vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

307 επισκέπτες, 7 χρήστες
teo77, mathimatikos1966, dkostas, Jorge, Xxristos, Doubt, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2730 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 11:52 »
Καλησπέρα παιδιά,
είμαι νέος στο φόρουμ κ θα ήθελα τη βοήθειά σας.


Έπεισα την φιλενάδα μου να αρχίσει με το η.τ και τις υποσχέθηκα ότι θα της το κάνω Χριστουγεννιάτικο δώρο.
Δυστυχώς δεν ξέρω από που να αρχίσω, γτ έχει και απαιτήσεις που είναι κ οι ακόλουθες:


Το η.τ πρέπει:
- να είναι μην πολύ ψηλό και χοντρό. Θα έλεγα σε γραμμή slip. Δεν ενδιαφέρεται για Μοds
- να φορτίζετε 1 φορά την μέρα(το ξέρω ότι εξαρτάται από τη χρήση)
- να έχει χωρητικότητα 2-3ml, έτσι ώστε να το γεμίζει 1 φορά τη μέρα.


Για να σας βοηθήσω εγώ κάπνιζα 2-2,5 πακέτα την μέρα και με το istick 50W με Ναύτιλο BVC(1,8Ohm) ατμίζω 4-5ml καθημερινά. Αυτή καπνίζει 20 τσιγάρα ημερησίως...Θεωρητικά με αυτή την αντίσταση θα χρησιμοποιούσε 2-2,5ml
Το κόστος του η.τ δεν είναι σημαντικό φτάνει να κάνει σωστά τη δουλειά του, γτ δεν έχω όρεξη να της αγοράσω άλλο.


Σας ευχαριστώ κ περιμένω τις προτάσεις σας. :respect:

Εδώ είσαι https://www.fasttech.com/products/3031/10012927/3768200 , υπάρχει σε διάφορα μεγέθη (ύψος, χωρητικότητα ατμοποιητή, χωρητικότητα μπαταρίας) επιλογή χρώματος κτλ κτλ.
Υπάρχου μαγαζιά στην Κύπρο που πουλάνε το συγκεκριμένο σετ αν βιάζεσαι.




Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2731 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:08 »
Καλησπέρα σας! Είμαι στο η.τ. εδώ και 15 μέρες με το EGo one στο παραπάνω post αγορασμένο σαν alter ego a7. Αρκετά ικανοποιημένος αλλά θέλω κάτι το παραπάνω.
Θέλω να παραγγείλω από το ft mod και ατμοποιητή.
Στο mod έχω καταλήξει στο Vtc mini. Στον ατμοποιητή είναι το θέμα.
Καταρχήν θέλω να πάω σε επισκευάσιμο αλλά να στήνεται εύκολα αφού θα είναι η πρώτη εμπειρία μου. Είχα καταλήξει σε subtank mini, αλλά ένας φίλος μου λέει ότι είναι νωρίς για μένα, άλλος συμφορουμίτης μου πρότεινε να πάω στον tfv 4 mini και γενικά έχω μπερδευτεί λίγο.
Άλλη απορία που έχω, οι αεράτοι και subohm ατμοποιητές καίνε περισσότερο υγρό;
Με νορμάλ χρήση θέλω 2,3 γεμίσματα με 1Ω αντίσταση στο alterego a7, δηλαδή κάπου 4-5ml, ενώ ο πατέρας μου ναυτίλο με 5ml βγάζει σχεδόν 2 μέρες.


Sent from my Death Star !

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2732 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:16 »
Κατ' αρχάς πρέπει να δεις εάν σου αρέσουν οι σφιχτές τζούρες ή οι αεράτες. Ο subtank είναι εύκολος επισκευάσιμος αλλά είναι κυρίως για αεράτες τζούρες. Αναφορικά με την κατανάλωση υγρού οι αεράτοι subohm άτμο συνήθως καταναλώνουν περισσότερο υγρό γιατί για να δουλέψουν πιο σωστά θέλουν περισσότερα watt.

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2733 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:25 »
Συγκρίνοντας τον άτμο μου με τον nautilus ακόμα κι αν αυτός είναι στην μεγαλύτερη τρύπα αέρα, μάλλον προτιμώ τις αεράτες παρά τις σφιχτές τζούρες!
Με γνώμονα αυτό με τι να προχωρήσω;

Η διαφορά στην κατανάλωση μπορεί να φτάσει και στο διπλό δηλαδή;


Sent from my Death Star !

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2734 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:25 »
Γιατί δεν δοκιμάζεις τις επισκευάσιμες κεφαλές του Ego ONE πρώτα?

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2735 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:28 »
Θέλω μοντάκι γιατί τώρα όσο πέφτει η μπαταρία πέφτει και η απόδοση τώρα. Θα μπορούσα να κρατήσω τον άτμο αλλά όταν αλλάξω θέλει το σετάκι η κοπέλα μου!


Sent from my Death Star !

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2015, 10:32 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2736 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:35 »
Συγκρίνοντας τον άτμο μου με τον nautilus ακόμα κι αν αυτός είναι στην μεγαλύτερη τρύπα αέρα, μάλλον προτιμώ τις αεράτες παρά τις σφιχτές τζούρες!
Με γνώμονα αυτό με τι να προχωρήσω;

Η διαφορά στην κατανάλωση μπορεί να φτάσει και στο διπλό δηλαδή;


Sent from my Death Star !


Εάν προτιμάς τις αεράτες-πνευμονικές νομίζω ο subtank είναι μια καλή επιλογή. Πάντως επειδή είναι πολύ διαδεδομένος θα σου σύστηνα να περάσεις από κάποιο μαγαζί να τον δοκιμάσεις. Τα περισσότερα τον έχουν διαθέσιμο για δοκιμή. Όσον αφορά την κατανάλωση θα έχεις μεγαλύτερη δε νομίζω όμως και διπλάσια.

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2737 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:37 »
O tfv4 mini λες να με δυσκολέψει ;
Διάβασα γενικά πως είναι καλύτερος από τον subtank. Θα περάσω από Δευτέρα από το replace smoke να δω τι έχει για δοκιμές


Sent from my Death Star !

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2015, 10:33 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Nietzsche

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2738 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:43 »
Αν θες πιο "νορμάλ" άτμισμα με πιο σφιχτές τσιγαρίσιες τζούρες ο Kfl+ είναι ιδανικός για πρώτος επισκευάσιμος. Άλλη πρόταση για τα δικά μου γούστα είναι ο Aqua V2 που είναι επίσης καλός για πρώτος και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και σαν dripper ώστε να μπεις και σε αυτό το παιχνίδι.

Αν σ'αρέσει ο eGo ONE που έχεις με την .5 αντίσταση (άρα πνευμονικές περισσότερο) ο subtank ή ο UD Zephyrus είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2739 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:43 »
Δεν τον έχω οπότε δεν ξέρω για τον tfv4. Τον subtank τον έχω δουλέψει με την v1 επισκευάσιμη κεφαλή και σου λέω με σιγουριά ότι είναι και εύκολος στο στήσιμο αλλά και αρκετά καλός στην απόδοση γεύσης.
Όσον αφορά τις προτάσεις του φίλου Nietzsche εγώ δεν θα πρότεινα για πρώτο επισκευάσιμο ούτε τον Aqua ούτε τον Ζephyrus.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2015, 01:52 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2740 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 02:15 »
Σας ευχαριστώ παιδιά πολύ για την βοήθειά σας! Θα περάσω και από ένα μεγάλο μαγαζί να δοκιμάσω ότι περισσότερο μπορώ και βλέπουμε!


Sent from my Death Star !

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2741 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 03:40 »
Στο replacesmoke δεν νομίζω να εχουν τον tfv4 mini. Σίγουρα έχουν τον sub tank mini, expomizer v2 και lemo 2 από επισκευάσιμους. Μην μπερδεύεις όμως την αεράτη τζούρα με την πνευμονική! Εγώ τσιγαρισια με τον subtank δεν μπορώ να κάνω. Αύριο θα δοκιμάσω να στήσω τον tfv4 mini με το ανταπτορακι για τσιγαρισιες και θα σου πω.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2742 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 22:42 »
Καλησπέρα σας  :bye: ,
αποφάσισα να ξαναρχίσω το η.τ. μετά από λίγα χρόνια. Αν και το χρησιμοποιούσα για κανά χρόνο, ο κύριος λόγος που το είχα κόψει ήταν ότι οι ατμοποιητές (nobacco είχα τότε) μου χαλούσαν αρκετά συχνά ή αλλοιωνόταν η γεύση αρκετά γρήγορα και εν τέλει ξαναγύρισα στο κανονικό (20-30 τσιγάρα/ημέρα).
Μιας και είχα κάποια εμπειρία, θέλω να πάρω κάτι καλό και μετά από λίγο ψάξιμο στο φόρουμ (διορθώστε με αν κάνω λάθος) παρατήρησα ότι αυτό που προτείνεται περισσότερο είναι ο συνδυασμός istick40w + nautilus (mini or not).
Ενδεικτικά: http://www.dotshop.gr/category-1/eleaf-istick-tc-40w-kit/
http://www.dotshop.gr/category-1/mini-nautilus-aspire-kit/
http://www.dotshop.gr/category-1/dual-coil-aspire-nautilus-bvc/
Αν λείπει κάτι πείτε μου.

Με λίγο ψάξιμο μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες. Σόρυ αν είναι πολλές.
1) Βλέπω ότι το 40άρι έρχεται μόνο με usb ενώ το 30άρι με charger (http://www.dotshop.gr/category-1/istick-30w-kit/). Η φόρτιση μόνο με usb είναι αρκετή ή είναι καλύτερα να έχω ξεχωριστό;
2) Παρατήρησα αυτό: Στη λειτουργία temperature control, θα πρέπει να χρησιμοποιούνται κεφαλές ατμοποιητών με σύρμα Ni200. Σε συνδυασμό με τον nautilus τι συμβαίνει; Υποστηρίζεται; Αν όχι είναι απαραίτητο και πρέπει να παραγγείλω ξεχωριστά (π.χ. http://atmostar.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/aspire-nautilus-vair-t-ni200-coil) Κοιτώντας το αντίστοιχο νήμα μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα κάπως.
3) Παλιότερα είχα δύο μπαταρίες ώστε να εναλλάσω όσο φορτίζεται η άλλη ή εάν ήμουν έξω. Χρειάζεται και τώρα κάτι αντίστοιχο; Μπορώ να το χρησιμοποιώ εν ώρα φόρτισης;
4) Η διάρκεια ζωής των ατμοποιητών υποθέτω είναι καλύτερη, απλά με αλλαγή αντιστάσεων, σωστά; Χρειάζομαι και κάποιο cleaning kit;
5) Το βάρος στο χέρι όλου του set είναι λογικό;
6) Για να μην τριπλοποστάρω, παλιότερα πάλι την είχα καταβρεί με το υγρό desert ship διότι μου θύμιζε περισσότερο το κανονικό. Βλέπω ότι υπάρχει ακόμα. Αν και είναι υποκειμενική η άποψη για τα υγρά υπάρχει κάτι καλύτερο τώρα ή να πάω πάλι στο ίδιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2015, 23:38 από immuner »

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2743 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 22:53 »
Θα απαντήσω σε αυτά που ξέρω και ελπίζω ότι κάποιος θα συμπληρώσει τα υπόλοιπα :)


1) Η φόρτιση του TC40W από USB υπολογιστή παίρνει περίπου 3-3,5 ώρες (αν είναι εντελώς άδειο). Μπορείς όμως να το φορτίσεις και από τον φορτιστή του κινητού σου, που αν δίνει παραπάνω ρεύμα από τη θύρα USB, θα κάνει σαφώς λιγότερη ώρα. Μερικές φορές ζεσταίνεται λίγο το mod, αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα στη φόρτιση είτε από τοίχο είτε από PC.

3) Εγώ έχω και δεύτερο TC40W και φορτίζω το ένα και χρησιμοποιώ το άλλο. Θεωρητικά έχει passthrough οπότε ναι, μπορείς να το χρησιμοποιείς όσο φορτίζει. Σε μένα (τονίζω το σε μένα) όταν είναι πάνω στο PC, επειδή γενικά μαζεύω πολύ στατικό, με τσιμπάει η αποφόρτιση του στατικού στα χείλη (επειδή γειώνεται το mod με το PC). Γενικά το αποφεύγω.

4) Με την χρήση που κάνω εγώ (5-6 ml / ημέρα) ένα φορτισμένο TC40W με βγάζει όλη μέρα. Αν όμως ξέρω γω το βράδυ θέλω να βγω μέχρι αργά, παίζει να χρειαστώ και το δεύτερο.

5) Δεν έχω κανένα θέμα με το βάρος του. Μου φαίνεται πολύ βολικό στο κράτημα και δεν με έχει κουράσει, τόσο με mini όσο και με κανονικό Nautilus.

Ελπίζω να βοηθάω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2744 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 13:17 »
Συμφωνώντας με τον αποπάνω, θα προσθέσω απαντήσεις γι αυτά που άφησε:

2) Για το Ναυτίλο κυκλοφορούν Ni200 κεφαλές. Ενδεικτικά, Atomizer Coil Nautilus TC Ni200 0.25Ohm - JoinClub

6) Να πας μια γύρα από διάφορα ατμομάγαζα και να δοκιμάσεις. Πλέον υπάρχουν πολλά υγρά και η πιθανότητα να μην βρεις κάποιο που να σου αρέσει, είναι σχεδόν μηδαμινή!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 74 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro