vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

307 επισκέπτες, 8 χρήστες
athmichalop, gfilip, dfoust, dkostas, Jorge, tibolaso, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1620 στις: Αυγούστου 30, 2013, 19:39 »
Βασίλη θα συμφωνήσω με το σκεπτικό σου
αλλά όταν κάποιος ακούσει οτι:
(καλά είναι τα απλά αλλά αν δοκίμάσεις και τα ........ τότε θα απολάυσεις πραγματικά το άτμισμα)
τότε στην πρώτη μεγάλη επιθυμία για Κ.Τ θα (και είναι ύπουλο το άτιμο) θα σκεφτεί οτι μάλλον φταίει το απλό σετάκι ( και όχι αυτό το ύπουλο Κ.Τ.)
και θα τρέξει να πάρει το μοντάκι με τον επισκευάσιμο για να απολαύσει το άτμισμα
όμως
δεν θα έχει την εμπειρία του ατμίσματος για να ανεχθεί τα προβλήματάκια που αντιμετωπίζουμε σχεδόν σε καθημερινή βάση
και θα πει :
τελικά το άτμισμα δεν κάνει για μένα

Προσωπική μου άποψη μια συνάντηση με έμπειρους ατμιστές στις αρχές
πιο πολύ θα μπερδέψει κάποιον άπειρο παρά θα τον βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1621 στις: Αυγούστου 30, 2013, 20:08 »
Αν το τοπικό μαγαζί ειναι αξιόπιστο, φυσικά να τα αγοράσει απο εκει.Συμβαίνει όμως ,ευτυχώς σπάνια , να μήν ειναι.Δέν θα πρέπει να ενημερωθεί?

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1622 στις: Αυγούστου 30, 2013, 20:15 »
δεν αναφέρομαι σε πληροφορίες γενικές (όπως καταστήματα και άλλα)

αλλά σε ιδέες απο μια μεγάλη ποικιλία συσκευών Η.Τ. που μπορεί να αναβαθμίσουν την απόλαυση
και αναφέρομαι πάντα για τους νέους που έρχονται σε πρώτη επαφή με το Η.Τ και δεν έχουν ξεφύγει ακόμα  απο το Κ.Τ.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1623 στις: Αυγούστου 30, 2013, 21:04 »
Χρηστο μου,βρησκομαι καθε μερα με τετοιους ατμιστες,φιλους και μη και αυτο που τους λεω ειναι οτι για αρχη καλος ειναι ο ταδε ατμ/της,αλλα δοκιμασε και αυτο το mod.
Eχω παρει σε φιλο mod  και επι/μο και αυτον και τους αλλους με τα ''απλα''  τους εχω σχεδον καθε μερα στα ποδια μου. Βεβαια τα Τρικαλα ειναι μικρα και ειναι ευκολη μια συναντηση στο πεταχτο,αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι κακο να δοκιμασει και mod και VV και επι/μο και δεν νομιζω οτι καποιος θα πει σε εναν απειρο να παρει mod και επι/μο χωρις να σκεφτει οτι για εναν απειρο ειναι δυσκολο να τα κουμανταρει.Εκτος αν ειναι διατεθημενος να τον βοηθησει μεχρι να τα μαθει καλα.

Παντος απο τα καινουρια μηχανακια,evod,protank,vape only και τους CE4,εγω εχω πολυ καλη εικονα και δεν βλεπω την αναγκη καποιος να πει για mod με τη μια σε καποιον που τωρα αρχιζει.Αλλο το να δοκιμασει και αλλο το να παρει.Απλα το να εχει και μια εικονα τι ειναι τα mod's,δεν το βλεπω και κακο.

Δεν τα λεω αυτα σε 'σενα μονο....γενικα τα λεω.

Το να ξερεις τι ειναι μετα απο αυτο που εχεις,καπως σε κραταει απο τον αποκλεισμο του η.τ. σε μια κακοτοπια και την αναζητηση του κ.τ.  Ετσι τουλαχιστον το εχω ζησει εγω και το εχω δει σε φιλους,που τους βλεπω καθε μερα στη δουλεια.

Μηπως ειμαστε λιγο off topic?   ;D

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1624 στις: Αυγούστου 30, 2013, 21:08 »
οχι δεν είμαστε off
συζήτηση κάνουμε για να βοηθήσουμε τους νέους ατμιστές

πάντως έχω παράδειγματα που κάποιοι(4-5)
στις πρώτες εβδομάδες πήραν επισκευάσιμους ( έβλεπαν εμένα που δεν πλησίαζα το Κ.Τ.)
και όμως τώρα φουμάρουν Κ.Τ.
ενώ κάποιοι που με άκουσαν και έκαναν υπομονή με τα εργοστασιακα
ατμίζουν κανονικά και τώρα δοκιμάζουν τα πάντα


Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1625 στις: Αυγούστου 30, 2013, 21:12 »
Η επιλογή που έχεις κάνει είναι καλή, θα σου συνιστούσα όμως κι εγώ να αγοράσεις από τοπικό μαγαζί για να σου λύσει κάποιες απορίες που θα έχεις.
Όπως πολύ σωστά είπε ο rod πιο φθηνά θα σου έρθει η άμεση αγορά από Ελλάδα παρά να περιμένεις να σου έρθει από το εξωτερικό και στο ενδιάμεσο να καπνίζεις κ.τ.

Σαν 1ο η.τ. θα σου συμβούλευα να δεις κι αυτά:
Joyetech eRoll
Nobacco Mini & More

Μοιάζουν περισσότερο με κανονικό τσιγάρο (ιδιαίτερα το eRoll) για την αρχική μετάβαση. Αν δεν έχεις πρόβλημα με την εμφάνιση τότε προχωράς σε κάποιο πακέτο ανάλογο με αυτό που ανέφερες.

mini & more πλεον δεν θα το πρότεινα διότι 1) δεν έχει σπέιρωμα 510, με ότι αυτό συνεπάγεται 2) έχουν αναφερθεί στο φόρουμ ελλέιψεις είτε στα carto του είτε στο clearo που είχε λανσάρει η Nobacco πριν από κάτι μήνες. Μην τα ψάχνεις, δε λέει...

Having said that, παραμένω πάγια σταθερός στο ότι μια απλή ego 650mah και ένας clearo τύπου crystal, mini vivi nova (ή κλώνοι αυτών) είναι η safest επιλογή για νεοεισερχόμενο στο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1626 στις: Αυγούστου 30, 2013, 21:34 »
Κι εγώ άκουσα για ελλείψεις αλλά προσωπικά δεν μου έτυχαν ποτέ. Δεν έχω eroll, πιστεύω ότι είναι καλύτερο επειδή είναι πιο σύγχρονο αλλά έχει και τη διπλή τιμή από το mini & more. Όσον αφορά το σπείρωμα ελάχιστα παίζει ρόλο σ' αυτή την κατηγορία. Αυτά τα τσιγάρα θα τα ατμίσεις με το δικό τους ατμοποιητή. Δεν θα βάλεις CE4 στο eroll, ούτε επισκευάσιμο.

Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω με τον wilde. Ο νέος χρήστης θα πρέπει να κάνει τον κύκλο του. Πρώτα κάτι απλό κι εύκολο και σιγά-σιγά τα πιο σύνθετα αν έχει μεγαλύτερες ανάγκες.

Μπορεί τώρα να έχω πρόβατο αλλά μια χαρά με κάλυψε το mini & more τους πρώτους 7-8 μήνες. Μετά που συνήθισα στο μεγαλύτερο μέγεθος πέρασα σε ego και μετά σε μεγαλύτερα μεγέθη. Πιο σημαντικό είναι ότι με συνήθισαν φίλοι, γνωστοί και πελάτες και με τον καιρό εξοικειώθηκαν να με βλέπουν με μεγαλύτερα μεγέθη. Αν εμφανιζόμουν με πρόβατο και επισκευάσιμο από την αρχή.....  :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1627 στις: Αυγούστου 30, 2013, 21:40 »
οχι δεν είμαστε off
συζήτηση κάνουμε για να βοηθήσουμε τους νέους ατμιστές

πάντως έχω παράδειγματα που κάποιοι(4-5)
στις πρώτες εβδομάδες πήραν επισκευάσιμους ( έβλεπαν εμένα που δεν πλησίαζα το Κ.Τ.)
και όμως τώρα φουμάρουν Κ.Τ.
ενώ κάποιοι που με άκουσαν και έκαναν υπομονή με τα εργοστασιακα
ατμίζουν κανονικά και τώρα δοκιμάζουν τα πάντα










Το εχω δει και 'γω αυτο,αλλα νομιζω ειναι οτι αυτοι το η.τ. δεν το πηραν στα ζεστα.Δεν ηθελαν να κοψουν το κ.τ. γιαυτο και κανουν παλι κ.τ.
Ουτε ειμαι αντιθετος στα εμποριου η.τ.  Ολοι μας με αυτα ξεκινησαμε και ειχαμε να κανουμε με τα αθλια τυπου κ.τ. μοντελα.Γιατι την παλεψαμε;;
Μηπως θελαμε να απαλαγουμε και το θελαμε πολυ;;  Εκει βλεπω το σημειο το κυριο εγω.  Αυτα τα πακετα που βλεπω να διαλεγουν τα παιδια που τωρα ξεκινουν,αν υπηρχαν τοτε εκτος απο τα νευρα και την υγεια,θα ειχα γλυτωσει και την κοροϊδια απο καποιους που με βλεπαν σαν πορτοφολι και μονο. Βαζω δευτερη πια την υγεια γιατι ειναι δεδομενη πλεον με το η.τ.  Το βλεπω σαν στανταρ με οτι και να παρει καποιος.

Αποσυνδεδεμένος camelot

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari-Lava-Α2/A2TM
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1628 στις: Αυγούστου 30, 2013, 23:23 »
Πολύ τυχεροί όσοι ξεκινούν τώρα το ατμισμα !
Οι ατμοποιητες έχουν βελτιωθεί απίστευτα και γενικά η αγορά έχει οριμασει , υπάρχει γνώση και ποικιλία .
Θα πρότεινα σε κάποιον πού έχει σκοπό να κόψει το ΚΤ ,
ένα  CE4+ ενα protank mini και ενα οικονομικο VV/VW μαζί με 2 μπαταριες και φορτιστή .
Αποκλείεται κάποιος να μην απολαύσει το ατμισμα με τα παραπάνω ;)
Και είναι και έτοιμος για μελλοντικούς πειραματισμους .
Και όλα αυτά 70-100 ευρω !

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1629 στις: Αυγούστου 30, 2013, 23:41 »
Με βάση την τρέχουσα εικόνα της αγοράς Η.Τ. ένας Mini Davide ή ένας Μini Protank σε συνδυασμό με δύο μπαταρίες eGo θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ιδανικός συνδυασμός. Για τους φίλους των πολύ μικρών διαστάσεων βέβαια τα eRoll και emini είναι μονόδρομος.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1630 στις: Αυγούστου 31, 2013, 06:31 »
Καλημέρα σας! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ευγνώμον είμαι για όλες τις προτάσεις και τις γνώμες που ποστάρατε.  :)


Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ Η.Τ. και όπως είναι λογικό δεν μπορώ να φανταστώ την αίσθηση του.
Θεωρητικά λοιπόν θα ήθελα κάτι που να με τραβήξει από το τσιγάρο. Δηλαδή να βγάζει αρκετό ατμό, να έχει παρόμοια αίσθηση στο λαιμό με τον καπνό και να μην έχει η συσκευή παρατράγουδα όπως συνεχείς βλάβες και να μου έρχεται στο στόμα το υγρό.
Αν είναι και οικονομικά τα αναλώσιμα ακόμη καλύτερα!!!
Ποια είναι λοιπόν η πιο ενδεδειγμένη λύση:
1)  EGO-EVOD 6-in-1 Rechargeable 1100mAh Electronic Cigarettes Set
ή
2) GEMINI MINI (TYΠΟΥ vivi nova) + μπαταρίες + δεν ξέρω τι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1631 στις: Αυγούστου 31, 2013, 07:34 »
Αν κάποιος παίρνει την πρώτη συσκευή και εχει αποφασίσει να το κόψει, δεν συμφέρει ούτε οικονομικά η αγορα του  απο εξωτερικό.. Ένα πακέτο τσιγάρα εχει απο 3,5 ευρω και πάνω. Απο έξω θα κάνει 15 μέρες να έρθει. Ως τότε θα έχεις καπνίσει τσιγάρα για 50 ευρω τουλάχιστον. Ίσως και παραπάνω, ανάλογα με την τιμή του πακέτου και την ποσότητα που καπνίζει. Η διαφορά τιμής στα αρχικά πακέτα, κυρίως τα φτηνά, δεν είναι τόσο μεγάλη όσο τα χρήματα που θα δώσεις για τσιγάρα αυτές τις 15 μέρες .


Για αρχη πανε σε μαγαζι ελληνικό , όχι μόνο για το παραπάνω, αλλα και για να δοκιμάσεις γεύσεις και ατμοποιητές για να δεις ποιά σου κάνουν
Οι αγορές απο το εξωτερικό, ασφαλώς και είναι συμφέρουσες, αλλά πρέπει να έχεις πρώτα μια ιδέα τι είναι αυτό και μια κάβα που λέμε. Καταρχήν αν δεν έχεις δει ηλεκτρονικό τσιγάρο και δεν ξέρεις πως δουλεύει, θα σου έρθει ένα απο αυτά που έδειξες και δεν θα ξέρεις ούτε πως να το γεμίσεις με υγρό. Άλλο η εικόνα και η βοήθεια με γραπτό λόγο όπως τώρα , και άλλο να το δεις απο κοντά και να σου εξηγήσουν πως δουλεύει .δες και στους πίνακες των εμπόρων για τιμές στα αρχικά πακέτα, ώστε όταν πας να αγοράσεις να έχεις μια ιδέα τι παίζει απο τιμές σε ελλαδα. Μην πας σαν το σκυλί στο αμπέλι που λέμε.  :))


Επισης διάβασε και αυτο το νήμα. Θα σου χρησιμεύσει στο μέλλον
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15099.0.html

Edit: Η γεύση , ο ατμοποιητής και η συσκευή (με αυτή τη σειρά), είναι κάτι υποκειμενικό .Σε κάθε έναν απο μας, το γούστο είναι διαφορετικό. Πήγαινε να δεις απο κοντά μονς σου τι σου ταιριάζει, ατμιστικά και αισθητικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2013, 07:50 από ROD »

Αποσυνδεδεμένος koslap62

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1632 στις: Αυγούστου 31, 2013, 10:43 »
Καλημέρα σας! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ευγνώμον είμαι για όλες τις προτάσεις και τις γνώμες που ποστάρατε.  :)


Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ Η.Τ. και όπως είναι λογικό δεν μπορώ να φανταστώ την αίσθηση του.
Θεωρητικά λοιπόν θα ήθελα κάτι που να με τραβήξει από το τσιγάρο. Δηλαδή να βγάζει αρκετό ατμό, να έχει παρόμοια αίσθηση στο λαιμό με τον καπνό και να μην έχει η συσκευή παρατράγουδα όπως συνεχείς βλάβες και να μου έρχεται στο στόμα το υγρό.
Αν είναι και οικονομικά τα αναλώσιμα ακόμη καλύτερα!!!
Ποια είναι λοιπόν η πιο ενδεδειγμένη λύση:
1)  EGO-EVOD 6-in-1 Rechargeable 1100mAh Electronic Cigarettes Set
ή
2) GEMINI MINI (TYΠΟΥ vivi nova) + μπαταρίες + δεν ξέρω τι άλλο.


Οποιο και να παρεις θα μεινεις ευχαριστημενος μονο δεν ξερω αν θα σε βολεψουν οι μεγαλες μπαταριες με 1100 μαχ
θα σου ελεγα να παρεις 650 μαχ αντι 1100

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1633 στις: Αυγούστου 31, 2013, 12:06 »
Οι 650αρες ειναι της πλάκας. Μπορεί να τα πάρει απ οπου τον συμφέρει και να παει εδώ να πάρει υγρα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1634 στις: Αυγούστου 31, 2013, 12:25 »
Μια επώνυμη μπαταρία των 650mah (πχ Ovale , Joyetech , Vision) σαφώς και δεν είναι της πλάκας  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 81 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238527 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro