vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

300 επισκέπτες, 9 χρήστες
manoslykos, Stedorian93, djfloor, camber, john67, grag, giorgos1999, tibolaso, Jorge

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2250 στις: Νοεμβρίου 11, 2014, 14:50 »
Καλησπερα κι απο μενα!
Αποφασισα να ξεκινησω την περιπετεια του η.τ μετα απο 17 χρονια κ.τ Marlboro κανονικο. Ειμαι εν αναμονη της πρωτης μου παραγγελιας, που οπως παντα λογω ενθουσιασμου/βιασυνης θα εμπεριεχει και καποια λαθη. Ετσι λοιπον αυριο εφοδιαζομαι με τα εξης
1. Delirium Protanc mini 2
2. Delirium e-Go cell 650mah + 2 αντιστασεις
3. 2 πενταδες αντιστασεων στα 1.8Ohm που μου προτειναν
4. Υγρα Umami Tobacco , AtmosLab Gina, Velvet & capuccino - ολα balanced (αραγε σωστη επιλογη η οχι???) και ολα με νικοτινη γυρω στο 9-12Mg (επρεπε περισσοτερο? - καπνιζω γυρω στα 10-12 τσιγαρα τη μερα πλεον)

Απο το ψαξιμο του φορουμ ηδη διακρινω μονος μου καποια "λαθη" στις επιλογες μου
- Οσον αφορα τον ατμοποιητη τον δοκιμαζω  (γυρω στα 10 ευρω εκανε) κι αν δε μου κανει παω σε καποιον πιο ακριβο μινι παντα - ποιον προτεινετε μαλλον με airflow γιατι σιγουρα θα θελω μικρες κοφτες τζουρες παρα μακροσυρτες...? Nautilus mini ? Aerotank mini? Ποιες οι διαφορες μεταξυ Aerotank Mini BDC και Genitank Mini BDC ?? καποιον αλλον?  Οι BDC εχουν τοση διαφορα απο τους single BC ?
- Μπαταρια μαλλον χρειαζομαι καλυτερη και μεγαλυτερη. Απλα η συγκεκριμενη της Delirium ειναι passthrough ενω η Vision Spinner mini 850mah που κοιταω (δε θελω να ξεφυγω σε μηκος) μαλλον θα θελει και αλλον δικο της φορτιστη ε?
- Τελος στα υγρα η απορια μου ειναι αν θα με καλυπτει το ποσοστο νικοτινης, καθως και αν εκανα καλα η οχι στα balanced υγρα, η αν επρεπε να παρω μονο VG

Αυτα τα ολιγα...πολλες οι αποριες πριν ακομα βαλω αυτο το μαραφετι στο στομα μου!!!
(Αντί για παράθεση πάτησα μπράβο... αλλά δεν πειράζει, ε;)


Για mini εγώ θα πρότεινα aerotank mini και με αντιστάσεις στα 1,5Ωμ. Τρομερό εργαλείο (κατ' εμένα).


Για τα υγρά, όπως σου έγραψαν. Δοκιμάζεις και βλέποντας κάνεις... Έχεις κάποιο φυσικό κατάστημα κοντά σου; Αν ναι, πήγαινε δοκίμασε. (Αν και για να μην πήγες, μάλλον δεν έχεις) Γενικά, είτε σου είναι "ελαφρύ" είτε "βαρύ" σε νικοτίνη, είτε "δυνατό στο λαιμό" είτε ... οτιδήποτε, γράψε για να πάρεις γνώμες προς τα πού να κινηθείς και τι να κάνεις. Αν κι εγώ νομίζω ότι ίσως είσαι καλά στο 12άρι.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2251 στις: Νοεμβρίου 11, 2014, 18:47 »
Με τις γευσεις και με την νικοτινη πιστευω θα βγαλω μια ακρη, αν και δυστυχως δεν εχω φυσικο καταστημα κοντα στην πολη μου οποτε θα αναγκαζομαι να παραγγελνω δειγματα η και ολοκληρα μπουκαλακια μεχρι να αρχισω να τα φτιαχνω μονος μου.
Το σημαντικοτερο που θα ηθελα τα φωτα σας ειναι το εξης - θελω σφτιχτη και μικρη τζουρα! Βλεπω κατι βιντε με ατμιστες και ρουφανε,ρουφανε ρουφανε και δεν τελειωνουν (μεχρι να τους κοψει η μπαταρια...) Επιτυγχανεται μικρη και γεματη τζουρα με την ελαχιστη ποσοτητα αερα και αν δεν γινεται με τον εξοπλισμο που θα λαβω στα χερια μου, τοτε με ποιον???Αν βεβαια υπαρχει...

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2252 στις: Νοεμβρίου 11, 2014, 19:09 »
Zer0cooL, για το θέμα της νικοτίνης, ίσως να έπρεπε να πάρεις βάσεις και να φτιάχνεις υγρά μόνος σου, αν καταλήξεις τουλάχιστον σε άρωμα με τα υγρά που παρήγγειλες. Πχ, φτιάχνεις ένα 18 mg/ml (εγώ με τόσο είχα αρχίσει με 1,5-2 πακέτα τη μέρα και με είχε καλύψει απόλυτα-σε 3 μήνες κατέβηκα στα 16). Αν παραείναι δυνατό, λίγη μηδενική ακόμα να κατεβάσεις κοκ, ώστε να μην πετάς υγρά. Ίσως στην αρχή σου βγει λίγο πιο ακριβά αν δοκιμάσεις πολλά αρώματα, από την άλλη όμως θα μπεις κατευθείαν στα diy, οπότε θα αρχίσεις σχεδόν άμεσα να εξοικονομείς κι άλλα €. Πάντως, το 12άρι μου ακούγεται κάπως "λίγο" μετά από βαρύ σχετικά τσιγάρο.

Τα παραπάνω με την επιφύλαξη της υποκειμενικότητας, ότι έτσι θα προτιμούσα εγώ να είχα αρχίσει. Δεν είναι και υποχρεωτικό να ισχύει για σένα ή οποιονδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2253 στις: Νοεμβρίου 12, 2014, 10:06 »
Κοιτα και το Marlboro τα τελευταια χρονια εχουν ριξει την νοκοτινη του χωρις να με εχει επηρεασει (στα 0,7 ειναι τωρα στο κοκκινο). Οσο για τα υγρα τα φτιαχτα ειναι ακομα νωρις αφου δεν εχω καταλαβει βασικα πραγματα για το τι ειναι PG, VG (και ως προς την αισθηση τους) και πως κατασκευαζονται γενικοτερα...Εχουμε καιρο μπροστα μας!
Το καιριο ζητημα για μενα ειναι η σφιχτη τζουρα, και ποσο επηρεαζουν οι μονες η οι διπλες κατω αντιστασεις...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2254 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 02:34 »
Φίλε Zer0cooL, προς το παρόν δεν έχεις κανένα ζήτημα.
Πριν αρχίσεις να χρησιμοποιείς τη συσκευή σου όλα είναι θεωρία. Δεν παίρνεις την εμπειρία του ατμίσματος από βίντεο, έχουν άλλο σκοπό, απλά... μην τα βλέπεις.
Η τζούρα του ΗΤ δεν είναι σαν του τσιγάρου. Ποτέ, με καμία συσκευή. Θα προσαρμόσεις εύκολα και ταχύτατα τη τζούρα σου στις νέες καταστάσεις (το έκαναν αβίαστα καπνιστές 30 χρόνων!) και στην πορεία θα ανακαλύψεις τι σου πάει περισσότερο. Το οποίο δεν θα μένει σταθερό αλλά θα αλλάζει όσο συνεχίζεις.

Για τα υγρά σου απάντησαν ήδη ορθότατα: μάλλον είσαι καλά αλλά μόνο εσύ θα κρίνεις, στην πορεία.
Σκέφτεσαι πολύ σωστά πως είναι πρόωρο να σκεφτείς για DIY υγρά (και ειλικρινά απορώ που προτείνεται σε ανθρώπους που ακόμα δεν έχουν το πρώτο τους ΗΤ στα χέρια!).

Οι επιλογές σου είναι καλές. Και άλλες που μπορεί κάποιος να σου συστήσει καλές θα είναι αλλά δεν πήρες τίποτα περίεργο.
Το μόνο που θα άλλαζα (προσωπικά, για τις δικές μου ανάγκες) είναι μια μεγαλύτερη μπαταρία, κατά προτίμηση VV. Αλλά μπορείς να το κάνεις και αργότερα, όπως και το ψάξιμο με τους ατμοποιητές.

Όλα καλά θα πάνε, καλή αρχή!
 :)

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2255 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 03:29 »
Ψάχνοντας σε διάφορα καταστήματα βρήκα Ναύτιλους στα 25€ (αντί για ~30 που βγαίνει αλλού με τις διάφορες εκπτώσεις). Υπάρχει περίπτωση να είναι κλώνοι άγνωστης ποιότητας;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2256 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 07:00 »
Εξαρτάται από το κατάστημα. Σε κάποιο που βλέπω δεν είναι σίγουρα κλώνος, πρόκειται δηλαδή για αυθεντικό προϊόν.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2257 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 07:55 »
Όλα τα προιόντα Aspire μπορείς να τα ελέγξεις για την αυθεντικότητα τους  ξύνοντας τον κωδικό στη συσκευασία. Βάζεις τον κωδικό στη σελίδα τους και βλέπεις. Μπορείς να το κάνεις κι από το κινητό σου.

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2258 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 12:38 »
Παιδιά καλησπέρα θέλω να αγοράσω την πρώτη μου συσκευή, θα σας γράψω τι ακριβώς θα πάρω να μου πείτε αν είναι καλή επιλογή η αν έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό.
Σκέφτομαι να πάρω ένα σετ Μπαταρία Αspire CF VV 1600mah και Ατμοποιητή Aspire BDC 1.8 ohm το οποίο σετ συνοδεύεται από φορτιστή τοίχου και με usb. (κοστιζει 53 ευρώ)
Λέω να πάρω ακόμα μερικές ανταλλακτικές αντιστάσεις και 2 μπουκαλάκια με υγρό.
Θα χρειαστώ τίποτα άλλο? Είναι καλά αυτά σαν πρώτη επιλογή?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2259 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 12:47 »
Καλησπερα φιλε μου.
Η μπαταρια ειναι μια χαρα. Μια καλη εναλλακτικη επιλογη στα ιδια χρηματα ειναι η Kanger IPOW 2 1600mah VW.
Ατμοποιητη δεν ξερω ποιον Aspire BDC εννοεις, αλλα αξιολογοι ατμοποιητες της Aspire ειναι οι Nautilus και Nautilus mini.

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2260 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 12:53 »
Σε ευχαριστώ πολύ. Εκτός από τα υγρά και μερικές ανταλλακτικές αντιστάσεις χρειάζομαι κάτι άλλο για αρχή?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2014, 14:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2261 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 12:58 »
Θεληση, δυναμη και υπομονη. :D

Οχι, με μπαταρια, φορτιστη, ατμοποιητη, ανταλλακτικες κεφαλες και υγρα ειναι κομπλε.
Καποια στιγμη στο μελλον να σκεφτεις και την αγορα μιας δευτερης μπαταριας ωστε να μπορεις να ατμιζεις οσο φορτιζει η πρωτη (αλλα και για να μην ξεμενεις σε πολυωρες εξοδους),
καθως κι ενος δευτερου ατμοποιητη για εναλλαγες γευσεων.

Υγρα, για αρχη, νικοτινης τουλαχιστον 12mg/ml.

Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2262 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 13:27 »
Σκέφτομαι να πάρω ένα σετ Μπαταρία Αspire CF VV 1600mah και Ατμοποιητή Aspire BDC 1.8 ohm το οποίο σετ συνοδεύεται από φορτιστή τοίχου και με usb. (κοστιζει 53 ευρώ)

Την συγκεκριμένη μπαταρία την έχω δουλέψει και δεν με εχει ικανοποιήσει. Περίμενα πολλά περισσότερα για τα 1600mAh που λέει οτι προσφέρει.
Θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κάποια άλλη. Νομίζω ένα σετάκι με MOW (kanger) θα σου ταίριαζε καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2263 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 13:49 »
Προσωπικά νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο να τα βγάλεις πέρα με μία μόνο μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2264 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 14:50 »
Και γω το σκεφτόμουνα για 2 μπαταρίες αλλά πήρα istick και βρήκα την υγειά μου. Και αντί 2 μπαταριών τύπου ipow 2 το ένα istick είναι φθηνότερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 10 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60210 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro