vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

311 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, dkostas, tibolaso, manoslykos, Mimhsdr, kostas...

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1755 στις: Οκτωβρίου 15, 2013, 19:00 »
Μια επώνυμη μπαταρία έχει 15-20€ και θα κρατήσει τουλάχιστον 6 μήνες. Αξίζει άραγε ο κόπος να ατμίζει κάποιος με καλώδιο?

Προσωπικά πότε μου δεν συμπάθησα τα passthrough αν και περνάω το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μπροστά σε έναν υπολογιστή. Βρίσκω πολύ άβολο να έχω συνέχεια μπροστά μου ένα καλώδιο που να προσπαθώ να βολέψω μακριά από το χώρο εργασίας μου.

Βέβαια αυτά είναι γούστα. Αν πάντως ήμουν λάτρης των καλωδίων θα έπαιρνα κάτι σαν αυτό και θα ξένοιαζα. Τις μπαταρίες μου θα τις αγόραζα χωρίς passthrough για να έχουν το δυνατόν μικρότερο μέγεθος και πολυπλοκότητα (όπως και να το κάνουμε η θύρα usb προσθέτει ένα ακόμη εξάρτημα που μπορεί να χαλάσει).


Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1756 στις: Οκτωβρίου 15, 2013, 19:35 »
Αυτό είναι πολύ βολικό σε πολλές περιπτώσεις αλλά δεν είναι επαναφορτιζόμενη μπαταρία...
 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1757 στις: Οκτωβρίου 15, 2013, 20:34 »
Αν διαβάσεις το post μου αυτό ακριβώς λέω. Ότι δεν θα αγόραζα μπαταρία με passthrough αλλά χωριστά μπαταρία και χωριστά passthrough.


Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1758 στις: Οκτωβρίου 16, 2013, 15:59 »
Πάντως αφού είμαι κι εγώ στην αναζήτηση 2ης μπαταρίας, με μία έχω φάει κατι ψιλοπακέτα, ψήνομαι γι αυτά τα 2 που προτείνεται

VV Passthrough

Delirium 69 900mah Passthrough

οπότε πάρει δεν πάρει ο υποψήφιος ατμιστής, δεν πήγανε χαμένες οι προτάσεις σας  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1759 στις: Οκτωβρίου 16, 2013, 17:27 »
Εκφραζωντας την προσωπική μου γνώμη, για να γίνη το κ.τ οριστικά παρελθόν, χρειάζονται 2 ego ,ενα μοντ , 3-4 καλοί , φθηνοι ατμοποιητες ,με ανταλακτικές κεφαλες και υγρα αναπληρωσης

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1760 στις: Οκτωβρίου 16, 2013, 20:49 »
Πάντως αφού είμαι κι εγώ στην αναζήτηση 2ης μπαταρίας, με μία έχω φάει κατι ψιλοπακέτα, ψήνομαι γι αυτά τα 2 που προτείνετε...

VV Passthrough

Delirium 69 900mah Passthrough

Το VV Passthrough δεν είναι μπαταρία, ατμίζεις μόνο όταν είναι μόνιμα στο ρεύμα!

Αποσυνδεδεμένος georgenik

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1761 στις: Οκτωβρίου 16, 2013, 21:23 »
Θα προτείνω ένα φτηνό μηχανικό μοντακι με δύο 18650 και έναν προτανκ.Κάπως έτσι άρχισα και εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2013, 22:21 από georgenik »

Αποσυνδεδεμένος john_1

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1762 στις: Οκτωβρίου 19, 2013, 16:05 »
 Χαιρετώ το forum.
 
Είμαι χρήστης κ.τ. εδώ και 12 χρόνια και μάλλον ήρθε η ώρα να το κόψω. Για τον λόγο αυτό σκέπτομαι να αγοράσω ένα η.τ.
 
Τις τελευταίες μέρες έχω διαβάσει ένα μεγάλο μέρος του forum καθώς και έχω δει και πολλά reviews με ηλεκτρονικά τσιγάρα στο youtube.
 
Η μπαταριοθήκη στην οποία κατέληξα είναι η provari mini. Πολύ ενδιαφέρον μου φάνηκε και  το Joyetech eVic.
 
Προχωρώ τώρα στις ερωτήσεις όσον αφορά τη συσκευή:
 
 Θα ήθελα να μου προτείνετε έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή για το provari ο οποίος να πληροί τα ακόλουθα :
 
 Να έχει γυάλινο tank
  • Να είναι σχετικά εύκολος από άποψης συντήρησης / σεταρίσματος.
  • Να χωρά 3-4 ml υγρού
  • Η εξωτερική του διάμετρος να είναι κατά προτίμηση ίση με αυτή του provari mini  και σε καμία περίπτωση μεγαλύτερη ή πολύ μικρότερη. Το μήκος όσο το δυνατόν πιο μικρό για τον συγκεκριμένο όγκο υγρού.
  • Γεύση – ντουμάνι – χτύπημα – τζούρα, κοντά στο κ.τ. (Αν απαιτείται συγκεκριμένο σύρμα κλπ για να επιτευχθούν παρακαλώ αναφέρετε)
 
 
 
Την απουσία διαρροών , δεν την βάζω καν μέσα στα κριτήρια καθώς την θεωρώ αυτονόητη
 
 Θα παρακαλούσα επίσης να μου αναφέρετε όσο το δυνατόν περισσότερους ατμοποιητές έχετε δοκιμάσει και γνωρίζετε με τα χαρακτηριστικά αυτά ώστε αν μπορέσω να δοκιμάσω κάποιους από αυτούς στην πράξη πριν αγοράσω ή έστω να κάνω μια δεύτερη πιο ενδελεχή έρευνα στο διαδίκτυο για αυτούς. Επίσης ότι άλλες extra δυνατότητες έχει π.χ dripping είναι ευπρόσδεκτες αλλά όχι αναγκαίες.
 
 Στο http://www.provape.com υπάρχει μία έκδοση του provari mini η starter kit with tank. Σαν tank χρησιμοποιεί το  Protank – II. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό καλύπτει τις ανάγκες μου και αν ο φορτιστής που δίνει μαζί δουλεύει στα 220V ή στα 110.
  • Τέλος θα ήθελα να μου επισημάνετε αν ξεχνάω κάτι για να μπορέσω να λειτουργήσω την συσκευή πέρα από τα:
 
 Μπαταριοθήκη
  • Μπαταρία/ες
  • Φορτιστή
  • Ατμοποιητή με το δοχείο του
  • Υγρά
 
 
Όσον αφορά το υγρό θα ήθελα να μου προτείνετε ένα έτοιμο για αρχή με γεύση καπνού και επίπεδα νικοτίνης αντίστοιχα ενός κ.τ. ας πούμε Marlboro που καπνίζω τώρα. Με τις μίξεις αρώματα κλπ θα ασχοληθώ αργότερα
 
 
 
 
Ευχαριστώ
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1763 στις: Οκτωβρίου 19, 2013, 16:20 »
Φίλε μου καλησπέρα και καλώς μας ήρθες.
Πέρνα και μια βόλτα από εδώ να σε γνωρίσουμε.Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, με μία έρευνα στο φόρουμ θα μπορέσεις να βρεις όλες τις απαντήσεις που ζητάς. Υπάρχουν νήματα για το Προβάρι, για κάθε επισκευάσιμο καθώς και πληθώρα θεμάτων για υγρά όλων των ειδών. Υπάρχει επίσης και η Περιοχή νέων Μελών στην οποία θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1764 στις: Οκτωβρίου 19, 2013, 16:40 »
ξεκινα με το προβαρι αν εισαι τοσο σιγουρος και βολεψου με εναν καλο εργοστασιακο στην αρχη. ΠΡΟΤΑΝΚ ή gemini mini
αυτο που κανεις τωρα ειναι σαν να πηγαινεις σε σχολη οδηγων και ζητας να σου υποδειξουν ποιο μοντελο φεραρι ή πορσε θα αγορασεις πριν καν βγαλεις διπλωμα οδηγησης.
για τα υγρα, πηγαινε σε καταστημα και δοκιμασεν ειναι πολυ προσωπικο θεμα γουστου.

Αποσυνδεδεμένος john_1

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1765 στις: Οκτωβρίου 19, 2013, 16:57 »
Στο αρχικό μου ποστ είχα γράψει τους λόγους για τους οποίους επέλεξα την συγκεκριμένη συσκευή γιατί ήμουν σίγουρος οτι θα ακούσω το κλασικό με την φεράρι και το δίπλωμα αλλά το έσβησα την τελευταία στιγμή γιατι σκεύτηκα να μην κουράζω τα μέλη με περιτές λεπτομέρειες.

Λοιπόν πάμε πάλι:

1. Πολλά μέλη του φόρουμ αποτι διάβασα αλλά και γνωστοί μου που αγόρασαν η.τ. τα οποία δεν αποδίδουν καλά (τυχαίνει να είναι και φθηνα) αγανάκτησαν και οι περισσότεροι γυρίσαν αμέσως στο κ.τ.

2. Όσοι απο αυτούς επέλεξαν να συνεχίσουν στο η.τ αναγκάστηκαν να ρίξουν εκ νέου χρήματα για αγορά καλύτερου εξοπλισμού και στο τέλος τους βγήκε ακριβότερα η όλη ιστορία.

3. Τι το τόσο δύσκολο έχει το provari σε σχέση με μια οποιαδήποτε άλλη μπαταριοθήκη VV που το κάνει να χαρακτηρίζεται φεράρι.

4.Τα περίπου 200 ευρώ που θα δώσω για αρχή είναι για εμένα αξία κανονικών τσιγάρων ίση με ενός μηνός.





Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1766 στις: Οκτωβρίου 19, 2013, 17:42 »
το provari για να κατάλαβεις την αξία του θα πρέπει να το βάλεις σε επισκευάσιμο
οπότε αν για αρχή επιλέξεις επισκευάσιμο
 μάλλον θα είσαι για περiπτερο

μετά απο αποτυχημένες προσπάθειες να τον στήσεις (καμμένο-hot spot-τροφοδοσία και άλλα)
αν δεν έχεις αποκοπεί απο τον καπνό
σίγουρα θα καπνίζεις με το ένα χερι και με το άλλο θα προσπαθεις :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος john_1

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1767 στις: Οκτωβρίου 19, 2013, 18:34 »
Διάβασα το review της petra για τα gemini mini. Αν και σε διάμετρο / όγκο υγρού είναι έξω απο αυτό που θα ήθελα, δεν με πειράζει καθώς πρόκειται για εργοστασιακό οπότε κάποια στιγμή θα αλλαχτει. Σύμφωνα με αυτά που γράφει η petra και την τιμή του gemini mini , πιστεύω οτι αξίζει να τον δοκιμάσω.

Απο την άλλη πλευρά ο Wilde υποστηρίζει οτι με το gemini mni (το οποίο δεν είναι επισκευάσιμο) δεν θα καταλάβω την αξία του provari. Λογικό μου φαίνετε. (Λες να είναι τόσο χάλια;)

Για τον λόγο αυτό αν κάποιος είναι σε θέση να απαντήσει με συγκεκριμένες απαντήσεις στο αρχικό ερώτημα για τους επισκευάσιμους ας το πράξει. Αργά η γρήγορα πιστεύω οτι θα χρειαστεί να αποκτήσω έναν επισκευάσιμο οπότε καλό ειναι να επεξεργάζομαι διάφορες προτάσεις απο τώρα.

Με τον καιρό και με υπομονή πιστεύω οτι θα μάθω να το στήνω σωστά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1768 στις: Οκτωβρίου 19, 2013, 18:41 »
Εγώ φίλε μου θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις με απλό hardware (όπως αυτό που σου σύστησαν ήδη σε ατμοποιητή) και σε μπαταρία. Στην αρχή δώσε βάση στο υγρό, αυτό στην αρχή θα σε κρατήσει στο η.τ. Αφιέρωσε χρόνο να το ψάξεις το θέμα του υγρού, να βρεις αυτό που θα "γουστάρεις" όχι αυτό που απλά θα ατμίζεις. Αν και όταν δεις ότι δεν ξαναπέφτεις στο κ.τ. τότε μπορείς να κοιτάξεις και για ακριβότερα (και καλύτερα φυσικά) πράγματα, και επισκευάσιμους κλπ

Αποσυνδεδεμένος john_1

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1769 στις: Οκτωβρίου 19, 2013, 18:48 »
Τι θα πρότεινες σε μπαταρία vagskarm?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 81 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro