vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

316 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Tem, Xxristos, john67, camber, giorgos1999, Jorge

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1305 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 12:38 »
Καλημέρα  :bye: :bye:
Να σου προτείνω και εγώ κάτι....για αρχή και οικονομικά πάντα σε φίλους που αρχίζουν το άτμισμα προτείνω τα εξής:
Μπαταρία τύπου ego τουλάχιστον 650mA ή 900mA 2κομμάτια μαζί με τον φορτιστή και λογικά είσαι καλυμένη για όλη μέρα.
Άτμο CE4 ή ακόμα καλύτερα DCT Tank με carto....καλά τα CE4 αλλά μερικές φορές σου σπάνε τα νεύρα...DCT απλά γεμίζεις και απολαμβάνεις  ;) .

Aυτά για αρχή με μια πεντάδα ανταλακτικά carto δεν πάνε πάνω από 50Ε περίπου.
Το καλύτερο που μπορείς κάνεις είναι να περάσεις από κάποιο μαγαζί να δοκιμάσεις και να δεις τι σου ταιριάζει αρχικά...και να δοκιμάσεις και μια ποικιλία υγρών.
Αργότερα βλέπεις τις ανάγκες σου και πράτεις ανάλογα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1306 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 12:40 »
Για αυτό υπάρχει το κουμπί μπράβο!
Και επι του προκειμένου.
Επειδή υπάρχη η μεγάλη πιθανότητα να αποπροσανατολιστείς με τις απαντήσεις που ίσως πέσουν βροχή εδώ, για αρχή, φόρα παρωπίδες, και πήγαινε στη Μαρία με την οποία μίλησες ήδη! Δοκιμασε εκεί στο χέρι σου διάφορα, δεστα απο κοντά, το τσιγάρο ξέχνα το, και μαλλον ξέχνα και το mini&more. Σε αυτά πολλές φορές επιστρεφουν διάφοροι επειδή βαριούνται τα μεγαλύτερα, και παρα πολλοι συνατμιστές εχουν επιτυχημένα κόψει το τσιγάρο με αυτά, αλλα δυστυχώς αλλοι ΄τοσοι εχουν επιστρεψει σε αυτό, λόγω όχι τέλειας απόδοσης! Ειδικά στην αρχή. οCE4 που σου πρότειναν είναι οτι πρεπει, πήγαινε στο μαγαζί, δοκίμασε, μύρισε και πολλά αρώματα, δοκίμασε γεύσεις, και φύγε με μερικά υγρά που είναι απο τα σημαντικότερα στοιχεία της προσπάθειας σου. ΜΗΝ προσπαθήσεις εξαρχής να ατμίσεις με πολύ χαμηλή νικοτίνη, αν καθ οδόν δείς οτι θέλεις να καπνίσεις, το πιθανότερο είναι οτι ο οργανισμός σου σου ζητάει κι αλλη! μην σε τρομάξουν τα νούμερα περιεκτικότητας. Η Απορρόφηση απ τον οργανισμό ειναι πολυ μικρότερη απο όσο θα δήλωνε η αναγραφόμενη περιεκτικότητα.
Βουρ στο μαγαζί να τα δείς ολα απο κοντά.
Αντίστοιχο του κανονικού τσιγάρου σε μεγεθος δέν ειναι απολύτως τιποτα οπότε θα πρεπει να το αντιμετωπίσεις όπως οι καπνιστές πίπας ή πούρου. Σκέψου το έτσι, ακόμα και αν δέν θα κάπνιζες ποτέ κατι τέτοιο.
Οι προτάσεις που σου έγιναν ειναι ΠΟΛΥ καλές! Δεστα και απο κοντα!
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1307 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 12:54 »
ο απο πανω μου με καλυψε.
πηγαινε στη μαρια παρε με κλειστα ματια σετεσσερα κ δυο ςεγκο μπαταριες.ξςχνα το μεγεθος,σημασια εχει οτι δουλςυουν απροβληματιστα.επισης μη σε απασχολει αρχικα η συντηρηση τους.μην την κανεις καν.επτα με δεκα μερες ανετα κραταει η καθε κεφαλη χωρις καμια συντηρηση.τα καρτο μεσα στο τανκ ειναι πιο μπελαλιδικα κ δεν αλλαζουν γευσεις,κατι που για αρχη το θελεις

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1308 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 12:55 »
Μια άλλη αρκετά οικονομική καλή πρόταση θα μπορούσε να είναι και αυτή:
 
Lavatube V2 Chrome

(http://www.atmistis.gr/store/index.php?route=product/product&path=86_88&product_id=113)
 
CE5+ Crystal Dual Wick με ανταλλακτικές κεφαλές
 
(http://www.atmistis.gr/store/index.php?route=product/category&path=65_91)
 

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1309 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 13:16 »
Χαχαχαχα! Πέτρα, διάβασα: πήγαινε στη Μαρία με κλειστά μάτια σΤα τέσσερα!!!
Κι άρχισα να αναρωτιέμαι αν υπάρχει και κάποιο ειδικό τελετουργικό που δεν γνωρίζω!!! :))
Βουρ για τη συνονόματη λοιπόν! Είστε αστέρια, σας ευχαριστώ πολύ!
Ρωτήστε με και τίποτα...για να συμπληρώσω αυτά τα έρμα τα 5 μηνύματα, να μπορώ να απαντάω και στα πμ!! :tongue_smilie: (αστειεύομαι!)

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1310 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 13:20 »
zerom πόσα χρόνια καπνίζεις ? Πόσα πακέτα ? (ελπίζω σε λίγο καιρό να χρησιμοποιείς αόριστο χρόνο για το κ.τ.)

Αποσυνδεδεμένος sabas1908

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
  • e-medium ατμιστής
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1311 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 13:27 »
Καλησπέρα κι από μένα  :bye:
Επειδή δεν γράφω και πολύ συχνά να πω ότι ασχολούμαι με Η.Τ. εδώ κι 1 χρόνο, επειδή όμως πήγα φαντάρος (έχω γυρίσει εδώ κ 2 μήνες),
έκοψα το Η.Τ. (τότε έκανα για κάνα 2μηνο χωρίς καθόλου Κ.Τ.) και το ξανάρχισα απ όταν γύρισα.
(Προφανώς το διάστημα αυτό είχα ξεπέσει στο Κ.Τ.  :thumpdown: )


Μπορώ να σου πω 2 πράγματα από την εμπειρία μου:
1) Δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ ΚΤ και ΗΤ. Το ΗΤ είναι πολυυυυυυυ ανώτερο σαν συνήθεια, σαν γεύση και φυσικά από άποψη υγείας. Παρόλα αυτά να περιμένεις ότι στην αρχή θα σου κακοφανεί η μετάβαση αρκετά. Εγώ αυτό που έκανα για να φτάσω στο σημείο να μην σκέφτομαι καν το ΚΤ, ήταν να το πάρω απόφαση εξαρχής και δεν ξανάκανα ΚΤ.
2) Από μπαταρίας μεριά για μένα ασυζητητί EGO 650-900 όπως σου προτείναν ήδη. Το πιο δύσκολο είναι ο ατμοποιητής. Έχω δοκιμάσει carto, clearo, tank και έχω και 4 επισκευάσημους (που φυσικά δεν θα πρότεινα σε νέο χρήστη - ίσως αργότερα  ;) ). Θα έλεγα καλοί για αρχή είναι το ego tank A και CE4 - CE5 και παραλαγές. Το δυσκολότερο όλων: το υγρό.......... Για μένα Virginia και RY4, αλλά εδώ μιλάμε για κάτι απίστευτα υποκειμενικό.


Έχει απόλυτο δίκιο ο Άλεξ μιας που αν περάσεις από ένα μαγαζί θα τα δεις από κοντά και θα σχηματίσεις καλύτερα άποψη.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου και να καταφέρεις να τον πετάξεις τον ΔΙΑΟΛΟ!!!


 :D

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1312 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 13:51 »
vagskarm καπνίζω κοντά στα 22 χρόνια (έναρξη στα 16) και τελευταία επειδή κατέληξα στα ελαφριά,  κυμαίνομαι από 1,5 ως 3 πακέτα, ανάλογα με το πόσο  στρεσαρισμένη είμαι ...

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να το κόψω, δεν ήθελα. Εχω προσπαθήσει να το ελαττώσω, μάταια όμως. Με παίρνει η μπάλα και ούτε που το καταλαβαίνω...Τελευταία όμως, δεν κοιμάμαι από τον βήχα, στον οποίο πάντα ήμουν επιρεπής και αστειευόμουν ότι είναι ο βασικότερος λόγος που έχω καλούς άνω κοιλιακούς. Δεν είναι πια αστείο όμως...και δε θέλω να βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Το ξέρω ότι το η.τ. διαφέρει πολύ. Εχω δοκιμάσει στα πρόχειρα ενός φίλου λίγο πιο παλιά και με άφησε παγερά αδιάφορη. Σα να εισέπνεα ατμό νερού πάνω από μπρίκι που βράζει. Διαβάζοντάς σας, πείστηκα ότι θέλει αρκετό ψάξιμο προτου διαμορφώσει κανείς γνώμη.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1313 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 14:57 »
Και μια πρόταση ακόμα είναι το ecab. Η καλύτερη συσκευή μικρών διαστάσεων κατα την προσωπική μου άποψη.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11755.0.html

Αποσυνδεδεμένος SPITFIRE

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1314 στις: Νοεμβρίου 15, 2012, 17:39 »
διάβασμα... διάβασμα... μπέρδεμα όλο και πιο πολύ

η μετάβαση από το ΚΤ στο ΗΤ ειδικά για έναν χρόνια καπνιστή είναι δύσκολη φαντάζομαι

το πιο δύσκολο φαντάζομαι θα είναι να μην πεις μέσα σου "τι λαλακία έκανα, αυτή η αηδία δεν έχει καμμία σχέση με ότι απολάμβαβα μέχρι τώρα"

σαφώς και θα έρθει το πλήρωμα του χρονου και θα αναθεωρήσεις και θα δεις ποσο χαζα ηταν αυτα που σκεπτοσουν

το θεμα ειναι οτι το τελευταιο πακετο μου τελειώνει
και δεν σκοπεύω να πάρω το επόμενο

βεβαια δεν γίνεται να παραμείνω "άκαπνος"
οποτε βιαστικά πρέπει να προχωρήσω ΑΜΕΣΑ σήμερα κιόλας στην αγορά ενός ΗΤ

το κοστος δεν με νοιαζει
απλα θελω να ειναι κοντα στο αληθινο (αφου αρχικα θα χρησιμοποιηθει σαν υποκαταστατο) να τραβαει ωραια, να αναδυκνυει αρωματα κλπ κλπ
λιγο πολυ ξερετε τι ψαχνει καποιος σαν εμενα

πάω λοιπόν για 901? τι λετε? η τα ποστ που διαβασα ειναι απαρχαιωμενα και μιλαω για κατι ξεπερασμενο?

(μην γελατε οι πιο μυημενοι απο τις χαζες ενδεχομενως ερωτησεις :P)

θα κινηθω περιστερι, ιλιον μεχρι το βραδυ και σκεφτομαι να προχωρησω αμεσα
θα βρω κατι τετοιο στα αντιστοιχα καταστηματα?

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1315 στις: Νοεμβρίου 15, 2012, 17:50 »
Όπως σου έχω ξαναπεί:

Αν μπορούσα να δώσω και μια συμβουλή φίλε SPITFIRE , είναι σε όποιο κατάστημα και αν πάς, κάνε οποιαδήποτε ερώτηση σου έρθει στο κεφάλι, λύσε οποιαδήποτε απορία έχεις, και ξεκίνα με κάτι οικονομικό και απλό, να δείς αν "συμβιώνετε"καλά για αρχή, και αν δείς ότι "το 'χεις", μελλοντικά κοιτάς και για οποιαδήποτε αναβάθμιση είτε σε ατμοιητή είτε σε μπαταρία ;)

Και να στα πω απλά:
  • 1 Μπαταρία ego (passthrought καλύτερα, για να μην ξεμείνεις κιόλας στην  αρχή)
  • 1 φορτιστή (και passthrought να είναι η μπαταρία, πάντα χρειάζεται)
  • 1 ατμοποιητή CE4 (Όσον αφορά εκδόσεις, καλύτερα να σου πεί κάποιος που δουλεύει clearomizer καλύτερα)
  • Υγρό με αρκετά mg νικοτίνης για αρχή (18 πιστεύω είναι ok)
Καλή αρχή και υπομονή ;)

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1316 στις: Νοεμβρίου 15, 2012, 18:33 »
Φίλε SPITFIRE δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Από συσκευές, μια χαρά είναι τα παραπάνω που σου είπε ο joyeman. Από υγρό, θα πρέπει να το ψάξεις. Στο λέω γιατί εγώ με την τρίτη προσπάθεια κόλλησα στο η.τ. και ο βασικότερος παράγοντας ήταν η γεύση που μου τρέλανε τον ουρανίσκο (και αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα).

Αποσυνδεδεμένος SPITFIRE

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1317 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 11:19 »
ξεκινήσαμε... άντε καλή αρχή να κάνουμε  :D

Alter Ego CE4 Clearomizer
μπαταρία Alter ego-T 650 mah

και έχω παραγγείλει και μια πασθρου με μεταβαλόμενα βολτ για να την δοκιμάσω κι αυτή πως πάει

από υγρά έχω πάρει το American Red της Decadence 11 νικοτίνη και το Freedom Juice της Halo 12 νικοτίνη

μέχρι τώρα δίνω προβάδισμα στο 2ο, μιας και το άρωμά του μου δείχνει πιο ισορροπημενο

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1318 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 18:34 »
Αν θες τσιγαρίσιο υγρό, το Decadence Ηellas Blend είναι το κορυφαίο κατά την γνώμη μου σε έτοιμα....βέβαια το θέμα γεύσης στο η.τ είναι λίγο περίεργο.
Γνώμη μου, αν οικονομικά είσαι καλά, μην πετάς λεφτα δεξιά-αριστερα σε αγορές μπαταριών. Αν δεις ότι είσαι ok με τις μπαταρίες σου, αλλά θες το κάτι παραπάνω η λύση είναι μοντάκι VV.
Πολύ καλά τα υγρά που διάλεξες για αρχή, στην συνέχεια θα βρίσκεις κάτι καινούργιο να σε εκπλήσει ευχάριστα.
Όπως και να'χει, καλή αρχή και καλά ατμίσματα. Ότι θέλεις θα μας βρίσκεις εδώ  :thumpup:   

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1319 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 18:59 »
 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Ακριβώς μ αυτά ξεκίνησα κι εγώ φίλε spitfire  :respect: :respect: :respect: Mε ego και ce4 :respect: :respect: :respect:
Tώρα άλλαξα τον ce4 με τον vivinova τον μικρό που βγάζει και πιο πολύ ατμό και καλύτερη γεύση. Επειδή εχουν τα χούγια τους όλοι θα σου έλεγα οτι, ότι συσκευές και αν χρησιμοποιής, το καλύτερο είναι να έχεις έναν γνώστη πάντα κοντά σου να σου λύνει τα προβλήματα και 4 ή 5 γεύσεις να αλλάζεις μέχρι να κατασταλάξεις τι είναι αυτό που σου αρέσει. Εγώ χωρίς βοήθεια ...... θα ήμουν ακόμη ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ  :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 34 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro