους εμπειρότερους με διορθώσει θα ειναι κέρδος και για σένα και για μένα.




Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3031 στις: Απριλίου 24, 2016, 22:00 »
Φίλε μου δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία για αυτά που λες.
Εγώ θεωρώ πως έχει πάρα πολύ μικρή αυτονομία ειδικά για ένα νέο ατμιστή που δεν έχει δεύτερο μοντ και το θεωρώ σοβαρό λόγο να σταματήσει κάποιος το άτμισμα αν η πρώτη μπαταρία που θα πάρει αξίας 40-45 ευρό από Ελλάδα δεν του βγάζει ούτε μία ημέρα.

Γνώμη μου έτσι,χωρίς αντιπαράθεση.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3032 στις: Απριλίου 24, 2016, 22:58 »
Θα συμφωνήσω με όλα όσα λέει η φίλη @civil-13 κι ας είναι παναθηναϊκάκιας...  :tongue_smilie:

Θα σου γράψω και μερικές εναλλακτικές να έχεις να ψάχνεις στον ελεύθερο χρόνο σου.
Δεν τις αιτιολογώ διότι είναι όλες στο πνεύμα καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης, ευκολία και διάρκεια.

Μοντ:
VTC Mini (με αποσπώμενη μπαταρία)
Eleaf Pico (με αποσπώμενη μπαταρία)
Wismec Presa 75W (με αποσπώμενη μπαταρία)
Tesla Nano (με ενσωματωμένη μπαταρία τεράστιας χωρητικότητας)

Ατμοποιητές:
Joyetech Tron-S
Joyetech Cubis (ή Nobacco Cupa, είναι ακριβώς ίδιοι)
Aspire Triton Mini
Kabuki (κλώνος)

Η Fasttech όπως και η GearBeast είναι αξιόπιστες εταιρίες.
Το μισό φόρουμ ψωνίζει από αυτές.
Το άλλο μισό ψωνίζει από 3FVape, SourceMore και Ελλάδα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3033 στις: Απριλίου 24, 2016, 23:16 »
Μα αυτή τη στιγμή έχει μπαταρία 650mah και με το mini volt διπλασιάζει την αυτονομία.
Όπως δήλωσε, έκανε 15-20 τσιγάρα lights. Εγώ που έκανα 2,5 πακέτα, στην αρχή ήμουνα με μία e-go 900mah και το βραδάκι κατά τις 9 ήθελε φόρτιση.
Ενεργειακά νομίζω θα είναι καλυμμένη για αρχή. Το πρότεινα σε ένα συνάδελφο που έκανε 15 στριφτά τη μέρα και, όπως μου λέει, το φορτίζει κάθε 2 μέρες...
Άλκηστις θα σε μπερδέψω (ευχάριστα) ακόμη περισσότερο:
1) mini volt μαύρο με kabuki μαύρο-κίτρινο και ασορτί drip tip
2) mini volt μαύρο με kabuki μαύρο-ροζ και ασορτί drip tip
3) mini volt μαύρο με kabuki μαυρο-μπλε και ασορτί drip tip.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3034 στις: Απριλίου 25, 2016, 00:03 »
Καλησπέρα σας.
Απο την εβδομαδα που έρχεται θελω και εγώ να ξεκινησω το ηλεκτρονικό τσιγάρο και θα ήθελα την συμβουλή σας. Καπνιζω 7 χρόνια και θέλω να το κοψω. Θα ήθελα να μου προτείνεται τι να πάρω γιατί οσο και να διαβαζω πιό πολύ μπερδευομαι.
Θέλω να μοιάζει η γεύση στο τσιγάρο και δεν με απασχολεί τόσο πολύ το πόσο καπνό βγάζει αλλά το πόσο κοντά στο τσιγάρο θα είναι τουλάχιστον τώρα στην αρχή (θερμοκρασία,  γεύση, ). Δεν με νοιαζει το ποσό μεγάλο θα είναι απλά θα ήθελα να έχει όσο πιό πολύ αντοχή μπορεί στο θέμα μπαταριας και στο θέμα υγρού. Θα ήθελα να ξεκηνισω με επισκευασιμο γιατί απο ότι κατάλαβα σε βάθος χρονου είναι πιό οικονομικός απο τους έτοιμους ατμοποιητες και έχεις και καλύτερη γεύση ή κάποιον καλό έτοιμο.( αυτό που θα ήθελα θα ηταν να μην τρέχει το λάδι μέσα απο το τανκ )
Ευχαριστώ.

Γνώμη μου και πυροβολάτε όσο θέλετε  :))
Πήγαινε σε ένα ecig κατάστημα, πάρε το aio και ένα λίγο μακρύτερο drip tip (γνώμη μου σαν του e-grip), πάρε και ένα μπουκαλάκι υγρό (δεν είναι λάδι) divino cigar
και πές καληνύχτα κάπνισμα, καλημέρα ζωή.
Αν θες και δεύτερη γεύση πάρε και ένα μπουκαλάκι ace-1 .   Θα είσαι κομπλέ και θα έχεις ότι ζήτησες...

Απλά πραγματάκια για να ξεκινήσεις.... τους επισκευάσιμους τους βλέπεις σε κανα μήνα  και αν.....


Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3035 στις: Απριλίου 25, 2016, 07:00 »
Καλημέρα. 
Nikosallos έλεγα  να ξεκινούσα με επισκευασιμο γιατί από ότι έχω δει δεν είναι κάτι δύσκολο στον να τον στήσεις (ειδικά με τόσα άρθρα που υπάρχουν εδώ μέσα) αλλά για να λες σε κάνα μήνα θα το κάνω έτσι, όσο για το θέμα μπαταρίας επειδή έχω 2 χόμπυ που δεν θα μπορώ να έχω πρόσβαση στο ρεύμα για αρκετή ώρα (κυνήγι, ψάρεμα) αν μείνω από μπαταρία με βλέπω να καπνίζω τίποτα χόρτα  :tongue_smilie: . Ο e-spy Δεν ξέρω αν απάντησε σε εμένα αλλά θα κοιτάξω αυτά που γράφει. Πάντως από τιμές που βλέπω εδώ μέσα 200-250 ευρώ πιστεύω θα είναι καλά για ένα mond Και έναν ατμοποιητη. Civil-13 σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3036 στις: Απριλίου 25, 2016, 07:23 »
Εγώ πιστεύω ότι άμα σε «τρώει», θα καταφέρεις να ξεκινήσεις και με επισκευάσιμο. Απλά, ακόμα και έμπειροι ατμιστές μπορεί να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα με επισκευάσιμο. Σε τέτοια περίπτωση ο νέος στο άτμισμα, ειδικά αν ο μοναδικός του ατμοποιητής είναι ο επισκευάσιμος, θα τα πάρει κρανίο και θα ψάχνει τσιγάρο. Γι αυτό η πιο σίγουρη επιλογή είναι αυτή που προτείνουν οι υπόλοιποι, ο εργοστασιακός.

Μην πάρεις mod με ενσωματωμένη μπαταρία. Πάρε ένα με αποσπώμενες μπαταρίες, να έχεις 2-3 καβάτζα.

Με τα χρήματα που αναφέρεις σίγουρα μπορείς να κάνεις μια πολύ καλή αρχή. Αν τελικά σε «τρώει» πολύ, μπορείς να αρχίσεις με έναν εργοστασιακό (πάρε και 2-3 ανταλλακτικές κεφαλές και φρόντισε να έχεις πάντα τουλάχιστον μία εφεδρική μαζί σου) και έναν φτηνό και εύκολο dripper. Να  πάρεις και μια γεύση τους dripper και να πειραματιστείς με τα πρώτα σου στησίματα πριν πας σε επισκευάσιμο με tank. Αν το κάνεις αυτό, θα πρέπει να πάρεις και βαμβακοσύρματα.

Αποσυνδεδεμένος funk

  • *
  • 51
  • All rights reserved all wrongs reversed . .
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3037 στις: Απριλίου 25, 2016, 09:31 »
Γνώμη μου και πυροβολάτε όσο θέλετε  :))
Πήγαινε σε ένα ecig κατάστημα, πάρε το aio και ένα λίγο μακρύτερο drip tip (γνώμη μου σαν του e-grip), πάρε και ένα μπουκαλάκι υγρό (δεν είναι λάδι) divino cigar
και πές καληνύχτα κάπνισμα, καλημέρα ζωή.
Αν θες και δεύτερη γεύση πάρε και ένα μπουκαλάκι ace-1 .   Θα είσαι κομπλέ και θα έχεις ότι ζήτησες...

Απλά πραγματάκια για να ξεκινήσεις.... τους επισκευάσιμους τους βλέπεις σε κανα μήνα  και αν.....
Και για εμένα η καλύτερη λύση για κάποιον που θέλει τσιγάρησιες τζουρες και ειναι στην αρχή του ατμισματος ειναι το AIO... Ξεκινά με αυτό και και πάρε σιγά σιγά και το επισκευασιμο κομμάτι ! RBA

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3038 στις: Απριλίου 25, 2016, 11:34 »
Από mond χωρίς να ξέρω απλά διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά του προϊόντος κατέληξα στο  Wismec Presa TC 75W με απωσπομενη μπαταρία όπως πρότεινε ο e-spy  . Όσο για εργοστασιακό θα πήγαινα στον ναυτιλο μινι αλλά από ότι είδα σε κριτικές εδώ μέσα ο triton mini είναι καλύτερος, παιδιά σας ρωτάω γιατί οι πιο πολλοί εδώ μέσα Τους πιο πολλούς τους έχετε δοκιμάσει και δεν θέλω να πάω σε ένα κατάστημα και να του πω ανάμεσα σε joyetech tron-s, cubis, aspire triton mini, kabuki, .... ποίος είναι ο καλύτερος σε θέμα τσιγαρισιας τζουρας και ποιότητας , γιατί αυτός θα μου πλασάρει όποιο θέλει. Θέλω να μου πείτε ποιόν θα περνάτε εσείς, έχοντας την εμπειρία. Εκτός αν  από όλους αυτούς το μόνο που αλλάζει είναι μόνο η εμφάνιση και εκεί είναι θέμα γούστου. Ελπίζω να μην κούρασα. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3039 στις: Απριλίου 25, 2016, 11:50 »
Όλοι αυτοί οι ατμοποιητές κάνουν για τσιγαρίσιες τζούρες
απλά ρυθμίζοντας την εισαγωγή του αέρα στο σημείο που επιθυμείς.
Πιο "ποιοτικός" από όλους είναι ο Triton Mini και αυτό αντικατροπτίζεται και στην τιμή.
Εξαιρετική κατασκευή, ποιότητα παντού, γέμισμα υγρού από πάνω (όπως και ο Cubis), καθόλου διαρροές, κλπ.
Τον Kabuki δεν νομίζω να τον βρεις σε ελληνικό κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3040 στις: Απριλίου 25, 2016, 12:00 »
Ευχαριστώ πολύ. Είδα μια παρουσίαση που έχεις κανείς για το συγκεκριμένο mond Και γράφεις για τον triton mini Ότι κάνει μόνο  η 1,8 Ω αντίσταση ισχύει ;; θα έχω πρόβλημα με άλλη αντίσταση  ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2016, 13:16 από GHOST_G7 »

Αποσυνδεδεμένος Fortycade

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3041 στις: Απριλίου 25, 2016, 14:26 »
καλα τα λες..

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3042 στις: Απριλίου 25, 2016, 14:36 »
Και γράφεις για τον triton mini Ότι κάνει μόνο  η 1,8 Ω αντίσταση ισχύει ;; θα έχω πρόβλημα με άλλη αντίσταση  ;;
Έχει αντιστάσεις από 0,15 μέχρι 1,80 διαφορετικής φιλοσοφίας και συρμάτων για όλα τα γούστα. Τις ίδιες παίρνει και ο ναυτίλος μίνι. 

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3043 στις: Απριλίου 25, 2016, 14:58 »
Πάνω στο συγκεκριμένο mond εννοώ. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3044 στις: Απριλίου 25, 2016, 15:03 »
Οι περισσότερες αντιστάσεις κάνουν για ατμοποιητές πάνω στα περισσότερα μοντ.
(εξαιρούνται οι αντιστάσεις Νικελίου και Τιτανίου που παίζουν ΜΟΝΟ με έλεγχο θερμοκρασίας).
Ο μόνος περιορισμός που μπορεί να υπάρχει είναι κάποια αντίσταση να είναι πολύ χαμηλή (π.χ. 0,2Ω)
και το μοντ να μην φτάνει σε τόσα πολλά watt όσα χρειάζεται μια πολύ χαμηλή αντίσταση.

Σαν κανόνας είναι ότι σχεδόν όλες οι αντιστάσεις πάνω από 0,5W
μπορούν να υποστηριχτούν από όλα τα ηλεκτρονικά μοντ που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.

ΥΓ.: Αυτό που είχα γράψει ήταν καθαρά χιουμοριστικό στα πλαίσια μιας χιουμοριστικής παρουσίασης.  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537655 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136638 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12