vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, Xxristos, Doubt, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2820 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 20:52 »
Σίγουρα ένα έξτρα σετ μπαταρίες, ανάλογα και τι συσκευή θα πάρεις και πόσες μπαταρίες παίρνει και αν φυσικά είναι και αποσπώμενες!
Ατμοποιητή θα σου έλεγα αργότερα που θα έχεις μπει πιο πολύ στο παιχνίδι και θα ξέρεις καλύτερα τι θα θέλεις.
Στόμια (drip tip), πάλι αργότερα αν θέλεις να δοκιμάσεις κάποιο άλλο και δεν θεωρείται αναλώσιμο.
Το βασικότερο όμως είναι αντιστάσεις για τον ατμοποιητή. Πάρε ας πούμε δύο για αρχή να έχεις, αν και οι περισσότεροι ατμοποιητές έχουν μέσα κανα δυό και δοκιμάζεις και τα Ohm τους σιγά σιγά!
Βέβαια υπάρχουν πολλοί που φοβούνται οτι θα τους χαλάσει ο εξοπλισμός τους, θα τον χάσουν, θα σπάσει ή οτιδήποτε, οπότε παίρνουν απο δύο...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2821 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 20:57 »
Απάραίτητα, Δύο (τουλάχιστον) καλές μπαταρίες 18650, δέν βρήκα καλές στο εν λόγω σαιτ. Και έναν καλό φορτιστή (που πάλι δεν βλέπω κανένα σόι στο εν λόγω σαιτ  >:( ). Αλλά αυτά μπορείς να τα προμηθευτείς και από αλλού.ΜΗΝ βιαστείς να αγοράσεις μπαταρίες κ φορτιστή.Πάντος τα πίο διαδεδομένα κινεζομάγαζα από ότι ξέρω εδώ μέσα ειναι η Fasttech (https://www.fasttech.com/) και η Gearbest (http://www.gearbest.com/?gclid=Cj0KEQiA5oy1BRDQh6Wd572hsfkBEiQAfdTPCgWUiqdr-LtoqXlzW34Ms09PWEMh0aCz2m6pcQB2otkaAnXT8P8HAQ).
Που νομίζω έχουν και μεγαλύτερη ποικιλία...

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2822 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 21:18 »
Φίλε Tom4,
γιατί δεν θες να πάρεις το πρώτο σου σετ από ένα ελληνικό κατάστημα, όπου θα έχεις και τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις; Εκτός κι αν ζεις σε κάποια μικρή πόλη, πιστεύω πως θα βρεις ένα αξιόλογο κατάστημα και κάποιον να σου τα (ξανα)πει πιο σωστά και από κοντά. Επίσης θα έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις και κάποιες γεύσεις με τις οποίες θα μπορέσεις να ξανααρχίσεις. Δεν έχω κάτι εναντίον στις αγορές από Κίνα - έχω κάνει αρκετές και θα κάνω και άλλες - αλλά στην αρχή χρειάστηκα βοήθεια και το κατάστημα που επέλεξα στην αρχή της ατμιστικής μου πορείας με βοήθησε πάρα πολύ. Και αν αναλογιστείς το κόστος των πακέτων που θα καπνίσεις μέχρι να σου έρθει από Κίνα δε θα έχεις κάποια ουσιαστική διαφορά. Ολα αυτά στα λέω με κάθε καλή πρόθεση. Την Κίνα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε επόμενη αγορά (που θα κάνεις ετσι κι αλλιώς γιατί ένα σετ ίσον κανένα).
Τώρα όσον αφορά τις ερωτήσεις σου.
Το πακέτο δεν το γνωρίζω, όμως από όσα διαβάζω είναι αξιόλογο. Προσωπικά θα προτιμούσα πάντως το vtc mini και τον tron.
Το cigabuy είναι δοκιμασμένο από αρκετούς και θεωρείται αξιόπιστο site.
Σαν έξτρα θα σου πρότεινα και εγώ επιπλέον μπαταρία και αντιστάσεις καθώς και ένα καβατζοσετ - ξέρεις κάτι το οποίο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση που όλα πάνε στραβα. Εγώ είχα μια ego με έναν aspire K1 - ακόμα τα έχω κάπου στην άκρη ετοιμοπόλεμα κι ας έχω 4 σετ πιο δυνατα και σύγχρονα.

Καλή επιτυχία στη νέα προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2823 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 21:20 »
Για νεοεισερχόμενο, του παρήγγειλα ήδη ένα VTC Mini. Σε τι ατμομάγειρα να τον πάω όμως; Δοκίμασε από Subtank και του άρεσε η αεράτη τζούρα. Ο συγκεκριμένος δεν έχει ατμίσει ποτέ συστηματικά. Απλά έχει δοκιμάσει. Καπνίζει αρκετά και βαριά τσιγάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2016, 22:15 από gPal »

Αποσυνδεδεμένος tom4

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2824 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 21:57 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2825 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 22:09 »
Μια χαρά το VTC με τον Tron αλλά για τις μπαταρίες θα σε παραπέμψω εδώ:
 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.5085.html

Φορτιστή μην ξεχάσεις. Κυρίως γιατί προτείνεται να φορτίζονται οι μπαταρίες σε εξωτερικό φορτιστή και για να φορτίζεις τη μία όσο ατμίζεις με την άλλη! Μπορείς να πάρεις έναν φθηνό για αρχή όπως έναν xtar mc2 που έχει και καλές κριτικές.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Για νεοεισερχόμενο, του παρήγγειλα ήδη ένα VTC Mini. Σε τι ατμομάγειρα να τον πάω όμως; Δοκίμασε από Subtank και του άρεσε η αεράτη τζούρα. Ο συγκεκριμένος δεν έχει ατμίσει ποτέ συστηματικά. Απλά έχει δοκιμάσει. Καπνίζει αρκετά και βαριά τσιγάρα.

Σε νεοεισερχόμενους προτείνονται συνήθως κανένας ναυτίλος... GS Tank...τέτοια πράγματα...
Τώρα αν του άρεσε ο subtank, εγώ θα έλεγα να του τον δώσεις για λίγο, φαντάζομαι απο εσένα τον δοκίμασε, και ευκαιρία να πάρεις εσύ κάτι άλλο!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2016, 22:22 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2826 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 22:36 »
Ναι, από μένα τον δοκίμασε. Και γω για Ναυτίλο τον προόριζα, αλλά του άρεσε ο subtank και θεώρησα ότι δε θα τον ικανοποιεί ο Ναυτίλος.
Και γω πάντως αυτό σκέφτηκα. Να του τον δώσω για αρχή μέχρι να βρει άκρη και εκείνος για το τι θέλει, αλλά δε ξέρω τι να πάρω και σε μένα.  :))


Παρήγγειλα έναν τηλέμαχο κλώνο, αλλά δε ξέρω πώς θα με βολέψει σε καθημερινή χρήση. Επι ευκαιρίας για μένα υπάρχει να προταθεί τίποτα;  :))
Επισκευάσιμο ψάχνω και να είναι αεράτος.

Αποσυνδεδεμένος tom4

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2827 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 22:44 »
Μια χαρά το VTC με τον Tron αλλά για τις μπαταρίες θα σε παραπέμψω εδώ:
 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.5085.html

Φορτιστή μην ξεχάσεις. Κυρίως γιατί προτείνεται να φορτίζονται οι μπαταρίες σε εξωτερικό φορτιστή και για να φορτίζεις τη μία όσο ατμίζεις με την άλλη! Μπορείς να πάρεις έναν φθηνό για αρχή όπως έναν xtar mc2 που έχει και καλές κριτικές.


Ναι έχεις δίκαιο στο θέμα μπαταρίας, θα το ξανακοιτάξω.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2828 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 22:44 »
Απλά φοβάμαι επειδή είναι πρώτος του ατμοποιητής, μη μπουχτίσει γρήγορα απο τις πολύ αεράτες τζούρες...συνήθως η ομαλή μετάβαση απο πιο σφιχτές τζούρες τύπου κ.τ. προτείνεται. Περί ορέξεως βέβαια...

Ε για σένα τώρα πολλοί υπάρχουν...θέλει ψάξιμο αφού έχεις και εμπειρία πια...εμένα ο πρώτος μου "συνηδειτός" ήταν ο subtank mini (δε μετράω τον πρώτο πρώτο της πρώτης αγοράς). Ο δεύτερος ήταν ο Billow v2 nano που μου έδωσε καλύτερη γεύση. Θα έπαιρνα και τον Goblin mini αν δεν γέμιζε απο κάτω με βίδα. Υπάρχουν φανατικοί του Kfl+ απο την άλλη...τόσες επιλογές!  ;)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ναι έχεις δίκαιο στο θέμα μπαταρίας, θα το ξανακοιτάξω.
Ευχαριστώ.

Μια μικρή συμβουλή αν μου επιτρέπεις για το foroum. Καλό είναι να μην αντιγράφεις απλά το μήνυμα αυτού που θέλεις να απαντήσεις γιατί μπορεί να γίνει και κανένα μπέρδεμα, εύκολα παρεξηγείται ο γραπτός λόγος. Μπορείς απλά να πατήσεις το κουμπί "παράθεση" στο μήνυμα που θέλεις να απαντήσεις (πάνω δεξιά) και το μήνυμα του προηγούμενου μπαίνει αυτόματα στο δικό σου όπως έκανα εγώ τώρα!  :thumpup:
Καλή αναζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2829 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 22:50 »
Κοίταξε. Προσωπικά προσπάθησα να ξεκινήσω ηλεκτρονικό το 2013 με τους τότε eVod, gemini mini κ.λπ. Δεν με ικανοποίησε καθόλου σαν εμπειρία. Σφιχτή τζούρα, η μπαταρία δε με βόλευε αφού τελείωνε γρήγορα σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες άτμισης...


Προσπάθησα και άλλες φορές, πάλι με τέτοιου είδους ατμοποιητές. Τελικά, πριν 9 μήνες πήρα την απόφαση να δώσω καλά χρήματα και να πάω στον Subtank. Η αεράτη του τζούρα ήταν αυτή που με κράτησε, μέχρι και σήμερα, χωρίς να τον βαρεθώ και χωρίς να μου δημιουργηθεί η ανάγκη να τον αλλάξω. Απλά τώρα θέλω να τον αλλάξω για να δω και τίποτα άλλο.


Τα παραπάνω είναι στα πλαίσια του "οφφτοπικ", αλλά ίσως είναι καλό να τα δουν και άτομα νέα στον χώρο, διότι σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία ο καθένας έχει εντελώς διαφορετικές ανάγκες και για να κρατηθεί στο ηλεκτρονικό, πρέπει αυτό που θα πάρει να τον καλύπτει 100%, όπως έγινε και με εμένα με τον Subtank Mini. Οπότε, το "ο πρωτάρης χρειάζεται αρχικά τη σφιχτή τζούρα" το οποίο ακούω συχνά, είναι κάπως υποκειμενικό.

Αποσυνδεδεμένος tom4

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2830 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:04 »
Απλά φοβάμαι επειδή είναι πρώτος του ατμοποιητής, μη μπουχτίσει γρήγορα απο τις πολύ αεράτες τζούρες...συνήθως η ομαλή μετάβαση απο πιο σφιχτές τζούρες τύπου κ.τ. προτείνεται. Περί ορέξεως βέβαια...

Ε για σένα τώρα πολλοί υπάρχουν...θέλει ψάξιμο αφού έχεις και εμπειρία πια...εμένα ο πρώτος μου "συνηδειτός" ήταν ο subtank mini (δε μετράω τον πρώτο πρώτο της πρώτης αγοράς). Ο δεύτερος ήταν ο Billow v2 nano που μου έδωσε καλύτερη γεύση. Θα έπαιρνα και τον Goblin mini αν δεν γέμιζε απο κάτω με βίδα. Υπάρχουν φανατικοί του Kfl+ απο την άλλη...τόσες επιλογές!  ;)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Μια μικρή συμβουλή αν μου επιτρέπεις για το foroum. Καλό είναι να μην αντιγράφεις απλά το μήνυμα αυτού που θέλεις να απαντήσεις γιατί μπορεί να γίνει και κανένα μπέρδεμα, εύκολα παρεξηγείται ο γραπτός λόγος. Μπορείς απλά να πατήσεις το κουμπί "παράθεση" στο μήνυμα που θέλεις να απαντήσεις (πάνω δεξιά) και το μήνυμα του προηγούμενου μπαίνει αυτόματα στο δικό σου όπως έκανα εγώ τώρα!  :thumpup:
Καλή αναζήτηση.

οκ έχεις δίκαιο, δεν το ήξερα.

Προσπαθώ να παραγγείλω μέσω paypal απο το www.fasttech.com και δεν γίνεται, ξέρει κάτι κανείς ;

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2831 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:06 »
Υπάρχει υπόλοιπο στο PayPal Balance σου; Λόγω CC δε περνάει κατευθείαν η πληρωμή μεταξύ κάρτας-PayPal.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2832 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:07 »
Ναι απλά καλό είναι να τα λέμε όλα και να μην πετάμε ένα ξερό "πάρε αυτόν" και τέλος...
Αν εγώ έπαιρνα τον subtank mini ας πούμε απο την αρχή, που δεν ήξερα καν πως να πάρω πνευμονική τζούρα, θα έβηχα απο το πολύ ντουμάνι και την τόσο αεράτη τζούρα που θα το παρατούσα και θα ξαναγυρνούσα στον καπνό μου σίγουρα! Εσύ ναι, είχες κάνει ένα - δύο περάσματα πριν, είχες μια ιδέα, θα έλεγα πήγες πιο εύκολα στον subtank και καλά έκανες, ειδικά απο τη στιγμή που σε ικανοποίησε πλήρως!
Τα λέω αυτά γιατί απο ότι έχω καταλάβει, αν κάποιος που ξεκινάει τώρα απο το μηδέν, αν δεν έχει διάθεση να το ψάξει το θέμα ιδιαίτερα, πρέπει σίγουρα να έχει κάποιον έμπειρο με διάθεση να τον καθοδηγήσει. Και δε λέω απαραίτητα για κάποιο φίλο, αλλά απο τον πρώτο πωλητή που θα πέσει μπροστά του!
Τώρα το offtopic...ok...ξεκινήσαμε να μιλάμε για φίλο σου που ξεκινάει τώρα...οπότε δεν ξεφύγαμε και πολύ!  :thumpup:
Συμφωνώ απόλυτα στο οτι ο κάθε ένας έχει εντελώς διαφορετικές ανάγκες και για να κρατηθεί στο η.τ. χρειάζεται αυτό που θα πάρει να τον καλύπτει 100% (έστω για αρχή). Αλλά αν είσαι εντελώς καινούριος και θέλεις απλά κάτι να σου υποκαταστήσει αυτή τη συνήθεια, δε θα το αναλύσεις και πολύ νομίζω, εγώ τουλάχιστον δεν το έκανα...τα μόνα μου κριτίρια ήταν το μέγεθος, η αυτονομία και το υγρό. Ούτε οι αντιστάσεις, ούτε τα σύρματα, ούτε οι αεράτες τζούρες και τα ντουμάνια  :tongue_smilie:

EDIT: Επειδή ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα μου φάνηκα λίγο επιθετικός, καμία σχέση ε! Sorry αν βγήκε κάτι τέτοιο...συζήτηση κάνουμε και απλά πρόσθεσα κάποιες δικές μου παρατηρήσεις!
 

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2833 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:10 »
οκ έχεις δίκαιο, δεν το ήξερα.

Προσπαθώ να παραγγείλω μέσω paypal απο το www.fasttech.com και δεν γίνεται, ξέρει κάτι κανείς ;




Έχει  και  κουπόνι  το  fasttech  που  θα  έχεις  10%  έκπτωση    RMBBUST

Αποσυνδεδεμένος tom4

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2834 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:20 »
Υπάρχει υπόλοιπο στο PayPal Balance σου; Λόγω CC δε περνάει κατευθείαν η πληρωμή μεταξύ κάρτας-PayPal.

Όχι δεν έχω υπόλοιπο , τώρα τι γίνεται?
Πρίν τρείς μήνες πήρα κινητό από Κίνα και δεν είχα πρόβλημα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 73 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro