vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1785 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 13:13 »
Καλημερα φιλοι συνατμιστες...
Σημερα ειμαι 100 μερες ακριβως χωρις ουτε μια τζουρα απο ΚΤ


θελω να σας ρωτησω κατι και να με βοηθησετε στον προβληματισμο μου οπως κανετε παντα.


ξεκινησα οπως οι πιο πολλοι με e-go απλες μπαταριουλες...


αγορασα ενα Vamo, δοκιμασα απο φιλους αλλα μοντ... αλλα...


αλλα παλι στην γευση θελω τις μικρες μου e-go!




Απο το Vamo η γευση μου φενεται πιο "τσουρουφλισμενη" ακομα και σε πολυ λιγα βολτ ή θα μπορουσα να την χαρακτηρισω πιο μεταλικη. Παντα μιλαω για εργοστασιακους ατμοποιητες καθοτι με επισκευασιμους δεν το κατεχω.


Παω καλα η ειναι στραβος ο γιαλος? Αντι να προχωραω πιο μπροστα γυριζω στις e-go? Κανω κατι στραβα ή η γευση μου παιζει παιχνιδια?

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1786 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 13:19 »
μήπως δε φταίει το μοντ αλλά τα υγρά που κάνεις?
με το μοντ έχεις καλύτερα ρέυματα, κάτι που βοηθάει να αναδειχθεί καλύτερα το άρωμα κ η γεύση ενός υγρού.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1787 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 13:20 »
αν ατμίζεις χωρίς να καπνίζεις με μια ego
δεν έχεις πρόβλημα κανένα :thumpup:

μπροστά πας αν αποκοπείς απο το τσιγάρο και όχι αν επιλέξεις κάποιο μοντάκι

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1788 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 13:20 »
kinhtomania δώσε ένα παράδειγμα, π.χ. ατμοποιητή, αντίσταση, πόση τάση του δίνεις

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1789 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 13:26 »
Το παραδειγμα...¨


Μοντ: Vamo
Ατμοποιητης: Black Mamba (CE4++ V2) στα 1,8 Ohm
Ρευμα:  Aπο 3.2 Volt που μου φαινονται λιγα... μεχρι τα 3.8 που μου φαινονται πολλα
Υγρο: Hexocell κανελλα συνηθως 9αρα

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1790 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 13:31 »
τόχεις γυρίσει σε RMS mode ? Τι μποταρίες του βάζεις ? 2 Χ 18350 ή 1 Χ 18650 ?

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1791 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 13:48 »

μια βαζω 18350 και το εχω μικρουλι που με βολευει....
τι ειναι το RMS? ενημερωσε με σε παρακαλω πολυ και πως γινεται



Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2013, 13:54 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1792 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 15:02 »
Δηλ πρεπει να μπει πρασινο για να καταλαβουν καποιοι;
Τι ειναι το τοσο δυσκολο παιδια;

Καποια μηνυματα διαγραφηκαν.


 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος john_1

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1793 στις: Οκτωβρίου 21, 2013, 17:37 »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.


@Petra Για τους ατμοποιητές σύμφωνοι. Αποτι βλέπω και εγώ γίνεται χαμός. Η πρόταση για εργοστασιακό ήταν εύστοχη. Κάποια στιγμή ή παράλληλα θα πάρω και έναν επισκευάσιμο να κάνω τις συγκρίσεις μου, να μάθω να τον σετάρω να τον καθαρίζω κλπ σιγά σιγά.

@Alkaz77 Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.



Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1794 στις: Οκτωβρίου 21, 2013, 21:08 »
@kinhtomania
Φιλε χρησιμοποιω ακριβως τον ιδιο ατμοποιητη με ακριβως την ιδια αντισταση.
Εχω μια ego μπαταρια και μια VV.Εδω και 5 μηνες κανω μονο ητ και δεν βρισκω κανεναν λογο να αγορασω μοντ η επισκευασιμους ατμο
Το θεμα ειναι οτι αν ανεβασω βολτ στο VV η γευση οντως χαλαει γιατι η αντισταση δεν αντεχει τα βολτς
Οποτε κραταω την ταση στο 3.4 και ειμαι μια χαρα
θα σου προτεινα λοιπον να κρατησεις την ταση του μοντ χαμηλα και δεν θα εχεις κανενα θεμα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 21:15 από Mike Parton »

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1795 στις: Οκτωβρίου 21, 2013, 21:28 »
... και δεν βρισκω κανεναν λογο να αγορασω μοντ η επισκευασιμους ατμο

Δεν θα διαφωνήσω, αν και είμαι fan των επισκευάσιμων.

Δεδομένης της μπαταρίας ή μπαταριοθήκης, αν δοκιμάσεις 10 ατμοποιητές του εμπορίου θα πάρεις 10 διαφορετικά αποτελέσματα ατμίσματος. Το ίδιο θα γίνει κι αν δοκιμάσεις 10 επισκευάσιμους.

Οι βασικές τους διαφορές είναι οι εξής:

1. Στους επισκευάσιμους πρέπει να ασχοληθείς για να φτιάξεις την φιλτροαντίσταση, που ανάλογα με τα σύρματα, τα φυτίλια, σεταρίσματα μπορείς να δημιουργήσεις διάφορα αποτελέσματα.

2. Οι επισκευάσιμοι έχουν σαφώς μικρότερο κόστος χρήσης, αφού η κατασκευή φιλτροαντίστασης είναι ακόμη φθηνότερη απο τις ανταλλαξιμες φιλτροαντιστάσεις των εργοστασιακών.

3. Οι επισκευάσιμοι είναι "αθάνατοι", αφού τα υλικά κατασκευής τους είναι συνήθως τέτοια (π.χ. ατσάλι) που πολύ δύσκολα θα φθαρούν ή θα καταστραφούν από πτώσεις κλπ


Δεν έχεις ιδιαίτερη σημασία ο τύπος του ατμοποιητή, σημασία έχει να σε καλύπτει ατμιστικά είτε εργαστασιακός είτε επισκευάσιμος.
Η ποιότητα των εργοστασιακών έχει φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο και παράγουν αποτελέσματα επισκευάσιμων. Απλά με τους επισκευάσιμους υπάρχουν πολλά περισσότερα περιθώρια για πειραματισμούς και "παιχνίδια".

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1796 στις: Οκτωβρίου 21, 2013, 22:36 »
Με τις τιμες που παιζουν στο ιντερνετ το να αγορασω εναν ατμο CE4 1.3 ευρω και την κεφαλη ουτε 80 λεπτα νομιζω οτι το κοστος ειναι αμελητεο
Προσωπικα λοιπον ,απο την στιγμη που με καλυπτει ο εργοστασιακος,οπως και τον kinhtomania αποτι λεει,δεν βρισκω λογο να παω σε κατι το οποιο ειναι σιγουρα πιο ακριβο σαν ατμοποιητης και θελει και χρονο για σεταρισμα τον οποιο δεν εχω καμια ορεξη να διαθεσω

Βεβαια αυτο ειναι προσωπικο οπως ειπα και κατανοω οτι πολλοι δεν αρκουνται και θελουν περισοτερο ατμο η χτυπημα η ακομα να το βλεπουν και σαν χομπυ και λογικο να στρεφονται σε επισκευασιμους


Αποσυνδεδεμένος Fumar

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1797 στις: Φεβρουαρίου 22, 2014, 22:39 »
Καλησπέρα και από εμένα!
Καπνίζω στριφτά τσιγάρα (και κανονικά ενίοτε) εδώ και 6 χρόνια και αποφάσισα να το κόψω..
Έκανα μια πολύ γνωστή μάρκα στριφτού η οποία έχει το λογότυπο Μ. Gold (συγχωρέστε με αλλά δεν γνωρίζω αν μπορώ να αναφέρω στο forum πλήρως το όνομά της) και αυτή την στιγμή ψάχνω ένα καλό ηλεκτρονικό τσιγάρο ως αντικατάστατο..
Κοιτάζω εδώ και αρκετές μέρες διάφορα ηλεκτρονικά τσιγάρα αλλά δεν γνωρίζω ποιο θα ήταν καλύτερο και γι'αυτό και θα ήθελα να με διαφωτίσετε!
Κάπνιζα περίπου 20 στριφτά την ημέρα..επίσης, αν είναι δυνατόν βέβαια, θα ήθελα κάτι σε μέγεθος μέχρι ,ας πούμε, το slim τσιγάρο(γιατί σε μέγεθος σαν το κανονικό δεν ξέρω αν υπάρχει)..ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1798 στις: Φεβρουαρίου 22, 2014, 22:51 »
Καλησπερα φιλε μου και καλωσορισες στο φορουμ.
Τα ηλεκτρονικα τσιγαρα δεν εισαι οσο μικρα ειναι τα κανονικα, λογω των λειτουργιων τους.
Απο τη στιγμη που θες καποιο μεγεθους κανονικου τσιγαρου ριξε μια ματια εδω κι οταν βρεις καποιο που σου αρεσει εδω ειμαστε για διευκρινισεις.

Περασε κι απο εδω να σε γνωρισουμε.  :)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1799 στις: Φεβρουαρίου 22, 2014, 23:05 »
Καπνίζω στριφτά τσιγάρα (και κανονικά ενίοτε) εδώ και 6 χρόνια και αποφάσισα να το κόψω..και αυτή την στιγμή ψάχνω ένα καλό ηλεκτρονικό τσιγάρο ως αντικατάστατο..
Κοιτάζω εδώ και αρκετές μέρες διάφορα ηλεκτρονικά τσιγάρα αλλά δεν γνωρίζω ποιο θα ήταν καλύτερο και γι'αυτό και θα ήθελα να με διαφωτίσετε!

Vamo V2 Stainless Steel π.χ:
http://www.replacesmoke.com/vamo-v5-apv-variable-volt-watts-stainless-steel-detail.html
με 15% έκπτωση για τα μέλη του forum
   
Mπαταρίες Panasonic NCR18650B 3400mAh: π.χ:
http://www.replacesmoke.com/panasonic-ncr18650b-3400mah-detail.html
 με 15% έκπτωση για τα μέλη του forum
 
 Φορτιστής SysMax / NiteCore Intellicharger i4 : π.χ:
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=24_68&product_id=530
με 15% έκπτωση για τα μέλη του forum

Gemini Mini π.χ:
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&product_id=488
με 15% έκπτωση για τα μέλη του forum
   
Ανταλλακτικές κεφαλές για Gemini Mini:
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=25_17_110&product_id=489
με 15% έκπτωση για τα μέλη του forum

Xρησιμοποίησε στην αρχή ατμιστικά υγρά κατά προτίμηση έτοιμα & σε όσο πιό δυνατόν καπνικές γεύσεις με 18 ή 24 ή -στην πολύ μεγάλη ανάγκη- με περισσότερα  mg νικοτίνη και άφησε τις υπόλοιπες γεύσεις και τις χαμηλές νικοτίνες για πιό μετά...
 
Επίσης να συμβουλεύεσαι το forum κάνοντας ερωτήσεις σε τυχόν απορίες σου...
 
P.S:
Ο κωδικος έκπτωσης του Replacesmoke ειναι forum15...Στις παρατηρήσεις θα πρέπει να αναφέρεται και το User ID του μέλους στο e-kapnisma...

Ο κωδικος έκπτωσης του Fabvape ειναι e-kapnisma
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2014, 23:11 από zacharis1955 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8721 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537648 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238325 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12