vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1560 στις: Ιουνίου 24, 2013, 14:34 »
Μην αγχωνεσαι κοθολου και ολα θα πανε καλα
Με το που θα ερθει η παραγγελια. στελνεις πμ και κανονιζουμε συναντηση με την παρεα εδω στην Καβαλα. και θα λυθουν ολες οι απορειες σου:))

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1561 στις: Ιουνίου 24, 2013, 16:07 »
Μην αγχωνεσαι κοθολου και ολα θα πανε καλα
Με το που θα ερθει η παραγγελια. στελνεις πμ και κανονιζουμε συναντηση με την παρεα εδω στην Καβαλα. και θα λυθουν ολες οι απορειες σου:))


εεε καλα δεν αγορασα κατι σπουδαιο για να εχω μουτρα να εμφανιστω.... χαχαχα
τα δικα μου ειναι παιδικα μπρος στα δικα σας αποτι εχω καταλαβει


αλλα την παρεα σας θα χαρω πολυ να την γνωρισω συντοπιτη

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1562 στις: Ιουνίου 24, 2013, 17:55 »
μην εχεις κανενα προβλημα με το μηχανακι που αγορασες,ολοι ετσι ξεκινησαμε....το θεμα ειναι η αρχη και ολα θα παρουν τον δρομο σου,σε βλεπω αποφασισμενο και αυτο μετραει ;)

Αποσυνδεδεμένος peter derek

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
  • "da mihi factum, dabo tibi ius"
    • ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1563 στις: Ιουνίου 24, 2013, 19:25 »
επίσης μην ξεχάσουμε να λέμε στους καινούργιους (όπως εγώ σήμερα έκλεισα 2 μήνες ;D ) που δουλεύουν σε υπολογιστή να παίρνουν και μία Pass-Thru  ;) μετά  :baby: και όλα βρίσκουν τον ατμό τους  :angel:

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1564 στις: Ιουνίου 24, 2013, 19:58 »
με το ζορι κρατιεμαι να μην παω να αγορασω και απο φυσικο καταστημα καποιο μεχρι να ερθει το δικο μου

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1565 στις: Ιουνίου 24, 2013, 21:59 »
υπομονη..σε 2-3 παραλαμβανεις....κρατα τα χρηματα σου για τις επομενες αγορες


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1566 στις: Ιουνίου 28, 2013, 17:28 »
Μια ψαρά αγορά έκανες για αρχή. Καποιοι απο μάς πού ξεκινήσαμε πριν 4 χρόνια θα πετάγαμε αν είχαμε τέτοια μηχανήματα...

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1567 στις: Ιουνίου 29, 2013, 13:19 »
ελπιζω το αλλο Σ/Κ να ατμιζουμε παρεα :respect:


απανταω σαν σχιζοφρενης στο δικο μου μηνυμα...μαρεσει που ελεγα το αλλο Σαββατοκυριακο...ακομα δεν παρελαβα!

συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2013, 19:15 από petra »

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1568 στις: Ιουλίου 11, 2013, 15:21 »
Λοιπον


ηρθε η παραγγελια σημερα... το απογευμα παω σφαιρα να αγορσω υγρο...


αποτι καταλαβα αφου αγορασα αυτο...


https://www.fasttech.com/products/1348001
και αυτα...


https://www.fasttech.com/products/1338103 και [size=78%]https://www.fasttech.com/products/1363501[/size]


αποτι ειπατε να βγαλω το εξαρτηματακι στον evod και να βαλω με πιο χαμηλη αντισταση που εχω στα 2.4? [/size][size=78%]https://www.fasttech.com/products/1361500[/size]




το γιατι δεν καταλαβα μπορειτε να μου πειτε?




αυτα πως τα γεμιζετε? με συρριγα?


και ενα σημαντικο... καταλαβα οτι η μπαταρια με 5 πατηματα ανοιγει... και με 5 κλεινει.... τα βολτ πως τα αλλαζεις? και ποσα να βαλω?


Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1569 στις: Ιουλίου 11, 2013, 16:05 »
Καλή αρχή!!

Εγώ θα σου πρότεινα ν αφήσεις τη μεγαλύτερη αντίσταση ξεκινώντας (εαν ειναι καλης ποιότητας και δεν βρωμαει η φυτιλοαντίσταση) και μετά από λίγη ώρα ατμίσματος άλλαξε και βάλε τη μικρότερη. Θα δεις έτσι εμπειρικά τι διαφορά κάνουν οι διαφορετικές αντιστάσεις. Σε γενικές γραμμές μικρότερη αντίσταση = περισσότερος ατμός και χτύπημα αλλά και μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Πήγαινε οπωσδήποτε σε κατάστημα που να έχει γεύσεις (ανεξαρτήτως εταιρίας) για δοκιμή. Δοκίμασε όσες μπορείς περισσότερες μέχρι να βρείς κάποια ευχάριστη και πάρε αυτή. Μη βιαστείς!!! Επίσης δες αν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις και διαφορετικές περιεκτικότητες νικοτίνης.

Τους συγκεκριμένους ατμοποιητές μπορείς να τους γεμίσεις είτε το μπουκαλάκι έχει βελόνα είτε έχει απλό επιστόμιο-σταγονόμετρο... λίγη προσοχή θέλει μονο να μη στάξεις στον κεντρικό σωλήνα.

Τα βολτ της συγκεκριμένης μπαταρίας δεν αλλάζουν κατ επιλογή (δεν είναι variable voltage).

Και μην ξεχνάς πως και ο ατμός συνήθεια είναι. Μπορεί να σε ξενίσει στην αρχή αλλά δωστου το χρόνο του...


Αποσυνδεδεμένος elessar2012

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1570 στις: Ιουλίου 12, 2013, 10:43 »

Καλημέρα σε όλους!


Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για όλες αυτές τις συμβουλές και εμπειρίες που μοιράζεστε εδώ στο φόρουμ, το οποίο πραγματικά είναι τεράστιο και μπορείς να βρεις άπειρη πληροφορία για το η.τ.


Εφόσον μετά από σχεδόν 15 χρόνια καπνίσματος αποφάσισα να δοκιμάσω κι εγώ το η.τ., τις τελευταίες ημέρες έχω διαβάσει εδώ όσo περισσότερα μπορούσα και έχω κάποιες ερωτήσεις για τη μύησή μου στο χώρο (συγγνώμη εάν είναι πάρα πολλές):


Σκέφτομαι να αγοράσω 2 μπαταρίες eGo Twist 650mAh και 2 άτμο Vivi Nova Mini και φυσικά ένα φορτιστή. Είναι καλή επιλογή κι εάν ναι, τι άλλο, εκτός από υγρό θα χρειαστώ αρχικά?


Εφόσον μένω Γερμανία κι εδώ θα δυσκολευτώ να συνεννοηθώ απόλυτα σε μαγαζί (για δοκιμή άτμο, γεύσεων κτλ...), σκέφτομαι να τα αγοράσω όταν κατέβω Ελλάδα σε 2 βδομάδες. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω εάν στο Βόλο έχει κάποιο καλό μαγαζί ώστε ο πωλητής να μπορεί να με κατατοπίσει πλήρως. Θα δούμε...:).


Επίσης, όσον αφορά τα υγρά, πόσο περίπου διαρκεί ένα μπουκαλάκι των π.χ. 10ml? Κατά μέσο όρο καπνίζω περίπου μισό πακέτο την ημέρα Camel Lights.


Όσον αφορά τις παραπάνω μπαταρίες, είναι καλή επιλογή ή θα πρέπει να πάω σε 1000άρες?


Πιστεύετε ότι αξίζει για έναν τελείως αρχάριο, καλή ώρα, να ξεκινήσει με mods, όπως Vamo, Lavatube, Provari κτλ, κι εάν ναι ποιο προτείνετε?


Τέλος, όταν ατμίζετε εκτός σπιτιού έχετε κάποια θήκη ώστε να κουβαλάτε τα απαραίτητα ή τι κάνετε? Υπάρχουν συγκεκριμένες θήκες, κτλ...?


Συγγνώμη για το μεγάλο μου ποστ και τις άπειρες ερωτήσεις. Ελπίζω να μη σους κούρασα και προσδοκώ τις απαντήσεις σας!! Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1571 στις: Ιουλίου 12, 2013, 11:32 »
Φίλε elessar καλημέρα και συγχαρητήρια για την απόφασή σου να έρθεις στον κόσμο του ητ. Θα σου πω πρώτα και καλύτερα ότι αν το αποφάσισες για να κόψεις το κτ, δεν είναι πανάκεια, πρέπει να έχεις και την απαραίτητη θέληση. Πάμε τώρα στα ερωτήματά σου:

α) Οι μπαταρίες που λες, οι ατμοποιητές και ο φορτιστής, είναι ένα πολύ καλό σταρτερ κιτ. Αν δεν σε ενδιαφέρει η εμφάνιση, θα σου πρότεινα να πάρεις πιο μεγάλες μπαταρίες, για να έχεις το κεφάλει σου ήσυχο. Αλλιώς, αν σε παίρνει οικονομικά, πάρε και μια τρίτη 650ρα.

β) Για το Βόλο δεν ξέρω, ψάξε για το νήμα "Ατμιστές στο Βόλο" και εκεί θα σε κατατοπίσουν.

γ) Η διάρκεια του μπουκαλιού αποτελείται από πολλές παραμέτρους. Βάλε σε αυτές και το ότι ως νέος στο άθλημα θα έχεις μια τάση να ατμίζεις συνέχεια, και ο μόνος τρόπος να το δεις αυτό είναι από ιδία εμπειρία. Μόνη συμβουλή, μην πάρεις υγρό με Νικοτίνη λιγότερη από 12mg/ml ώστε να είσαι καλυμένος και να μην μπουν "βρώμικες" σκέψεις που περιλαμβάνουν τσιγάρο στο μυαλό σου!

δ) Βλέπε α.

ε) Οι περισότεροι θα σου πουν να "πάρεις Προβάρι αφού έτσι κι αλλιώς εκεί θα καταλήξεις, και γιατί να σκάσεις ένα κάρο λεφτά σε άλλα μοντ". Εγώ θα διαφωνήσω. Οι Twist έχουν και αυτές την επιλογή βολτ, και είναι ένας καλός τρόπος να δεις πως συμβιώνεις με το άτμισμα χωρίς να χαλάσεις πολλά λεφτά.

στ) Θήκες υπάρχουν πολλές και για όλα τα γούστα. Θα τις δεις μόλις επισκεφτείς ένα κατάστημα, ή απλά ψάχνοντας λίγο στο φόρουμ "e-cases".

Συγγνώμη που δεν βάζω λινκς, αλλά θέλω να σε προτρέψω να ψαχτείς λίγο στο φόρουμ, ξέρω, είναι μεγάλος όγκος πληροφοριών, αλλά μελετώντας έρχεται η φώτιση :)

Δεν κουράζεις κανένα με τις ερωτήσεις, όλοι ρωτώντας ξεκινήσαμε! Εδώ είμαστε για ότι άλλο χρειαστείς.
Ελπίζω να βοήθησα!

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1572 στις: Ιουλίου 12, 2013, 11:49 »
Σε νέο ατμιστή δεν λέει κανείς πάρε provari όπως και κανένα mod για τον λόγο πως ακόμα
δεν ξέρει αν παραμείνει ικανοποιημένος με το άτμισμα όπως και το τι τον καλύπτει.

Οι μπαταρίες που λέει ο elessar2012 είναι καλή επιλογή για αρχάριο, γιατί έτσι θα έχει την
δυνατότητα να επιλέξει- ασχοληθεί και με τον χώρο των variable voltage χωρίς να κάνει
επόμενο ίσως επιπόλαιο οικονομικό βήμα.

Για τους ατμοποιητές θα έλεγα να ξεκινήσει με clearomizers και μπορεί να επιλέξει από
μια μεγάλη γκάμα με κριτήρια την χωρητικότητα, το μέγεθος-εμφάνιση και φυσικά με
ανταλλακτικές αντιστάσεις μικρού κόστους. Εδώ έχει πολλές επιλογές.

Για υγρά το θέμα περιπλέκεται μιας και είναι πάντα υποκειμενική η γεύση, απλά στην αρχή
θα του έλεγα να δοκιμάσει γεύσεις "καπνικές" και γλυκές , σε δεύτερο χρόνο αν του αρέσουν,
μπορεί να κάνει και αναμείξεις με διάφορες.
Πρέπει επίσης η νικοτίνη να είναι στην αρχή ελαφρώς υψηλή όπως 18 mg για να του δίνει την
"αίσθηση" από το κ.τ. μέχρι να δει πράγματι τι ακριβώς τον καλύπτει.
Επίσης θα πρέπει να επιλέξει περιεκτικότητα pg & vg όπου και εδώ θα του έλεγα να ξεκινήσει με
50-50 και θα δει την κατεύθυνση ανάλογα με το υγρό και το "χτύπημα" της γεύσης που θα χει.
Βέβαια όλα τα παραπάνω έχουν και την ανάλογη αξία αν συμβεί σε κάποιο φυσικό κατάστημα
όπου θα υπάρχει δοκιμαστήριο υγρών, χωρίς αυτό να σημαίνει πως στο μέλλον δεν θα αλλάξει
γνώμη περί αρεσκείας της γεύσης.

Τώρα για λουράκια και πουγκιά μεταφοράς μπορεί να βρει ότι θέλει εξάλλου δεν θα τον κρατήσουν
αυτά στο άτμισμα, αλλά η θέληση και το πείσμα για ένα καλύτερο αύριο αφήνοντας πίσω όλες τις
βλαβερές συνέπειες από το κ.τ.  :)

Αποσυνδεδεμένος elessar2012

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1573 στις: Ιουλίου 12, 2013, 12:32 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!


Εφόσον λέτε ότι δεν είναι κακή επιλογή το VV Nova Mini + Twist 650, μάλλον καταλήγω σε αυτά... τουλάχιστον για αρχή:) Όσο για τη θήκη, οι ιδέες στο νήμα e-cases (Nintendo DS, HDD και camera cases) είναι πολύ καλές!


Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει στο φόρουμ, είναι το πόσοι κατάφεραν να κόψουν το κ.τ. και πλέον καλύπτονται και με το παραπάνω από το η.τ. τόσο ώστε να το απολαμβάνουν πλέον καλύτερα από το κ.τ. Οπότε είναι καιρός να το δώσω κι εγώ μια ευκαιρία! Απλά προσπαθώ να ενημερωθώ όσο το δυνατόν καλύτερα πριν κάνω το μεγάλο βήμα ώστε να μην απογοητευθώ εύκολα!


Παρεμπιπτόντως, είναι εύκολο να μου στείλετε το link για το νήμα "Ατμιστές στο Βόλο", γιατί δεν κατάφερα να το βρω?


Σας ευχαριστώ ακόμη μια φορά!!




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181237 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238465 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35712 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro