vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος naye

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1110 στις: Απριλίου 01, 2012, 21:12 »
@ naye. Εχεις πόσο που ατμίζεις; Ενα μήνα; Κάπου τόσο λες.
Πραγματικά δυσκολεύομαι να καταλάβω τη σιγουριά με την οποία δίνεις συμβουλή σε κάποιον νέο να πάρει μια μπαταριοθήκη που ζυγίζει 300 γραμμάρια, έχει διάμετρο 2,5 εκατοστά και ύψος χωρίς τον ατμοποιητή 17-18 εκατοστά. Τον διαβεβαιώνεις μάλιστα εκ των προτέρων ότι μόνο αυτό θα τον καλύψει απόλυτα ατμιστικά.
Με όλο τον μπελά του μεγάλου φορτιστή (άλλο ένα 30ρι) της αγοράς μπαταριών και της επισκευής αν πάθει κάτι (έπεσε άσχημα πχ) μόνο από Αμερική με δικά του τα μεταφορικά και σε χρονικό διάστημα ανω των 30 ημερών.

Πιστεύεις ότι έτσι δίνεις κίνητρο σε έναν νέο;
Νομίζεις ότι οι χιλιάδες ιδιοκτήτες προβαρι και οι χιλιάδες επίδοξοι αγοραστές του είναι περισσότεροι από τα εκατομμύρια ή έστω εκατοντάδες χιλιάδες ατμιστές ανά τον κόσμο που αισθάνονται ικανοποιημένοι από τα διακριτικά τους εργοστασιακά μοντέλα; Επειδή δεν χρειάζονται το ότι παραπάνω;

Κανε με προφήτη να σε κάνω πλούσιο λεει μια παροιμία. Και θα έλεγα ότι δεν μπορείς να προεξοφλήσεις ότι απευθύνεσαι σε πιθανό μελλοντικό αγοραστή προβαρι ή πιθανό λάτρη των εργοστασιακών. Το φόρουμ είναι ένας μικρόκοσμος. Στον έξω ατμοκοσμο, το 99% κυκλοφορεί με απλά εργοστασιακά κομμάτια πολύ πιο διακριτικά.

@giannis pap: Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω ότι τα egoειδή όλων των εργοστασίων είναι ίδια. Πανομοιότυπη ποιότητα σε διαφορετικές γραμμές παραγωγής είναι αδύνατον να υπάρξει. Κι επειδή σε όλους τους χώρους υπάρχουν οι τελειομανείς και οι τσαπατσούληδες, είναι καθαρά θέμα τύχης η επιλογή εργοστασίου από ένα κατάστημα. Αν πέσει στην πρώτη κατηγορία τα ego που θα εισάγει θα είναι της ίδιας ποιότητας με joye & ovale. Αν όχι, θα είναι πολύ υποδεέστερες. Για την alter βέβαια που αναφέρεις, είναι επίσημος reseller της joyetech. Δεν είναι δικού της εργοστασίου τα ego της. Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι στα λινκ που έδωσες στην κοπέλα η εξυπηρέτηση είναι πολύ πιο προσωπική από αυτή της ovale, σύμφωνα με εμπειρίες δικές μου και φίλων.

Τώρα η δική μου ταπεινή γνώμη είναι πολύ πιο ουδέτερη. Οτι κι αν πάρεις στην αρχή, αν σου βγει καλο και όχι ελαττωματικό, θα σου κάνει δουλειά. Αν θέλεις, μόνο, απέφυγε τα περίπλοκα, για να έχεις λιγότερα τερτίπια, που ένας έμπειρος τα χειρίζεται. Στη συνέχεια,κάθε φορά που χαλάει ένας άτμο ή κάρτο μπορείς να δοκιμάζεις κάτι διαφορετικό μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει (ο φίλος σου εννοώ) Με αυτή τη λογική, το egoC είναι λίγο πιο δεσμευτικό από κάποια άλλα, γιατί ουσιαστικά αγοράζεις 5 άτμο μαζί.
Πάντως, εγώ αν ήθελα να κάνω δώρο σε κάποιον κάτι απλό για να κόψει το κάπνισμα, για αρχή θα του έπαιρνα 2 μπαταρίες ego, έναν φορτιστή, 5 κάρτο μικρά 510d κι έναν άτμο 510Τ LR. Γιατί τα προβλήματα στη χρήση τους είναι μηδενικά, ακόμη και για ατζαμή, αλλά η απόδοσή τους μεγάλη. Μετά θα τον άφηνα να βρει το δρόμο του, με όλα τα υπόλοιπα πολυ καλά μοντέλα που σου πρότειναν.

Αγαπητη Πετρα και το Provari εργοστασιακο προιον ειναι και μαλλιστα απ τα λιγα, για να μη πω το μονο, που δινει ενος ετους εγγυηση.
δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο σου ειλικρινα, ναι ενα μηνα ατμιζω, που το περιεργο ομως να εχω φιλους ατμιστες πολυ παλαιοτερους απο εσενα και να με εχουν καθοδηγησει ενημερωσει οσο αφορα αυτο το κομματι? μην ψαχνουμε ψυλλους στα αχυρα, ηδη μια κυρια που δεν αχολειτε καν με το φορουμ ηρθε στο μαγαζι της ζερομπακο τη περασμενη εβδομαδα με το Provari της ανα χειρας, Κρητικια φιλη και εδειχνε πολυ εμπειρη κιολας. αν αυτο ξενιζει εσενα προσωπικα και ενοχλει, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να ειναι και πραγματικοτητα απ την αλλη.
Ναι, ατμιζω ενα μολις μηνα χωρις κανενα κανονικο τσιγαρο και χαιρομαι παρα πολυ που δεν εκανα ασκοπα εξοδα αγοραζοντας μια συσκευη η οποια ανταποκρινεται πληρως στις απαιτησεις μου, το θεμα αγαπητη ειναι να μενω μακρυα απ το τσιγαρο ειτε αρεσει ποια συσκευη χρησιμοποιω ειτε οχι  ;) οποιος θελει αγοραζει αυτο που νομιζει οτι θα του κανει τη δουλεια που θελει. το μονο σιγουρο ειναι οτι το φορουμ εδω δεν ειναι
η ζωη μου ολη, εχω ν ασχοληθω και με αλλα πραγματα και το μονο που θελω ειναι ενημερωση. Ενημερωθηκα? τελειωσα. Για οτι νεο και καλυτερο θα μπαινω να ενημερωνωμαι και αν μου αρεσει θα το αγορασω.

Αποσυνδεδεμένος itheodo

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Cogito Ergo Sum
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1111 στις: Απριλίου 01, 2012, 21:17 »
Να ξέρεις ότι ο χειρότερος εφιάλτης ενός νέου ατμιστή είναι ο ατμοποιητής. Το 90% των προβλημάτων οφείλονται σε αυτόν, αλλά με επιμονή, υπομονή και τη βοήθεια του φόρουμ σε λίγο καιρό θα έχεις τα πάντα υπό έλεγχο.
Το καλο ειναι οτι οι ατμοποιητες πωλουνται σε προσιτη τιμη. Κατα τ'αλλα δε με βλεπω να μπαινω σε διαδικασια ανοιγματος, βρασιματος κλπ που εχω δει σε καποια threads και με πιανει πονοκεφαλος, οχι γιατι μου περισευουν χρηματα, αλλα γιατι σε κατι τετοια δεν πιανουν τα χερια μου.
Παντως εχω μεινει εκπληκτος με τη συμπεριφορα, την ευγενεια και τον τροπο που προσφερουν βοηθεια τα μελη του φορουμ !

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1112 στις: Απριλίου 02, 2012, 03:05 »
Στην αρχή θα το καταλάβεις βλέποντας να πατάς το κουμπί και να αναβοσβήνει το λαμπάκι. Αυτό σημαίνει game over μέχρι την επόμενη φόρτιση

Μικρή διευκρίνιση: Αν αναβοσβήσει 3 φορές, σημαίνει ότι ήταν πολύ μακρόσυρτη η τζούρα και μπήκε ο "κόφτης" που διακόπτει προσωρινά την τροφοδοσία. Στο επόμενο πάτημα θα δεις ότι η μπαταρία συνεχίζει να λειτουργεί πάλι κανονικά.

Όταν τελειώνει η μπαταρία, αναβοσμήνει καμιά δεκαριά φορές και μετά στοπ. Δεν ξαναδίνει ρεύμα αν δεν την βάλεις για φόρτιση.

Το γράφω αυτό γιατί την είχα πατήσει κι εγώ στην αρχή και με τα τρία φλας νόμιζα ότι θέλει φόρτιση και παραξενευόμουν γιατί μερικές φορές ήταν φρεσκοφορτισμένη.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1113 στις: Απριλίου 02, 2012, 09:11 »
Κάθισα και διάβασα για πολύ ώρα διάφορες απόψεις όχι όλες βέβαια λίγο δύσκολο γιατί είναι και 75 σελίδες :))

Δεν θα μπώ στον πειρασμό τα προτείνω το ένα ή το άλλο.

Εξάλλου και εγώ ατμιστής 4 μηνών θεωρώ τον ευατό μου ακόμη νέο στο ατμισμα γιατί ακόμη ψάχνομαι.

Να σας πω μάλιστα ότι πριν 15 μέρες πήγα και αγόρασα το ego-c και τις πρώτες μέρες ήμουν έτοιμος να τον πετάξω από το παράθυρο γιατί γινόμουν χάλια κάθε φοράπου ήθελα να βάλω υγρό >:(.
Τώρα που το συνήθισα δεν το αλλάζω με το υπόλοιπα.

Εκείνο που θα συμβούλευα ένα νέο ατμιστή (που θέλει να μπει σε τούτο το σπορ) :)) και έρχεται στη σελίδα μας να ζητήσει βοήθεια, ας πάρει το πρώτο του η.τ. όποιο και αν είναι αυτό από ένα επίσημο μαγαζί,δόξα το θεό στη σελίδα μας μπορεί να ψάξει και να βρει πολλά, στο οποίο πρώτα να διαπιστώσει ότι υπάρχει κάποιος υπάλληλος που μπορεί να τον βοηθήσει από κοντά και να του λύσει κάποια απορία του.

Για τα υπόλοιπα και για κυρίως για παιδιά της επαρχίας που δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα εδώ είμαστε να τους λύσουμε κάθε απορία τους , όσο μπορεί ο καθένας μας βέβαια  :yes: :yes: :yes:
   

Αποσυνδεδεμένος efstratia

  • *
  • 93
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1114 στις: Απριλίου 02, 2012, 16:44 »
Kαλησπέρα σε όλους! Σε λίγες μέρες κλείνω 2 μήνες ατμίσματος και την έχω καταβρεί! 'Ολο αυτό το διάστημα χρησιμοποιώ τη μπαταρία του hybrid και τα carto m&m . Στις αρχές δε το πολυκαταλάβαινα μάλλον αλλά τώρα που βρήκα κάνα δυό υγρά που μ αρέσουν , διαπιστώνω μετά τη δεύτερη -τρίτη μέρα αλλοίωση της γεύσης του υγρού και όταν βγάζω το πολυεστέρα έχει ψιλοκαεί..Οπότε θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο, εκτός κάρτο. Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό και σχετικά οικονομικό η.τ. (δεν είναι και εποχές για πολλά έξοδα). Με ενδιαφέρει η μεγαλύτερη χωρητικότητα υγρού, να ξεφύγω απο κάρτο και όχι τόσο η διάρκεια της μπαταρίας. Βέβαια αν είναι και passthrough ακόμα καλύτερα! Όποιος έχει διάθεση και γνωρίζει ας μου προτείνει και ξεχωριστά , μπαταρία ,ατμομοποιητή κτλ και οχι πακέτο η.τ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1115 στις: Απριλίου 02, 2012, 16:52 »
 :) Γεια σου ευστρατια,πρωσωπικα θα επερνα εναν ατμοποιητη imist και μια μπαταρια 1000αρα.Ειναι αυτην την στιγμη ο καλυτεροσ tank με περιοδοσ ζωησ εναν μηνα πανω κατω. :bye:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1116 στις: Απριλίου 02, 2012, 16:54 »
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις CE2 με σπείρωμα 901 που ταιριάζει στην μπαταρία που έχεις. Είναι χωρίς πολυεστέρα και θα σου στοιχίσει φθηνά. Δεν ξέρω αν θα βρείς στην Ελλάδα, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις τον Κύπριο: http://www.ecoesmoking.com/site-store-item-237-en.php
Με περίπου 5 ευρώ + 5 ευρώ ταχυδρομικά θα πάρεις 5 κομμάτια.
Τα CE2 είναι λίγο ευαίσθητα, αλλά δουλεύουν καλά.
Εναλλακτικά θα μπορούσες να αγοράσεις 2 μπαταρίες EGO, εναν φορτιστή και ατμοποιητές τύπου Τank  πχ Ego-C ή Ιmist αλλα θα σου κοστίσει παραπάνω ( >40 ευρώ). Δοκίμασε καλύτερα τα CE2 κατ' αρχήν και μετά βλέπεις... Μακροπρόθεσμα όμως οι μπαταρίες Ego είναι πολύ φθηνώτερες και έχεις περισσότερες επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος efstratia

  • *
  • 93
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1117 στις: Απριλίου 02, 2012, 16:57 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Απ' όσο ξέρω η μπαταρία μου  δε συνεργάζεται με πολλούς ατμοποιητές . Ποιά μπαταρία προτείνεται για να ταιριάζει με περισσότερους απο 1-2 που χρησιμοποιώ τώρα?

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1118 στις: Απριλίου 02, 2012, 16:57 »
Πάρε ένα starter kit eGo-w   900 mAh, έχει μέσα 2 σετ η.τ. και 2 ατμοποιητές.
Είναι πανεύκολο στη χρήση, έχει πολύ καλή απόδοση, ντουμάνι, καλή απόδοση γεύσης, όλα μια χαρά.
Το κόστος περίπου από 60 €
http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php
:) Γεια σου ευστρατια,πρωσωπικα θα επερνα εναν ατμοποιητη imist και μια μπαταρια 1000αρα.Ειναι αυτην την στιγμη ο καλυτεροσ tank με περιοδοσ ζωησ εναν μηνα πανω κατω. :bye:
Δεν θέλει carto λέει  :)

Αποσυνδεδεμένος efstratia

  • *
  • 93
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1119 στις: Απριλίου 02, 2012, 17:02 »
Το imist σαν ολοκληρωμένο η.τ. είναι καλό? Μπαταρία κτλ. Κάρτο έχω ήδη και είπα να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό...

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1120 στις: Απριλίου 02, 2012, 17:04 »
ο ιmist δεν ειναι καρτο αλλα tank και με 37 ευρω θα ειναι κομπλε και απο το μαγαζι που λεσ γιαννη

Αποσυνδεδεμένος efstratia

  • *
  • 93
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1121 στις: Απριλίου 02, 2012, 17:07 »
ο ιmist δεν ειναι καρτο αλλα tank και με 37 ευρω θα ειναι κομπλε και απο το μαγαζι που λεσ γιαννη

Εννοείς αυτό?
http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33482
Από διάρκεια ζωής ατμοποιητή ?
Ευχαριστώ
Στην μπαταρία του "κουμπώνουν" και άλλοι ατμοποιητές?

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1122 στις: Απριλίου 02, 2012, 17:11 »
 :yes: Ναι ευστρατια αυτο ειναι βγαινει στα 37 ευρω με την εκπτωση στα μελη και ο ατμοποιητησ εχει διαρκεια ζωησ περιπου εναν μηνα και μετα με 6.90 ευρω περνεισ μια αντισταση και περνασ ακομη εναν μηνα στο περιπου και μπορει και παραπανω ;) Στην μπαταρια του κουμπονουν σχεδων ολοι και αν δεν κουμπωνουν περνεισ ενα ανταπτωρακι και εισαι πρωτη :) Επισησ μπορεισ να παρησ 1000αρα μπαταρια+imist+usb+φορτιστη=38ευρο
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2012, 17:17 από KOSTAS1979R »

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1123 στις: Απριλίου 02, 2012, 17:16 »
:yes: Ναι ευστρατια αυτο ειναι βγαινει στα 37 ευρω με την εκπτωση στα μελη και ο ατμοποιητησ εχει διαρκεια ζωησ περιπου εναν μηνα και μετα με 6.90 ευρω περνεισ μια αντισταση και περνασ ακομη εναν μηνα στο περιπου και μπορει και παραπανω ;) Στην μπαταρια του κουμπονουν σχεδων ολοι και αν δεν κουμπωνουν περνεισ ενα ανταπτωρακι και εισαι πρωτη :)
Ότι σου λέει  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος efstratia

  • *
  • 93
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1124 στις: Απριλίου 02, 2012, 17:18 »
:yes: Ναι ευστρατια αυτο ειναι βγαινει στα 37 ευρω με την εκπτωση στα μελη και ο ατμοποιητησ εχει διαρκεια ζωησ περιπου εναν μηνα και μετα με 6.90 ευρω περνεισ μια αντισταση και περνασ ακομη εναν μηνα στο περιπου και μπορει και παραπανω ;) Στην μπαταρια του κουμπονουν σχεδων ολοι και αν δεν κουμπωνουν περνεισ ενα ανταπτωρακι και εισαι πρωτη :)

 :D Αλλάζεις την αντίσταση ε? Καλά υποθέτω δεν θα είναι κάτι δύσκολο! Αν είναι έτσι ακούγεται και οικονομικό , γιατί φτηνά τα κάρτο μεν, αλλά αν είναι ανά 3-4 μέρες να μου καίγονται δε λέει. Πόσο υγρό παίρνει το τανκ αυτό?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085798 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro