vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Το πρώτο κιτ πρέπει μάλιστα να ανοίγεται επιτόπου στο κατάστημα και να δοκιμάζεται. Να δείχνουν στον ατμιστή πώς να γεμίζει, πώς να βάζει κεφαλές, τι να προσέχει. Πώς να χειρίζεται την μπαταρία/μοντ κλπ. Εννοείται ότι ταυτόχρονα γίνεται κι έλεγχος καλής λειτουργίας.
Εξάλλου, τα περισσότερα πεταμένα λεφτά σε νέους ατμιστές δεν είναι στον αρχικό εξοπλισμό (αν ξέρει τι ψάχνει) αλλά σε υγρά που δεν του ταιριάζουν, σε ελαττωματικές κεφαλές και σε δικά του λάθη χειρισμού.



Kαλησπερα,ψαχνω για αγορα ηλεκτρονικου τσιγαρου αλλα επειδη δεν εχω ιδεα θελω να μου πειτε τι να παρω.
Θελω να χει καλη μπαταρια,να χει καλο χτυπημα και να βγαζει πολυυυυ καπνο.Επισης αν μπορειτε να μου πειτε τι αναλωσιμα θα εχω και απο που θα μπορω να τα προμηθευτω. :)


Υπαρχει πληθωρα ηλεκτρονικων τσιγαρων, μπαταριων και υγρων που μπορουν να σε καλυψουν, αναλογως με το πορτοφολι που διαθετεις. Σχεδον ολα δουλευουν πολυ καλα. Το να σου προτεινει καποιος μια μπαταρια,υγρο η εναν ατμοποιητη ειναι υποκειμενικο. Η καλυτερη επιλογη ειναι να πας σε ενα καταστημα, να δεις απο κοντα διαφορα προιοντα και να τα δοκιμασεις.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Kαλησπερα,ψαχνω για αγορα ηλεκτρονικου τσιγαρου αλλα επειδη δεν εχω ιδεα θελω να μου πειτε τι να παρω.
Θελω να χει καλη μπαταρια,να χει καλο χτυπημα και να βγαζει πολυυυυ καπνο.Επισης αν μπορειτε να μου πειτε τι αναλωσιμα θα εχω και απο που θα μπορω να τα προμηθευτω. :)

Καλημέρα. Αρχικά καλό είναι να διαβάσεις ό,τι σχετικό υπάρχει στο φόρουμ, ειδικά στην "περιοχή νέων μελών", όπου οι παλιότεροι έχουν ήδη δώσει τα φώτα τους. Ένα καλό νήμα για παράδειγμα για να ξεκινήσεις είναι αυτό: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6427.0.html .
Μετά, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html, όπου έχει τους περισσότερους Έλληνες εμπόρους, να δεις τί σχόλια υπάρχουν από εμπειρίες στα καταστήματά τους και να πας σε 2-3 για να δεις, να δοκιμάσεις και να ρωτήσεις ό,τι θέλεις. Αφού τους δεις και καταλήξεις τί θέλεις και από πού, τα αναλώσιμά σου μπορείς να τα παραγγέλνεις και online.

Επειδή οι περισσότεροι στην αρχή την πατήσαμε με αγορές και έξοδα που δεν ήταν απαραίτητα, θα σου έλεγα να πάρεις κάτι καλό από την αρχή, αντί να πειραματιστείς με μικρές μπαταρίες και φθηνούς ατμοποιητές (όπως είναι πιθανό να σου προτείνουν στα καταστήματα). Ένας τέτοιος "καλός" συνδυασμός είναι το iStick 30 σε μπαταρία και Aspire nautilus mini ή joyetech delta 16 σε ατμοποιητή. Ψάξε τα νήματά τους, διάβασε και αποφάσισε! Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος george727

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2584 στις: Ιουνίου 16, 2015, 14:17 »

Καλησπέρα σε όλους


Νέος στο χώρο με μοναδική εμπειρία ατμίσματος σε κάνα δυο καταστήματα.
Να πω την αλήθεια η εμπειρία ατμίσματος μου φάνηκε πολύ πιο κοντά από ότι περίμενα στην αίσθηση καπνίσματος. Έτσι λοιπόν πήρα ζέστα το θέμα αγοράς ηλεκτρικό τσιγάροu.
Στο κατάστημα πήγα, μετά από μια μικρή κουβέντα μου προτείνανε το istick30w+nautilus με κόστος περίπου 100€ 
Αν και μου φάνηκαν αρκετά χρήματα για αρχή σκέφτηκα ότι ίσως να είναι η αιτία για να κόψω το τσιγάρο.
Άρχισα να ψάχνω στο forum ξεκινώντας να διαβάσω συμβουλές που απευθύνονται για τα νέα μέλη (και νέους ατμιστές) και μου λύθηκαν αρκετές απορίες όσον αφορά τι είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο, και γιατί να το χρησιμοποιήσω.
Μετά βέβαια ήρθε το απόλυτο χάος όταν μέσα σε τόσα πολλά προϊόντα άρχισα να σκέφτομαι τι ταιριάζει περισσότερο στα δικά μου δεδομένα.
Χωρίς να θέλω να σας κουράσω και επειδή τα 100€ μου φάνηκαν αρκετά, θα ήθελα να διαθέσω ένα ποσό της τάξης το 60-70 ευρώ για να κάνω την αρχή. Αυτό που θέλω είναι η αυτονομία, η συμβατότητα και όσο το δυνατόν καλύτερη λειτουργία. Δεν μπορώ να ξοδέψω 30-40 -€ για ένα startet kit και μετά από λίγο καιρό να καταλάβω ότι δεν μου αρκεί!!


Οι απορίες μου λοιπόν είναι η εξής:


-σαν πακέτο το istick+nautilus είναι κάτι που θα μου προτείνετε?
-βρήκα το istick50w sto fasttech.com στα 28€ και στο gearbest.com sta 37€. Έχετε κάποια εμπειρία από τα δύο site αν είναι γνήσια προϊόντα?


Το nautilus σκέφτομαι να το πάρω από εδώ γιατί πραγματικά μου άρεσε εξυπηρέτηση τους.


Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2585 στις: Ιουνίου 16, 2015, 14:47 »
Στο fasttech αυτο που κοιτάς στα 28 αν προσέξεις γραφει styled δεν είναι γνήσιο δηλαδή. Το γνήσιο το έχει στα 39 δολλαρια , χωρίς φορτιστή ( φορτίζει με οποιοδήποτε καλώδιο micro USB ) και γραφει authentic, ενώ με τον φορτιστή έχει περίπου 47 δολάρια.
Στο gearbest στην τιμη που κοιτάς, είναι το πλήρες σετ. Εκεί νομίζω χρεωνει και 2 δολάρια για συστημένο. 

Στάλθηκε από το JY-F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2586 στις: Ιουνίου 16, 2015, 14:49 »
Το istick+nautilus θα το πρότεινα με κλειστά μάτια σε κάποιον που θέλει πραγματικά να τελειώσει μια και καλή με το κτ.


 Τώρα που κάπου πήρε το μάτι μου οτι η kangertech βγάζει 1.5Ω κεφαλές(διορθώστε με αν κάνω λάθος) θα πρότεινα ακόμα και subtank mini(εγώ τουλάχιστον, αν και δεν ήμουν τόσο καινούριος τότε, θα ήθελα να γυρνούσα το χρόνο πίσω και αντί για ναυτίλο να είχα πάρει τον subtank). Αλλά σε αυτήν την περίπτωση ανεβάινεις σε κόστος λίγο κάτι που δεν το θες.


Εάν τώρα έχεις πολλές αμφιβολίες για το κατα πόσο θα μπορέσεις να αντέξεις χωρίς κτ. Καλύτερα να πας σε κάποιο απ τα φθηνά αρχικά πακέτα, τα οποία δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να κρίνω. Ξεκίνησα με "πάσες" συσκευών φίλων που ήταν πίσω σε θέμα τεχνολογίας.


Το VV/VW πάντως για εμένα είναι μεγάλο πράγμα. Καλό θα ήταν λοιπόν ό,τι πάρεις να έχει τέτοια επιλογή έως ένα βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2587 στις: Ιουνίου 16, 2015, 14:57 »
istick+nautilus και από μένα! Με αυτό αρχικά κατάφερα να μην το σκέφτομαι καν το κ.τ! Και απόλαυση και ευκολία!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2588 στις: Ιουνίου 16, 2015, 15:00 »
Ισως το συγκεκριμένο σετ να μην είναι το καλύτερο.
ή ίσως και να είναι.
Η ουσία είναι πως πρόκειται για πολύ καλό σετ για αρχάριο ατμιστή. Κρίνοντας από όσα κυκλοφορούσαν όταν ξεκίνησαν τον ατμό οι παλαιότεροι, θα έλεγα ότι με αυτό το σετ η μόνη δικαιολογία για να μην μείνει κάποιος στον ατμό θα είναι να έχει προαποφασίσει το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2589 στις: Ιουνίου 16, 2015, 15:08 »
Μία καλή αρχική προτεινόμενη λύση  είναι αυτόhttp://www.310.gr/ηλεκτρονικά-τσιγάρα/Mod-συσκευές/eleaf-istick-mod-30W-gs-air-atomizer Μια χαρά για αρχή!Αν τώρα θες nautilus(βέβαια δεν ξέρω από που είσαι και πόσο θα σου στοιχίσουν τα μεταφορικά αν είσαι από επαρχία) είναι και αυτό http://www.dotshop.gr/mini-nautilus-aspire-kit.html με αυτό http://www.dotshop.gr/istick-30w-kit.html .Δέν κάνω καμία διαφήμιση στα μαγαζιά αλλά και εγώ που ξεκίνησα πριν 3 μήνες έψαχνα και ψάχνω να βρώ καλές τιμές από ελλάδα για να έχω και την υποστήριξη ειδικά στις μπαταρίες!Σαφώς οικονομικά συμφέρει από κίνα μεριά αν αντέχεις να περιμένεις λίγο και να μην σου τύχει να πέσεις σε τίποτα ελλατωματικό και ξανά πίσω και περίμενε.Πιο παλιοί από εμένα θα σου δώσουν καλύτερες συμβουλές!Καλή αρχή πάντως :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2590 στις: Ιουνίου 16, 2015, 15:18 »
Ιstick & mini η και κανονικο nautilus.
Γευση, ντουμανι, χτύπημα, εξαιρετικά όμως μεγαλο κόστος αναλώσιμων. Αν κάνεις 2-3 ml την ημερα ειναι χρυσάφι.
Ιstick & KL+, κορυφαίες επιδόσεις στα λεφτα του, τα αναλώσιμα πάμθηνα, ταλαιπωρία 2-3 μερες μεχρι να μαθεις να στηνεις αντισταση και βαμβακι.

Προτείνω istick+nautilus για 1-2 μηνες το πολύ, και αναβαθμιση αμέσως σε kayfun lite + . Θα έχεις 2 κορυφαίους ατμοποιητες, εναν για τα πολλά (kayfun) και εναν για καβατζα.
Σε αυτο το setup μπορεις να μεινεις πάρα πολύ καιρό, και αν καταφερεις και βρεις κατι καλύτερο το βουτας. Αν δε αποφασισεις να το συνεχίσεις. σε ενα χρόνο πας σε κατι τυπου Φαινομενο η αντίστοιχο με κανα κατοσταρικο, και εισαι υπερπλήρης.
Με Kayfun και ναυτίλο θα εισαι μια χαρα για όσο θέλεις απο ατμοποιητές. με 100 ευρω παίρνεις nautilus & Kayfun & Istick & συρμα/βαμβακι για ενα χρόνο.
Οταν πεσουν τα mod με tc στα 40 ευρω τα 60w παίρνεις και ενα τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2591 στις: Ιουνίου 16, 2015, 15:36 »
Το σετάκι στο 310.gr είναι τιμιότατο, τηρουμένων των αναλογιών. Βάλε και μια θήκη σιλικόνης για το istick και είσαι έτοιμος. Φόρτιση από το τροφοδοτικό του κινητού σου.
Αν περιμένεις να έρθουν τα ίδια από Κίνα, θα ξοδέψεις περισσότερα για τσιγάρα στο ενδιάμεσο.
60 ευρώ πουλούσε η nobacco το στάρτερ κιτ με 2 Χ 1100 ego + 2 X nobacco epsilon, λιγότερο από 1 χρόνο πριν.

p.s. το istick50 άφησέ το για αργότερα, μη σου πω εντελώς.


update
Φαίνεται πως έχω πολύ καιρό να τσεκάρω τιμές, το σετάκι istick30+GSAir θα ήταν τίμιο στα 53 ευρώ :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2015, 19:10 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος george727

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2592 στις: Ιουνίου 16, 2015, 21:19 »
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας!

@izamel Έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα το styled...

@mimis αυτό για την κατανάλωση που μου γράφεις δεν μπορώ να το υπολογίσω... Στα κανονικά τσιγάρα ήμουνα περίπου στα 20-25 την ημέρα

Μάλλον για το Istick 50w+ναυτίλο με βλέπω να καταλήγω μιας και σχεδόν όλοι συμφωνείτε με αυτό!
Και κάτι ακόμα, με το κανονικό τσιγάρο στα 20 με 25 την ημέρα, πόσο λέτε να μου πηγαίνουν τα 5ml κι πόσες μέρες η αντίσταση? Στο περίπου πάντα...
Η μπαταρία θα μου κρατάει δύο μέρες?

Ευχαριστώ και πάλι!











Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2593 στις: Ιουνίου 16, 2015, 22:30 »
Την  καλύτερη  επιλογή  θα  κάνεις  αν  πάρεις  istick 50w +nautilus. Το  iStick  30w δουλεύει  πολύ  καλά  και  είναι  πιο  μικρό  αλλά  δεν  έχει  τόσο  μεγάλη  αυτονομία  μπαταρίας όσο το  50w. Τώρα  για  τα  ποσά  ml  θα  κάνεις  την  ημέρα για  μένα  το  μεγαλύτερο  ρόλο  παίζει πόση  νικοτίνη  έχει  το υγρό  που  βάζεις  αν  κάνεις  μηδέν  νικοτίνη  μπορεί  και  να  φτάνεις  και  τα  20ml  την  ημέρα   αν  κάνεις  1.8 νικοτίνη  μπορεί  και  να  κάνεις  2 με  3 ml  την  ημέρα  και  να  είσαι  οκ  θα  δεις  μόνος σου  τη  ταιριάζει  στα  γούστα  σου.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2594 στις: Ιουνίου 16, 2015, 22:34 »
Με τον Ναυτιλο έκανα τις πρωτες 15 μερες 2,5-3 ml, κατόπιν τα ανεβασα στα 4 και με τον Kayfun πάω στα 6-7. Εκανα 1,5 πακετο.
Η γυναίκα μου ξεκινησε με 2,5 ml , συνεχισε με 2,5, και ειναι ακλόνητη σε αυτη την κατανάλωση απο τον Μαρτη. Εκανε και αυτη 1,5 πακέτο.
Νικοτίνη, τα ίδια κάνουμε, ξεκινησαμε με 18 και ειμαστε στην αλλαγή από 9 σε 6.
Αντε να βγαλεις άκρη δλδ. Ισως η διαφορά μας ειναι ότι αυτη θέλει να σταματήσει όσο πιο συντομα και το ατμισμα.
Την κατανάλωσή σου θα την καταλάβεις μετα από 15 μερες.
Κατα την γνώμη μου kayfun & Ναυτίλος πρέπει να ειναι διαθέσιμοι πάντα. Η εν πάσει περιπτώσει καποιος σαν τον Kayfun, γιατί υπάρχουν και ισάξιοι του.
Κατόπιν δεν λέει να πας σε κάτι 10-20 % καλύτερο, πας με την μια σε κάτι κορυφαίο που το πληρωνεις όσο όλα όσα έχεις μαζί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537655 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136652 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12