vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 11 χρήστες
Tem, Stedorian93, Buliwyf, maprix, lounik, grag, tibolaso, kozakos, lagoudakis, ilias1972, Jorge

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2145 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 10:10 »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και με το καλό η καινούργια αρχή.
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις καμιά 10αρια σελίδες πίσω αυτό το νήμα και στις απορίες που θα σου δημιουργηθούν (λογικό αυτό) κάνε τις ερωτήσεις σου για να πάρεις τις απαντήσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν να κάνεις την "σωστή" αγορά.

Η αγορά του πρώτου η.τ. (ηλεκτρονικού τσιγάρου) είναι κάπως αλλά το βασικό είναι να μπορέσεις να βρεις την γεύση που θα σε κρατήσει μακρυά από το κ.τ. (κανονικό τσιγάρο). Εκεί είναι το μυστικό κατά την ταπεινή μου γνώμη. ;)

Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε οτιδήποτε και αν χρειαστείς. 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2146 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 10:24 »
Επειδή είμαι τέσσερις μήνες μόνο στο η.τ. και τα έχω όλα πρόσφατα. Πρώτα απ' όλα πήγαινε σε ένα κατάστημα και δοκίμασε υγρά για να βεβαιωθείς ότι μπορείς να ατμίσεις... Εαν είσαι σίγουρος  ότι θα προχωρήσεις εγώ προτείνω (γιατί βολεύτηκα με αυτά): Μία μπαταρία vision spinner 1300 (25€) και μια ego-c (15€). Δύο ατμοποιητές για αλλαγή αρωμάτων (εγώ έχω aspire BDC 6-10€). Έναν φορτιστή (6€) και ένα καπνικό υγρό για τον καφέ, ένα φρουτώδες (εγώ χρησομοποιώ μέντα) για αλλαγή και για ποτάκι (περίπου 20€). Επίσης θα χρειαστείς μια πεντάδα αντιστάσεις (10€). Νομίζω ότι τα θυμήθηκα όλα. Φυσικά όλα είναι υποκειμενικά. Και ο ατμός και τα ποσά που μπορείς να διαθέσεις, τα υγρά που θα σου ταιριάξουν και τελικά και αυτά που σου πρότεινα... Καλή επιτυχία, ό,τι κι αν διαλέξεις! :bye:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2147 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 10:59 »
αφου θες να κοψεις το τσιγαρο ,,,το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις την μεγαλη αποφαση  :thumpup:
μην περιμενεις να βρεις κατι να μοιαζει με το κανονικο ...θα απογοητευτεις ....
ειναι ομως μια πολυ καλη λυση το ητ για να σε βοηθησει σ αυτο
 τα λεφτα  θα τα αποσβεσεις σχετικα συντομα εφ οσον συνεχισεις
χοντρικα τον εξοπλισμο που σου ειπε η μαρια νεφελη
προσεξε μονο την περιεκτικοτητα νικοτινης στα υγρα σου  παρε τουλαχιστον 2 12mg και 6 η 9mg [size=0.85em][/size]
και φυσικα τις γευσεις τουλαχιστον 2-3 για αρχη
καλη επιτυχια και στα ζορια να θυμασαι οτι δεν εισαι μονος  :)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2148 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 12:01 »
Καλημέρα, είμαι νέος στην παρέα σας και σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρονικό τσιγάρο για να κόψω το κανονικό. Είμαι δέκα χρόνια καπνιστής στριφτού και κάνω περίπου 3-4 καπνούς την βδομάδα.
Σήμερα θα περάσω μια βόλτα από τα καταστήματα των Ιωαννίνων με τα προϊόντα για να πάρω μια ιδέα αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας σαν πιο έμπειροι ώστε να μην απογοητευτώ. Θέλω κάτι που να αντικαταστήσει σε καλό βαθμό το κανονικό τσιγάρο αλλά να μην ξεφεύγει και πολύ στην τιμή.
Ψάξε να βρείς και ζήτησε να δοκίμάσεις π.χ. στο Αtmosfaira (Ν. Παπαδοπούλου 5Α) με 10% έκπτωση σε όλα τα είδη για τα μέλη του e-kapnisma:
 
- κάποιον ατμοποιητή Aspire BDC Clearomizer (π.χ. http://www.atmosfaira.com/aspire-bdc-mini-vivi-nova-set-by-eigat.html)
 
- σε μπαταρία Vision eGo Spinner (http://www.atmosfaira.com/vision-ego-spinner-1300mah-vvb.html)
 
- με κάποιο καπνικό υγρό υψηλής περιεκτικότητας σε νικοτίνη (18 ή 24 mg) π.χ:
http://www.atmosfaira.com/cuban-cigar-30ml.html
http://www.atmosfaira.com/cuban-cigar-tobacco.html
http://www.atmosfaira.com/turkish-tobacco.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 11:02 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2149 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 19:34 »
Πολύ ακρίβεια.
Αν σου υποσχεθει κανα φιλος να σε βοηθησει, μπορείς να τα παρεις απ εξω

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2150 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 20:08 »
To γράφω πάλι: Οι αγορές από το εξωτερικό π.χ. Κίνα αν και στοιχίζουν λιγότερα χρήματα δεν ενδείκνυνται για υποψήφιους ατμιστές...

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2151 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 22:38 »
αν κ εγω ειμαι νεος ατμιστης να πω κ εγω την γνωμη μου.
πηγαινε σε ενα μαγαζι που μπορεις να δοκιμασεις υγρα κ παρε μια οικονομικη μπαταρια και εναν ατμοποιητη (οχι τον πιο φθηνο που θα βρεις!)-μη δωσεις ομως πανω απο 30 ευρω..
δες αν σου αρεσει για ενα χρονικο διαστημα το ατμισμα (τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες) κ αν το αποφασισεις εδω ειναι τα παιδια να σου πουνε τα παντα ολα!


Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2152 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 23:09 »
Καλησπέρα και πάλι. Δεν έχω αγοράσει ακόμα ηλεκτρονικό τσιγάρο , γιατί όλο πιανομαι να διαβάσω αλλά ο χρόνος μου είναι τόσο πιεσμένος που δεν τα καταφέρνω. ουτε σε κατάστημα κατάφερα να παω ακόμα. μιας κ χθες όμως είχα γενεθλια αποφάσισα να μου το κανω δωρο ΑΜΕΣΑ. η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα ήδη πάρα πολύ μ αυτα που εχω διαβάσει
πως καταλαβάινω ποια κεφαλή ταιριάζει με το η.τ μου; για παράδειγμα σ' αυτο ,που μου αρεσε ιδιαιτερα εμφανησιακα, πως θα καταλαβω με ποια ανταλλακτικα ταιριάζει; Το έχει δοκιμασει κανείς ; είναι καλή συσκευη;
Το αλλο που μου προτείνατε κ μ άρεσε ειναι αυτο: ατμοποιητής και μπαταρια. Για αρχή πιστεύετε μια μπαταρία δεν ειναι αρκετη; μια 650 ποσες ωρες βγαζει;; αρχικα να σας πω ότι στη δουλεια θα ατμιζω μονο στα διαλείμματα και το μεσημερι παντα κοιμαμαι, οποτε μπορω να τη φορτιζω στο μέσο της μερας.
Οι μπαταρίες μπορουν να φορτίζουν κ την ωρα που ατμίζεις ή όχι;


Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2153 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 00:32 »
Κατά τη γνώμη μου πήγαινε σε ένα κατάστημα η.τ. να δοκιμάσεις πρώτα ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο να δεις πως σου φαίνεται σαν αίσθηση αλλά και για να μπορείς να ρωτάς τις απορίες σου. Το κατάστημα δηλαδή να παίζει ρόλο υποστήριξης. Όπως είπε και ένα μέλος παραπάνω μη δώσεις πολλά λεφτά για αρχή. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις εδώ ρωτώντας και διαβάζοντας.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2154 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 01:23 »
Αφού σου αρέσουν κάποια πράγματα, δοκίμασέ τα ΑΜΕΣΑ, όπως λες νοιώθεις.
Αυτό είναι το βασικό στο ξεκίνημα, η ψυχολογική άνεση.
Το τι ταιριάζει με τι, θα σου το πουν στο κατάστημα που θα πας, όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο tetsament.
Όλα ταιριάζουν με όλα, υπάρχουν ανταπτοράκια γι αυτό.

Το πιο βασικό: το υγρό πρέπει να σου κάνει κλικ (τα άλλα προβλήματα είναι λεπτομέρειες μπροστά του)
Δοκίμασε/αγόρασε μια γκάμα υγρών - αυτά που πιστεύεις ότι θα σου αρέσουν.
Όλες τα άλλα είναι μικρο-λεπτομέρειες και θα διορθωθούν στην πορεία  :yes:

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2155 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 01:45 »
ευχαριστω για τις απαντησεις. την πεμπτη που σχολαω νωρις θα παω σε ενα καταστημα να δοκιμασω, αν βρω ενα φθηνο θα το αγορασω να δοκιμασω λιγες μερες ή θα παρω μιας συναδελφου μου που δεν το χρησιμοποιεί πια, κ αν δω οτι με βολευει βρήκα ένα που μου αρεσε πολυ και θα το παραγγειλω.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2156 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 03:03 »
Καλησπέρα και πάλι. Δεν έχω αγοράσει ακόμα ηλεκτρονικό τσιγάρο , γιατί όλο πιανομαι να διαβάσω αλλά ο χρόνος μου είναι τόσο πιεσμένος που δεν τα καταφέρνω. ουτε σε κατάστημα κατάφερα να παω ακόμα. μιας κ χθες όμως είχα γενεθλια αποφάσισα να μου το κανω δωρο ΑΜΕΣΑ. η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα ήδη πάρα πολύ μ αυτα που εχω διαβάσει
πως καταλαβάινω ποια κεφαλή ταιριάζει με το η.τ μου; για παράδειγμα σ' αυτο ,που μου αρεσε ιδιαιτερα εμφανησιακα, πως θα καταλαβω με ποια ανταλλακτικα ταιριάζει; Το έχει δοκιμασει κανείς ; είναι καλή συσκευη;
Το αλλο που μου προτείνατε κ μ άρεσε ειναι αυτο: ατμοποιητής και μπαταρια. Για αρχή πιστεύετε μια μπαταρία δεν ειναι αρκετη; μια 650 ποσες ωρες βγαζει;; αρχικα να σας πω ότι στη δουλεια θα ατμιζω μονο στα διαλείμματα και το μεσημερι παντα κοιμαμαι, οποτε μπορω να τη φορτιζω στο μέσο της μερας.
Οι μπαταρίες μπορουν να φορτίζουν κ την ωρα που ατμίζεις ή όχι;

Ξεκίνα μ' αυτά:  ατμοποιητής , μπαταρία (15% έκπτωση για τα μέλη του e-kapnisma) + κάποιο καπνικό υγρό υψηλής περιεκτικότητας σε νικοτίνη...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 03:08 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2157 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 14:12 »
Οι αποριες του μελους redman88 καθως και οι απαντησεις τους, μεταφερθηκαν εδω.

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2158 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 14:21 »
τελικά σκαλωσα παρα πολυ με το βιντεάκι του aresmares και παρηγγειλα με μια συνάδελφο το lily innoken μαζι με μια εξτρα μπαταρια, οποτε εχουμε 2  η.τ ( από ένα η καθεμια) και οικονομικο, που ηταν βασικο για μενα μιας κ δεν ειχα ξαναδοκιμασει. είναι το πιο ομορφο που έχω δει σε ηλεκτρονικό. με τοσες λεπτομερειες.και πολυ βολικο για εξω. στην επομενη αγορα θα πάρω τον gemini mini dual coil με spinner.
μου ηρθε σημερα κ ειμαι ξετρελαμενη. το πρωτο υγρο που  δοκίμασα είναι το bebeca. το πηρα με 18mg αλλα νομιζω μ καθεται λιγο βαρυ. νιωθω εντονο χτυπημα στο λαιμο. παρ ολα αυτα μ αρεσει πολυ η γευση. ειναι καπνική και δεν αφήνει την πικριλα του τσιγάρου. πηρα επισης το cinnamon cookie απο atmos lab και το berry mix απο liqua.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια που δωσατε σε μενα κ στους υπολοιπους νεους ατμιστες.  :D

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2159 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 14:35 »
Καλωσορισες κι επισημα λοιπον στην παρεα των ατμιστων. :D
Για το υγρο που λες οτι το νιωθεις βαρυ, μπορεις να αγορασεις ενα ιδιο με μικροτερη νικοτινη πχ 6mg/ml
και να κανεις μιξεις μεταξυ τους ωστε να μειωσεις την ποσοτητα της νικοτινης στο σημειο που σε ικανοποιει.
Για οποιο αλλη απορια, εδω ειμαστε. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 23:09 από Nemesis_rds »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537652 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60179 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12