vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1275 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 15:43 »
Λάθος ηλικίες? Δε σε καταλαβαίνω Γιάννη.
Δηλαδή κάποιος που είναι 50 ή 60 χρονών και κατάφερε να μπει σ' αυτό το forum, πιστεύεις πραγματικά ότι δεν θα καταφέρει να αγοράσει ξεχωριστά μία μπαταρία και έναν ατμοποιητή?


Όσον αφορά τώρα το αν τα έβαλα στο σωστό νήμα, πρότεινα μία συγκεκριμένη μπαταρία και έναν ατμοποιητή. Κοίτα τον τίτλο του νήματος.
"τι ηλεκτρονικό τσιγάρο  να αγοράσω ; Προτάσεις!"
Ούτε προτείνετε ηλεκτρονικά τσιγάρα για μεσήλικες είναι το θέμα, ούτε προτείνετε γενικά τι είδους ηλεκτρονικό τσιγάρο να πάρω είναι.
Απ' την άλλη εσύ πρότεινες γενικά "πάρτε ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο που να θυμίζει κανονικό τσιγάρο". Αναρωτήθηκες μήπως είσαι εσύ εκτός θέματος?


Για να τελειώνουμε γιατί μ' αυτά και μ' αυτά είμαστε off topic, εγώ πρότεινα παραπάνω κάτι συγκεκριμένο.
Πρότεινε και εσύ κάτι συγκεκριμένο για να βοηθήσεις τον καπνιστή που πιθανόν να διαβάζει αυτό το νήμα και αν θεωρείς ότι το πρώτο μήνυμα μου είναι off topic τότε συγνώμη
αλλα κάνεις λάθος.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1276 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 16:10 »
Έτσι είναι, παιδιά. Κι εγώ βρίσκω λάθος τις προτροπές σε νέους για ογκώδη μοντέλα αλλά και μοντέλα που απαιτούν γνώσεις.

Ένας καπνιστής που μέχρι χτες είχε στα χέρια του το κ.τ., ένα "πούπουλο" μερικών γραμμαρίων μεγέθους μικρότερου από 10 εκατοστά και πάχους μικρότερου από 8 χιλιοστά, όταν ακούει ότι μόνο με ένα μοντέλο μεγέθους... κλαρίνου θα κάνει τη δουλειά του, καθόλου απίθανο να πει "καλύτερα να μου λείπει".

Εκτός αυτού όταν κάποιος πείθεται ότι μόνο με αυτό γίνεται η δουλειά, σκεφτόμενος αναλογικά τα μεγέθη, του δημιουργείται η εντύπωση ότι ένα μοντέλο 60% μικρότερο σε μέγεθος θα έχει και 60% μικρότερη απόδοση. Η πραγματικότητα όμως δεν είναι καθόλου έτσι. Εκατομμύρια ατμιστές χρησιμοποιούν μοντέλα που είναι απλά κάπως μακρύτερα από τα κανονικά τσιγάρα ή το πολύ σε μέγεθος eGo και κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά.

Ο κυριότερος λόγος για αποφυγή τέτοιων προτάσεων είναι η τρομοκράτηση του νέου υποψήφιου ατμιστή με τα υπερβολικά μεγέθη και τις πολλές λεπτομέρειες. Για έναν γνώστη του θέματος, φράσεις όπως: Πάρε δυο 18650, έναν φορτιστή Trax και φτιάξε μια αντίσταση με 3Φ, Χ σύρμα και άλλα τέτοια, μπορεί να δείχνουν καθημερινές. Για έναν νέο όμως αυτά είναι κινέζικα. Εγώ αν άκουγα τέτοια πράγματα σαν νέος ατμιστής, θα έφευγα τρέχοντας, σκεφτόμενος ότι μάλλον θα χρειαστώ πολλά φροντιστήρια για να αρχίσω το άτμισμα.

Με καλύπτει αυτό για για τις προτάσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος Drunkyard

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Σύντομα θα ξεπροβάλλει.....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1277 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 16:23 »
θυμηθείτε τον εαυτό σας την 1 μερα ατμισματος
μην νομίζεται ότι οι χρονιοι καπνιστές έχουν όρεξη για σεμινάρια




ένα γρήγορο εύκολο plug and play τρόπο θέλουν.
σήμερα παρέλαβε μετά από δικη μου υπόδειξη ένας φίλος του πατέρα μου [57] το
ecab.
κ μάλιστα το κοίταγε σαν 10 χρονών παιδάκι.
οποτε μην τους τα κάνουμε πολύ πολύπλοκα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1278 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 16:30 »
Ναι την  θυμήθηκα......που ξεκινησα με ενα starter kit και την τριτη μερα το πεταξα και αρχισα το τσιγαρο ξανα γιατι δεν ειχα ορεξη για σεμιναρια

Αποσυνδεδεμένος Drunkyard

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Σύντομα θα ξεπροβάλλει.....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1279 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 16:36 »

αλλη εποχη το ξεκινησες κ αλλα τα προιοντα τότε κ αλλες εποχες τωρα (αλλες τιμές) κ αλλα προιοντα..δηλαδη θες να μου πεις οτι εαν ξεκιναγες σημερα το ατμισμα ενα e-cab η
μια μπαταρια ego-t κ εναν ce4 το παράταγες???
Εσυ νομιζω μαστορα ατμιζες 40mg νικοτινη  :laugh1: :laugh1: 
ας μην μηλαμε για εξερεσεις..

Αποσυνδεδεμένος SpirosPan

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1280 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 16:37 »
Οσοι προτρεπετε για vv και τετοια μαλλον εχετε ξιφυγ :)) Το θεμα λεει αποφασισα να το κοψω. Αν πεις δηλαδη σε καποιον που ΔΕΝ εχει ξαναατμισει οτι μην ανεβασεις πολυ τα βολτ γιατι θα παρεις καμενο θα σου πει τι καμενο ρε, θα παρουμε καμια φωτια;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1281 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 16:47 »
Φίλε μου διάβασε καλύτερα πιο πίσω. Μιλάμε για twist με SR carto.
Γι' αυτο μιλάμε για SR. Γιατί "παίζεις" όπου θές χωρίς να μπορείς να το κάψεις ακόμα και αν προσπαθήσεις.
Το να δώσεις τη δυνατότητα σε έναν νέο χρήστη να ρυθμίζει τη "γεύση" του είναι οτι καλύτερο.


Και δεν τίθεται κανένα θέμα πολυπλοκότητας ούτε χρειάζονται σεμηνάρια. Απλά αγορά των σωστών cartomizer.

Το μόνο που διαφέρει είναι ένα απλό ποντεσιόμετρο που ειδικά στο μέλλον θα φανεί πολύ χρήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος SpirosPan

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1282 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 16:59 »
Τι ειναι το ποντεσιομετρο; τι θα πει καμενο; τι ειναι NR SR; ουτε εγω δεν ξερω τα μισα απο αυτα που γραφεις  :)) Ο τιτλος λεει οτι καποιος αποφασισε να κοψει το κτ, αρα δεν εχει ακομα ξεκινησει :thumpup:
Δεν κανω επιθεση, τη γνωμη μου λεω, φιλοι ειμαστε ολοι  :dontknow: :)

Αποσυνδεδεμένος Drunkyard

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Σύντομα θα ξεπροβάλλει.....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1283 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 16:59 »
Φίλε μου διάβασε καλύτερα πιο πίσω. Μιλάμε για twist με SR carto.
Γι' αυτο μιλάμε για SR. Γιατί "παίζεις" όπου θές χωρίς να μπορείς να το κάψεις ακόμα και αν προσπαθήσεις.
Το να δώσεις τη δυνατότητα σε έναν νέο χρήστη να ρυθμίζει τη "γεύση" του είναι οτι καλύτερο. :thumpup:


Και δεν τίθεται κανένα θέμα πολυπλοκότητας ούτε χρειάζονται σεμηνάρια. Απλά αγορά των σωστών cartomizer. :thumpdown:
σε τι ψάξιμο θες να βάλεις έναν άσχετο;;εκτος αν κανεις γούστο να στα ζαλίζει συνεχώς,[πάρε μου,παρε μου,βρες μου]

Το μόνο που διαφέρει είναι ένα απλό ποντεσιόμετρο :'( :'( :'( :'(   


έχουμε άλλη αντίληψη ,αλλα ουσία ίδια  :D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1284 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 17:04 »
Μια χαρά και κατανοητά τα λέει ο sound.
Ξεκίνησα με hybrid. Το πρόβλημα μου ήταν ο ακατάλληλος κάρτο.
Μόλις τον άλλαξα με κάνγκερ (οριζόντιας αντίστασης) βρήκα την υγειά μου.
Οπότε, ναι, με τη λογική less is more για αρχή, δεν προτείνει κάτι διαφορετικό ο συνατμιστής. Απλά, με καλύτερη μπαταρία.
Τη δυνατότερη εργοστασιακή μπαταρία της αγοράς και τον πιο απλό με λιγότερη αστοχία χρήσης ατμοποιητή.
Για αρχή δεν θα προδώσει κανέναν. Αφού χαλάσει την πρώτη καρτέλα, ψάχνεται για κάτι άλλο.

ΣΕΒ, αν ξεκινούσαμε με τις βαλούτες που ξεκίνησες κι εσύ... ακόμα στο κ.τ. θα ήμασταν. Ευτυχώς από το 2009 στο 2012 άλλαξαν πολλά.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1285 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 17:17 »


ΣΕΒ, αν ξεκινούσαμε με τις βαλούτες που ξεκίνησες κι εσύ... ακόμα στο κ.τ. θα ήμασταν. Ευτυχώς από το 2009 στο 2012 άλλαξαν πολλά.
Δυστυχως Βουλα οι βαλουτες του τοτε υπαρχουν ακομα και σημερα.
Απλα τωρα υπαρχουν περισσοτερες επιλογες που σημαινει οτι λιγοτερες οι πιθανοτητες να πεσεις σε βαλουτες.
Το οτι εχω κατασταλαξει σε καρτο και τανκ δεν σημαινει οτι δεν δοκιμαζω οτιδηποτε νεο κυκλοφορει  8)
Δεν προτεινα ποτε σε κανεναν κατι και  ουτε προκειται να το κανω γιατι τα κριτήρια ειτε σε συσκευη ειτε σε υγρο αλλαζουν απο χρηστη σε χρηστη. :yes: [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1286 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 17:31 »

Δεν προτεινα ποτε σε κανεναν κατι και  ουτε προκειται να το κανω γιατι τα κριτήρια ειτε σε συσκευη ειτε σε υγρο αλλαζουν απο χρηστη σε χρηστη. :yes:

Και εγώ το ίδιο αλλά για το λόγο ότι τα εργοστασιακά δεν τα ξέρω , με έχουν προσπεράσει πολύ καιρό τώρα οπότε δεν μπορώ και να τα προτείνω κάπου.

Όσο γι'' αυτά που χρησιμοποιώ δεν προτείνονται ''με την καμμία'' :nope:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1287 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 18:18 »
Γίναμε Πύργος της Βαβέλ. :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1288 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 18:20 »
Μια μπαταρία ego και φυσικά έναν mini Vivi nova πιστεύω είναι ο καλύτερος συνδυασμός. Έχει και της κεφαλές του να αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1289 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 20:11 »
Γι' αυτό ακριβώς και τα γράφω έτσι από επάνω Γιάννη. Για να τα ζητήσει έτσι και να του δώσουν αυτά.
Απλά τα σημειώνεις σε ένα χαρτάκι και τα ζητάς. Δεν βλέπω κάποια δυσκολία.


Όπως το λές φίλε μου είναι πολύ εύκολο άμα τα έχει σημείώσει να πάει και να ζητήσει:
1 μπαταρία ego-t
1 CE4 crystal (με μια κεφαλή)
1 φορτιστή usb και τοίχου,
και να του κοστίσει 25,92€ (πάνε τα 80€ και 100€ που αναφέρεσαι για starter kit πια...)

Και αμα δεν του κάνει το άτμισμα γενικότερα,(γιατί όπως θα έχεις καταλάβει δεν κάνει σε όλους), θα  έχει πετάξει 26€ και όχι 80€ -100€ για VV και τα λοιπά.

Και προσωπικά, αν πριν ένα χρόνο που είχα πάει σε μαγαζί για για να πάρω το πρώτο μου η.τ, είχα αντικρίσει μπροστά μου μια σωλήνα με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, μου λέγανε για τάσεις, αντιστάσεις κτλ, θα τους έλεγα: "πλάκα μου κάνετε" ??? ?, και αυτή τη στιγμή θα δεν θα ήμουν μέλος σε αυτό το φόρουμ.

Καλό είναι να μην βλέπουμε μόνο το σήμερα, αλλά να θυμόμαστε όλα τα στάδια που έχουμε περάσει, μιας και σε κάθε στάδιο:
1. βλέπεις αλλιώς τα πράγματα
2. έχεις διαφορετικά "θέλω"
3. έχεις διαφορετικές απαιτήσεις
4. έχεις διαφορετικούς στόχους

Αυτά :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537643 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12