vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 8 χρήστες
Βασίλης Γ, dkostas, manoslykos, Mimhsdr, Panokali, Tem, camber, giorgos1999

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1455 στις: Φεβρουαρίου 13, 2013, 17:59 »
Ατμιστικά Υγρά στην αρχή μόνο έτοιμα κατά προτίμηση σε Καπνικές Γεύσεις με 18-24 mg νικοτίνη...
Μετά αργά ή γρήγορα ο ίδιος ο οργανισμός σου θα σε ειδοποιήσει πότε είσαι έτοιμος να κατέβεις...

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Εγώ ξεκίνησα να ατμίζω πριν από 3 βδομάδες με το παλιό Hybrid της Nobacco, δανεικό και αγύριστο από κάποιο φίλο που το είχε αχρησιμοποίητο και πεταμένο στο συρτάρι του... Μια χαρά το βρίσκω, τη δουλειά του την κάνει, αν και από την πρώτη μέρα έχω ξεκινήσει και ψάχνω για τον αντικαταστάτη του, λόγω παλαιότητας και γιατί δεν εμπιστεύομαι, από θέμα υγιεινής, τα σφουγγαράκια των cartomisers...


Μέτα από αρκετό διάβασμα και παρακολούθηση βίντεο για το τι υπάρχει διαθέσιμο, κατέληξα στο Vision Spinner 1300mAh eGo VV για μπαταρία. Ήθελα κάτι με παραμετροποίηση και αυτονομία και ταυτόχρονα όσο γίνεται διακριτικό...


Για ατμοποιητή θα πάρω να δοκιμάσω μερικά clearomisers (thor, iclear16, T3, ανταλλακτικές κεφαλές με διαφορετικές αντιστάσεις κλπ) που να ταιριάζουν εμφανισιακά με το πάχος της μπαταρίας για να παραμείνει το σύνολο διακριτικό και να κρατήσω εν τέλει αυτό που μου ταιριάζει καλύτερα ως γεύση, ντουμάνι και χτύπημα.


Τέλος, για υγρά, επειδή δε θέλω καπνιστικές γεύσεις που θα μου θυμίζουν το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου και επειδή είμαι γλυκατζής, για αρχή διαλέγω έτοιμες, φρουτώδεις και δροσερές, γεύσεις (φράουλα, μέντα κλπ) και αργότερα θα πάω σε DIY, πάντα με 0% νικοτίνη γιατί όπως έχω πει και θα ξαναπώ όσες φορές μου δίνεται η ευκαιρία, το δηλητήριο της νικοτίνης το απέβαλλα από το σώμα μου και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ξαναβάλω.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος PLANEYTHS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
εγω ξεκινησα με 15 παντως και κατεβενα.ειχα μια μπαταρια ego t 1100 και ατμο ce4.με ανταλακτικες κεφαλες ηταν μια χαρα

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1458 στις: Ιουνίου 12, 2013, 00:31 »
Γεια σας .
Το καλοκαίρι του 2009 έμαθα για πρώτη φορά για το η.τ και χωρίς ειδιαίτερο ψάξιμο αγόρασα ένα από το ebay (από αυτά που έχουν σχήμα τσιγάρου). Από τις πρώτες μέρες αρχισα να έχω 'γδάρσιμο" και "στέγνωμα" στον λαιμό. Υπόθεσα ότι είναι θέμα συνήθειας και συνέχισα για ένα μήνα περίπου (χωρίς ούτε ένα κ.τ).
Το απότέλεσμα ήταν να μιλάω σα "βραχνοκόκκορας" και βέβαια να τα παρατήσω.
Μέχρι που το e-smoking έγινε περισσότερο γνωστό και άρχισα να ξαναψάχνομαι. Τότε βρήκα και αυτό το φόρουμ.
Δίαβασα για αρκετό καιρό πάρα πολλά posts και πραγματικά μου λύσατε τις περισσότερες απορίες.
Με αυτό το overdose πληροφοριών είναι πολύ εύκολο να τα χάσεις γι'αυτό και έπρεπε να βάλω τα πράγματα σε τάξη.
Πρώτα έπρεπε να καταλήξω στο η.τ που θα αγοράσω. Σκοπός μου είναι να είναι εύκολο και εύχρηστο χωρίς να ψάχνομαι για λεπτομέρειες. Με την βοήθειά σας , την βοήθεια του aresmares.gr και ενός φίλου που το έχει ,κατέληξα στο Ego-w .
Δεν με νοιάζει που είναι παλιό μοντέλο ούτε ότι γεμίζει με βελόνα. Σημασία για μένα έχει ότι είναι απροβλημάτιστο.
Υπάρχει όμως μια απορία για την οποία ακόμα δεν έχω βρει απάντηση.
Καπνίζω 30 χρόνια εκ των οποίων τα 15 τελευταία στριφτό old holborn κίτρινο.
Θέλω λοιπόν να βρώ ένα καπνικό υγρό το οποίο να έχει παρόμοιο χτύπημα με το κ.τ που κάνω και να μη μου δημιουργήσει το πρόβλημα του βραχνιάσματος. Απ' ότι έχω καταλάβει η PG ευθύνετε για το βράχνιασμα (διορθώστε με αν κάνω λάθος) αλλά και για το χτύπημα. Η VG για την ποσότητα καπνού.
Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω τα mg της νικοτίνης που πρέπει να ξεκινήσω , καπνίσω 8-10 στριφτά την ημέρα που κάποιες φορές μπορεί να γίνουν 15.
Βάση των παραπάνω Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή υγρού με την κατάληλη αναλογία PG/VG (δεν θέλω με τίποτα να ξαναζήσω την τότε κατάσταση) και την ποσότητα της νικοτίνης , που θα πλησιάζει την καπνιστική εμπειρία που έχω εως τώρα.

Σας ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1459 στις: Ιουνίου 12, 2013, 00:48 »
Xρησιμοποίησε στην αρχή ατμιστικά υγρά κατά προτίμηση έτοιμα & σε όσο πιό δυνατόν καπνικές γεύσεις με 18 ή 24 ή -στην μεγάλη ανάγκη- με περισσότερα  mg νικοτίνη σε συνδυασμό με ένα καλό clearomiser ατμοποιητή (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12045.0.html ) & ένα ζευγάρι καλές μπαταρίες ή καλύτερα μια καλή οικονομική μπαταριοθήκη (mod) (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14143.0.html) κατά προτίμηση σε πλήρες πακέτο, συνέχισε να συμβουλεύεσαι το forum κάνοντας ερωτήσεις σε τυχόν απορίες σου και θα δείς ότι όλα θα πάνε καλά...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1460 στις: Ιουνίου 12, 2013, 00:49 »
αν πιστεύεις οτι σου φταίει η pg, τότε μπορείς να πας σε ένα οργανωμένο κατάστημα που έχει δοκιμαστήριο υγρών και υγρά αρκετών εταιριών
Δοκιμάζεις να βρεις τη γεύση που σου αρέσει
οταν τη βρεις, παιρνεις το ίδιο υγρό σε VG
3 μπουκαλάκια, με περιεκτικότητα νικοτίνης σε 18mg 6mg 0mg, παιρνεις και 1-2 αδεια μπουκαλάκια και δοκιμάζεις μέχρι να βρεις την αναλογία νικοτίνης που σου ταιριάζει.
1μλ 18ρας +1 μηδενικής = 9μιτζι
1μλ 18ρας + 1 6ρας = 12 μιτζι
1μλ 9ρας + 1 6ρας = 7,5 μιτζι
1μλ 6ρας +1 μηδενικής = 3 μιτζί


Οπότε, έχεις διάφορους συνδυασμούς για να βρεις τι σου ταιριάζει από δύναμη χτυπήματος.
Σύριγγα έχεις, ο w χωραέι περίπου 2μλ υγρο, εύκολα κάνεις τις πρώτες δοκιμές.


Μόλις κατασταλάξεις σε μιτζι, ξαναμιλάμε για γεύσεις και ιδιοκατασκευές υγρών.


ΥΓ Ζαχαρη, για περιεκτικότητα νικοτίνης μιλάει το μέλος. Και μάλιστα έχει ένα θεματάκι με το χτύπημα. 24ρα σε μοντ να δοκιμάσει, αδιάβαστος θα πάει.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1461 στις: Ιουνίου 12, 2013, 00:53 »
Μην το λές! Αν ήξερες με πόσα mg άρχισα και με πόσα είμαι ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1462 στις: Ιουνίου 12, 2013, 01:04 »
κι εγώ το ίδιο. Αρχισα με 16 και είμαι στα 18. και κάνω μια χαρά και σκέτη pg. Θέλεις να του προτείνουμε με βάση τα δικά μας γούστα;
Οχι με βάση τις δικές του ανάγκες;

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1463 στις: Ιουνίου 12, 2013, 01:15 »
Οχι βέβαια!
Κατά τη γνώμη μου πάντως καλύτερα στην αρχή υγρά με υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη και με χαμηλή περιεκτικότητα σε PG...

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1464 στις: Ιουνίου 12, 2013, 01:32 »
εγω σε καποιους που συνεστησα το ηλεκτρονικο και το χουν κοψει ως τωρα ειναι..ce4    1,8 ωμ(αν θελει πιο δυνατη αντισταση ,προτεινω την διπλη-dual coil) μπαταρια 650 passthrough για να φορτιζει και σε λαπτοπ η αυτοκινητο..νικοτινη υγρων¨αν εκανε λιγα τσιγαρα την ημερα lights- 6mg..αν εκανε ενα πακετο περιπου lights 9-12mg..αν εκανε 1 πακετο βαρια τσιγαρα πχ μαλμπορο μαλακο κοκκινο 18mg,αν εκανε 2-3 πακετα βαρια τσιγαρα 24mg νικοτινη..απο υγρα προτεινω el toro..οσοι καπνιστες τα δοκιμασαν μ ειπαν ειναι οτι πιο κοντα σε κανονικο τσιγαρο..ομως καλο ειναι να πηγαινουν σε καταστημα με δοκιμαστηριο υγρων γιατι η γευση ειναι υποκειμενικη..αργοτερα μπορει ο καθενας να φτιαχνει υγρα δικα του.. :)

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1465 στις: Ιουνίου 12, 2013, 02:59 »
εγώ ξεκίνησα με 12 και δεν με κάλυπτε στην αρχή και έτσι το πήγα στο 18 και είναι μια χαρά, για αρχή καλό είναι για να μην εκνευριστείς και το παρατήσεις να πάρεις δύο μπαταρίες τουλάχιστον 900 και προτίμησε καπνικό υγρό.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1466 στις: Ιουνίου 12, 2013, 07:11 »
Με την βοήθειά σας , την βοήθεια του aresmares.gr και ενός φίλου που το έχει ,κατέληξα στο Ego-w .
Δεν με νοιάζει που είναι παλιό μοντέλο ούτε ότι γεμίζει με βελόνα. Σημασία για μένα έχει ότι είναι απροβλημάτιστο.

Μόνο απροβλημάτιστο δεν θα το έλεγα.
( μπουκώματα-διαρροές-μπουρμπουλήθρες-μικρή διάρκεια ζωής )

Βάση των παραπάνω Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή υγρού με την κατάλληλη αναλογία PG/VG (δεν θέλω με τίποτα να ξαναζήσω την τότε κατάσταση) και την ποσότητα της νικοτίνης , που θα πλησιάζει την καπνιστική εμπειρία που έχω εως τώρα.

Για να βρεις το υγρό που θες πρέπει να δοκιμάσεις γεύσεις έτοιμων υγρών καπνικών στην αρχή και εν συνεχεία όσα μπορείς. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πας σε κατάστημα που έχει δοκιμαστήριο.

Για την αναλογία vg/vg μόνο εμπειρικά θα δεις που σου αρέσει, το "χτύπημα" και η γεύση είναι υποκειμενικοί παράγοντες στον καθένα, αν λάβεις υπ όψιν σου πως παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όπως τα watts και η συχνότητα ατμίσματος.

Για την νικοτίνη θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με περιεκτικότητα κάπου στη μέση 12-18 mg και να πορευτείς και εδώ ανάλογα με το χτύπημα που θα σου δώσει σε συνεργασία με το υγρό και τα volts.
Τα αρώματα με νικοτίνη που έχουν περισσότερο Vg έχουν περισσότερο ατμό παρά γεύση και "χτύπημα" , τα αρώματα-γεύσεις με περισσότερο pg έχουν καλύτερη γεύση και "χτύπημα" παρά παραγωγή ατμού.

Στα παραπάνω όμως παίζει ρόλο και η γεύση, διαφορετικό χτύπημα έχει μια γεύση σε ίδια περιεκτικότητα vg/pg και με ίδια περιεκτικότητα νικοτίνης mg, όταν είναι ας πούμε Μέντα ή Κανέλα από την Ζάχαρη ή ας πούμε ένα φρούτο  :)

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1467 στις: Ιουνίου 13, 2013, 23:56 »
παιδια ειμαι ασχετος.. οτι εχω μαθει ειναι απο εσας εδω...
διαβασα οτι μπορουσα... πηγα σε 2 μαγαζια (αυτα εχει ολα και ολα η πολη μου)


θελω να παρω κατι σε χαμηλη τιμη μιας και δεν ξερω αν το κρατησω....


αυτο ειναι καλο για ξεκινημα?


http://www.alterego.gr/hlektroniko-tsigaro/alterego-vivi-nova/alter-ego-vivi-nova-silver.html


Alter eGo - Vivi Nova Silver

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1468 στις: Ιουνίου 13, 2013, 23:57 »
μια χαρά είσαι :thumpup:
καλώς μας ήρθες

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1469 στις: Ιουνίου 13, 2013, 23:59 »
καλως σας βρηκα... ελπιζω να μην διαλεξα πατατα και μετανιωσω που ειπα να μπλεξω με το ΗΤ
αν και διαβαζα παντου για C4 αλλα αυτο δεν πρεπει να εχει τετοιο ατμοποιητη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238439 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085799 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro