vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

318 επισκέπτες, 4 χρήστες
zamc, camber, Jorge, JohnDag

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1155 στις: Απριλίου 17, 2012, 19:35 »
Πάρε επισκευάσιμο και provari και μάλιστα μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία με τον αντιπρόσωπο της εταιρείας εδώ από το φόρουμ εδώ:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6389.0.html

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1156 στις: Απριλίου 17, 2012, 20:12 »
Μετά από πολύ διάβασμα εδώ μέσα (εδώ και καιρό) και ψάξιμο και δοκιμές που έκανα σήμερα θα ήθελα την ΠΟΛΥΤΙΜΗ βοήθειά σας και τις γνώσεις σας. Μπήκα σήμερα σε 3 μαγαζία με ηλεκτρονικά τσιγάρα. Το πρώτο το βγάζω εκτός διότι δεν μου έδωσε να δοκιμάσω τίποτα και προσπαθούσε να μου πουλήσει (noname ατμοποιητές και μπαταρίες) λέγοντας μου ότι τα δικά του θα με καλύψουν σίγουρα στο χτύπημα και στην ποσότητα ατμού. Στο δεύτερο μαγαζί μου έδωσε να δοικιμάσω διάφορους ατμοποιητές (ego-w, ego-c, imist όλα imitation) αλλά εκεί που έπαθα πλάκα ήταν όταν έβαλε τον δικό μου ατμοποιητή (nobacco giant dual coil) στην μπαταριοθήκη lavatube....!!!! Με την δική μου μπαταρία (nobacco giant) δεν με χτυπούσε σχεδόν καθόλου ενώ με το lavatube στα 4,3volt το 'καταευχαριστήθηκα". Έφυγα από εκεί και πήγα στο 3ο μαγαζί γιατί ήθελα να δοκιμάσω τον ego-c της ovale (ήταν μαγαζί της ovale). Ο άνθρωπος που με εξυπηρέτησε ήταν ΑΨΟΓΟΣ αλλά ότι και αν δοκίμασα δεν με χτύπησε όπως το lavatube.... Ακόμα και με το ego booster εγώ δεν καταλάβαινα σχεδόν τίποτα. Τώρα προσανατολίζομαι για provari γιατί πιστεύω πως είναι το καλύτερο και πως μόνο αυτό θα με βοηθήσει να κόψω το κ.τ. Θα ήθελα τις γνώμες σας γιατί ο provari δεν είναι giant (από οικονομικής άποψης εννοώ) να πεις ότι δεν μου άρεσε και τον αφήνω στην άκρη. Υπόψιν ότι είμαι ατμιστής 2 μήνες περίπου και ακόμα δεν έχω καταφέρει να κόψω εντελώς το κ.τ. Προκειμένου λοιπόν να σπαταλάω από εδώ και από εκεί λεφτά και να δοκιμάζω γιατί να μην πάω κατευθείαν στον καλύτερο?? Εκτός αυτού θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος κωδικός που να μπορώ να χρησιμοποιήσω για έκπτωση αγοράζοντας από την provape όπως υπάρχει για τον lavatube όπως διάβαζα σε ένα review που ήταν για σύγκριση των provari και lavatube. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό και ευχαριστώ εκ των προτέρω για την βοήθειά σας.

Ισως να είναι χαζό αυτό που θα πω, αλλά μήπως θέλει λίγο ανέβασμα η νικοτίνη που ατμίζεις πριν πας σε ακριβές λύσεις;;
Με προβληματίζει αυτό που είπες ότι δεν είχες χτύπημα πριν βάλεις τον κάρτο στην μπαταριοθήκη.
Εκτός αν οι μπαταρίες που χρησιμοποιείς δίνουν 3,3 βολτ χωρίς φορτίο (αν δεν είναι αυτές που δίνει με το giant η νομπάκο, ούτε κάποιες άλλες ego που δίνουν 4 βολτ φορτισμένες)

Αποσυνδεδεμένος paskontas

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari + SPHEROID
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1157 στις: Απριλίου 17, 2012, 20:31 »
Ισως να είναι χαζό αυτό που θα πω, αλλά μήπως θέλει λίγο ανέβασμα η νικοτίνη που ατμίζεις πριν πας σε ακριβές λύσεις;;
Με προβληματίζει αυτό που είπες ότι δεν είχες χτύπημα πριν βάλεις τον κάρτο στην μπαταριοθήκη.
Εκτός αν οι μπαταρίες που χρησιμοποιείς δίνουν 3,3 βολτ χωρίς φορτίο (αν δεν είναι αυτές που δίνει με το giant η νομπάκο, ούτε κάποιες άλλες ego που δίνουν 4 βολτ φορτισμένες)
petra η νικοτινη που χρησιμοποιω ειναι 16 mg. Οι μπαταριες που χρησιμοποιω ειναι της nobacco και χωρις φορτιο το πολυμετρο μου δειχνει 4,1volt οταν ειναι πληρως φορτισμενες. Εκτος τουτου, οπως προσεξες και εσυ, εβαλα τον ατμοποιητή μου στη "λαβα" (με το υγρο μου) και απογειώθηκα. Αρα εγω καταλαβαίνω οτι χρειαζομαι περισσοτερα volt (αν συμφωνειτε και εσεις που ειστε πιο εμπειροι.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1158 στις: Απριλίου 17, 2012, 21:40 »
Tα 4,3 V απο τα 4,1  V  έχουν αμελητέα διαφορά στο χτύπημα
Σιγουρα οι μπαταριοθήκες μεταβαλλόμενης τάσης είναι δυνατές αλλά έχουν και τα προβλήματά τους και κυρίως τον μεγάλο όγκο τους που πίστεψε με θα τον βαρεθείς όσο και να μη σε νοιάζει το image σου.
Δοκιμάζοντας μια φορά έναν ατμοποιητή δεν σημαίνει τίποτα αφού όλοι (μα όλοι) έχουν απο μικρές μέχρι τεράστιες διαφορές στην απόδοσή τους.
Επίσης ο imitation ή noname ατμοποιητής , δεν μου λέει τίποτα αφού όλοι προέρχονται απο Κίνα και όλοι είναι μέχρι 1 βαθμό χειροποίητοι άρα ασταθείς. Αν μου έλεγες imitation μπαταρία θα το καταλάβαινα, στις μπαταρίες υπάρχουν σημαντικές διαφορές τόσο ποιοτικές (κατασκευής) όσο και υποτιθέμενων mah (πχ λένε ότι είναι 1000 και δεν είναι ούτε 600)
Δοκίμασε για αρκετό χρόνο καθιερωμένους ατμοποιητές όπως ego T (με τανκ ή χωρίς), κλασσικούς LR και απέφυγε τους ατμοποιητές με πολλά "πανιά" τύπου cartomizer. Αυτοί οι ατμοποιητές εντιπωσιάζουν στην αρχή αλλά μετά απο λίγο είναι άχρηστοι, (ο λόγος είναι ότι χάνουν γρήγορα την αποροφητικότητα τους λόγω συνεχούς θερμοκρασίας) αντίθετα αυτοί που προανέφερα ναι μεν δεν έχουν σταθερότητα αλλά αν πετύχεις ένα "τεφαρίκι" θα σε βγάλει παλικάρι για μήνες!
Αυτά έχει να πει ο παλιός!

Αποσυνδεδεμένος paskontas

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari + SPHEROID
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1159 στις: Απριλίου 17, 2012, 21:53 »
abet επειδή την πάτησα με τους cartomizer εννοείτε πως δεν πρόκειται να ξαναπάρω. Οπως σωστά λες θα δοκιμάσω και κάποιους έτοιμους άτμο αλλά με ενδιαφέρει να εντριφίσω και στους επισκευάσιμους μιας και και το παρατσούκλι μου είναι "μαστρο-χαλαστής".... Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1160 στις: Απριλίου 17, 2012, 21:58 »
Εφ όσον είσαι ορεξάτος οι επισκευάσιμοι είναι ιδανική λύση, κάποια στιγμή βέβαια κουράζουν (εμένα τουλάχιστον που είμαι και κάποιας ηλικίας) έχω χαλάσει 3 μέχρι τώρα  ;D
Πάντως αν και θα σε ικανοποιήσουν απόλυτα αν τους διαθέσεις χρόνο, πάρε και μερικούς έτοιμους να έχεις καβάντζα όταν σου σπάσουν τα νεύρα  :angel:

Αποσυνδεδεμένος paskontas

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari + SPHEROID
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1161 στις: Απριλίου 17, 2012, 22:16 »
Πάντως αν και θα σε ικανοποιήσουν απόλυτα αν τους διαθέσεις χρόνο, πάρε και μερικούς έτοιμους να έχεις καβάντζα όταν σου σπάσουν τα νεύρα  :angel:
Νομίζω πως αυτή είναι μία χρήσιμη συμβουλή :)

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1162 στις: Απριλίου 18, 2012, 16:06 »
Γειά σας. Δεν άνοιξα καινούργιο θέμα μιάς και εδώ δίδονται αρκτές συμβουλές. Είμαι καινούργιος στο η.τ είχα πάρει πιό παλιά το njoy απο περίπτερο το οποίο όμως δεν χρησιμοποίησα πολύ γιατί μετά είδα οτι έχει pg και προτιμώ vg. Έτσι πήρα το intellicig το οποίο είναι ένα τίμιο η.τ με vg και medium φιλτράκια νικοτίνης και παράλληλα έκανα και κ.τ. 'Εχασα τον φορτιστή και μετά δεν πολυασχολήθηκα γιατί άρχισα πάλι εξολοκλήρου το κ.τ. Τώρα πλέον αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το η.τ με σκοπό να κόψω τελείως το κ.τ μετά απο κάποιο διάστημα. Έτσι εδώ που είμαι για το Πάσχα βρήκα σε ένα μαγαζί το nobacco want και το πήρα μαζί με 2 υγρά απο flavour art με 1.8 mg. Το θέμα είναι οτι έχει πολύ σφιχτή τζούρα όπως και διάβασα εδώ στο αντίστοιχο θέμα με το want και μετά απο 2-3 ρουφηξιές κουράζομαι και νιώθω κόπωση στο διάφραγμα που κρατάει κάμποση ώρα. Θυμάμαι το intellicig δεν είχε τέτοιο θέμα, άν και γενικά με το η.τ θέλει να συνηθίσεις λίγο και στην τζούρα του που είναι λίγο πιό μακρόσυρτη. Επίσης η 1.8 νικοτίνη μου φαίνεται οτι είναι πολύ. Κάνω κ.τ με 0.4 mg άν και κάνω 1μισι 25άρι πακέτο. Ο πωλητής μου είπε να ξεκινήσω απο το 1.8 mg αλλά το βλέπω λίγο βαρύ και το νιώθω και όταν τραβάω την τζούρα κάτω σάν να θέλω να βήξω, ίσως είναι και ο ατμός που θέλει μία συνήθεια.

Ερώτηση: Επειδή το want δεν το μπορώ με την πολύ σφιχτή τζούρα του, στο κ.τ φαίνεται τελείως αβίαστη η τζούρα σε σύγκριση, τί μου προτείνετε? Είχα δεί και το ego t οπου απο ότι κατάλαβα η τζούρα είναι πιό αεράτη, αλλά δεν ξέρω να πάρω ένα ego t ή μπορώ να βάλω άλλο ατομαιζερ στο nobacco? Απο οτι είδα ατομάιζερ και αμπούλα με υγρό είναι κολλημένα, δηλαδή τανκομάιζερ, υπάρχουν άλλα τανκομάιζερ?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1163 στις: Απριλίου 18, 2012, 16:11 »
για ατμοποητες δες εδω κανουν σχεδον ολοι ακομα και το σπειρωμα 510 σου κανει απλα ειναι και τι θα σε βολεψη φιλε μου http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=802

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1164 στις: Απριλίου 18, 2012, 16:19 »
Αεράτη τζούρα imist με χίλια, νορμάλ σαν του τσιγάρου CE4+ μόνο  :thumpup:
τίποτα άλλο .-

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1165 στις: Απριλίου 18, 2012, 16:44 »
Ευχαριστώ, θα ψάξω τον imist, απο οτι βλέπω έχει κατάστημα εδώ που είμαι που τον φέρνει.


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1166 στις: Απριλίου 18, 2012, 16:49 »
Που είσαι να σου πω γιατί υπάρχουν στο φόρουμ καταστήματα που κάνουν προσφορές αγορών  8)


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3013.0.html

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1167 στις: Απριλίου 19, 2012, 18:49 »
Οκ, πήρα το imist και μαζί και flavour art viriginia και ry4. Πολύ πιό άνετη τζούρα το imist, η μέρα με νύχτα. Όμως ο virginia έχει κάτι στη γεύση που δεν μπορούσα να προσδιορίσω και υπάρχει γενικά στα υγρά αυτά και μόλις τώρα θυμήθηκα με τί μοιάζει. Με πατατάκια με γεύση κέτσαπ! ΛΟΛ, το ξέρω ακούγεται κουλό αλλά αυτή η γεύση που υπάρχει απο πίσω μου θυμίζει αυτό. Δεν δοκίμασα ακόμη το ry4. Γενικά έχετε να προτείνετε κάποια άλλη μάρκα για VG υγρό με καπνίσια γεύση?

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1168 στις: Απριλίου 19, 2012, 19:30 »
Update: Δοκίμασα το ry4, μου αρέσει καλύτερα απο virginia, βέβαια μυρίζει πολύ έντονα σαν υγρό, αλλά στο άτμισμα είναι οκ. Επίσης καλό είναι και το cuban της fa που το είχα πάρει προχθές. Ερώτηση: Πώς καθαρίζουμε καλά την αμπούλα να φύγουνε οι μυρωδιές? Για να βάλω το ry4 την καθάρισα με νερό, οινόπνευμα και ξανά λίγο νερό και στέγνωμα με πιστολάκι, έβαλα το ry4 αλλά σαν να μυρίζει λίγο σαπούνι, άν και δεν έβαλα φυσικά, αναρωτιέμαι άν είναι του υγρού η γεύση ή έχει μείνει απο πρίν οινόπνευμα.

Αποσυνδεδεμένος durutti

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1169 στις: Απριλίου 20, 2012, 21:06 »
Να ρωτησω εδω να μου πειτε καμια ιδεα για ηλεκτρονικο τσιγαρο μικρου  μεγεθους ?
Εγω αρχισα να χρησιμοποιω τα ego προς το παρον.
Ενος γνωστου μου (που ειναι κ απαραιτητο να το κοψει) του φαινεται μεγαλο και αβολο. Ακομη κ αν τον καλυπτω εγω με ανταλλακτικα, υγρα κλπ αναλωσικα, τον "χαλαει" το μεγεθος.
Συνηθεια να εχεις το τσιγαρο μονιμως στο χερι κλπ..
Νομιζω αναγκαστικα πρεπει να κανει συμβιβασμους σε μπαταρια (ας το συνηθισει και παμε μετα στα μεγαλα).
Καλη θα ηταν μια σχετικη ευκολια χρησης (πχ γεμισμα αν και λογικα εγω θα το κανω και αυτο)
Καπνιζει πολλα αλλα ελαφρια τσιγαρα καθε μερα, αρα δεν νομιζω πως ειναι στα αρχικα μας προβληματα χτυπηματα και ντουμανια κλπ.. Απλα κατι λογικο και να μην σου βγαινει ο λαιμος να τραβηξεις.

Με μια μικρη ερευνα που εκανα υπαρχουν τα μινι και τα Pen.
Εχετε καποιο να προτεινετε? Και αν ειναι δυνατον οικονομικο (δηλ απο εξωτερικο)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 39 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537764 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238452 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137632 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro