vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, Xxristos, Doubt, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος geos

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #990 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 21:55 »
Tελικα απο τους γνωστους μου και απο μενα στον ενα μηνα ατμισματος συμπαιρενω οτι:
Η αρχικη ενασχοληση με το ητ συνεπαγεται και μια οικονονικη αιμοραγια σχετικα με την εναλλαγη καποιων μοντελων ετσι ωστε να φτασεις σ ενα σημειο και να πεις οτι τελικα << αυτο σε εκφραζει>>.
αυτο κανω και γω εως τωρα και μπορω να πω οτι ολο αυτο το διαστημα αυτο με κρατησε μακρυα απο το κτ
Οσους ξερω οι οποιοι μειναν με την αρχικη τους συσκευη γυρισαν στο κανονικο.............. :(

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #991 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 14:09 »
Σέβομαι την άποψή σου μα διαφωνώ.... :) Ξεκίνησα με τους 510 τους παλιούς κ σήμερα είμαι με τους Giant dual coils μέσα σε ενάμιση χρόνο? περίπου ναι? δεν είχα την περιέργεια να δοκιμάζω εδώ κ εκεί γιατί με κάλυψαν εκατό τοις εκατό οι επιλογές μου κ αν ακόμα πάω αυτές τις μέρες να δοκιμάσω άλλο ένα διαφορετικό ατμοποιητή? δεν το βλέπω σαν ένα μεγάλο έξοδο από τη στιγμή που ξέρω τι ζητάω κ που θα μείνω σταθερή  ;) ;)

Όσο ήμουν με μια απλή συσκευή δλδ με τους 510 δεν σκέφτηκα ποτέ να γυρίσω στο κτ!! Η συσκευή η αρχική μπορεί με τον καιρό να αντικατασταθεί με μια καλλίτερη εαν φυσικά κάποιος αγαπάει να συνεχίσει με το άτμισμα ναι? Ενα αμάξι αν το συγκρίνουμε με ενα άλλο αμάξι σίγουρα έχουν διαφορές μα κ τα δυο μπορούν να μας πάνε εκεί που εμείς επιλέξαμε........ άρα? εμείς αποφασίζουμε αν κάτι μας κάνει κ όχι αυτό για εμάς.....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #992 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 14:52 »
Συμφωνώ 100% με την Αγγελική.
geos, η μόνη χρονική περίοδος στην ατμιστική μου πορεία που με μάτωσε οικονομικά το η.τ. ήταν όταν επέμενα να επενδύω στην ίδια αρχική συσκευή και στα πανάκριβα υγρά της εταιρίας που μου την πούλησε, πετώντας 7ευρα κάθε 5 μέρες για καινούριο κάρτο, μαζί και 3μλ πανάκριβου υγρού.

Το πόσο θα ξοδέψει κάποιος είναι καθαρά δική του επιλογή.
Αν πειραματίζεσαι με μόντες και κάνεις την προσωπική σου συλλογή, θα ματώσεις, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την ικανοποιηση που ΔΕ σου έδινε κάποιο εργοστασιακό η.τ. αλλά με το πόσο είσαι γενικά καταναλωτικό άτομο, ή κατά πόσο σου είναι πιο δύσκολη η μετάβαση στο η.τ. και χρειάζεσαι το ψυχολογικό δεκανίκι που ακούει ή στο όνομα μόντα, ή στο όνομα "επένδυσα, άρα δεν επιστρέφω στο κ.τ."

Αν σου αρέσει να επενδύσεις σε γκάτζετ, καλά κάνεις.
Αν όχι, πάλι καλά κάνεις.
Πολλοί παρέμειναν στην αρχική τους συσκευή. Μπορεί αυτό να σου φαίνεται περίεργο, γιατί το φόρουμ δεν είναι αντιπροσωπευτικό του μέσου ατμιστή. Εκτός φόρουμ, πολλοί ατμιστές παρέμειναν πιστοί στο αρχικό τους εργαλείο ή έκαναν μερικές αλλαγές στο είδος των ατμοιποιητών.
Εντός φόρουμ πάλι. Κι εγώ και άλλοι δοκιμάσαμε αρκετές συνθέσεις. Οχι ξοδεύοντας χρήματα, αλλά αλλάζοντας το χαλασμένο αναλώσιμο με νέο άλλου τύπου.
Με προσεκτικές αγορές και χωρίς εξαλλοσύνες, αν κάποιος δε θέλει να ξοδευτεί, μπορεί να το πετύχει.
Εννοείται βέβαια ότι τα diy υγρά κατεβάζουν κι αυτά με τη σειρά τους το κόστος. 
Και να σου πω και μια μεγάλη αλήθεια...
Κάποια παλιά και δοκιμασμένα μοντέλα, όπως οι 510d και t και οι 808d, ιδιαίτερα στις νέες lr εκδόσεις τους, παραμένουν σταθερές αξίες που δεν θα προδώσουν ποτέ έναν ατμιστή που θέλει χτύπημα, γεύση, ατμό. Με ελάχιστο κόστος.

Αποσυνδεδεμένος geos

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #993 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 15:19 »
Σεβαστες οι αποψεις σας αλλα το 8εμα ειναι κα8αρα υποκειμενικο καλως η κακως.
Η αποψη που προανεφερα
εγκειται στο γεγονος οτι αγοραζωντας για αρχη μια συσκευη (ασχετο αν ειναι εργοστασιακη η mod) αν δεν σε καλυψει αυτο δεν αποτελει γνωμονα οτι δεν σε καλυπτει και το ητ.
8εωρω οτι ειναι πιο ευλογο για καποιον να επενδυσει ετσι ωστε να ξεφυγει απο το κτ παρα με την πρωτη δυσαρεσκεια να τα παρατησει. ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #994 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 15:34 »
αυτό που λες είναι το αυτονόητο. Αλοίμονο αν κάποιος δοκίμαζε φερ ειπείν ego-t κι επειδή δεν το άρεσε το συγκεκριμένο, να έλεγε , α, δε μου αρέσει το η.τ.
και βέβαια θα ψαχτεί και με άλλα εργαλεία. Ακόμη κι αν του αρέσει το ego-t θα δοκιμάσει και το c και κάτι άλλο, μήπως του κάνει περισσότερο.
Αλλά δε βλέπω πού είναι η αιμορραγία αν κάθε φορά που του χαλάει ένας άτμο, αγοράζει έναν διαφορετικό, αντί έναν ίδιο, μέχρι να ολοκληρώσει έναν κύκλο δοκιμών.

Αποσυνδεδεμένος ar

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #995 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 17:26 »
Λοιπόν μετά απο διάβασμα και πάλι διάβασμα,κατέληξα στον γίγαντα
Εκτός απο την συσκευασία του giant και τα απαραίτητα υγρά βέβαια,τι άλλο να πάρω για να μην τρέχω τρεις και λίγο για συμπληρώματα και αναλώσιμα;

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #996 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 17:36 »
υγρα  και τιποτα αλλο θα ελεγα
να δεις αν θα σου "κατσει¨ πρωτα και μετα αποφασιζεις

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #997 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 17:37 »
Για αρχή το πακέτο εκκίνησης μαζί με υγρά είναι αρκετό ;) Κάνε την αρχή και μετά θα δεις τι παραπάνω ή/και διαφορετικό θα χρειαστείς :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ar

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #998 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 18:09 »
Υπερευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και τους 2 σας παίδες :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cthulhu

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #999 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 19:06 »
Η αρχικη ενασχοληση με το ητ συνεπαγεται και μια οικονονικη αιμοραγια σχετικα με την εναλλαγη καποιων μοντελων ετσι ωστε να φτασεις σ ενα σημειο και να πεις οτι τελικα << αυτο σε εκφραζει>>.

Πολύ σωστό, και ειδικά αν κάποιος αγοράζει τα έτοιμα πακέτα των καταστημάτων.
Εδώ όμως είναι που βοηθάει και το forum, διότι τι είναι καλύτερο να προμηθευτεί ο καινούργιος ατμιστής ?
ένα starter pack στα 70€ και παραπάνω, και αν δεν τον βολεύει να πάρει και κάποιο άλλο, δηλαδή άλλα 70€ τουλάχιστον  :-\
ή μήπως 1 μπαταρία/φορτιστή(20€) και 3 διαφορετικοί ατμο που να ταιριάζουν πχ  Ego-T, Ego-W,DCΤ κλπ στα 40€.  8)
Και μετά αν σου κάνει πάρε και 5 μπαταρίες αν θέλεις, να μην ξεμείνεις ποτέ, εγώ έτσι έκανα  ;)

Και φυσικά να μην ξεχνάμε και το μεγαλύτερο κόστος (σε βάθος χρόνου) που είναι τα υγρά.
Και όπως έχουν πει πολλοί παλιότεροι από μένα, DIY και σώθηκες.

Όποιος έχει χρόνο και διάθεση, να ψάξει στο forum που είναι κυριολεκτική εγκυκλοπαίδεια γνώσεων.
Για όσους δεν προλαβαίνουν, η δική μου πρόταση έχει ως εξής:   (χωρίς να θέλω να υποστηρίξω καταστήματα, ότι βρίσκω πρόχειρο παραθέτω).

1) Μπαταρία Ego 650mAH 13,53€  (σαν την Coca-cola, πάει με όλα)
http://www.zerobacco.gr/el/content/mpataria-ego-t
2) Φορτιστής USB 6,15€
http://www.zerobacco.gr/el/content/usb-phortistes
3) Ego-T και πιπάκι 9,99€+0,98€=11€  (Tank system) και καλές ..... διαρροές  :'(
http://www.ivape.eu/accessories-1/ego-t-joyetech/atomizers/alter-ego-t.html
http://www.ivape.eu/accessories-1/ego-t-joyetech/cartridges/egot-tank.html
4) Nobacco Giant-S 6,5€  (Carto Dual Coil) σταγόνα σταγόνα .....γίνεται το carto full
http://www.nobacco.gr/product/729/cartomizer-giants-lr-egot-hybrid
5) Ego-W 12€ (Clearomizer)  ωραίο φαίνεται αλλά δεν βρίσκω την τρύπα.......να βάλω το υγρό πονηρέ  ;)
http://www.vapormania.gr/index.php?route=product/product&path=60&product_id=170
6) Nobacco DCT 11,95€ (άλλο ένα Clearomizer) συγγνώμη, αυτό το κενό τι είναι ?? έτσι θα μείνει  :confused1:
http://www.nobacco.gr/product/724/atomizer-nobacco-dct
7) 510LR και driptip 5,4€+1,5€ =6,9€ (γιατί κάτι παραπάνω ξέρουν οι παλιότεροι από εμάς)
http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=171
http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=265

Αυτό και αν είναι starter pack με τα όλα του, και με τιμή μόλις 68,03€ και πόσα πράγματα να δοκιμάσεις ποιο σου ταιριάζει.
Βέβαια, άντε βρες κατάστημα να τα πουλάει όλα αυτά μαζί και να είναι και διαθέσιμα.
Τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1000 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 19:16 »
Γεια στο keyboard σου συμπολίτη...
Ετσι είναι...
μπορεί να διαφέρουν τα γούστα μας σε ατμιστικά αργαλεία, αλλά η φιλοσοφία μας είναι η ίδια.
Δεν υπάρχουν η.τ. ego-t ή ego-w ή hybrid κλπ
υπάρχουν μόνο δυο+δυο τύποι μπαταριών στα εργοστασιακά (510 μικρές/μεγάλες - 901και συμβατές 808 μικρές και μεγάλες) μαζί με πολλούς ατμοποιητές και κάρτο.
Επιλέγεις μπαταρίες και μετά δοκιμάζεις έναν έναν τους συμβατούς ατμο/κάρτο μέχρι να βρεις 2-3 μοντέλα που σου ταιριάζουν. Μετά .... έκατσες! Οικονομικά και ικανοποιητικά.

Οσο για υγρά, πάντα DIY για οικονομία και κάποιο ντελικατέσεν όταν ... πληρωνόμαστε  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος ar

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1001 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 11:21 »
Να κάνω και μια χαζή ερώτηση που αν και υποπτεύομαι την απάντηση θέλω να το σιγουρέψω για να παω το μεσημέρι και να κάνω την αγορά μου
Το giant είτε λέγεται έτσι,είτε λέγεται bio,ή όπως αλλιώς θέλει,είναι το ίδιο προιόν και απλά αλλάζει η εμπορική ονομασία έτσι δεν είναι; :hmmm:
Επειδή λοιπόν δεν εχω κοντά μου κατάστημα nobacco,θα παω σε ενα άλλο κατάστημα να πάρω το giant με άλλο όνομα ελπίζοντας οτι μετά ολα τα σχετικά παρελκόμενα της nobacco θα με καλύψουν..
Τα λεω καλά; 
Τώρα στην ερώτηση γιατί δεν το παίρνω απ' το site της εταιρείας θα απαντήσω οτι προτιμώ το κατάστημα της περιοχής μου για τους γνωστούς λόγους

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1002 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 11:30 »
Καλα τα ειπες

Αποσυνδεδεμένος ar

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1003 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 09:57 »
Χθές πήγα στο κατάστημα της περιοχής μου αλλά οι 2 κοπέλες που ήταν εκει δεν ήταν σε θέση να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου λόγω έλλειψης γνώσεων βέβαια..έτσι λοιπόν έφυγα χωρίς να αγοράσω,φοβούμενος μήπως γίνει πατάτα κάπου
Σήμερα το πρωί έδωσα την παραγγελία τηλεφωνικά στην nobacco για το giant,με υγρά golden margy,usa mix και valuto
Aύριο θα τα εχω και ελπίζω το πρωινό να είναι και το τελευταίο μου κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #1004 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 10:00 »
Μια χαρα εκανες.
Οτι βοηθεια θελεις εδω ειμαστε ολοι.
Οι Σαλονικιοι κανουν συγκεντρωση το Σαββατο,
αν μπορεσεις να πας θα βγεις με μεταπτυχιακο
στο η/τ και οχι μονο.

 :) :) :) :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 73 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro