vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, mathimatikos1966, Jorge, nipapa

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1530 στις: Ιουνίου 17, 2013, 22:03 »
Μια χαρα ειναι για αρχη.
Οι περισσοτεροι αντιστασεις γυρω στο 2-2,5ωμ χρησιμοποιουσαμε στην αρχη της καριερας μας ως ατμιστες.
Στην επομενη φαση, οταν θελει κατι περισσοτερο απο το ηλεκτρονικο του τσιγαρο θα παρει αντιστασεις 1,5-1,8ωμ
και στην επομενη φαση θα παει σε vv κι επισκευασιμο. Μια φυσιολογικη πορεια ατμιστη.  :)
Αν ξεκινησει με provari και IΘακη τι θα εχει να ανακαλυψει μετα?

Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1531 στις: Ιουνίου 17, 2013, 22:18 »
Να ξέρει ο άνθρωπος τουλάχιστον όταν θα προσπαθεί να ατμίσει και δεν θα μπορεί ότι δεν φταίει ούτε ο ατμοποιητής, ούτε η μπαταρία, αλλά η ελλειπής γνώση στο αντικείμενο. Και μέχρι να πάει στην "επόμενη φάση" δεν θα καλύψει το κενό με κανα τσιγάρο.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1532 στις: Ιουνίου 17, 2013, 22:30 »
Στην επομενη φαση, οταν θελει κατι περισσοτερο απο το ηλεκτρονικο του τσιγαρο θα παρει αντιστασεις 1,5-1,8ωμ

Για αρχή είναι καλά μέχρι να δει και πως θα κατευθυνθεί με τη νικοτίνη, με πόσα mg θέλει τα ατμιστικά υγρά του.
Όπως πολύ σωστά είπες μετά από λίγες μέρες όταν θα αλλάξει αντιστάσεις μπορεί άφοβα να πάει στις 1.8 Ω


Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1533 στις: Ιουνίου 17, 2013, 22:54 »
Ακόμη και για αρχή, σε ένα αρχάριο ατμιστή, δεν είναι κακό να ξεκινήσει κανείς με modάκι και καλό επισκευάσιμο ατμοποιητή (αφού ενημερωθεί καλά πρώτα), γιατί το ποσοστό απογοήτευης και ο "κίνδυνος" επιστροφής στο κ.τ. είναι μικρότερος, οπότε το αρχικό κόστος επένδυσης που αρχικά φαίνεται (και είναι) αρκετά μεγαλύτερο συγκριτικά με κάτι πιο απλό, κάνει απόσβεση υγείας από την ΜΗ επιστροφή στην... παλιά συνήθεια.

Όπως και οι περισσότεροι, έχω προσωπική πείρα στον τομέα κι αν δεν επέμενα, θα είχα παρατήσει την προσπάθεια θεωρώντας την κακό υποκατάστατο του τσιγάρου που δεν με ικανοποιούσε. Αντίθετα, αν ξεκινούσα από την αρχή με ότι έχω τώρα, ακόμη κι αν δεν είχα την υπομονή και την επιμονή να συνεχίζω, απλώς... δεν θα χρειαζόταν γιατί θα έπαιρνα την ικανοποίηση από το άτμισμα με την πρώτη.

Βέβαια, τα Η.Τ. του σήμερα, δεν έχουν καμμιά σχέση με τα Η.Τ. του χθέες, οπότε οι διαφορές πλέον είναι μικρότερες, όμως ακόμη υφίστανται.

Όποια κι αν είναι η επιλογή, πάντως, οι νέοι ατμιστές (και το έχω ξαναγράψει πολλάκις) θα πρέπει να ξέρουν ότι μπορούν και γίνεται να "φτιάξουν" ένα Η.Τ. ή αλλιώς έναν συνδυασμό μπαταρίας-ατμοποιητή-υγρού που θα τους ικανοποιήσει σε μεγάλο βαθμό, ώστε να σταματήσουν το κ.τ. εντελώς! Δεν δίνουν όλα τα Η.Τ. το ίδιο αποτέλεσμα και την ίδια ικανοποίηση.

 :yes:



Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1534 στις: Ιουνίου 17, 2013, 23:08 »
Δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με την ιδεα του mod+επισκευασιμου για νεο ατμιστη ως πρωτο η.τ.

Θυμαμαι τον εαυτο μου τον πρωτο μηνα να πελαγωνω με πολυ απλα πραγματακια ενω ατμιζα με εναν απλο eGo-C και μετα με ce4.
Αντε να μαθεις τι ειναι τα ωμ, τα watt, η PG, η VG, τα ποσοστα νικοτινης κι αλλα τοσο μικροπραγματα που εμεις τα θεωρουμε αυτονοητα.
Δε θα ηθελα με τιποτα να εχω να σκεφτομαι επιπλεον γιατι μου εβγαλε Ε1 το provari,
γιατι μου κοπηκε η αντιστση στον Genesis, γιατι παιρνω hotspot κι αλλα τετοια "ανεξηγητα φαινομενα".

Ας μαθει τον πρωτο καιρο τι ειναι ενα η.τ., πως λειτουργει ενα η.τ., ας μαθει πως παρασκευαζεται ενα ατμιστικο υγρο,
ας γνωρισει τις επιλογες που εχει οσον αφορα τους εργοστασιακους ατμοποιητες που πλεον ειναι παρα πολλοι και αρκετα ικανοποιητικοι
και μετα εχει χρονο για τα mod και τους επισκευσιμους.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1535 στις: Ιουνίου 17, 2013, 23:14 »
Να προσθέσω πως δεν συμφωνώ επίσης με την αγορά πρώτου η.τ. από κινέζικο κατάστημα, ειδικά το συγκεκριμένο που:
α) δεν γνωρίζουμε στα πόσα βολτ είναι οι ego του. Αν έχει αυτές που είναι μεταξύ 3.3-3.7 βολτ φορτισμένες, όχι με 2,7 ομ δεν ατμίζει, αλλά ούτε με 1.7
β) δεν γνωρίζουμε από ποια εταιρία είναι όλοι οι ατμοποιητές του, αν έχουν συμβατά ανταλλακτικά εδώ.
γ) αν έχουν κάποιο πρόβλημα, λόγω απειρίας δεν θα το καταλάβει, ούτε μπορεί να απευθυνθεί δια ζώσης κάπου να του λύσουν το πρόβλημα.


Καλά είναι τα χρήματα που θεωρητικά γλύτωσε με την αγορά από fasttech, μένει τώρα να αποδειχτεί και στην πράξη ότι τα γλύτωσε και ότι ατμίζει αρκετά ικανοποιητικά ώστε να μην ξαναπάει περίπτερο.
Πιστεύω ότι τέτοια καταστήματα απευθύνονται σε περισσότερο έμπειρους.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1536 στις: Ιουνίου 17, 2013, 23:22 »
Θα συμφωνήσω και εγώ για το κατάστημα. Θεωρώ επιβεβλημένη ως πρώτη κίνηση στην αγορά ητ, την επίσκεψη σε ένα φυσικό κατάστημα με ενημερωμένους και εξυπηρετικούς υπαλλήλους, με όρεξη να βοηθήσουν...

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1537 στις: Ιουνίου 18, 2013, 01:00 »
μου κανατε την καρδια περιβολι...


λαθος αντιστασεις...
λαθος μαγαζι...
λαθος μπαταριες...


πριν καν ερθει η παραγγελια απογοητευτικα

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1538 στις: Ιουνίου 18, 2013, 01:03 »
Οπότε... η 2.2 και η 2.4 θα δουλεύουν αξιοπρεπώς με ego!!. Αυτό μάλλον ενοείς.  5-5.5 Watt περίπου!! Καλά είναι?
Mια χαρά είναι για αρχή...Αλλωστε κάπως έτσι δεν αρχίσαμε όλοι? Εγώ π.χ, άρχισα με δύο μπαταρίες Οvale eGo-T 1000 mAh, δύο CE4 απλούς 2.5+ Ω, Tribeca by Halo strong (24 mg) & Bebeca by Atmos Lab balanced high (18 mg)...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2013, 12:50 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1539 στις: Ιουνίου 18, 2013, 01:08 »
Πήρες μια χαρά αρχικό ατμιστικό εξοπλισμό, clearomizer με κάτω αντίσταση και πάνω αντίσταση. Αν ατμίζαμε και άρεσαν σε όλους τα ίδια, δε θα υπήρχε το φόρουμ αδερφέ..

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1540 στις: Ιουνίου 18, 2013, 01:41 »
μου κανατε την καρδια περιβολι...


λαθος αντιστασεις...
λαθος μαγαζι...
λαθος μπαταριες...


πριν καν ερθει η παραγγελια απογοητευτικα
:nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope:


φίλε μου αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου  :yes:
πολύ χειρότερο απο την οποιαδήποτε λάθος παραγγελία  :yes:
πάρε τα με το καλό και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε για βρεις τον δρόμο σου


αν  πούμε με τι εργαλεία ξεκινήσαμε οι περισσότεροι .............. θα γελάμε ο ένας με τον άλλον ;D

μην χαλιέσαι τζάμπα λοιπόν ας έρθουν με το καλό και θα
βρεις πολύ κόσμο να σε βοηθήσει στην συνέχεια  :D

Αποσυνδεδεμένος marnik

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1541 στις: Ιουνίου 18, 2013, 01:49 »
Μηπως να τον βαλουμε να στριψει και κανα μες απο την αρχη να καταλαβει τι ειναι ατμισμα και αν δεν τα καταφερει να κανει κανα δυο πακετα κτ

Αποσυνδεδεμένος pinelos

  • **
  • 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Do good, feel good.........!!!!!!!!!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1542 στις: Ιουνίου 18, 2013, 01:57 »
Θα συμφωνήσω και εγώ για το κατάστημα. Θεωρώ επιβεβλημένη ως πρώτη κίνηση στην αγορά ητ, την επίσκεψη σε ένα φυσικό κατάστημα με ενημερωμένους και εξυπηρετικούς υπαλλήλους, με όρεξη να βοηθήσουν...


ομολογω πως τον τελευτεο καιρο εχουν γινει τα πραγματα καπως καλυτερα και υπαρχει καποια καλυτερη ....ενημερωση απο τους καταστηματαρχες!!φυσικα δεν μιλαω για επαρχια αλλα για μαγαζια της πρωτευουσας !!τα περισσοτερα μαγαζια στην επαρχια που εχω επισκευ8ει..μονο να σε στειλουν στο περιπτερο μπορουν!!!να μην πω την προσωπικη μου εμπειρια οταν ξεκινησα το ατμισμα  ενα μιση χρονο πριν...την εχω αναφερει παλιοτερα!! :'(  αν δεν υπηρχε αυτο το φορουμ σιγουρα ο περιπτερας 8α μου ελεγε ακομα καλημερα!! :yes: ας καταλαβουν λοιπον πρωτα οι καταστηματρχες τι ακριβως πουλανε και ισως μπορεσουν να δωσουν χρησιμες συμβουλες σε ενα υποψηφιο ατμιστη :yes: [/size].[/color]

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1543 στις: Ιουνίου 18, 2013, 02:09 »
Αλλωστε κάπως έτσι δεν αρχίσαμε όλοι? Εγώ π.χ, άρχισα με δύο μπαταρίες Οvale eGo-T 1000 mAh, δύο CE4 απλούς 2.5+ Ω, Tribeca by Halo strong (24 mg) & Bebeca by Atmos Lab balanced 18 mg...

Κάπως έτσι...

Εγώ πήρα ολοκληρωμένο πακέτο ego-t ovale και 2 υγρά.

Πορτοκάλι και καραμέλα.

Τριμπέκες και λοιπά χαζά καπνικά είπα να τα αφήσω πίσω (ούτε να τα μυρίσω στο χώρο πια) :sign_voithiaaaa: :shock_sick_02:


Σε καλό μου βγήκε τελικά...


Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1544 στις: Ιουνίου 18, 2013, 06:27 »
μου κανατε την καρδια περιβολι...


λαθος αντιστασεις...
λαθος μαγαζι...
λαθος μπαταριες...


πριν καν ερθει η παραγγελια απογοητευτικα

η παροιμία λέει ''το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού''. Λάθη έχουμε κάνει όλοι, ακόμα και οι παλαιότεροι εδώ μέσα συνεχίζουν να κάνουν λάθη...

Ποτέ να μην απογοηετεύσαι, είμαι σίγουρος οτι σε ελάχιστο χρονικό διάστημα θα έχεις βρει την άκρη...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 42 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181234 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 712 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro