vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

325 επισκέπτες, 10 χρήστες
Jorge, dkostas, liabovas, dvelev, KORG N364, manoslykos, djfloor, grag, Thankin, Stedorian93

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #195 στις: Δεκεμβρίου 05, 2010, 23:12 »
Παράθεση
1.Το ego ειναι μια καλη επιλογη και ο συνδιασμος που εχω επιλεξει εινα καλος για ενα αρχαριο?
2.Η μπαταρια θα αντεχει τουλαχιστον 9 ωρες μεχρι να γυρισω σπιτι?το ατομαιζερ θα αντεχει για 8-9 τσιγαρα (οκ παντα θα εχω και μπακαπ μαζι μου εννοειται)?
3.σχετικα με τα υγρα και τις γευσεις...ποια η διαφορα του vg με του pg ακριβως και πιο ειναι πιο αβλαβες?ποιο πρεπει να προτιμησω?συνδιαζεται καλα αυτο που ειναι καλυτερο με ενα ατομαιζερ 901 ή τελικα θα πρεπει να επιλεξω τον 510?που μπορω να βρω αναλυτικες οδηγιες ωστε να το παρασκευαζω μονος μου?ποιο υγρο μου προτεινεται για μια γευση που μπορει να πλησιαζει σε ενα σχετικα βαρυ τσιγαρο οπως πχ το Μαλμπορο?
4.τι σημαινει ο ορος ''χτυπημα στο λαιμο''?εννοειτε μηπως το καψιμο που ερχεται και με το τσιγαρο?
5.Ντριπινγκ ειναι το ρουφηγμα με κενο φιλτρακι αφου σταξω δυο σταγονες στο ατομαιζερ?
6.Το ατομαιζερ μπορω να το καθαριζω με πρεσαριστο αερα που χρησιμοποιουμε και στα pc?
7.ποια ειναι η διαφορα μιας μανουαλ μπαταριας απο μια αυτοματη γιατι δεν εχω καταλαβει και ποιος ο λογος που λεμε οτι μια μπαταρια ειναι μανουαλ?γιατι λεμε οτι η μανουλα μπαταρια ειναι πιο καλη?αυτες ειναι επαναφορτιζομενες?
8.Τι θα γινει αν σε ενα χαλασμενο ατομαιζερ κολλησω μια αντισταση πανω ptc ή ntc μπορω να το κανω και τι αποτελεσμα θα δω?τελικα μηπως μπορουμε τα ατομαιζερ να τα επισκευαζουμε και να μην τα αγοραζουμε....δεν εχω δει καποιον απο κοντα απλα σκεψεις κανω συγχωρειστε μου την ασχετοσυνη μου!Και πως και δεν εχει βγει ακομα ενα ατομαιζερ με ρυθμιζομενη αντισταση εξωτερικα ετσι ωστε να ρυθμιζουμε εμεις οι ιδιοι το ποσοστο της τζουρας και του ντουμανιου?Εμεις δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο?ή απλα δεν θελουμε για λογους ασφαλειας να μπλεξουμε καλωδιακια στη μεση?

Επειδή ποστάρισες σε νήμα μου , αισθάνομαι την υποχρέωση να απαντήσω  :yes:   Λοιπόν...
1. είναι άριστη επιλογή
2. Ναι, μην ανησυχείς
3. Πιο αβλαβές δεν ξέρουμε (ακόμη). Σε γενικές γραμμές  PG έχει καλύτερο χτύπημα, η VG περισσότερο ατμό. Για 510 ή 901 έιναι θέμα γούστου , προτείνω να αγοράσεις και από τα 2 οπότε θα αποκτήσεις άποψη. Παρασκευή υγρών διάβασε στα links για υγρά , δυστυχώς δεν είναι κάπου συγκεκριμένα στο φόρουμ δες εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1446.0.html
και γενικά εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,21.0.html
4 Το χτύπημα είναι συνάρτηση του ποσοστού νικοτίνης δεν έχει σχέση με το κάψιμο, αν ατμίσεις ΧΩΡΙΣ νικοτίνη και ΜΕ νικοτίνη θα καταλάβεις
5 Ναι
6  Οχι , μάλον θα το χαλάσεις έτσι
7 μανουαλ έχει κουμπί λειτουργίας ενω στην αυτόματη το τσιγάρο παίρνει μπρος απο την υποπίεση που δημιουργεί το ρούφηγμα. Η αυτόματη αν και δείχνει πιό εξελιγμένη έχει πολλά προβλήματα
8 Για να αλλάξεις την αντίσταση πρέπει να ξεχαρβαλώσεις τον ατμοποιητή, οχι πως δεν γίνεται αλλά θέλει εργαλεία και πολύ χρόνο και γενικά δεν αξίζει τον κόπο.
Οσο για τη ρύθμιση που λές έχει γίνει σε ιδιοκατασκευές και έχει να κάνει με την τάση του ρεύματος ( περισσότερο ρεύμα = περισσότερο ντουμάνι)

καλή συνέχεια !

Αποσυνδεδεμένος vasilisx

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσα δεν φτάνει η αλεπού πηδάει και τα πιάνει...!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #196 στις: Δεκεμβρίου 05, 2010, 23:40 »
Για το 6 να πω ότι τους καθαρίζω στα 70-90 psi μια φορά έδωσα σ έναν 170 psi κ σκόρπισε σε όλο το μαγαζί  :idiot1:
άρα με το τσουτσουνακι αυτό δεν παίζει να πάθουν τίποτα 8)

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #197 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 00:17 »
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους.Το ζητημα των υγρων και της παρασκευης τους για την ωρα το αφηνω γιατι πραγματικα εριξα μια ματια στα λινκς και μου φανηκαν κινεζικα οσα διαβαζα αν και ημουν καλος στη χημεια καποτε φανταζομαι ομως οτι δεν ειναι και τοσο πολυ δυσκολο οσο μου φαινεται αυτη τη στιγμη.Για την ωρα ας περιοριστω στην επιλογη του τσιγαρου-ματαριες-ατμομαιζερ και τα σχετικα και βλεπουμε.

Το ego λοιπον λογικα ειναι μια καλη επιλογη...βρηκα απο την εταιρια medicre και μεσω του φορουμ μια καλη προσφορα για ego 1100 pluss http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=81#contents στα 55 ευρω απο ο,τι γραφει για δυο μηχανακια

1.Ποσες μπαταριες να προμηθευτω?μου δινει 2 να παρω αλλες 2 απο τις παρακατω http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=82#contents ή δεν ειναι αρκετες και πρεπει να παρω επιπλεον?

λογικα ενας ακομα φορτιστης θα μου εναι απαραιτητος σωστα?Με αυτον εδω ειμαι οκ?http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=70#contents

Επισης απο οσα εχω διαβασει προτιμω τον ατμομαιζερ τον 910 (διαβασα οτι εχει μικροτερες απωλειες και μικροτερο καψιμο) μου δινει δυο 510 αρα ετσι κι αλλιως για δοκιμη θα εχω διαθεσιμους.Αν παρω λοιπον 7 ατμομαιζερ 910LR http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=108#contents λογικα θα χρειαστω ενα ανταπτορα για τις μπαταριες μηπως μπορειτε να με βοηθησετε ποιον να επιλεξω απο εδω http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?category=14#contents ωστε να ειμαι οκ γιατι δεν βγαζω ακρη απο αυτα που διαβαζω?

Λογικα με αυτα και με ενα υγρο οπως αυτο http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=49#contents ειμαι κομπλε ετσι?

Αληθεια ποσα μπουκαλακια θα πρεπει να προμηθευτω για ενα μηνα...οπως εγραψα και σε παραπανω μηνυμα μου κανω γυρω στα 20 τσιγαρα τη μερα.Με 3 μπουκαλακια ειμαι οκ πιστευετε?ευχαριστω και παλι!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #198 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 00:36 »
θελεις 901 ατμο σε 510 μπαταρία , αλλα δεν βλέπω κανένα τέτοιο αντάπτορα
πάρε τους τηλ

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #199 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 00:38 »
οκ thanks για την απαντηση αυτο θα κανω θα τηλεφωνησω αλλα το πολυ πολυ ισως αγορασω και απο αλλη εταιρια αν υπαρξει προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #200 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 01:18 »
Παράθεση
Λογικα με αυτα και με ενα υγρο οπως αυτο http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=49#contents ειμαι κομπλε ετσι?

Αληθεια ποσα μπουκαλακια θα πρεπει να προμηθευτω για ενα μηνα...οπως εγραψα και σε παραπανω μηνυμα μου κανω γυρω στα 20 τσιγαρα τη μερα.Με 3 μπουκαλακια ειμαι οκ πιστευετε?ευχαριστω και παλι!

Λογικά με αυτά που σκοπεύεις να αγοράσεις είσαι καλυμμένος για να κάνεις την προσπάθεια κοψίματος (πάρε 4 μπαταρίες)
Σου προτείνω για μια βδομάδα να καπνίζεις - ατμίζεις παράλληλα ώστε να μάθεις τα κόλπα του και ταυτόχρονα να μειώνεις το τσιγάρο, όταν αισθανθείς έτοιμος για το μπραφ, κόψε μαχαίρι το τσιγάρο για 3 χ 24ωρα το λιγότερο, μετά και να καπνίσεις 1 τσιγάρο δεν θα το θες.

Για τα υγρά άλλοι καταναλώνουν 150ml το μήνα και άλλοι 20-30 ml , οπότε θα βρεις το ρυθμό σου μόνο αν ξεκινήσεις.
καλή επιτυχία


Αποσυνδεδεμένος bd7

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #201 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 01:23 »
4 1100αρες για εμενα ειναι υπερβολη. παρε 2 650αρες για εξω και 2 900αρες (μαλλον απο αλλο καταστημα οι 900αρες, γιατι δεν εχει απ'οτι ειδα) και θα εισαι :thumpup: εγω παντως με δυο 650 βγαζω ολη την μερα ανετα.  η 1100 φευγει πολυ σε μεγεθος.

οσο για τα υγρα αποφασισε γρηγορα να φτιαξεις μονος σου, γιατι θα σου ερχονται λιγοτερο απο την μιση τιμη. εγω οσο αγοραζα ετοιμα ειχα μεινει με την απορια γιατι ολοι λενε οτι ειναι πιο φτηνο το ητ απο το κανονικο. οταν αποφασισα να φτιαξω μονος μου και ξεκινησα και το ντριπινκ (θα δεις ποσο υγρο θα σου παει χαμενο με τα φιλτρακια, ειδικα στην αρχη) ειδα την διαφορα. παρε και ενα drip-tip.το κοστος του ειναι ελαχιστο (~3 ευρω) αλλα δεν θα το μετανιωσεις, δεν νομιζω οτι υπαρχει κανεις εδω μεσα που να μην εχει τουλαχιστον ενα.

για υγρα υπολογισε καταναλωση απο 2 εως 4ml ανα μερα, συνηθως προς το πανω οριο ;D

 αντε και καλη αρχη

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #202 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 01:54 »
/index.php?item=81#contents στα 55 ευρω απο ο,τι γραφει για δυο μηχανακια

44ευρώ θές να πείς. Άλλα οι 1100 είναι γκουμούτσες, παρε 1+1 (650+1100)

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #203 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 16:39 »
44ευρώ θές να πείς. Άλλα οι 1100 είναι γκουμούτσες, παρε 1+1 (650+1100)

η 1100 δεν είναι και τόσο μεγάλη ρε παιδιά .μια χαρά την κυκλοφορείς και έξω :thumpup:θα εκτιμήσεις την αυτονομία του στο μέλλον :yes: :yes:

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #204 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 18:38 »
Απο οσο διαβασα το συνολικο μεγεθος με μια μπαταρια 1100 ειναι 13.5cm δεν μου μοιαζει και εμενα υπερβολικο και συνυπολογιζω το γεγονος οτι αργοτερα η αποδοση της μπαταριας θα πεσει.Παρολα αυτα μαλλον θα παρω 2+2 να χρησιμοποιω τις πιο κοντες εκτος σπιτιου και τις μεγαλες μεσα στο σπιτι.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:24
Συγγνωμη που επανερχομαι με νεο ποστ...μιλησα με τον Βασιλη απο την medicre και μου ειπε οτι το ego δεν συνηθιζεται με ατομαιζερ 901 και δινεται με 510 σαν να καταλαβα οτι δεν ταιριαζει δηλαδη...

Οντως ισχυει κατι τετοιο?θα ειναι βλακεια πιστευετε να παρω ενα ego και το χρησιμοποιησω με ατομαιζερ 901?Απο οσο καταλαβα απο οσα εχετε γραψει το θεμα της επιλογης του ατομαιζερ ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος αλλα τελικα μηπως καποια μοντελα ΗΤ ταιριαζουν καλυτερα με καποιους συγκεκριμενους ατομαιζερ.

Εκεινο που σκεφτομαι παντως να κανω αρχικα ειναι να παρω ισοποση ποσοτητα 901 και 510 για να δω ποιος με εξυπηρετει καλυτερα και απαραιτητα φυσικα να παρω και τον καταλληλο κονεκτορα για να επιτυχω τη συνδεση με τις μπαταριες που θα αποκτησω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:24 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #205 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 22:29 »
Στο ego για να μπει 901 θελει ανταπτορα.Το οτι μπαινει,μπαινει.Και βιδωνει και ο κονος.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #206 στις: Δεκεμβρίου 07, 2010, 01:19 »
Παράθεση
Συγγνωμη που επανερχομαι με νεο ποστ...μιλησα με τον Βασιλη απο την medicre και μου ειπε οτι το ego δεν συνηθιζεται με ατομαιζερ 901 και δινεται με 510 σαν να καταλαβα οτι δεν ταιριαζει δηλαδη...
Δυστυχώς δεν υπάρχει ( εκτός απο τα mods) αξιόπιστη μπαταρία που να συνδέεται απευθείας με 901, οι μαμίσιες μπαταρίες του 901 είναι για κλάματα. Ετσι όπως είπε και ο τριπολιτσιώτης , ο αντάπτορας είναι μονόδρομος. Λειτουργεί πολύ καλά στο ego όμως, μην ανησυχείς.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #207 στις: Δεκεμβρίου 07, 2010, 09:27 »
Το Riva είναι το ίδιο με το Ego και βγαίνει σε 2 εκδόσεις. Μια για 510 και μια
για 901 ατμοποιητές.

http://www.eastmall.net//Products/Products.aspx?type=100001573&name=Eastmall-Riva-901

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #208 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 12:43 »
Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΙΑΣ ΠΡΩΤΑΡΑΣ ΜΕ ΤΟ NPRO ΤΗΣ NJOY.
Γεια σε όλους!  Θα καταθέσω την εμπειρία μου για το η.τ. ΝPRO χωρίς να έχω δοκιμάσει ΚΑΝΕΝΑ άλλο η.τ., .......


EDIT By Atmos: Η συνέχεια εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,639.msg39320.html#msg39320
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2010, 14:07 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος tout

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #209 στις: Μαρτίου 18, 2011, 01:13 »
Καλησπέρα! Είμαι τελείως καινούριος στο φόρουμ. Εδώ και καιρό σκέφτομαι να κόψω το τσιγάρο αλλά δεν έβρισκα τον τρόπο μέχρι σήμερα.Βλέπετε δεν φοβόμουν τόσο την εξάρτηση όσο την συνήθεια και την αίσθηση του καπνού στα πνευμόνια μου. Σήμερα εντελώς τυχαία γνώρισα ένα παιδί που κρατούσε στα χέρια του κάτι περίεργο. Για να μην πολυλογώ άλλο ήταν ένα joyetec ego T. Αφού δοκίμασα μου εξήγησε τι ακριβώς συμβαίνει και άρχισε να μου μπαίνει η ιδέα. Εδώ και περίπου 6 ώρες είμαι κολλημένος σε αυτό το φόρουμ και έχω ψάξει σχεδόν τα πάντα (όσον αφορά έναν αρχάριο) και έχω αποφασίσει να αρχίζω να ατμίζω όπως λέτε κι εσείς. Έχω λοιπόν καταλήξει σε 2 ΗΤ. Το ένα είναι το joyetec ego T το οποίο και δοκίμασα και το άλλο το JOYE MEGA e-Go που βρήκα στο site της Nobacco. Αν και δεν βρήκα καμία ουσιαστική διαφορά όσο το έψαξα τείνω προς το δεύτερο αλλά θα ήθελα να μου πεί κάποιος από εδώ μέσα και την γνώμη του. Απλά μόνο να σημειώσω πως έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο, τουλάχιστον για αρχή.

Να ζητήσω συγνώμη μόνο για το μεγάλο ποστ αλλά αυτά τα 70, 80 ευρώ που θα δώσω δεν είναι κάτι εύκολο για μένα. Περιμένω με αγωνία μία απάντηση γιατί δεν μπορώ να περιμένω να στείλω το τσιγάρο μια και καλή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 29 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238424 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085788 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro