vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

318 επισκέπτες, 4 χρήστες
panoskapa, camber, mathimatikos1966, Jorge

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος kostas.7

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2865 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 21:42 »
Έκανα αυτό με την παραγγελία και την ακύρωση ως gift certificate αλλα ακομα δεν έχω πάρει κάτι ενώ ή παραγγελία δείχνει ότι ακυρώθηκε πρέπει να περιμένω κάποιες ωρεσ/μέρες;

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2866 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 16:08 »
Γεια σας. Πήγα σε ένα κατάστημα ατμίσματος και μετά από διάφορες δοκιμές αυτό που πραγματικά με ικανοποίησε σχεδόν απόλυτα ήταν μια συσκευή που αποτελούνταν από μια μπαταρία της Eleaf 40W (νομίζω) ένας ατμοποιητής Nautilus(όχι μίνι) αλλά η τελική τιμή έβγαινε γύρω στα 100 ευρώ. Καπνίστρια 2 πακέτων τύπου Μάλμπορο, ήθελα να ρωτήσω υπάρχει ίσως κάποια ανάλογη συσκευή αλλά όχι τόσο πολύ ακριβή; 


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2868 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 16:54 »
Μπορεις να δεις κ το istick 30. Ειναι λιγο πιο χαμηλη η τιμη του αλλα ειναι καλο -για πολλους καλυτερο απο το 40.  Εχε στο νου σου οτι ( υποτιθεται πως ) το 40 εχει μεγαλυτερη μπαταρια, αλλα δεν...Την ιδια αυτονομια θα σου προσφερουν κ τα δυο. Απο κει κ περα, μπορεις να δοκιμασεις κατι λιγο πιο οικονομικο και σε ατμοποιητη. Δεν μπορω να σου προτεινω κατι γιατι δεν εχω δοκιμασει πολλους. Επισης μπορεις να κοιταξεις κ σε αλλα μαγαζια, γιατι ενα istick 40 με ενα nautilus ατμοποιητη ανετα μπορεις να τα βρεις λιγοτερο απο 100 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2869 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 18:36 »
Γεια σας. Πήγα σε ένα κατάστημα ατμίσματος και μετά από διάφορες δοκιμές αυτό που πραγματικά με ικανοποίησε σχεδόν απόλυτα ήταν μια συσκευή που αποτελούνταν από μια μπαταρία της Eleaf 40W (νομίζω) ένας ατμοποιητής Nautilus(όχι μίνι) αλλά η τελική τιμή έβγαινε γύρω στα 100 ευρώ. Καπνίστρια 2 πακέτων τύπου Μάλμπορο, ήθελα να ρωτήσω υπάρχει ίσως κάποια ανάλογη συσκευή αλλά όχι τόσο πολύ ακριβή;

Καλώς μας ήλθες.
Για αρχή, πρέπει να σου πω ότι αν κάπνιζες δύο πακέτα τη μέρα, σε 17 μέρες θα έχεις κάνει απόσβεση το κατοστάρικο. Ειλικρινά για το συγκεκριμένο πακέτο ξεκινήματος, το οποίο θεωρώ τον καλύτερο συνδυασμό για να ξεκινήσει κάποιος, η τιμή είναι μια χαρά. Και χωρίς να θέλω να φανώ κάπως, με τα ίδια λεφτά αγοράζαμε κάποτε πολύ χειρότερα πακέτα. Θα συμφωνήσω με τους αποπάνω όμως όσον αφορά το iStick 30, καθώς οι κάτοχοί του κατά συντριπτική πλειοψηφία, το βγάζουν πολύ πιο απροβλημάτιστο σε σχέση με το 40ρι.

Καλή αρχή :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostas.7

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2870 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 23:51 »
Έκανα αυτό με τα gift certificates  που μου ειπατε πιο πίσω δεν τα έλαβα ποτέ μιλησα μαζί τους κ μου είπαν ότι αφού έχω κάνει πληρωμή μέσω κάρτας δεν γίνεται να τα πάρω έτσι αλλά μόνο ως refund στην κάρτα κ  επίσης τα παρακάτω.....

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2871 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 12:18 »
Αν καταλαβαίνω καλά, λέει πως η συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε κι έχει παγώσει από την τράπεζα σου. Μάλλον έπεσες θύμα των capital controls.
Μίλησε με την τράπεζα όπως σου προτείνουν. 

Αποσυνδεδεμένος Pandemonioum

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2872 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 13:09 »

Μετά από 3 χρόνια ατμιστής αποφάσισα ότι (δυστυχώς) θα πρέπει να σταματήσω να προτείνω εξοπλισμό σε υποψήφιους ατμιστές.

Το άτμισμα για κάποιους μπορεί να είναι ομαλή μετάβαση από το κτ , αλλά για κάποιους άλλους απαιτεί προσπάθεια τον πρώτο καιρό.

Δεδομένου ότι ένας αξιόλογος  εξοπλισμός θα κοστίσει περί τα 80 ευρώ αντιμετώπισα προβλήματα και “κατεβασμένα μούτρα” από φίλους ή συναδέλφους που αποτύγχαναν στην προσπάθεια τους.

Πολλές από τις λύσεις που βρήκα ήταν : “Πόσα τα πήρες?...πάρτα….φέρτα εδώ”. Σε άλλες περιπτώσεις ήμουν πιο τυχερός και βρισκόταν κάποιος άλλος που τα ήθελε.

Ε…δεν μπορώ άλλο. Έχω 3 ναυτίλους και 2 mod πέρα από αυτά που χρησιμοποιώ εγώ.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2873 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 13:19 »
Δεν αρκεί μόνο ο εξοπλισμός.
Πρέπει να υπάρχει και θέληση.
Εχω φίλη που μέχρι πριν λίγους μήνες έκανε χημειοθεραπειες, με το τσιγάρο στο χέρι.
Οι γιατροί φωνάζουν να το κόψει.
Με προτροπή μου, αγόρασε ένα καλό μπορώ να πω σετακι. Δεν της έκατσε καλά όμως το υγρό.
Έχει περάσει πάνω από μήνας και ακόμα δεν έχει πάει να δοκιμασει υγρά.
Δοκίμασε από έναν άλλο φίλο ένα υγρό που της άρεσε, αλλά ούτε αυτό πήγε να πάρει.
Είναι πιο εύκολο να πάει στο περίπτερο και αυτό προτιμά.


Στάλθηκε από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2874 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 14:04 »
Ειμαι πολυ νεος ακομα για να προτεινω.Παρολα αυτα ομως διαβαζω πολυ το forum,και εχω μαθει πολλα.Βεβαια ρωταγα και φιλους απο εδω οπου με συμβουλευσανε αρκετα.Ετσι και εγω για κατι σοβαρο θα ελεγα, θα σου προτεινα με την μικρη μου εμπειρια το istick 30 ,και απο κει και περα αναλογα τι τζουρες θες να κανεις τον αναλογο ατμοποιητη.Και με 10€ για αρχη κανεις την δουλεια σου αν το θεμα ειναι το κοστος.Για το mod το βρισκεις και στα 40€
Αρα με κανα 50ρικο ξεκινας αξιοπρεπως.

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2875 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 14:43 »
Καλώς μας ήλθες.
Για αρχή, πρέπει να σου πω ότι αν κάπνιζες δύο πακέτα τη μέρα, σε 17 μέρες θα έχεις κάνει απόσβεση το κατοστάρικο. Ειλικρινά για το συγκεκριμένο πακέτο ξεκινήματος, το οποίο θεωρώ τον καλύτερο συνδυασμό για να ξεκινήσει κάποιος, η τιμή είναι μια χαρά. Και χωρίς να θέλω να φανώ κάπως, με τα ίδια λεφτά αγοράζαμε κάποτε πολύ χειρότερα πακέτα. Θα συμφωνήσω με τους αποπάνω όμως όσον αφορά το iStick 30, καθώς οι κάτοχοί του κατά συντριπτική πλειοψηφία, το βγάζουν πολύ πιο απροβλημάτιστο σε σχέση με το 40ρι.

Καλή αρχή :thumpup:

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες απλά η μόνη διαφορά είναι στον τρόπο που τα καταβάλλεις. Εκεί ήταν και η δυσκολία μου εξαρχής γιατί θα το είχα πάρει. Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις! Υποχρεωμένη

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μπορεις να δεις κ το istick 30. Ειναι λιγο πιο χαμηλη η τιμη του αλλα ειναι καλο -για πολλους καλυτερο απο το 40.  Εχε στο νου σου οτι ( υποτιθεται πως ) το 40 εχει μεγαλυτερη μπαταρια, αλλα δεν...Την ιδια αυτονομια θα σου προσφερουν κ τα δυο. Απο κει κ περα, μπορεις να δοκιμασεις κατι λιγο πιο οικονομικο και σε ατμοποιητη. Δεν μπορω να σου προτεινω κατι γιατι δεν εχω δοκιμασει πολλους. Επισης μπορεις να κοιταξεις κ σε αλλα μαγαζια, γιατι ενα istick 40 με ενα nautilus ατμοποιητη ανετα μπορεις να τα βρεις λιγοτερο απο 100 ευρω.

Δυστυχώς δεν υπήρχε άλλο κατάστημα στην πόλη μου και κόλλησα σε αυτήν την τιμή. Για καλή μου τύχη σκόνταψα στο σάιτ και σήμερα έμαθα πως και το istick30 ας πούμε μπορεί να μου προσφέρει την ίδια ευκολία. Τώρα η απορία που γεννήθηκε είναι αν τα παραγγείλω ένα ένα τα πράγματα πχ το μοντ και μετά τον ατμοποιητή, το υγρό, τι άλλο θα χρειαστώ για να ολοκληρώσω τον τρόπο που θα ατμίζω. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2016, 14:54 από Natalia »

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2876 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 15:26 »
Λοιπον, εναν φορτιστη- αν κ μπορεις  να κανεις τη φορτιση σου και με usb στον υπολογιστη σου. επισης, μου φαινεται πως μπορεις να το φορτισεις και σε φορτιστη κινητου, αλλα δεν ειμαι σιγουρη, ας με διορθωσει καποιος αν δεν ειναι το ιδιο ασφαλες. Για να μην ξεμεινεις, κοιταξε να προμηθευτεις τουλαχιστον δυο ανταλλακτικες κεφαλες (αντιστασεις) για τον ατμποιητη σου αμεσα. Κανονικα, αλλαζουμε αντισταση οταν φτανουμε σε καταναλωση περιπου 20 ml υγρου. Αυτο ωστοσο δεν ειναι απολυτο, μπορει πχ η αντισταση να σου καει ακομα και σε μια- δυο μερες.  Θα το καταλαβεις ποτε θα χρειαστει αλλαγη, το θεμα ειναι να εχεις ρεζερβα μιαδυο αντιστασεις. αυτα και καλη αρχη :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2016, 16:32 από joy.tech »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2877 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 15:41 »
Ασφαλές είναι. :thumpup:
Απλά ανάλογα τα Amper ρεύματος που δίνει το κάθε μέσο φόρτισης, αυξάνεται ή μειώνεται ο χρόνος.
Το PC δίνει μισό Amper, άρα η συσκευή θα φορτίσει πιο αργά απο ότι με ένα φορτιστή κινητού που μπορεί να δίνει 1Amper. Αν ο φορτιστής όμως δίνει 2Amper και η συσκευή για να φορτίσει τραβάει 1Amper, θα φορτίσει στον ίδιο χρόνο με έναν φορτιστή του ενός Amper!

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2878 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 15:44 »
Το istick μπορεις να το φορτίζεις με οποιοδήποτε καλώδιο micro usb.
Αν έχεις smartphone ή tablet, με τον φορτιστή τους θα είσαι μια χαρά.
Εχει φορτίσει πλήρως όταν σβήσει εντελώς η οθόνη.
Αν δυσκολέυεσαι οικονομικά, μπορείς να πάρεις αρχικά έναν φθηνό ατμοποιητή.
Ο aspire K1 έχει κάπου στο 10ευρω. Αν τον προτιμήσεις αυτόν, θα χρειαστείς και έναν αντάπτορα 510 σε ego ( 2,5-3 ευρώ) . Τον βιδώνεις πάνω στο istick και πάνω εκεί βιδώνεις τον ατμοποιητή.
Δίνει καλή γεύση και οι αντιστάσεις του είναι ανθεκτικές και φθηνές.
Παίρνει τις Aspire BVC και έχουν 2.5 ευρώ.

Νομίζω το istick θα το βρεις πιο φθηνά στο dotshop
istick http://www.dotshop.gr/category-1/istick-30w/
aspire K1 http://www.dotshop.gr/category-1/k1-aspire/
Οι αντιστάσεις του http://www.dotshop.gr/category-1/aspire-bvc/
ανταπτορας http://www.dotshop.gr/category-1/510-ego-ismoka/

και ο nautilus mini http://www.dotshop.gr/category-1/mini-nautilus-aspire-kit/ 
Οι αντιστάσεις του http://www.dotshop.gr/category-1/dual-coil-aspire-nautilus-bvc/
Με αυτον δεν χρειάζεσαι αντάπτορα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2016, 15:52 από izamel »

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2879 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 21:55 »
Νάστε καλά παιδιά για την υπομονή σας μαζί μου. Νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να τα παραγγείλω ένα ένα, έρχεται ευκολότερα στην τσέπη μου. 
Μια απορία ακόμα : Στο 30άρι μοντάκι γνωρίζω την αίσθηση του Ναυτίλου. Ποια θα είναι η διαφορά αν βάλω πχ Ναυτίλο μίνι; Ή τον aspire K1 που μου συστήνει η izamel?
Να εξηγήσω: Αυτό που δοκίμασα με έπεισε ότι και θέλω και μπορώ να το κόψω. Μάλιστα να πω την αλήθεια ανυπομονώ. Απλά φοβάμαι πως αν διαλέξω κάτι λιγότερο από αυτό που δοκίμασα θα απογοητευτώ ίσως λόγω άγνοιας και ίσως τα παρατήσω. Και δεν είμαι από αυτούς που τα παρατάνε... 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 52 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181242 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238474 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085823 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro