vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2310 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 02:38 »
Γιώργο καλώς ήρθες!!!
Η πρόταση μου είναι:
Να ξεκινήσεις από Ελλ. κατάστημα (αργότερα που θα είσαι πιο μπασμένος και θα ξέρεις τι θέλεις θα κάνεις οικονομικές αγορές από εξω). Μπες σε κανα δυο κοντα σου, δοκίμασε υγρά ατμο κλπ και παρε συμβουλές.
Οι 650αρες οι μπαταρίες μπορεί να μην σε καλύψουν και να αφήσεις το η.τ. (αρα κλαις τα λεφτα σου) ή να σε καλύψουν οπότε σε μικρο χρονικο διαστημα θα θες κατι καλλίτερο (αρα παλι τα κλαις). Θα μπορούσες να μην αγοράσεις starter kit που σε περιορίζει, αλλα μια 1300 σαν αυτή που πρότεινε ο Κώστας και μια μικρότερη για spear που να σου ρίξει το κόστος. ατμοποιητης σε αυτό το επίπεδο και κόστος .. οποιος σου αρεσει.

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2311 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 02:55 »
Πάντως, πέραν του υλικού και με συγχωρείτε αν είμαι off, επειδή κι εγώ κάπνιζα golden virginia πράσινο (έναν καπνό μέρα παρά μέρα), σου προτείνω να μην το κάνεις παράλληλα με η.τ. Εκ φύσεως είναι διαφορετικά πράγματα, οπότε αργά ή γρήγορα ένα από τα δύο θα νικήσει. Για λόγους συνήθειας, ευκολίας κλπ κλπ πολλές φορές (δυστυχώς) το κ.τ. έχει ένα προβάδισμα.

Δοκίμασε καπνικά υγρά για αρχή, γιατί θα είναι πιο κοντά σε αυτό που περιμένεις. Στη πορεία μπορεί να σε κερδίσουν φρουτώδη. Μάλιστα μοιραία καλό είναι να παίξεις σε πιο ψηλά επίπεδα νικοτίνης σε πρώτη φάση.

Επίσης, γνώμη μου είναι μην δώσεις πολλά λεφτά για αρχή. Για πολλούς λόγους. Δες τι σου πάει, τι σου ταιριάζει, τι αδυναμίες διαπιστώνεις για τα γούστα σου. Το η.τ. δεν είναι απαραίτητα ακριβή ασχολία, αλλά σίγουρα σκας κάμποσα φράγκα ξεκινώντας. Και λέω κάμποσα γιατί μιλάμε για μια δραστηριότητα που δεν ξέρεις αν θα σου αρέσει. Κατά τη γνώμη μου μπες στη λογική του η.τ., συνήθισε τα χούγια του, τον τρόπο λειτουργίας του και υπάρχει δρόμος να χαράξεις όπως γουστάρεις. Και μιλώντας για τον εαυτό μου τον πρώτο μήνα με η.τ. ψιλοκολλούσα να βγω με μεγάλο εργαλείο έξω για λόγους εντελώς χαζούς. Αλλά ψιλοκολλούσα. Οπότε έχε υπόψιν σου ότι μεγάλης χωρητικότητας μπαταρίας έχουν συνήθως και μεγαλύτερες διαστάσεις. Στη πορεία θα περπατάς με το mod στο χέρι.

Επίσης, δώστου πολλές ευκαιρίες. Είναι κάτι νέο, άρα θα σε ξενίσει.

Και το σημαντικότερο: ό,τι κι αν ακούσεις, πήγαινε και δοκίμασε. Μόνο έτσι θα ρθεις πιο κοντά σε αυτό που θες. Αν δεν είσαι βέβαιος ανάβαλέ το.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2312 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 03:02 »
Nuts, δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με την προταση σου.
Δε γινεται ενας νεος υποψηφιος ατμιστης να επενδυσει 150€ σε κατι που δεν ειναι σιγουρος αν θα του αρεσει.
Αν οχι ολοι, οι περισσοτεροι, οταν ξεκινησαμε ψαχναμε για κατι σχετικα οικονομικο γιατι ειμασταν επιφυλακτικοι για το τι εστι η.τ. και δε θελαμε να χασουμε πολλα χρηματα σε μια πιθανη "φουσκα".
Σε ορισμενους φανηκε οντως φουσκα και το παρατησαν συντομα. Σε αλλους φανηκε ενδιαφερον το αλλο εγχειρημα και του εδωσαν μια ευκαιρια.
Λες δεν σε καλυψε το ego-t στο ξεκινημα και γυρισες στο τσιγαρο. Εγω εβγαλα τους πρωτους μου 3 μηνες στο ατμισμα με 650αρες μπαταριες και ego-c και τους επομενους 3 με τις ιδιες μπαταριες και ce4,
μεχρι να αποφασισω να ασχοληθω με επισκευασιμους. Την ιδια πορεια με εμενα ακολουθησαν πολλοι παλιοι ατμιστες και ακομα τους βλεπεις να γυρνανε εδω γυρω.

Η επιλογη που εκανε ο φιλος ειναι μια χαρα, με 50-60€ θα περασει τους πρωτους 1-2 μηνες. Αν δει οτι το η.τ. ειναι καταλληλο γι' αυτον κι εχει τα 150€ που λες να διαθεσει,
αγοραζει ενα σοβαρο ηλεκτρονικο mod κι εναν καλο εργοστασιακο ατμοποιητη ή εναν επισκευασιμο και θα ατμιζει οπως ατμιζει το 90% των "ψαγμενων" ατμιστων.

Το βασικο για μενα στο ξεκινημα ειναι το υγρο. Πρεπει να βρει υγρα που θα του κινησουν το ενδιαφερον και θα τον καλυπτουν απο πλευρα νικοτινης.
Ουτε υγρα με γευση φρουτοτσιχλας, ουτε υγρα με 6αρα νικοτινη, ουτε DIY. Να παει σε ενα καταστημα με δοκιμαστηριο (σε αυτο ειναι τυχερος που βρισκεται σε μεγαλη πολη),
να κατσει καμια ωρα να δοκιμασει οσες περισσοτερες γευσεις μπορει και να παρει 2-3 υγρα με νικοτινη 12-18mg/ml που θα του αρεσουν να τα ατμιζει καθημερινα.

Αλλα πανω απ' ολα σημασια εχει η θεληση. Αν δεν το θες πραγματικα να το ξεκινησεις, δεν το ξεκινας.
Αν το εχεις βαλει στο μυαλο σου να εισαι αντικειμενικος και να του δωσεις μια πραγματικη ευκαιρια, τοτε τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα απ' οτι φαινονται.

Giwrgosk, οπως καταλαβες οι γνωμες που θα ακουσεις δε θα συμβαδιζουν και πολυ μεταξυ τους, αλλα η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.
Για οτι απορια εχεις, τοσο στο ξεκινησμα, οσο και στο μελλον, οι ανθρωποι σου βρισκονται εδω γυρω, μην ντραπεις να ρωτησεις οτιδηποτε.
Καλο ξεκινημα. :)

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2313 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 03:13 »
Ήδη έγραψα και εγώ ότι συμφωνώ με τους Evod που έχει επιλέξει για αρχή αφού χρησιμοποιώ ακόμη έναν τέτοιο, επίσης ο Gemini mini είναι φθηνός και πολύ καλός αλλά δυσκολεύομαι να βρω αντιστάσεις. Αν τώρα αρχίσει να μπερδεύεται, αφού υπάρχουν πολλές απόψεις και επιλογές, και θέλει να δοκιμάσει σε κάποιο μαγαζί να προτείνετε στον φίλο μας κάποια αξιόπιστα κατ/τα στην Θεσσαλονίκη που μπορούν να βοηθήσουν κάποιον να γνωρίσει το η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2014, 03:19 από ili kef »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2314 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 08:32 »
giwrgosk καλώς να ορίσεις στο χώρο. Με έχουν ρωτήσει κι εμένα για ΗΤ, για χρήση μέσα στο σπίτι και δεν το βρίσκω κακή ιδέα. Αρκεί που είσαι πρόθυμος να δοκιμάσεις, πολλοί είναι εντελώς αρνητικοί.
Όσο για το οικονομικό θέμα, αφού λες θα κάνεις παράλληλη χρήση, δεν χρειάζεσαι καβάντζες. Μια eGo 1300 που γράφτηκε παραπάνω και ένας ατμοποιητής των 5-10 ευρώ θα σε βολέψουν μια χαρά. Αργότερα, μαθαίνεις, δοκιμάζεις, εξοικονομείς φράγκα από τους καπνούς και το ξαναβλέπεις.
Υγρό που θυμίζει τσιγάρο και το έχω δοκιμάσει, Turkish tobacco Liqua. Καλή αρχή

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2315 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 09:50 »
γιωργο καλως μας ηρθες ,συμφωνω και εγω με νεμεσις απολυτα
Στην αρχη μια απλη μπαταρια και εναν αλο ατμοποιητη γιατι ΜΠΟΡΕΙ να μην σου αρεσει τελικα,οποτε τουλαχιστον δεν θα εχεις δωσει ενα σκασμο λεφτα
Το Α και το Ω για μενα ειναι ενα σωστο καπνικο υγρο
Αν Τελικα μεινεις στο ητ και κοψεις το κανονικο τοτε μπορεις να πας σε πιο εξελιγμενο εξοπλισμο με τον καιρο
Πηγαινε σε ενα καταστημα και κανε τις δοκιμες σου σε υγρα και εδω ειμαστε εμεις
Προσωπικα σαν προταση αν και η γευση ειναι υποκειμενικη θα σου προτεινα απο γευσεις να δοκιμασεις guevara kai cigarilos απο el toro κσι primo verde απο t juice
Καλη αρχη

Αποσυνδεδεμένος xenyxths

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2316 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 10:12 »
γιωργο καλως ηρθες πηγαινε σε ενα ηλεκτροτσιγαραδικο και παρε ενα σετακι σαν αυτο που λες ποιο πανω εχουνε σχεδον ολα και εδω στη ελλαδα  με κανα 25 εβρο, η μπαταρια του θα σε βγαζει ολη τη μερα ανετα μια χαρα ειναι για αρχη (εγω με ενα σετακι τον 20 εβρο αρχισα) βρες και ενα υγρο που θα σου κατσει καλα σα γευση και θα εισαι μια χαρουλα!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2317 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 10:15 »
giwrgosk  καλημέρα.

Είμαι και εγώ είμαι νέος ατμιστής (ξεκίνησα μέσα Οκτωβρίου) με την ίδια λογική με εσένα: να κόψω σε πρώτη φάση τα «άκυρα» τσιγάρα που έκανα και ίσως, αν μπορέσω, να σταματήσω εντελώς
κάποια στιγμή και το κ.τ.

Ότι λένε τα παιδιά είναι σωστό. Δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά λεφτά σε πρώτη φάση για να δεις αν σε καλύπτει το η.τ ή όχι. Εγώ σαν πρώτο η.τ. αγόρασα το Delirium 69 (24 €) το οποίο με κάλυψε για 2 εβδομάδες περίπου με μπαταρία 650mah.  Μετά άρχισα να ψάχνομαι περισσότερο, κράτησα την μπαταρία του delirium και αγόρασα τον ατμοποιητή Kanger Prorank Mini v2 14 €). Τον χρησιμοποίησα αρκετά και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Με αυτόν τον ατμοποιητή  ελάττωσα απίστευτα και το κ.τ. Από 20-25 τσιγάρα που έκανα την ημέρα, κατέληξα στο 1 την εβδομάδα. Με το σταμάτημα του κ.τ. όμως προέκυψαν 2 προβλήματα:

- Η μπαταρία δεν με κάλυπτε (δεν έφτανε), οπότε και αναγκαστικά αγόρασα μια μεγαλύτερη. Συγκεκριμένα, πήρα την Nobacco VeVe 1500mah (35€)


- Όταν έβγαινα για ποτό / καφέ, ήθελα πιο πολλές τζούρες με αποτέλεσμα να προκαλώ υπερτροφοδοσία και να είμαι με το χαρτομάντιλο όλη την ώρα να καθαρίζω. Σημειώνω ότι στο σπίτι ή στο γραφείο δεν είχα κανένα πρόβλημα, οπότε δεν έκανα τίποτα για το θέμα. Απλά το υπέμεινα ώστε να ψαχτώ περισσότερο με το θέμα «επισκευάσιμος», όπου και τελικά πήρα. By the way, καμία σχέση!!!


Σχετικά με την αγορά από εξωτερικό, όντως πολύ πιο οικονομική αλλά είναι καλό να βρεις ένα μαγαζί με εξυπηρετικά παιδιά και με γνώσεις να το δουλεύουν ώστε για οποιαδήποτε «ηλίθια» ή όχι ερώτηση, να μπορείς να απευθυνθείς εκεί.


Εν κατακλείδι, για πρώτο πακέτο η πρόταση μου είναι:


- ένα ατμοποιητή Mini Protank 3 (
10 €) ή Aspire K1 BVC 11 €)

- μια μπαταρία μεταβλητής τάσης όπως Nobacco VeVe 1500mah (35€) ή Vision Spinner II 1600mAh (34 €) ή Aspire CF VV Battery 1600mah (38 €). Πιστεύω ότι σε πρώτη φάση δεν θέλεις δεύτερη μπαταρία, απλά μια καλή.

Τέλος, αναφορικά με υγρά. Κάπνιζα συνολικά 20 χρόνια, τα τελευταία 10 καπνό VAN NELLE. Το πρώτο υγρό που πήρα ήταν το Old Black Tobacco της Ovale (12 € τα 20ml). Πριν καν το δοκιμάσω, το είχα ψάξει πολύ και έχει από τα καλύτερα reviews. Τώρα, που παίζω με επισκευάσιμο φτιάχνω τα δικά μου υγρά, αλλά πίστεψε με δοκίμασε αυτό της Ovale για αρχή. Στο e-smokers το έχουν.

Άντε καλή αρχή και welcome to the club.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2318 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 10:37 »
Φίλε giwrgosk καλημέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Όσον αφορά τα ερωτήματά σου, άκου και τη δική μου γνώμη.

Μπαταρία

Οι επιλογές σου εδώ είναι οι εξής:
α) Μπαταρία τύπου ego (Spinner, Twist, upgrade ή απλές)

Οι απλές έχουν μια σταθερή έξοδο ρεύματος, που φθίνει όσο ξεφορτίζει η μπαταρία, ενώ οι άλλες έχουν επιλογή για βολτ. Μαζί με αυτές, θα χρειαστείς και το φορτιστή τους, ο οποίος έχει είσοδο USB και προαιρετικά και ένα φορτιστή τοίχου. Η φθηνότερη επιλογή και η πιο συνηθισμένη για νεοεισερχόμενους στο χώρο. Πολλές φορές επίσης, υπάρχουν ατμιστές που δεν τις αλλάζουν ποτέ, γεγονος με το οποίο συμφωνώ απόλυτα εφόσον οι ίδιοι είναι ικανοποιημένοι.

β) Μπαταρίες τύπου 510 (αυτόματες, χωρίς κουμπί δηλαδή, ή όχι)

Σχετικά παρωχημένη επιλογή, καθώς απευθύνεται συνήθως σε άτομα που περισσότερο τους νοιάζει η εμφάνιση παρά το ατμιστικό αποτέλεσμα, καθώς έχουν μικρή χωρητικότητα, τα καταστήματα δεν φέρνουν εύκολα ανταλλακτικά, και θεωρώ το κόστος τους μεγάλο γι αυτό που προσφέρουν. Το θετικό είναι το πολύ μικρό τους μέγεθος. Ενδεικτικό παράδειγμα, το eRoll

γ) Ηλεκτρονικό Μοντ με αφαιρούμενες μπαταρίες, είτε σωλήνας, είτε κουτάκι.

Εδώ οι επιλογές είναι πιο εξελιγμένες και πιο απαιτητικές οικονομικά. Τα περισσότερα εργοστασιακά τέτοια μοντέλα, και όχι οι ανεξάρτητες κατασκευές, δεν διαθέτουν θύρα φόρτισης και θα χρειαστείς επιπλέον φορτιστή και έξτρα μπαταρίες. Στα θετικά η πολύ μεγάλη χωρητικότητα μπαταριών, η χρήση επιλογέα βολτ, η ασφάλεια λόγω της πλακέτας και η αυτονομία, ενώ στα αρνητικά το μέγεθος τις περισσότερες φορές και η τιμή.

δ) Ηλεκτρονικά μοντ τύπου iStick

Δεν κυκλογφορούν και πάρα πολλά διαφορετικά μοντέλα, αλλά συνοπτικά είναι πολύ μικρά μοντάκια, σε μέγεθος δύο αναπτήρων BIC κατά πλάτος, με μεγάλη χωρητικότητα και εξαιρετική διαχείρηση μπαταρίας, με γρήγορο χρόνο φόρτισης, και με πολύ καλή τιμή γι αυτό που προσφέρουν. Το κακό είναι ότι ανεβαίνει το μπάτζετ καθώς θα χρειαστείς και έναν καλύτερο ατμοποιητή ώστε να εκμεταλλευτείς τη δύναμη που προσφέρει.

Ατμοποιητές

α) CE4/Black Mamba/CE5

Τεχνολογία 2012, η οποία είναι μια χαρά για εισαγωγή στο η.τ., πολύ φθηνή λύση. Δεν συστήνονται για μεγάλα ρεύματα.

β) Gemini Mini.

Ο θαυματουργός μικρός. Καλή γεύση, πολύ ντουμάνι αλλά: μικρή χωρητικότητα, ρουφάει το υγρό σαν νεράκι και τα θέλει τα μεγάλα ρεύματα.

γ) BDC/BVC τύπου Aspire

Προσωπικά με τους BDC της σειράς δεν τα βρήκα ποτέ. Οι BVC το θέλουν το μεγάλο ρεύμα.

δ) Ναυτίλος και μίνι Ναυτίλος.

ε) διάφοροι άλλοι τους οποίους προφανώς και θα δοκιμάσεις ή τουλάχιστον θα δεις με την επισκεψή σου σε ένα κατάστημα.

Ίσως από τους καλύτερους εργοστασιακούς σε κυκλοφορία, αλλά ακριβός.

Καλά όλα αυτά, αλλά να σου προτείνω και κάτι.

Αν δεν είσαι σίγουρος για το αν το έχεις βάλει σκοπό, κοίτα για κάτι σε μπαταρία τύπου ego(α) και ατμοποιητή ή α) ή γ) BDC.

Αν έχεις πείσμα και έχεις ήδη πει, "θα μείνω στο ητ", κοίτα για μπαταρία τύπου ego spinner και ατμοποιητή β) ή γ)

Αν έχεις πείσμα και μεγαλύτερο budget, κοίτα για μοντ δ) και ατμοποιητή Ναυτίλο.

Ενδεικτικά να πω ότι ο συνδυασμός iStick και Ναυτίλος μίνι, θα σε βάλει μέσα κοντά στα €90,00 και ένα υγρό κάπου στα 11. Χωρίς να υπολογίσω την όποια έκπτωση για το φόρουμ. Κάποτε, με τα ίδια λεφτά, έπαιρνες δύο ego 650ρες, δύο κώνους ego-c, πέντε ατμοποιητές ανταλλακτικά και δέκα ml υγρό (ολοκληρωμένο πακέτο Tottaly Wicked Tornado-C, Ιανουάριος 2012, €99).

Για τα δικά σου δεδομένα όπως τα θέτεις πάντως, νομίζω ότι οι τύπου ego με 4v έξοδο και ένας BDC θα σε βολέψουν καλά και οικονομικά. Το πως θα το δουλέψεις το θέμα από εκεί και πέρα, αποτελεί καθαρά προσωπική επιλογή.

Θα παρατήρησες ότι δεν μίλησα καν για μηχανικό μοντ, επισκευάσιμους κλπ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος, καθώς θέλει λίγο παραπάνω εμπειρία και γνώσεις στο ητ αλλά και ξεφεύγουμε πολύ από θέμα budget.

Θα παρατήρησες επίσης ότι δεν αναφέρθηκα καθόλου στα υγρά. Γι αυτά, μόνο ένα έχω να σου πω: πήγαινε σε ένα μαγαζί και δοκίμασε όσα περισσότερα μπορείς. Είθισται να συστήνουμε στους νεοεισερχόμενους κάτι καπνικό και με υψηλή νικοτίνη, αλλά επειδή δεν είμαστε όλοι το ίδιο, πήγαινε σε μαγαζί και δοκίμασε.

Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2319 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 12:01 »
Φίλτατε Γιώργο άλλη μια σχετικά οικονομική αλλά δοκιμασμένη και καλή πρόταση.

Σετάκι: http://www.310.gr/ηλεκτρονικά-τσιγάρα/ilektronika-tsigara-kanger/blister-kanger-protank-mini-3

Έξτρα μπαταρία: http://www.310.gr/μπαταρίες-ηλεκτρονικών-τσιγάρων/Kanger-mpataria-evod-650-mah

Σύνολο 36 ευρώ.

Παίρνεις κάτι πολύ καλό για αρχή!

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2320 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 14:41 »
Ας προσθέσω λοιπόν κι εγώ (σύντομα, γιατί είχα ένα υπέρδιπλο σεντόνι κατά νου, και το έσβησα 2-3 φορές) τη σκέψη μου....

Πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν το ΝΕΟΣ στο σπορ....
Κάποιος που θέλει να ξεκινήσει να πηγαίνει για ψάρεμα με έναν φίλο του, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ (στην αρχή τουλάχιστον) τον εξοπλισμό των 1500 ευρώ για να κάνει τις δοκιμές του μέχρι να δει αν του αρέσει ή όχι.
Έτσι κι εδώ, κάποιος ΜΠΟΡΕΙ να κάνει τη δουλειά και τις δοκιμές του ΧΩΡΙΣ high end εργαλεία (τουλάχιστον αρχικά).
Δύο τύπου eGo μπαταρίες από αυτές που αναφέρθηκαν κι από άλλους φίλους (κατά προτίμηση αλλά όχι υποχρεωτικά με ρύθμιση της τάσης) μπορεί να τον βολέψουν μάλλον εύκολα.
Αν συνοδευτούν και με κάποιον ατμοποιητή (κατά προτίμηση ΜΟΝΗΣ αντίστασης, γιαυτό και το όχι υποχρεωτικό του VV) με την αντίσταση κάτω από τους δοκιμασμένους (evod, t3s, miniprotank είναι κάποιοι που μου έρχονται αβίαστα) και με έναν με πάνω ώστε να δει τι ΤΟΥ ταιριάζει, με μικρό συνολικό κόστος θα μπορεί με ασφάλεια να ΚΡΙΝΕΙ αν το άτμισμα είναι κάτι που του πάει.
Τα υγρά, είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να τεστάρει από την αρχή κανείς χωρίς καμία βοήθεια, καθώς η υποκειμενικότητα σε αυτό το κομμάτι είναι εκ του μη όντως.

Είναι πάρα πολλοί οι ψαράδες που κάνουν το κομμάτι τους με λίγα και τα απολύτως απαραίτητα εργαλεία. Βέβαια, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων.... Καθώς, το καλάμι του κινέζου, θα είναι λίγο αν στοχεύεις σε 5κιλες τσιπούρες και κυνηγούς με surf-casting και ledgering, αλλά μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του αν πας μόνο για σπάρους με bolognese.....





Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2321 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 18:31 »
Και, παιδιά, αυτή τη φορά δεν θα το πω με τακτ:
Ποτέ, μα ποτέ, μα ΠΟΤΕ μην προτείνουμε σε άνθρωπο που πρωτοξεκινάει επισκευάσιμο ατμοποιητή!

"Μα, εμένα μου φάνηκε εύκολ..."
-Ποτέ.
"Όμως τίποτα άλλο δεν με ικαν...."
-ΠΟΤΕ.

Οι 4 στους 5 θα πελαγώσουν. Ακόμα και από τους πιο παλιούς, είναι πολλοί αυτοί που δεν καταλήγουν ποτέ σε επισκευάσιμο. Μην βλέπουμε μόνο την προσωπική μας προτίμηση και εμπειρία! Οι πιο πολλοί θα ζοριστούν και θα εγκαταλείψουν.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2322 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 20:16 »
Πρόταση μου λοιπόν,μιας και αυτό πιστεύω βοηθάει περισσότερο.Ατμοποιητής Protank 3 Mini μαζί με 1-2 ανταλλακτικές αντιστάσεις.
Μπαταρία EGO V3 και με ένα υγρό που θα πρέπει όπως και δήποτε να δοκιμάσεις ιδίως επειδή ποτέ
δεν έχεις ατμίσει μέχρι σήμερα.


Η πρόταση μου κοστίζει στο περίπου:


34€ Η μπαταρία
10€ Ατμοποιητής
+ υγρό της αρεσκείας σου ανάλογα 4-8€

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2323 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 20:25 »
Εγώ δεν προτείνω καν ρυθμιζόμενη eGo, εκτός αν πρόκειται για γκατζετάκια με 10 ευρώ παραπάνω στην τσέπη, που δεν τον ενοχλούν τα 12 εκατοστά μήκος. Ας κάνει πρώτα τα βασικά (βιδωσε-ξεβίδωσε, άνοιξε-γέμισε-άλλαξε κεφαλή) μέχρι να γίνουν ρουτίνα και πάει μετά για level 2

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2324 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 20:31 »
Προσωπικά είμαι "κατά" της πρότασης στο τι να αγοράσει,εκτός αν εμπλακούμε σε μια έρευνα που κάνει ο ίδιος
ώστε να βοηθηθεί αν αυτό το προϊόν είναι καλό.Είναι σαν να ρωτάει ο άλλος σε φόρουμ,βγάζω δίπλωμα,τι αυτοκίνητο
να πάρω; Αν δεν κάνει την προσωπική του έρευνα,δεν γίνεται να μεταβεί σε αυτή την εμπειρία,θα τα παρατήσει πιστεύω
γρήγορα.




Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2014, 21:33 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537658 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12