vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, Stedorian93, lagoudakis, Jorge, Doubt, manoslykos, Olga68

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2625 στις: Αυγούστου 14, 2015, 16:25 »
Επιβεβαιωνω κι εγω οτι σου λενε οι φιλοι πιο πανω και ο nemesis,θα ειχα κανει κι εγω εξοικονομηση χρηματων αν ειχα καποιον να με ενημερωσει,το θεμα ειναι να σε κρατησει κατι γερα στην προσπαθεια

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2626 στις: Αυγούστου 14, 2015, 17:13 »
Ξεχνάτε έναν παράγοντα: τον πρώτο καιρό πρέπει ο ίδιος ο (πρώην) καπνιστής να νιώθει άνετα με τον εξοπλισμό του, ώστε να μην τα παρατήσει.
Αν κρατάει ένα κουτάκι ή έναν επισκευάσιμο που τον κάνουν να νιώθει άσχημα, να δυσκολεύεται να αντιμετωπίσει σχόλια κλπ, τότε θα εγκαταλείψει.
Εννοείται βέβαια, ότι συζητάω για το κουτάκι σε σχέση με την απλή ή πολυβολτική μπαταρία.
Για επισκευάσιμο ούτε καν το συζητώ, θεωρώ στατιστικά απίθανο να ξεκινήσει κάποιος με επισκευάσιμο και να τα καταφέρει.
Οπότε, έναν οποιονδήποτε εργοστασιακό αν τον βάλουμε σε κουτάκι, δεν θα δώσει απαραίτητα καλύτερη απόδοση από ένα ego one με την κεφαλή του 1 ομ.
Μόνο αυτονομία.
Σαφέστατα και θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσει με κουτάκι, αλλά αν είναι μεγάλο θέμα το σχήμα και το μέγεθος, καλύτερα να πάρει κάποιο ego one και μετά να το κρατήσει σαν δεύτερο. Με τις επισκευάσιμες κεφαλές εξάλλου, δεν έχει κόστος συντήρησης οταν και αν μάθει.


Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2627 στις: Αυγούστου 14, 2015, 17:50 »
Εγώ πάντως όταν ξεκίνησα πριν 11 μήνες το η.τ. με ego 1100 μπαταρία και κάτι ατμοποιητες bdc της πλάκας κάπνιζα παράλληλα και ειδικά όταν πήγαινα για καφέ -ποτό  έφευγε μισό πακέτο για πλάκα όταν πήρα μετά από δύο μήνες istik 20w με mini nautilus το έκοψα μαχαίρι. Αν μου είχε πει και εμένα κάποιος δε θα έκανα την πρώτη αγορά που τωρα έχει πάει στα σκουπίδια.

Αποσυνδεδεμένος kotsos5

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2628 στις: Αυγούστου 14, 2015, 18:05 »
Για να το λετε οι περισσοτεροι σιγουρα θα ξερετε περισσοτερα!μαλλον αρχιζω να το σκεφτομαι!Να ρωτησω ομως....αρκει  ενα istick 30w ενας ατμοποιης nautilus mini συν τις αντιστασεις? Η χρειαζετε κι αλλος ατμοποιητης η μπαταρια?

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2629 στις: Αυγούστου 14, 2015, 18:21 »
μια χαρά, μόνο το υγρό θα σου λείπει! το istick λειτουργεί και ως pass through  μπορείς δηλαδή ενώ φορτιζεις να Τράβας και καμία τζουριτσα οπότε και να μην σου βγάζει όλη την μέρα μετά από ένα σημείο θα βολευτεις έτσι.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2630 στις: Αυγούστου 14, 2015, 18:25 »
Θα είσαι μια χαρά με istik 30W  και mini nautilus συν τις κεφαλές  αργότερα αγοράζεις και ένα πιο φθηνό ατμοπιοιτη π.χ. aspire k1 για να έχεις και μία δεύτερη γεύση πρώτα θα σου ελεγα να βρεις το υγρό που σου ταιριάζει να πας σε κατάστημα να δοκιμάσεις .

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2631 στις: Αυγούστου 14, 2015, 19:08 »
Δεν διαφωνώ ότι το istick με ένα καλό ατμοποιητή είναι μια αξιόλογη πρόταση αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους προλαλήσαντες αν έχουν δοκιμάσει eGo One.
Δεν έχει καμία σχέση με απλή eGo. Με το δικό του ατμοποιητή στο 1.0Ω δίνει υπό φορτίο 3.8V φρεσκοφορτισμένο και 3.5V όταν αδειάσει. Αυτό σημαίνει ότι ατμίζουμε από 12-14.5W, νούμερο που καλύπτει τους περισσότερους ατμιστές.
Σαφέστατα το iStick είναι πιο δυνατό αλλά τα ρεύματά του δεν είναι τόσο γλυκά όσο του eGo One. Έχει επίσης μεγαλύτερο όγκο και πολυπλοκότητα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2632 στις: Αυγούστου 14, 2015, 19:25 »
Μετά από τότε που πήρα κι εγώ ego one, θα συμφωνήσω μαζί σου.
Καταρχήν, η μπαταρία του δεν έχει απώλειες. Σε σχέση με ένα μοντ στα ίδια βολτ (φρεσκοφορτισμένη) είναι αρκετά πιο δυνατή.
Εχω το μινι, με την 850 μπαταρία. επειδή ακριβώς δεν είναι ηλεκτρονικό, η μπαταρία του κρατάει περισσότερο από το 1/3 του χρόνου μιας 18650 στα 2500mah σε ηλεκτρονικό μοντ.
Ο ατμοποιητής, αν και πολύ μικρός (το μινι ego one είναι 16μμ διάμετρο, όχι 19 όπως τα αδελφάκια 1100 και 2200) χωράει αρκετό υγρό.
Οι κεφαλές του είναι 1 ομ, οπότε τα 3.7 βολτ της μπαταρίας, έστω 3.5 άδειας είναι υπεραρκετά.
για δύσκολες καταστάσεις υπάρχουν και οι μισού ομ για πνευμονικές.
Γεμίζει πολύ εύκολα και γενικά είναι πολύ εύκολο στη χρήση για αρχάριο. Δεν έχει περίεργα χούγια ούτε χρειάζεται να προσέχει ο χρήστης του 10 διαφορετικές λεπτομέρειες για να μην την πατήσει: πχ να κλειδώνει κουμπιά, να μη σφίγγει πολύ το καπάκι του ατμοποιητή, να προσέξει μην του πέσει και σπάσει το πυρέξ κλπ
Τέλος, οι απλές και οι επισκευάσιμες κεφαλές έχουν την ίδια τιμή, οπότε μπορεί κάποιος να αγοράζει επισκευάσιμες, που έχουν βαμβάκι. Η αλλαγή της φυτιλοαντίστασης είναι πολύ εύκολο να γίνει ακόμη και από αρχάριο. Οχι από την πρώτη βδομάδα, αλλά αφού μάθει τα χούγια του ατμού, στο μήνα πάνω, μπορεί να δοκιμάσει να στήσει αντίσταση.
Από ένα η.τ. με 10,5 εκατοστά ύψος κι 1.5 διάμετρο, δεν θα ζητήσουμε κάτι άλλο.
Παρά τα μοντ/επισκευάσιμους που έχω, μέσα στην ημέρα θα το κρατήσω κι αυτό. Σίγουρα στις εξόδους, ακόμη και με ποτό.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2633 στις: Αυγούστου 14, 2015, 19:50 »
Μια ψήφος για το Ego ONE και από εμένα.


Έχω την 19mm, 2200 mah έκδοση με 1.0Ω CLR κεφαλές που επισκευάζω. Η απόδοση είναι εκπληκτική, η μπαταρία κρατάει 2 μέρες άνετα, η γεύση είναι σε πολύ καλά επίπεδα, μπορώ να κάνω mouth to lung και πνευμονικές κατα βούληση απλά ρυθμίζοντας τον αέρα, και γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και έχω φρέσκο βαμβάκι με κάθε αναπλήρωση και καινούργια αντίσταση κάθε 2-3 μέρες.


Να τονίσω πως το Ego ONE το πήρα όταν ήμουν μόλις 20 ημερών ατμιστής (άσχετος κυριολεκτικά) επειδή έψαχνα έναν εύκολο επισκευάσιμο. Πιστεύω πως ήμουν πάααααρα πολύ τυχερός στην επιλογή μου.


Αν και πλέον περιμένω box VW mod με Kayfun και dripper, δεν έχω σκοπό να αποχωριστώ το ΟΝΕ, λόγω του μεγέθους και του format που το κάνουν άριστο και διακριτικότατο για εκτός σπιτιού και στο αμάξι. Μάλιστα σκέφτομαι να αγοράσω και την μικρότερη 1100 mah μπαταρία για ακόμα πιο stealth περιπτώσεις.


Και η τιμή του για αυτά που προσφέρει είναι χώμα τελείως!

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2634 στις: Αυγούστου 14, 2015, 20:02 »
Όταν θα σου έρθει το  box vw mod με τον kayfun πίστεψε θα ξεχάσεις και που το έχεις βάλει το ego one.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2635 στις: Αυγούστου 14, 2015, 20:07 »
Για να το λετε οι περισσοτεροι σιγουρα θα ξερετε περισσοτερα!μαλλον αρχιζω να το σκεφτομαι!Να ρωτησω ομως....αρκει  ενα istick 30w ενας ατμοποιης nautilus mini συν τις αντιστασεις? Η χρειαζετε κι αλλος ατμοποιητης η μπαταρια?

Για αρχή, και αν το επιτρέπει το budget σου, θα έλεγα να πάρεις και έναν 2ο budget ατμοποιητή για να κάνεις δοκιμές υγρών. Ως νέος ατμιστής κι εγώ, το έκανα από τη 2η μέρα. Ο εξοπλισμός που κυκλοφορεί γενικά σήμερα είναι plug n play και δουλεύει απροβληματιστα. Το ζήτημα σου θα είναι η αναζήτηση υγρού που σε ικανοποιεί και σε αυτό ένας 2ος ατμοποιητής θα βοηθήσει πολύ. Ένας gs air πχ κοστίζει περί τα 15 ευρώ.

Για το μοντάκι/μπαταρία σου, καλό θα ήταν ότι σχήμα και να είναι αν μπορείς να πας σε μεταβλητής τάσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2015, 20:12 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2636 στις: Αυγούστου 14, 2015, 20:15 »
Εγω πάλι σε καποιον νέο θα πρότεινα το ijust 2 απο eleaf,με 35€ πιστεύω πως είναι value for money.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2637 στις: Αυγούστου 14, 2015, 20:15 »

Όταν θα σου έρθει το  box vw mod με τον kayfun πίστεψε θα ξεχάσεις και που το έχεις βάλει το ego one.

Ίσως, θα σου πώ όταν έρθουν.


Αλλά τώρα ξέρω τι ψάχνω και τί να αγοράσω και παράγγειλα αυτά που ξέρω πως θα με καλύψουν και μάλλον δεν θα ψάχνομαι πάλι σε ένα μήνα για άλλο σετάκι.
Επίσης ξεκινόντας με τις ανταλάξιμες κεφαλές του ΟΝΕ και πηγαίνοντας σε επισκευάσιμες σιγά σιγά, πλέον έχω την τριβή και εμπειρία να μπορέσω να στήσω Kayfun. Σαν 20 ημερών ατμιστής θα τον είχα μπροστά μου και θα τον κοιτούσα με τρόμο.
Ο φίλος στον οποίο προτείνω το ΟΝΕ είναι νέος και ψάχνεται ακόμα και θεωρώ πως ο ΟΝΕ είναι μια πολύ καλή επιλογή για αρχή που θα τον καλύψει για πάνω απο μήνα και μπορεί να τον πάει στο επόμενο επίπεδο σε βάθος χρόνου. Και δεν του αρέσουν και τα box.  ::)


Άσε που νομίζω πως αν μη τι άλλο, camber και petra που επίσης το προτείνουν πιο πάνω, έχουν δοκιμάσει box mod με kayfun και ένα σωρό ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2638 στις: Αυγούστου 14, 2015, 20:25 »
Όταν θα σου έρθει το  box vw mod με τον kayfun πίστεψε θα ξεχάσεις και που το έχεις βάλει το ego one.


Σώπα καλέ. Αυτό πού το στηρίζεις;  :))
Λοιπον... τι είπα πριν; Οτι το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. σωστά; σωστά...
έχουμε και λέμε λοιπόν από λοιπό εξοπλισμό: istick 10-40 όλα. dna20, dna40. Kayfun lite+, eviva, mini goblin, goliath v2, delta 2, όλα γνήσια και σε άριστη λειτουργική κατάσταση (εκτός του dna20)
Με όλα αυτά και δεν μπήκε συρτάρι ο καημένος ο ego one...
Γιατί άραγε;


Kατανοώ ότι είσαι καινούριος στον ατμό και σε πιάνει το πάθος για καλό, καλύτερο, τέλειο εξοπλισμό, αλλά δεν είναι πάντα απαραίτητο.

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2639 στις: Αυγούστου 15, 2015, 02:02 »
Ego one και απο μένα με 1000! Αλλωστε στο πρότεινα πρώτος 2 σελίδες πίσω.
Πολλά παιδιά απο δω ακούνε ego one και μενουνε μονο στο κομματι του ονοματος "ego". Νομίζουν οτι πρόκειται για τις κλασικές ego της πρώτης γενιάς η/τ. Καμμία σχέση παιδιά. Κάντε ενα κόπο να τον δοκιμάσετε και θα αναθεωρησετε.
Εγώ στο προτείνω γιατί πέρα απο το οτι δουλεύει άψογα (ειδικα για τις απαιτησεις ενος νέου ατμιστη ), είναι οικονομικο και διακριτικο! Ξέρω το συναίσθημα που εχει καποιος στην αρχή που θελει κάτι διακριτικό που να μην τραβάει τα βλέμματα. Απο την αλλη όμως να "δουλεύει"!
Επίσης αν δεις οτι σε καλύπτει γενικά το η/τ, πας αν θες σε κάτι πιο σύνθετο στη συνέχεια. Ενα πιο ογκώδες box mod με εναν καλό ατμοποιητη, κρατωντας το ego one για τις εξόδους σου, αλλά και σαν δεύτερο η/τ.
Επίσης έχε στο νου σου κάτι που ανέφερε ενα παιδι πιο πανω και για μένα είναι πιο σημαντικό απο το αρχικό πακέτο. Να βρεις το υγρό σου. Οποτε πάρε σβαρνα μαγαζιά και δοκίμαζε γεύσεις (αν εχεις αυτή τη δυνατότητα ). Όταν βρεις μια γεύση που σε καλύπτει κάπως, εχεις πάρει σοβαρά την απόφαση απο πριν να  κόψεις το κ.τ. και αγορασεις και ενα αρχικό πακέτο που "δουλεύει" ( και το ego one είναι ενα τέτοιο πακέτο, όπως και άλλα πακέτα που σου πρότειναν τα παιδιά εδώ ), μετα κατα 90% δεν υπάρχει γυρισμος.
Εν ολιγοις, αν σ αρέσει το ego one, κατα τη γνώμη μου παρτο. Στο προτείνω σαν κάτοχος και σου λέω οτι "δουλεύει"και θα σε καλυψει 100% και σαν αρχικό πακέτο, αλλά και πιο πέρα. Απο κει και πέρα όμως ρίξε το βαρος στο να βρεις το υγρό σου αλλά και στο να ισχυροποιήσεις μέσα σου την απόφαση να μην ξαναγυρίσεις στο κ.τ.
Αυτά μπορω να σου πω εγώ σαν συμβουλη και απλα να σου ευχηθω καλη αρχή!
 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181171 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537638 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12