vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2100 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 01:29 »
Πήγαινε σε κάποιο απο τα καλα μαγαζιά που δίνουν και κάποια εγγυηση καλής λειτουργείας των προιόντων τους.
Πάντως καλοί και εύκολοι στην αλλαγή  ανταλακτικών κεφαλών ατμοποιητές, ειναι οι BDC CE 5 .

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2101 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 09:55 »
Πήγαινε σε κάποιο απο τα καλα μαγαζιά που δίνουν και κάποια εγγυηση καλής λειτουργείας των προιόντων τους.
Μένω Σέρρες οποτε δεν έχω μεγάλη γκάμα επιλογών. εκτός αν παρω απο θεσσαλονικη.
Τα "καλα" μαγαζια που λες, πως θα τα βρω;

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2102 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 10:25 »
Όταν μιλάει για "καλά" μαγαζιά ο συνατμιστής, εννοεί καταστήματα που να έχουν σαν αποκλειστική ενασχόληση το η.τ. και μόνο.
Μην πας δλδ στο μινι μάρκετ και περιμένεις εάν τύχει κάτι, προβληματική μπαταρία ή προβληματικός ατμοποιητής κλπ, να σου κάνει αλλαγή.
Επίσης καταστήματα που έχουν όνομα μεγάλων εταιριών του χώρου (NOBACCO, Alter ego, Nextoon, Queen, κλπ) τυχαία η σειρά και τα ονόματα.
Μπες, δες, ρώτα και ανάλογα αγοράζεις.
Η λύση που σου έδωσε ο Nemesis_rds στο Link είναι το ιδανικότερο για κάποιο νέο ατμιστή.
Στο θέμα των υγρών, εάν μπορέσεις να πας Θεσσαλονίκη και να βρεις κατάστημα που να έχει δοκιμαστήριο για να δοκιμάσεις, είναι ότι καλύτερο.
Εδώ υπάρχουν κάποια σχετικά καταστήματα και φυσικά στους πίνακες εδώ.
Να ξέρεις ότι αυτό που θα σε κρατήσει στο η.τ. είναι οι γεύσης.
Θέλει λίγο διάβασμα το η.τ. ::) :))
Καλή αρχή και καλή συνέχεια να έχεις.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2103 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 11:22 »
NOBACCO SET iCUBE
τον εχω 3 εβδομαδες κ τον προτεινω ανεπιφυλακτα!
το μονο του μειονεκτημα ειναι πως δεν ειναι "επισκευασιμος" ο ατμοποιητης να μπορεις να καθαρισεις το τανκακι καλα.
χτυπημα - παραωγη ατμου αψωγο! (στα 3,6 volt που εχει ρυθμισει τον εχω)
πυρεξ τανκακι
ρυθμισει volt
τηλεσκοπικο (με προεκταση που γινεται ενα σωμα με το υπολοιπο)
3,7 ml χωρητικοτητα ατμοποιητη.
πολυ καλη κατασκευη κ εμφανιση
14,2 χιλ υψος (18350)
passthrough φορτιση
ρυθμιση εισαγωγης αερα
(
.)

Εξαιρετικο φιλε..Το εχει ο αδερφος μου,ειναι πανεμορφο,στιβαρο και ακομη και στα 3.8 volt,δινει πολυ καλο ατμο και πολυ καλο χτυπημα..Το μονο αρνητικο του,οι κεφαλες του οι 1,6 bdc που βγαζουν για καποιο λογο σχετικα γρηγορα καμενο ακομη και με καλη πρωτη τροφοδοσια..Αντιθετα οι 1.8 κεφαλες του ειναι αψογες στο θεμα χτυπηματος-γευσης -αντοχης...Το χρησιμοποιει με 1 μπαταρια 18650 και καπακι επεκτασης

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2104 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 18:18 »
Γεια χαραααα!! Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την βοήθειά σας!!

Τελικά κατέληξα στο iCube της Nobacco και αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση παραγγελίας από online shop. Για ακόμη μία φορά όμως χρειάζομαι την βοήθειά σας (ως συνήθως). Καταρχάς έχω ένα ζήτημα στις μπαταρίες μιας και παίρνει είτε 18350, είτε 18650 και εγώ θέλω να αγοράσω δύο και δύο. Έχω κολλήσει όμως στο ποιες μπαταρίες να πάρω, ποιες είναι πιο επικίνδυνες από άλλες. Έχω χαθεί βασικά στο ζήτημα των Li-Mn μπαταριών σε αντίθεση με των Li-Ion με προστασία ή χωρίς κλπ κλπ. Θέλω 2 μπαταρίες αξιόπιστες για το iCube με όσο μεγαλύτερη χωριτηκότητα γίνεται λόγω αυτονομίας. Βλέπω για παράδειγμα μια 18650 AW IMR 2000mah Li-Mn αλλά βλέπω και μία Panasonic NCR18650B 3400mAh Li-Ion. Ποιες οι διαφορές τους και τι θα μου προτείνατε εσείς? Επίσης θα'θελα να μου προτείνετε και έναν αξιόπιστο φορτιστή ο οποίος να χωράει 2 μπαταρίες για ταυτόχρονη φόρτιση. Και κάτι last. Οι ανταλλακτικές κεφαλές του iCube βγαίνουν σε 1.6ohm και σε 1.8ohm. Ποιες είναι υποτίθεται οι διαφορές τους?

Ελπίζω πως μέχρι το βραδάκι να έχω παραγγήλει τα πάντα και από αύριο μεθαύριο να ξεκινήσω να σας λέω κι εγώ τις εμπειρίες μου!!!
:D

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2105 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 18:58 »
Και οι δύο μπαταρίες που αναφέρεις είναι μια χαρά. Η panasonic είναι νομίζω η μεγαλύτερη μπαταρία σε mah που μπορείς να βρεις σε 18650. Tα mah είναι αυτά που σου δίνουν την καλύτερη αυτονομία.
Οι 18350 έχουν μικρότερη διάρκεια αλλά είναι πιο μικρές σε μέγεθος και κάνουν την συσκευή σου πιο διακριτική.
Το συγκεκριμένο σετ παρέχει τις απαραίτητες προστασίες (βραχυκύκλωμα, αποφόρτιση) συνεπώς δεν ψρειάζεσαι protected μπαταρίες.

Για τις αντιστάσεις που αναφέρεις έχε κατά νου ότι γενικά όσο χαμηλότερη είναι η αντίσταση αντίσταση έχεις περισσότερο ατμό και χτύπημα. Έχεις όμως και μεγαλύτερη κατανάλωση. Και σε υγρό και σε μπαταρία.
Με μεγαλύτερη αντίσταση έχεις μικρότερη κατανάλωση και ίσως λίγο καλύτερη γεύση. Αυτό βέβαια το βλέπεις και μόνος σου και κρίνεις. Βέβαια τώρα ανάμεσα σε 1,6 και 1,8 δεν θα είναι και τραγικές οι διαφορές.

Για φορτιστή μπορείς να κοιτάξεις τον nitecore i2 που έχει δύο θέσεις για μπαταρίες ή τον i4 που έχει τέσσερις θέσεις. Από τους πιο απλούς και καλύτερους φορτιστές που υπάρχουν. Έχει βγει και καινούρια έκδοση (d2 και d4) που διαθέτει και οθόνη αλλά είναι και ακριβότερος. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις την νέα έκδοση.

Πάντως από ό,τι βλέπω στο site της nobacco, το πακετάκι διαθέτει ήδη μέσα μία μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2106 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 19:12 »
Χωρίς προστασία.

οι πανασονικ 18650Β  καλές είναι και ειναι και 3400mah.

nitecore D2. Αλλά καλύτερα αυτός των 4 θέσεων nitecore D4.Η σειρα D einai νεώτερα μοντελα και εχουν οθόνη που σου δίνουν πληροφόρίες.Συμφέρει αγορά απ έξω.

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2107 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 20:02 »
Επειδη τυχαινει να εχω παρει και γω το i cube θα σου συνιστουσα για φορτιστη το nitecore d4.Στη δικια μου περιπτωση περιμενα μονο μια εβδομαδα αγοραζοντας τον απο δω:https://www.fasttech.com/products/1756401.Στην αρχη θεωρουσα υπερβολη τον d4 εναντι του d2 αλλα τωρα ανετα φορτιζω τις 4 18350 που χρησιμοποιω.Απλα θα πρεπει να κανεις υπομονη για λιγο φορτιζοντας το,κατευθειαν απο το usb καθε βραδυ.(εγω ετςι εκανα).Αρα μεχρι να σου ρθει ο φορτιστης σε καλυπτει η μια μπαταρια που περιλαμβανει το σετ.

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2108 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 20:02 »
φορτιστη δεν χρειαζεται να αγορασεις,εχει συστημα passthrough
εκτος αν ατμιζεις πολλα ml την ημερα.
στα 3,6 volt που ατμιζω εγω 3-4 ml η 18350 κραταει σχεδον ολη μερα (με μπαταρια 800mA)

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2109 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 20:14 »
Για την ιστορία,το kit αυτο πωλείται και εξω με όνομα iJust E Cigarette Kit
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 20:50 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2110 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 21:06 »
Γεια χαραααα!! Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την βοήθειά σας!!

Τελικά κατέληξα στο iCube της Nobacco και αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση παραγγελίας από online shop. Για ακόμη μία φορά όμως χρειάζομαι την βοήθειά σας (ως συνήθως). Καταρχάς έχω ένα ζήτημα στις μπαταρίες μιας και παίρνει είτε 18350, είτε 18650 και εγώ θέλω να αγοράσω δύο και δύο. Έχω κολλήσει όμως στο ποιες μπαταρίες να πάρω, ποιες είναι πιο επικίνδυνες από άλλες. Έχω χαθεί βασικά στο ζήτημα των Li-Mn μπαταριών σε αντίθεση με των Li-Ion με προστασία ή χωρίς κλπ κλπ. Θέλω 2 μπαταρίες αξιόπιστες για το iCube με όσο μεγαλύτερη χωριτηκότητα γίνεται λόγω αυτονομίας. Βλέπω για παράδειγμα μια 18650 AW IMR 2000mah Li-Mn αλλά βλέπω και μία Panasonic NCR18650B 3400mAh Li-Ion. Ποιες οι διαφορές τους και τι θα μου προτείνατε εσείς? Επίσης θα'θελα να μου προτείνετε και έναν αξιόπιστο φορτιστή ο οποίος να χωράει 2 μπαταρίες για ταυτόχρονη φόρτιση. Και κάτι last. Οι ανταλλακτικές κεφαλές του iCube βγαίνουν σε 1.6ohm και σε 1.8ohm. Ποιες είναι υποτίθεται οι διαφορές τους?

Ελπίζω πως μέχρι το βραδάκι να έχω παραγγήλει τα πάντα και από αύριο μεθαύριο να ξεκινήσω να σας λέω κι εγώ τις εμπειρίες μου!!!
:D 
Καλοριζικο φιλε...Παρε να δοκιμασεις και τις 2 αντιστασεις,αν και ο αδερφος μου οι 1,6 του εβγαζαν γρηγορα καμενο μετα απο μολις μερικα ml κταναλωσης υγρου οποτε και τις σταματησε....Οι 1.8 ειναι παρα πολυ καλες χωρις να βγαζουν καμενο,δινουν καλο χτυπημα κα καλη γευση....Επισης μη ξεχνας οτι μπορει ο iCube ο ατμο να ηταν σετ με το iCube,αλλα μπορεις να βαλεις οποιονδηποτε αλλο 510 ατμο πανω στη συσκευη iCube..Για μενα θα επρεπε να πωλειτε και ξεχωριστα απο τον iCube ατμο οχι αποκλειστικα σετ...Ο αδερφος μου πχ αν και ο ατμο τον καλυβει απολυτα,(Ειναι και καλος και ομορφος)θελει να παρει τον μεγαλο ναυτιλο λογω του hype κυριως για δοκιμη....

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2111 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 21:17 »
εγω οπως ειπα ατμιιζω στα 3,6v δεν εχω παρει καθολου καμενο (βεβαια την αντισταση καθε 1 εβδομαδα το πολυ την αλλαζω).
δοκιμασα στα 3,8 οπως ειχες πει οτι κανει ο αδερφος σου κ ηδα αρκετα μεγαλη διαφορα αποδοση κ ντουμανι!παρολα αυτα δεν νομιζω οτι αξιζει,ειναι λιγο υπερβολικο ποσο μαλλον αν περνεις γρηγορα καμενο..
πραγματικα στα 3,6 εχει αψωγο ντουμανι κ γευση.
ο ατμοποιητης ειναι μια χαρα ηδικα για μενα που ειμαι ακομα νεος ατμιστης κ ακομα περισσοτερο για τον Johnathan που τωρα αρχιζει.
πυστευω πως πιο μεγαλο ρολο παιζουνε τα volt παρα η διαφορα τον 0.2 ωμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 21:33 από antonishart »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2112 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 21:30 »
Φίλε Johnathan καλησπέρα και καλώς μας ήλθες.

Στο θέμα των μπαταριών σου τώρα.

Φαντάζομαι ότι αυτό το οποίο έχεις στο μυαλό σου είναι να έχεις τις 18350 για εξωτερικές εμφανίσεις και τις 18650 για το σπίτι. Θα σου προτείνω και εγώ χωρίς καμία αναστολή στο θέμα των 18650 να προτιμήσεις τις Panasonic NCR18650B, προσωπικά τις χρησιμοποιώ αρκετούς μήνες και πάνε σφαίρα. Καλά κάνεις και θες να πάρεις δύο αν και πιστεύω ότι με αυτό το πλάνο (18650 για το σπίτι και 18350 για έξω) είσαι καλυμένος και με μία.

Όσον αφορά τις 18350, θα σου έλεγα να προτιμήσεις ή τις μωβ Efest ή τις AW IMR. Καλού κακού φυσικά καλό είναι εκτός από τις 2*18350 που θα έχεις όταν είσαι έξω, να έχεις στη θήκη σου και μία 18650, για παν ενδεχόμενο!

Καλή αρχή!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2113 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 11:52 »
Thanks guys!!! Είχα τον φόβο και την επιφυλακτικότητα κυρίως απέναντι στις Li-Ion μπαταρίες σε σχέση με τις άλλες, λόγω αυτού του άρθρου που διάβασα εδώ... http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg225049.html#msg225049

Κατά τα άλλα όλα καλά!!

Ps : Φίλε imjp1982, καλά τα λες για τον έξτρα ατμοποιητή μιας και το σκέφτηκα και εγώ ο ίδιος να έχω μια καβάντζα και ειδικότερα για τον Nautilus που παίρνει και 5ml υγρό συν όλα τα υπόλοιπα καλούδια που έχει, όμως τυχαίνει να είμαι και λίγο άνθρωπος της αισθητικής όσο να'ναι. Και το iCube απ'όσο μπορώ να διακρίνω από τις φωτο έχει κάπως περίεργο χρωματάκι για να ταιριάξει με κάποιον άλλον ατμοποιητή πέρα από τον δικό του.

Είδωμεν...  :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2114 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 11:59 »
οντως ανθρακιζει λιγο το χρωμα του κ ειναι λιγο δυσκολο να ταιριαξει με καπιον αλλον ατμοποιητη.
εγω αγορασα κ εναν extra ατμοποιητη ιδιο με τον icube.
βγαλε την φωτο που εχεις με το τσιγαρο γιατι θα σε κραξουνε!! :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 79 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138198 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085850 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro