vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2235 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 03:54 »
Καλησπερα φιλε μου και καλωσηρθες στο φορουμ. :bye:
Οταν βρεις λιγο χρονο πες μας εδω λιγα λογακια για σενα να σε γνωρισουμε καλυτερα.

Ο Aspire Nautilus ειναι πολυ καλη επιλογη για πρωτο ατμοποιητη.
Θα σου προτεινα βεβαια να παρεις τον mini, για αισθητικους καθαρα λογους, μιας κι ο κανονικος ειναι λιγο μεγαλος για μπαταριες τυπου eGo.

H eGo Twist ειναι καλη επιλογη για πρωτη μπαταρια. Στην ιδια κατηγορια ειναι και οι Vision Spinner και Αspire VV. Ριξε μια ματια και σε αυτες.
Καλυτερα να προμηθευτεις δυο μπαταριες ετσι ωστε οταν φορτιζει η μια, να χρησιμοποιεις την αλλη, για να μην ξεμεινεις.
Αν σου πεφτουν πολλα χρηματα μαζεμενα, μπορεις να παρεις μια μεγαλης χωρητικοτητας VV και μια πιο μικρη, απλη, οχι ρυθμιζομενης τασης, ωστε να τη χρησιμοποιεις οσο φορτιζει η "καλη".

Για υγρα θα σου ελεγα καλυτερα τους πρωτους 1-2 μηνες να ατμιζεις ετοιμα και σιγα σιγα να αρχισεις παραλληλα το DIY.
Για πρωτα υγρα επελεξε καλυτερα 2-3 καπνικα (για να εχεις να αλλαζεις και γευσεις) με συγκεντρωση νικοτινης 12-18mg/ml.

Αυτα για αρχη. Οτι αλλο θες εδω ειμαστε. Καλο ξεκινημα και καλη δυναμη. :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2236 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 04:02 »
Το Joyetech eCom είναι πολυβολτικό και passthrough που σε ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2237 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 04:46 »
Πολυβαττικο  ;) . Και έιναι αρκετά φθηνό, ακόμα και το μακρύ ματσούκι 1300mah, ενώ έχει και microUSB είσοδο (αντί miniUSB) κάτι που σημαίνει ότι μπορεί να συνδεθεί με φορτιστές smartphone (άρα δεν κουβαλάμε extra καλώδια). Βρήκα την 510 έκδοση σε ελληνικό κατάστημα.

Σχετικά με το DIY, ποίοι είναι οι ενδοιασμοί?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2238 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 04:55 »
Σκεύτομαι να φτιάξω το πρώτο μου ΗΤ. Έχω αποφασίσει να πάρω έναν Aspire Nautilus BVC (που τον βρήκα σε ένα μόνο κατάστημα, όλα τα άλλα έχουν την BDC έκδοση). Εκεί που σκάλωσα είναι στην μπαταρία. Σκέφτομαι να πάρω μια πολυβολτική (πχ Ego Twist). Θα με βγάζει μια πχ 900άρα η πρέπει να πάρω δύο ώστε να τις κάνω τράμπα; Δεν βρήκα πουθενά πολυβολτική με passthrough (πλήν των ακριβών iStick) που θα βοηθούσε να πάει κάπως πιο λίγο το μαλλί (καθώς δεν λείπω πολύ απο το σπίτι). Φαντάζομαι δεν υπάρχει ενδιάμεσο (μεταξύ ατμοποιητή και μπαταρίας) passthrough.

Τέλος, θεωρείτε το DIY e-liquid hardcore για αρχάριο? Σκέφτομαι να ξεκινήσω με μια 50-50 βάση 15-20mg και καπνιστικό άρωμα.


Ο Nautilus, μεγαλος ή μινι αποδίδει καλύτερα σε υψηλά ρευματα(πάνω απο 12W),κατι που σημαινει οτι αν τον βαλεις σε μια 900ρα μπαταρια θα ξεμενεις απο μπαταρία ολη την ώρα. Καλυτερα να επιλέξεις κάτι σαν το istick αν θες ντε και καλα τον Ναυτιλο (ο οποιος ειναι πραγματικα πολύ καλός αλλα είπαμε,θέλει ρεύματα).
Αν πάλι θες οπωσδήποτε μπαταρια τυπου eGo μπορεις να παρεις μια spinner και να βαλεις επάνω εναν joyetech Delta 16 ή Delta 19 που και πολυ ομορφος είναι,και παίζει πολύ καλά με λιγότερα ρεύματα αλλα και που κοστίζει τα μισά απο τον Ναυτίλο.
Εγω προσωπικα θα έπαιρνα ένα istick για δυνατα ρευματα και για να μην εχω το αγχος οτι θα μου τελειωσει η μπαταρια και εναν μινι Ναυτιλο ή έναν Delta 16-19.  :yes:
Ενας αλλος ατμοποιητης που μπορεις να τσεκαρεις γιατι ειναι ομορφος,είναι ο φτηνότερος και απο τους τρείς,παιζει και με χαμηλα αλλα και με υψηλοτερα ρευματα και εχει πολυ καλη απόδοση γευσης και ντουμανιου είναι ο aspire K1... ;)
Πιθανοι συνδυασμοι:
Μπαταρια eGo + aspire K1
Μπαταρία eGo + Joyetech Delta 16/19
Istick+ aspire K1
Istick+Nautilus mini.
Ο συνδυασμος "μπαταρια eGo+Ναυτίλος" δεν λέει εκτος και αν παρεις μπαταρια VW με χωρητικοτητα απο 1600mah και πάνω.
Για DIY υγρων τωρα καλο θα ειναι πριν το κανεις να ριξεις λιγο διαβασμα στα αντιστοιχα νηματα... :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2014, 05:11 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2239 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 06:05 »
Κάθισα λίγο και διάβασα, και βρήκα αυτό το chart



Το istick αποδίδει μέχρι 16W με το 1.8Ω BVC. Άμα θεωρείς ότι o Nautilus δεν παίζει με τα 10W του eCom (η τα 11W του 1700αριου iTwist Mega). τότε βλέπω να πηγαίνω σε Aspire K1 (και διάνοιξη τρυπών στα 2mm άμα χρειάζεται). Θα συνεχίσω να ψάχνομαι καθώς πολλές μπαταρίες περιορίζουν το ρεύμα εξόδου με αποτέλεσμα μικρή ισχύ (θεωρητικά η χωρητικότητα δεν έχει σχέσει με το ρεύμα εξόδου εφόσον δεν περιορίζεται απο τις ίδιες τις μπαταρίες).

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2240 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 06:58 »
Δες και το Joyetech eGrip. Είναι λύση όλα σε ένα, σε περιορίζει από τη μία με τον ενσωματωμένο ατμοποιητή αλλά από την άλλη η απόδοσή του δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το ναυτίλο και θα σου βγει πολύ φθηνότερο από το συνδυασμό istick+ναυτίλο.
Λειτουργεί και σαν passthrough αν και δεν νομίζω ότι θα τελειώσεις εύκολα την μπαταρία του μέσα στη μέρα. Είναι 8-20W

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2241 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 09:54 »
To παραπάνω πινακάκι δεν ισχύει.
Step down κάνει το istick. Το πρόβλημα του είναι ο λάθος τρόπος υπολογισμού του ρεύματος που σημαίνει πως αντί για 3 ως 5.5 volt δίνει 4 ως 5.5 volt (το λέω εντελώς χοντρικά).

Σε ατμοποιητές πάντως που θέλουν ούτως ή άλλως "γκάζια" δεν θα είναι πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2242 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 10:57 »
Έπιασε το μάτι μου και το Kangertech IPOW 2. Πολυβαττικό, 1600mah, passthrough και 15W (ανάλογα με την αντίσταση καθώς βγάζει ~4.9V max). Εκεί θα καταλήξω μάλλον μαζί με ένα K1 και DIY υγρό. Και στο μέλλον πάω σε Nautilus η φθηνό επισκευάσιμο ενώ μου μένει η μπαταρία.

Συνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2243 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 11:55 »
Την IPOW 2 που την βρήκες;

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2245 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 12:11 »
(Μην πέσετε όλοι σαν τα κοράκια και δεν έχει απόθεμα όταν παραγγείλω  ;D ...)

Χρειάζεται ένα Skroutz για τα μαγαζιά ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2246 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 12:16 »
Προφανώς έχει και έκπτωση 12% λόγω forum.
Καλή περίπτωση η επιλογή σου και με καλή τιμή.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2247 στις: Νοεμβρίου 11, 2014, 13:07 »
Καλησπερα κι απο μενα!
Αποφασισα να ξεκινησω την περιπετεια του η.τ μετα απο 17 χρονια κ.τ Marlboro κανονικο. Ειμαι εν αναμονη της πρωτης μου παραγγελιας, που οπως παντα λογω ενθουσιασμου/βιασυνης θα εμπεριεχει και καποια λαθη. Ετσι λοιπον αυριο εφοδιαζομαι με τα εξης
1. Delirium Protanc mini 2
2. Delirium e-Go cell 650mah + 2 αντιστασεις
3. 2 πενταδες αντιστασεων στα 1.8Ohm που μου προτειναν
4. Υγρα Umami Tobacco , AtmosLab Gina, Velvet & capuccino - ολα balanced (αραγε σωστη επιλογη η οχι???) και ολα με νικοτινη γυρω στο 9-12Mg (επρεπε περισσοτερο? - καπνιζω γυρω στα 10-12 τσιγαρα τη μερα πλεον)

Απο το ψαξιμο του φορουμ ηδη διακρινω μονος μου καποια "λαθη" στις επιλογες μου
- Οσον αφορα τον ατμοποιητη τον δοκιμαζω  (γυρω στα 10 ευρω εκανε) κι αν δε μου κανει παω σε καποιον πιο ακριβο μινι παντα - ποιον προτεινετε μαλλον με airflow γιατι σιγουρα θα θελω μικρες κοφτες τζουρες παρα μακροσυρτες...? Nautilus mini ? Aerotank mini? Ποιες οι διαφορες μεταξυ Aerotank Mini BDC και Genitank Mini BDC ?? καποιον αλλον?  Οι BDC εχουν τοση διαφορα απο τους single BC ?
- Μπαταρια μαλλον χρειαζομαι καλυτερη και μεγαλυτερη. Απλα η συγκεκριμενη της Delirium ειναι passthrough ενω η Vision Spinner mini 850mah που κοιταω (δε θελω να ξεφυγω σε μηκος) μαλλον θα θελει και αλλον δικο της φορτιστη ε?
- Τελος στα υγρα η απορια μου ειναι αν θα με καλυπτει το ποσοστο νικοτινης, καθως και αν εκανα καλα η οχι στα balanced υγρα, η αν επρεπε να παρω μονο VG

Αυτα τα ολιγα...πολλες οι αποριες πριν ακομα βαλω αυτο το μαραφετι στο στομα μου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2014, 13:16 από Zer0cooL »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2248 στις: Νοεμβρίου 11, 2014, 13:28 »
Δυστυχώς η εμπειρία δεν μεταφέρεται...οι τεχνικές γνώσεις ίσως. Είναι υποκειμενική η ευχαρίστηση που θα σου προσφέρει ένα υγρό (άρωμα-χτύπημα-ποσότητα ατμού) και είναι δύσκολο να απαντήσει κανείς ποιά είναι η σωστή περιεκτικότητα σε pg-vg...Για τα τσιγάρα που κάπνιζες μάλλον καλύπτεσαι από τα 9-12mg νικοτίνης, αλλά και πάλι είναι συνάρτηση του χρόνου που θα ατμίζεις. Ξεκίνα, σιγά-σιγά, και θα βρίσκεις την άκρη, άλλοτε μόνος , άλλοτε με τη βοήθεια του forum.'Οσον αφορά τις συσκευές που διάλεξες, θα πρότεινα να δοκιμάσεις αν σε καλύπτουν και αν όχι να βρείς τι είναι αυτό που σου λείπει ... για να σου προτείνει το forum εναλλακτικές λύσεις. Και μην ξεχνάς: υπομονή και επιμονή στην προσπάθειά σου! Καλώς όρισες! :bye:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2249 στις: Νοεμβρίου 11, 2014, 13:31 »
@Zer0cooL
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Για αρχή όλα τα παραπάνω που ανέφερες είναι μια χαρά.
Κανένας δεν πρόκειται να σου πει εάν σε καλύπτουν ή όχι, παρά μόνο ο εαυτό σου.
Εάν με αυτές τις μπαταρίες και αυτά τα υγρά, δεν έχεις επιθυμία για κ.τ. κατά την διάρκεια της ημέρας, τότε είσαι μια χαρά.
Εάν υπάρχει η αντίθετη περίπτωση, ξεκινάς από ένα υγρό αναπλήρωσης με περισσότερη νικοτίνη και ένα δεν σε καλύπτει και αυτό, τότε πάς σε μια πολυβολτική μπαταρία (Vision Spinner π.χ., όχι όμως αυτή που αναφέρεις αλλά μια που να έχει περισσότερη διάρκεια από 1000mah και πάνω).
Στο πίνακα που σου παραθέτω http://e-kapnisma.gr/index.php/board,270.0.html μπορείς να δεις τέτοιες μπαταρίες.

Καλή συνέχεια, καλή δύναμη, υπομονή και ότι χρειαστεί εδώ είμαστε. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537647 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238325 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12