vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, manoslykos, Mimhsdr, Panokali, Tem, camber, giorgos1999, Jorge

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος mgd

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1965 στις: Μαρτίου 30, 2014, 20:47 »
Ευχαριστω ολους σας για τις χρησιμες βοηθειες, και πραγματικα "βλεποντας και κανοντας" ..
Πιστευω με τον καιρο θα την κανω και εκεινη να το ευχαριστιεται οπως και εγω!!
Σημειωτεον οτι σημερα κλεινω μια βδομαδα εντελως ΚΑΘΑΡΗ απτο βρωμοτσιγαρο  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1966 στις: Μαρτίου 31, 2014, 14:11 »
Αποφάσισα κι εγώ να μπω στον κόσμο του ΗΤ από χθες το βράδυ. Είχα ξαναδοκιμάσει πριν 2 μήνες με ένα που μου είχε δανείσει ένας φίλος αλλά δεν το πάλεψα καν. Και με τα πολλά το Σάββατο πετάχτηκα σε ένα κατάστημα και μου πρότεινε το Vision Spinner το οποίο και πήρα μαζί με το υπόλοιπο τμήμα (ατμοποιητής (?)) καθώς και κάποια πλαστικά απο το οποίο ρουφας. Υγρό είχα αγοράσει απο την περασμένη φορά πράσινο μήλο το οποίο πλέον 24 ώρες μετά το βαρέθηκα  :P
Καλή επιλογή "μου" έκανε το παλικάρι? 30 ευρώ όλα μαζί, νομίζω καλή τιμή είναι
Το πρόβλημα είναι πως το όλο συστημα είναι πολύ μεγάλο και δεν χωράει πχ στη τσέπη. Δεν υπάρχει κάτι μικρότερο σε μέγεθος?
Επίσης έχει μια ρύθμιση η μπαταρία στο κάτω τμήμα, εγώ το έχω λίγο ~4 γιατί παρακάτω δεν νιώθω τίποτα. Παίζει να φταίει το ύγρο? να πάω σε κάποιο με περισσότερη νικοτίνη ίσως?


Έκανα 15-20 στριφτά τη μέρα.


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1967 στις: Μαρτίου 31, 2014, 15:18 »
Η μπαταρία που πήρες είναι καλή. Περισσότερες πληροφορίες γι' αυτή μπορείς να βρεις εδώ Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery.
Βγαίνει σε διάφορα μεγέθη που εξαρτώνται από τα mAh αλλά δεν αναφέρεις ποια είναι η δική σου.

Δεν αναφέρεις επίσης ποιος είναι ο ατμοποιητής σου και στα πόσα mg είναι το υγρό που αγόρασες ώστε να σου προτείνουμε αν χρειάζεσαι παραπάνω νικοτίνη.

Σε γενικές γραμμές το κάτω δαχτυλίδι ρυθμίζει τα volt. Όσο περισσότερα volt επιλέγεις, τόσο μεγαλύτερη ποσότητα ατμού θα πάρεις. Όλα έχουν ένα όριο βέβαια. Αν το ρυθμίσεις πολύ ψηλά θα παίρνεις καμένο γιατί δεν θα προλαβαίνουν τα φυτίλια να τροφοδοτούν την αντίσταση. Πόσα volt θα ανεβάσεις εξαρτάται από τον ατμοποιητή σου και τα Ωμ της αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1968 στις: Μαρτίου 31, 2014, 15:24 »
η τιμη που τα πηρες νομιζω πως ειναι καλη αν σκεφτεις οτι η spinner η 1300αρα(mah) μονο, εχει απο 27-28ε. ατμοποιητη δεν γνωριζω καποιον που να εχει 2ε μονο(30ε δηλαδη συνολο οσα πληρωσες ολα μαζι) εκτος αν ειναι μιας χρησης δηλαδη τον πετας ολοκληρο οταν αρχισει να πεφτει η αποδοση του μετα απο καποια ml χρησης.
οσον αφορα τη μπαταρια που πηρες, το ρυθμιστικο το βαζεις εκει που σε ικανοποιει εσενα δηλαδη σε παραγωγη ατμου,χτυπηματος και να μην αλλιωνει τη γευση αν το πας πολυ ψηλα πχ 4,8v. οσον αφορα το μεγεθος μπορεις να παρεις πολυ μικροτερη μπαταρια σε μεγεθος το μισο περιπου της spinner αλλα εκει θα πρεπει να συμβιβαστεις σε αποδοση και αυτονομια..το υγρο δεν ανεφερες τι περιεκτικοτητα σε νικοτινη ειναι αυτο που εχεις αλλα θεωρω οτι ενας νεος ατμιστης (οχι οτι το παιζω παλιος εγω 4-5-μηνες εχω)νομιζω οτι γυρω στα 18mg θα ειναι υπεραρκετο...το καλυτερο θα ηταν να πας σε καταστημα που εχει δοκιμαστηριο και να δοκιμασεις πολλες γευσεις και να δεις απο κοντα και μπαταριες ωστε να διαλεξεις κατι που να σου ταιριαζει....ουτως η αλλως πρεπει να εχεις παντα καβατζα 2 το λιγοτερο μπαταριες ωστε να μην ξεμεινης και ψαχνεις να βρεις περιπτερο μετα...επισης το υγρο που εχεις, παιζει ρολο που το ειχες αποθηκευμενο αυτους τους μηνες ωστε να μην εχει χασει τη δυναμικη της η νικοτινη και η γευση.αν το ειχες σε μερος με ζεστη και το χτυπαγε και ο ηλιος σιγουρα εχει αλλοιωθει..οχι οτι θα παθεις κατι βεβαια..αυτα απο μενα..ελπιζω να βοηθησα...

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1969 στις: Μαρτίου 31, 2014, 23:15 »
Δεν γράφει πάνω mAh παρά μόνο Vision 2013, και απο πάνω έχω το alter ego-T. Το υγρό ειναι 12 mg αλλα θα ήθελα κάτι πιο δυνατό...


Sent from my iPad using Tapatalk

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1970 στις: Απριλίου 01, 2014, 06:24 »
Ατμοποιητές υπάρχουν πολύ πιο σύγχρονοι πλέον. Άμα σε ικανοποιεί όμως η γεύση του συγκεκριμένου και δεν έχεις προβλήματα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις. Για υγρά πάρε σε 18mg. Αφού ψωνίζεις από alterego δοκίμασε τα halo και ιδιαίτερα το tribeca.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2014, 12:56 από camber »

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1971 στις: Απριλίου 01, 2014, 13:29 »
Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω και το Tribeca. Γενικά προτείνετε να αλλάζω κάθε φορά που αλλάζω υγρό το "στομιο" ή με ένα ξέπλυμα είμαι οκ?


Επίσης πήρα χθες ένα MAXBORO και προσπάθησα να το βάλω αλλά έχει διαφορετικό στόμιο από το παλιό που είχα πάρει. Το παλιό είχε μια υποδοχή που έμπαινε το τσιγάρο και έσταζε απλά, ενώ αυτό που πήρα τώρα έχει κάτι σαν 'πουάρ' που ρουφάει το υγρό αλλά είναι δυσκολο να μπει στην μικρή υποδοχή του ατμιστή σταγόνα σταγόνα. Μήπως κάνω κάτι λάθος?


Τέλος, μου κάνει εντύπωση που η μπαταρία δεν έχει μια ένδειξη για χαμηλή μπαταρία.. Εϊναι δυνατόν? ή όλες έτσι είναι ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1972 στις: Απριλίου 01, 2014, 13:37 »
Καλησπερα κι απο εμενα φιλε μου και καλως ορισες στο φορουμ. :)
Αρχικα, κανε και μια βολτα απο εδω για να σε γνωρισουμε.
Παμε τωρα στις αποριες σου.

Οταν λες "στομιο" φαντοζομαι εννοεις το πλαστικο επιστομιο.
Αυτο δε χρειαζεται αλλαγη τοσο συχνα, απλα καλο πλυσιμο μεσα στη μερα οταν αδειαζει το υγρο γιατι μπορει να συγκεντρωνει μικροβια.

Για να μην παιδευεσαι με τα μπουκαλακια των υγρων θα σου προτεινα να παρεις 2-3 μπουκαλακια με μυτη βελονα,
να μεταφερεις εκει το υγρο σου απο το μπουκαλακι του κατασκευαστη και με αυτα να γεμιζεις τους ατμοποιητες σου.
Ειναι σχετικα φτηνα, περιπου 1€ το ενα εχουν. Ετσι θα ειναι.

Οσο για την ενδειξη, ας σου πει και καποιος αλλος που μπορει να ειχε παρει Vision Spinner χωρις ενδειξη.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1973 στις: Απριλίου 01, 2014, 13:52 »
Η spinner με ρυθμιστή τάσης δεν έχει ένδειξη υπόλοιπου μπαταρίας, όταν έχει αποφορτιστεί αναβοσβήνει το λαμπάκι που κουμπιού

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1974 στις: Απριλίου 01, 2014, 14:43 »
Καλησπερα κι απο εμενα φιλε μου και καλως ορισες στο φορουμ. :)
Αρχικα, κανε και μια βολτα απο εδω για να σε γνωρισουμε.
Παμε τωρα στις αποριες σου.

Οταν λες "στομιο" φαντοζομαι εννοεις το πλαστικο επιστομιο.
Αυτο δε χρειαζεται αλλαγη τοσο συχνα, απλα καλο πλυσιμο μεσα στη μερα οταν αδειαζει το υγρο γιατι μπορει να συγκεντρωνει μικροβια.

Για να μην παιδευεσαι με τα μπουκαλακια των υγρων θα σου προτεινα να παρεις 2-3 μπουκαλακια με μυτη βελονα,
να μεταφερεις εκει το υγρο σου απο το μπουκαλακι του κατασκευαστη και με αυτα να γεμιζεις τους ατμοποιητες σου.
Ειναι σχετικα φτηνα, περιπου 1€ το ενα εχουν. Ετσι θα ειναι.

Οσο για την ενδειξη, ας σου πει και καποιος αλλος που μπορει να ειχε παρει Vision Spinner χωρις ενδειξη.


Σωστά κατάλβες, απλά μου έκανε εντύπωση γιατί τα βγάζει το εργοστάσιο με πουάρ και όχι αμέσως με 'μύτη' όπως το άλλο που έχω. Μου θύμισε το αρωματικό υγρό που βάζεις στα κεριά :P


Όσο για τις μπαταρίες συνηθίζεται να μην έχουν ένδειξη? Μου κάνει εντύπωση να μην έχει ειδικά για ένα προιόν που είσαι άμεσα εξαρτημένος

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1975 στις: Απριλίου 08, 2014, 22:58 »
Σημερα ξεκινησα η.τ. Με υγρο nobacco virginia!!! Τρομερο μεχρι ωρας!!! :) nobacco epsilon bdc 1100 περιπου 8 ωρες η μπαταρια κραταει!!! :) :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1976 στις: Απριλίου 09, 2014, 19:14 »
Καποια μηνυματα σχετικα με προταση ατμοποιητη μεταφερθηκαν εδω.
Καποια μηνυματα σχετικα με συντηρηση clearomizers μεταφερθηκαν εδω.
Καποια μηνυματα σχετικα με πλαστικα μπουκαλακια μεταφερθηκαν εδω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2014, 19:31 από Nemesis_rds »

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1977 στις: Απριλίου 26, 2014, 03:39 »
καλησπέρα παιδια, βρηκα αυτό:www.ebay.com/itm/BEST-Price-EGO-luxus-E-Pen-CE4-900mAh-Electronic-Vaporizer-Rechargeable-black-/321328630977?pt=US_Cigarettes&hash=item4ad0adccc1

στο ebay και αναρωτιέμαι τι αλλο χρειάζομαι για να κάνω μια μίνι δοκιμή στο ατμισμα..ειμαι ασχετος απο ΗΤ, χρειάζομαι και κατι άλλο η μόνο το υγρό? Ας πει κάποιος ολα αυτα που χρειάζομαι απο που μπορω να τα βρω, και αν το συγκεκριμενο που παρεθεσα αξίζει να το αγοράσω...

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1978 στις: Απριλίου 26, 2014, 03:54 »
Κατ'αρχήν μπορείς να πας (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) σε ένα από τα καταστήματα που υπάρχουν στην περιοχή σου όπως και σε όλη την Ελλάδα, και να δοκιμάσεις διάφορους τύπους ατμοποιητών, μπαταριών και υγρών, για κάθε γούστο, αλλά και για κάθε τσέπη. Δεν θέλω να κάνω άμεση διαφήμιση σε κάποιο συγκεκριμένα, αλλά σαν νέος ατμιστής ακόμη καλύτερο θα ήτανε να προτιμήσεις κάποιο "επώνυμο" κατάστημα, και κυρίως κάποιο που εμπορεύεται μόνο είδη ατμίσματος. Ο λόγος που σου προτείνω ένα τέτοιο κατάστημα παρά το "μπακάλικο της γειτονιάς που η κυρα-Μαρία έφερε απάυτά τα ηλεκτρικά τσιγαρίνια" είναι πως ένα σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα, εκτός την ποικιλίια και την ποιότητα που ως επί το πλείστον διαθέτουν, οι υπάλληλοι είναι "της δουλειάς" και θα σε κατατοπίσουν και θα σου λύσουν οποιαδήποτε απορία. Για να πάρεις μια γεύση και να μην πας τελείως στα τυφλά, ψάξε λίγο το φόρουμ στις κατηγορίες υγρά-ατμοποιητές-μπαταρίες και ξεκίνα να βλέπεις πρώτα τα θέματα που είναι "καρφιτσωμένα" στο πάνω μέρος κάθε κατηγορίας. Έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες για νέους ατμιστές. Καλώς ήρθες :)

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1979 στις: Απριλίου 26, 2014, 04:05 »
Να σαι καλά φιλε..Το κάνω εντελώς για πλάκα (φαντασου καπνίζω περιστασιακά και κυριως οτα βαριεμαι στον ελευθερο χρονο) και δεν θελω να το ψαξω πολύ..Είμαι και ebayάκιας και ήθελα απλα να παρω κατι φθηνό απο κει ετσι για δοκιμή...Σε γενικές γραμμές, χρειαζομαι πολλά ανταλακτικά (κατι για κεφαλές διαβασα) ή απλά παιρνω μονο αυτο απο ebay και κάποιο υγρο απο Ελλάδα και αρχίζω? Ευχαριστώ και παλι για τη γρηγορη απαντηση φιλε..

PS:αν υπάρχει εδω μεσα κανενας ebayακιας ας μου βρει κανένα καλύτερο αν αυτο που παρέθεσα ειναι μουφα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085798 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro