vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, camber, giorgos1999, Jorge, athmichalop, manoslykos, dvelev

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2970 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:40 »
Για τους ατμοποιητές θα πρέπει να μας δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες για το τι σου αρέσει:
Τσιγαρίσια ή πνευμονική τζούρα; Αεράτη ή σφιχτή;
Ντουμάνια ή γεύση; Εργοστασιακές κεφαλές/αντιστάσεις ή και επισκευάσιμες;
κλπ.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2971 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:48 »
Καλημέρα σε όλο τον κόσμο του φόρουμ και σας ευχαριστώ για όλες τις γνώσεις και συμβουλές που βρήκα/βρίσκω στο φόρουμ.
Θα απαντήσω βάση της προσωπικής μου εμπειρίας.Η πρώτη μου επαφή με τα η.τ ήταν πριν αρκετά χρόνια,τα πρώτα ego-t,από τότε μου άρεσε πολύ το άτμισμα αλλά λίγο η αρχαία τεχνολογία τους,λίγο οι διαρροές,λίγο η μικρή διάρκεια των φυτιλιών και μπαταριών με έκανε να το σταματήσω μετά από 4-5 μήνες.Παρόλα αυτά πάντα υπήρχε στο μυαλό μου,όχι μόνο σαν τρόπος διακοπής του κ.τ αλλά και σαν κάτι ''μερακλίδικο''.
  Τελικά πριν λίγο καιρό το πείρα απόφαση και αγόρασα ένα subtank mini της Kangertech και ένα κλασικό istick eleaf 40w.Είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς με καλύπτει απόλυτα και ειλικρινά δεν καπνίζω καθόλου.Η μόνη μου ένσταση είναι στο istick καθώς θα ήθελα ένα με μεγαλύτερη διάρκεια μπαταριας πχ των 50W.(Με τούμπαρε ο πωλητής να πάρω το 40ρι :wall:)
Από συγκεκριμένα μαγαζιά εξωτερικού τα βρίσκεις στην μισή τιμή τα συγκεκριμένα,εγώ τα έσκασα σε γνωστό μου καλώς ή κακώς.
Στο θέμα του θρεντ ξανά, το subtank mini Kangertech + το istick τα θεωρώ μια καλή αρχή,σίγουρα έκοψα το κ.τ με αυτά,μπορώ να ασχοληθώ με δικές μου αντιστάσεις,δουλεύω 0.5 έτσι να ξεδώσω,απλά θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ζωή μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2972 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:53 »
Φίλε μου, αν μου επιτρέπεις μια διόρθωση μόνο:
Τα watt δεν έχουν να κάνουν με τη διάρκεια της μπαταρίας αλλά με την ισχύ.
Την διάρκεια την μετράμε σε μιλιαμπέρ (mAh) και από μοντάκι σε μοντάκι η διάρκεια αυτή διαφέρει ακόμα κι αν όλα δίνουν τα ίδια watt.
Εξαρτάται από το τι μπαταρία έχει χρησιμοποιήσει ο κατασκευαστής αλλά και από τον τρόπο που εσύ ατμίζεις και την χρησιμοποιείς.

Αποσυνδεδεμένος XanderT

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2973 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:59 »
@e-spy


Είμαι σχετικά καινούργιος στο άτμισμα. Με τον GS Air MS είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Θα έλεγα ότι εχω μια "ισσοροπία" ας πούμε προς το παρόν :)
Τείνω προς το ντουμάνι αλλά όχι τόσο πολύ (έχω δει κάτι ντουμάνια ακραία να σκεπάζουν τραπέζια που τα θεωρώ υπερβολή).
Τζούρες προς αεράτες και όχι τόσο σφιχτές. Ο ατμοποιητής που έχω τώρα έχει air flow control για να ρυθμίζω τον αέρα.
Για τις αντιστάσεις μέχρι τώρα αγόραζα ότι βγαίνει για τον ατμοποιητή και δεν πήγαινα σε κάτι πολύπλοκο ούτε το έχω ψάξει τρελά οπότε μιλάμε για εργοστασιακές.
Για επισκευάσιμο ατμοποιητή δεν το έχω ψάξει πολύ ούτε αυτό η αλήθεια είναι αν και εχω διαβάσει και ξέρω τη διαφορά.
Έχω ακούσει απο φίλο που έχει τον cubis ότι είναι πνευμονικός ατμοποιητής, αλλά αποτι βλέπω οι αποψεις διίστανται.
Γενικά ψάχνω για ατμοποιητή που να είναι αεράτη λίγο η τζούρα και να παράγεται ενα μικρο ντουμανάκι χωρίς να πρέπει να διαρκεί η τζούρα μου πανω απο 3-4 sec για να γίνει αυτό. (Ανέφερα τους δύο αυτούς ατμοποιητές συγκεκριμένα γιατί η πλειοψηφία των ατόμων που έχω ρωτήσει εκεί τείνει)
Δεν ξέρω εαν βοηθάνε πολύ αυτές οι πληροφορίες :P

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2974 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:00 »
προς e-spy:
Ευχαριστώ για την διόρθωση,το ξέρω ήδη αυτό(εδώ το έμαθα χε-χε).
Ανάφερα τον istick 50w διότι έχει 4.000+ ονομαστικά mAh σε σχέση με τον 40w που έχει 2.000+.
καλημέρα και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2975 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:07 »
@XanderT:
Εφόσον λοιπόν είσαι κάπου στη μέση ή/και αμφιταλαντεύεσαι λίγο, θα σου πως ότι και οι δύο αυτοί ατμοποιητές θα σε καλύψουν όπως και ο Triton Mini.
Όλοι έχουν ρύθμιση αέρα και ανάλογα με την τιμή της αντίστασης που θα επιλέξεις θα κάνεις την τζούρα σου όσο σφιχτή ή όσο αεράτη θέλεις.
Λίγο πιο σφιχτή θα βρεις στον Cubis, λίγο πιο αεράτη στον Tron-S, ο Triton mini είναι παντός καιρού και ποιοτικότερος σαν κατασκευή  ;)

Αποσυνδεδεμένος XanderT

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2976 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:19 »
@e-spy


Τέλεια!  :D
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και τις πληροφορίες!! :)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2977 στις: Μαρτίου 20, 2016, 17:21 »
Για τον mini λέω.  Αυτό για ποιον είναι ??  Τι να πω τον έχει ο φίλος μου και εκτος της smouth γευσης, πρέπει να ρουφάω 20 δευτερόλεπτα πνευμονική με 18 νικοτίνη για να καταλάβω ότι μπήκε μέσα μου!! Τόσο μεγάλο κακό μου έχει κάνει ο subtank??
Για να μην το δει και κανένας άλλος και μπερδευτεί, το RTA είναι για την πρώτη έκδοση, triton v1 και δεν κάνει για τον 2.
Ο triton 2 δέχεται την eleaf ECR που επισκευάζεται(στυλ joyetech CLR)

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2978 στις: Απριλίου 01, 2016, 00:34 »
Καλησπερα  :bye: :bye:
Λογικα ισως να ειμαι σε λαθος νημα αλλα εψαξα στην αναζητηση και δε βρηκα και το πλησιεστερο νομιζω πως ειναι αυτο εδω,οποτε σε περιπτωση που ειμαι λαθος συγνωμη απο τωρα.  ::)
Προκειται να παρω τον ατμοποιητη Kanger Subtank Mini V2 Silver το πρωτο μου σοβαρο update  :) :)
(μετα με βλεπω να περνω και κανα δευτερο modακι,ειναι μη μπει κανεις στο tripακι  ;D  )
Εχω ακουσει,διαβασει παρα πολυ καλα σχολια,εχω δει video για δαυτον και το στησιμο του φαινεται να ειναι βατο,το εχω δοκιμασει και απο φιλο οποτε ολα καλα,λογικα θα υπαρχουν και πολυ καλυτεροι δε λεω...
Το θεμα ειναι οτι απο οτι βλεπω παιζουν και κλωνοι ατμοποιητων πολλοι,τωρα δε ξερω αμα τους περνετε μεσω internet αμα τους εχουν τα μαγαζια και τους πουλανε ως original η ως κλωνους κανονικα κτλ  :hmmm:
Λετε οτι ειναι καλοι σε γενικες γραμμες σε διαφορα σχολια σας αλλα δε θα θελα να πεσω πανω σε κλωνο..
Αμα η συσκευασια εχει αυτα τα αυτοκολλητα  με τα barcode και ιστοριες ειναι safe?
Ειναι κατι που εχει ο συγκεκριμενος κλωνος (αν υπαρχει,που λογικα υπαρχει) που κανει μπαμ οτι ειναι κλωνος?
Π.χ Δεν εχει το logo της kangertech στο πανω μερος του ατμοποιητη.
Ευχαριστω 


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2979 στις: Απριλίου 01, 2016, 00:50 »
Στην Ελλάδα Χαράλαμπε δεν υπάρχει περιπτωση να είναι κλώνος αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά με τόσα μαγαζιά που υπάρχουν. Εγώ τον πήρα από ελληνικό κατάστημα και μέχρι στιγμής μ έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στα πάντα. Αν τώρα κοιτάς από κίνα μεριά, όταν γράφει styled είναι κλώνος ενώ το αυθεντικό γράφει aythentic!

Υ.Γ. υπάρχει νήμα για επισκευάσιμους, για τον subtank ακόμα και για το λουρί της μάνας του κινέζου!
Και επίσης έχει ξεκινήσει μια πτωτική τάση τιμής του subtank μάλλον λόγω toptank.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 00:56 από savo »

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2980 στις: Απριλίου 01, 2016, 10:13 »
Καλημέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα.  :)
Νέος ατμιστής πλέον εδώ και περίπου 1,5 μήνα. Αποφάσισα να δοκιμάσω το η.τ περισσότερο σαν προτροπή από την δικιά μου, και αν μου βγει διακοπή καπνίσματος καλώς να έρθει. Κάπνιζα 1 πακέτο Marlboro lights την ημέρα.
Ξεκίνησα λοιπόν χωρίς καμία πληροφόρηση, πήγα ένα πρωινό Σαββάτου και πήρα το istick 10w της Eleaf. Υγρό νικοτίνη στα 12 μόνο. Σε γενικές γραμμές ήμουν ικανοποιημένος, με κάλυπτε εκανα βέβαια 2-3 κ.τ ίσως πιο πολύ για το ξεκάρφωμα παρά ότι πραγματικά το χρειαζόμουν. Στην πορεία βέβαια μου βγήκαν διάφορα προβλήματα με τη συγκεκριμένη συσκευή. Η μπαταρία κράταγε πολύ λίγο, αν έπεφτε κάτω από 50% καταλάβαινες διαφορά στην ισχύ της τζούρας, δεν έβγαζε ντουμάνι που έβλεπα σε άλλους, ζοριζόμουν καμιά φορά να τραβήξω, γενικά άρχισα τα παράπονα...Ατμοποιητή είχα πάρει έναν της eleaf πάλι (όχι κάποιον ακριβό συγνώμη που δεν θυμάμαι ποιον) με ρύθμιση αέρα ίσως αυτό ήταν το λάθος ίσως δεν έκανε στην συσκευή...(είχα υγρά και μπουρμπουλήθρες αρκετές φορές)
Να μην τα πολυλογώ, πάω πριν 1 εβδομάδα και αγοράζω το releaux rx200, με ατμοποιητή cubis.. Οκ, καμία μα καμία σχέση. Πραγματικά το γουστάρω πολύ, Σαν αρχάριος εντελώς, ατμίζω μόνο με wattage, δεν έχω παίξει καν με θερμοκρασίες κτλ..(δεν το κατέχω ακόμη) αλλά αρχίζω και το ψάχνω.
Υπόψιν δεν θέλω να κόψω το τσιγάρο για να κάνω η.τ, αλλά μια μέρα αν γίνεται να κόψω και αυτό. Αν έρθει καλώς, θα δείξει. Δεν έχω τον χρόνο και σκοπό να ασχοληθώ με αντιστάσεις, ιδιοκατασκευές κτλ παρά μόνο με ότι κυκλοφορεί..
1-2 ερωτησούλες μόνο.
1) Με τον έλεγχο θερμοκρασίας έχω καλύτερη γεύση, καλύτερο ντουμάνι, (δεν με ενδιαφέρει το extreme), καλύτερη τζούρα?
2) Μου είπε κάποιος πως τη στιγμή που φοράω την 0.5ohm και την ξεκίνησα με watt, δεν κάνει με την ίδια αντίσταση να το γυρίσω σε έλεγχο θερμοκρασίας..Ισχύει αυτό?
3) Μπορώ να αγοράσω αντίσταση μικρότερη από 0.5 και να αυξήσω τα watt έτσι για εμπειρία? Αυτή τη στιγμή που αρέσει στα 20-22W..
Συγνώμη αν κούρασα, καλώς σας βρήκα και πάλι.  

ΥΓ. Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι που δεν μπορώ να λέω στην παρέα πλέον "Ενα τσιγάρο και φύγαμε" :):)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 10:26 από kgalaz »

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2981 στις: Απριλίου 01, 2016, 10:40 »
1. με ελεγχο θερμοκρασιας προσωπικα εχω σχεδον την ιδια γευση ντουμανι. Το καλο ειναι οτι δεν θα εχεις καμμενο και η αντισταση δεν θα εχει κινδυνο να ελευθερωσει καποια βλαβερη ουσια λογω υπερθερμανσης.
2. για ελεγχο θες αντιστασεις νικελιου Νι200, Τιτανιου Τι ή Ανοξειδοτο Ατσαλι SS.
Προσωπικά οσες κεφαλες εχω χρησημοποιησει με ελεγχο θερμοκρασιας μετα την δευτερη μερα (10-15ml) εχουν μεγαλη πτωση στην αποδοση. Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει Gs-Tank με Ni200 0.15Ω , Tron-s με Νi200 0.25 και Toptank Mini με Νi200 0,15Ω. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φταιει ο ατμοποιητης μου iStick tc40W.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 12:39 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2982 στις: Απριλίου 01, 2016, 11:17 »
Αυτή τι στιγμή φοράω όπως τη διακρίνω..BF SS316, 0.5Ω. To ατμίζω σε vw. (20-22). Μπορώ να το γυρίσω στο καπάκι σε έλεγχο θερμοκρασίας SS ας πούμε που έχει η συσκευή μου, ή δεν κάνει και πρέπει να το πάω μέχρι τέλους μόνο με watt?

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2983 στις: Απριλίου 01, 2016, 11:35 »

Χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου γιατι δεν εχω δοκιμασει SS316 μπορεις να το γυρισεις σε ελεγχο αλλα και να συνεχισεις σε vw εως τα 30w.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 12:40 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2984 στις: Απριλίου 01, 2016, 12:52 »
Αυτή τι στιγμή φοράω όπως τη διακρίνω..BF SS316, 0.5Ω. To ατμίζω σε vw. (20-22). Μπορώ να το γυρίσω στο καπάκι σε έλεγχο θερμοκρασίας SS ας πούμε που έχει η συσκευή μου, ή δεν κάνει και πρέπει να το πάω μέχρι τέλους μόνο με watt?
Το ss παίζει και στα 2 mode.  Μπορείς να το βάλεις στον ελέγχο και ξεκινώντας από χαμηλά ανέβαίνεις για να δεις και εκεί πως παίζει το πράγμα. Αν έχεις πολλά βατ και ικρή θερμοκρασία λογικό είναι να σου βγάλει protection γρήγορα γιατι θα έχεις πιάσει την θερμοκρασία που έχεις ορίσει. Βάλε τα watt που χρησιμοποιείς και ξεκίνα από τους 160 c και ανέβαινε να δεις πως συμπεριφέρεται αφου έχει κλειδώσει αντίσταση πρωτα όταν είναι σε θερμοκρασία δωματίου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 31 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238435 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro