vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος ego-witis

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #870 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 22:46 »
H αλήθεια ειναι ο'τι προτιμώ να αγοράσω το σετ απο μαγαζί ωστε να εχω πρόσβαση άμεσα σε περίπτωση βλάβης ή οτιδήποτε. Υγρά ή αναλώσιμα αγοράζω απο το νετ με το κιλό. Παρ'όλα αυτα ευχαριστώ πολύ! Βρηκα με τον κωδικό kr808d PCC και... :thumpup:
Ευχαριστώ πολύ.  :D

Αποσυνδεδεμένος Megadeus

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #871 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 03:23 »
Γεια σας, ειμαι νεος στο φορουμ και στο χωρο του η.τ. και εχω πελαγωσει αρκετα... ειμαι καπνιστης εδω και 5 χρονια και καπνιζω περιπου ενα καπνο στις 2 μερες... βρηκα σε αυτο το site  αυτο το η.τ. http://www.esmokerworld.com/f1-e-cigarette-starter-kitsegow-p-180.html αλλα δεν ξερω αν η ποιοτητα κατασκευης του ειναι καλη... υπαρχει καποιος που να το εχει ή να το εχει δοκιμασει? θα μου προτεινατε καποιο αλλο η.τ. ως πρωτο μου τσιγαρο απο αυτο το site  (καθως η τιμη δεν θα ηθελα να ξεφυγει πολυ πιο πανω)?? ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας...

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #872 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 07:56 »
Γειά σου φίλε μου,
Πριν μόλις δυό τρεις μέρες ήμουν στη θέση σου οπότε θα σου πω πολύ απλά ότι αυτό που έχεις βρει είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις. Το μόνο που χρειάζεσε είναι και κανά υγρό.
Τώρα βλέπω θες να παραγγείλεις από εξωτερικό οπότε ίσως να μπορείς να βρεις και κάτι καλύτερο από άποψη τιμής αλλά δεν ξέρω να σου πω διότι δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αγορές από εξωτερικό. 

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #873 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 01:15 »
γεια σας παιδια...

εκανα χθες την εγγραφη μου και σημερα που αποφασισα να παραγγειλω το πρωτο μου ητ (εχω καπνισει αρκετες φορες αλλα δεν ειχα κανενα δικο μου) σκεφτηκα πρωτα να σας ρωτησω,

δυστυχως δεν μπορω να ανοιξω νεο θεμα. ομολογω οτι μου πηρα σχεδον μια ωρα να κααταλαβω γιατι. τοσα χρονια στα φορουμ μου φαινοτανε απιστευτο να μην βρισκω το κουμπι "νεο θεμα"  :wall:

το ερωτημα ειναι το εξης. θελω να παρω ενα διακριτικο τσιγαρο 2 κομματιων και κανενα απο οσα βρισκω εδω δεν με καλυπτει. ετσι βρηκα μια εταιρια που εχει καλες κριτικες και αποφασισα να παρω απο αυτην,

ειναι η http://www.v2cigs.com/

να προχωρησω? ξερετε κατι που πρεπει να ξερω? δεν βρηκα καμια αναφορα  στο σαιτ για την εν λογω εταιρια.

liberro.co.uk εγώ πήρα αυτό ήμουν ανάμεσα και στα v2.
είναι 100% σαν κανονικό τσιγάρο με καλή γεύση. το συνιστώ.

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #874 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 05:00 »
Χρησιμοποιώ το υπάρχων θέμα για τη βοήθεια που χρειάζομαι...

Καπνίζω πάνω από  22 χρόνια τα περισσότερα χρόνια όπως και τώρα στριφτά άφιλτρα τσιγάρα γύρω στα 25γρ την ημέρα... και όποτε κάπνισμα κανονικά τσιγάρα κάπνιζα πάνω από 2 πακέτα Μάλμπορο ή Pail Mail κάποιες φορές.
Διαβάζω επί 2 μέρες εντατικά το φόρουμ προσπαθώντας να βρω το η.τ. που θα με έπερνε κατευθείαν από το κ.τ. Είμαι μεταξύ του Hybrid της Nobaco και του ego-T της Alter smoking. Ελπίζω αύριο να πάρω ένα από τα δύο και να ξεκινήσω τη προσπάθεια. Θέλω να κάνω αγορά από μαγαζί εξειδικευμένο και κοντά στην περιοχή μου (Ηλιούπολη) ώστε να τροφοδοτούμαι όποτε χρειάζομαι γρήγορα και αξιόπιστα... Η 2η εταιρία έχει μαγαζί κοντά σε μένα για τη πρώτη ακόμα ψάχνω και έχω ανακαλύψει και ένα μαγαζί Ovale κοντά μου.

Έχω λίγο θέμα με τη διακριτικότητα γτ θα το κουβαλάω πάντα μαζί μου και δεν θέλω να κάνει μπαμ όταν θα θέλω να ατμίσω, ή όταν το κουβαλάω επάνω μου. Είμαι καθηγητής δεν θέλω με τίποτα να με βλέπουν τα παιδιά είτε να το κρατάω είτε να ντουμανιάζω μπροστά τους.

Αν υπάρχει κάτι σε πιο διακριτικό και δυνατό από αυτά τα δύο που προανέφερα θα εκτιμούσα τη συμβολή σας, επίσης σαν εμπειρότεροι στο θέμα ποιο από τα δύο θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου για αρχή. Δεν θέλω να κάνω πειράματα και να ξαναγυρίσω στο κ.τ. Σκέφτομαι για αγορά το συντομότερο αν είναι δυνατόν και αύριο....

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #875 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 05:28 »
Το Hybrid έχει μπαταρία 1100 mah και αυτόματη μπαταρία.
Το Ego-T 650 mah μπαταρία και κουμπί ενεργοποίησης.
Πιο μικρό σε διαστάσεις είναι το δεύτερο αλλά μεγαλύτερη αυτονομία έχει το πρώτο.
Το δεύτερο είναι με tank (δεξαμενή) ενώ το πρώτο είναι carto (με απορροφητικό υλικό).
Αυτά εν συντομία.
Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα.
Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #876 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 08:05 »
αν ξεκίναγα τωρα θα ξεκινούσα με 2 εγκο μπαταριες και ενα 901 ikv λρ  ντριπ  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #877 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 09:17 »
Σας ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις.... Γιάννη τα έχω διαβάσει τα χαρακτηριστικά τους από εδώ κ έχω δει τα review και για τα δύο.... δεν ξέρω μόνο στη πράξη ποιο απο τα δύο θα μου δώσει με τη χρήση του μια αίσθηση πιο κοντά σε αυτό που έκανα μέχρι τώρα (τα τσιγάρα που καπνίζω μέχρι τώρα είναι σχετικά βαριά) και την ευκολία της χρήσης ώστε ν απαλλαγώ από το κ.τ. Στο Hybrid με κερδίζει λίγο η αυτόματη μπαταρία που είναι πιο κοντά στη συνήθεια που έχω... δεν ξέρω αν μπορώ βέβαια να το έχω κρεμασμένο στο στόμα όπως το τσιγάρο λόγω βάρους και στο ego-T το πιο μικρό μέγεθος αλλα δεν ξέρω πόσο θα με ξενίσει ότι πρέπει ν πατάω το κουμπάκι. το cardo που έχει το hybrid δεν νομίζω να με προβληματίσει αν και θεωρώ πιο "φιλικό" το tank.
Γιάννη με ποιο θα ξεκίναγες;

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #878 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 10:40 »
Θα απαντήσω και ας μη με λένε Γιάννη

ποιο απο τα δύο θα μου δώσει με τη χρήση του μια αίσθηση πιο κοντά σε αυτό που έκανα μέχρι τώρα (τα τσιγάρα που καπνίζω μέχρι τώρα είναι σχετικά βαριά)
Αυτό εξαρτάται από το υγρό που χρησιμοποιείς και όχι από τη συσκευή.
Ξεκίνα με υγρό στα 24mg/ml  και αν σου φανεί βαρύ κατέβασε το στα 15-18.


και την ευκολία της χρήσης ώστε ν απαλλαγώ από το κ.τ. Στο Hybrid με κερδίζει λίγο η αυτόματη μπαταρία που είναι πιο κοντά στη συνήθεια που έχω... αλλα δεν ξέρω πόσο θα με ξενίσει ότι πρέπει ν πατάω το κουμπάκι.
Μετά τις πρώτες 2-3 μέρες θα πατάς το κουμπάκι εντελώς μηχανικά όπως πατάς και το συμπλέκτη του αυτοκινήτου χωρίς να το σκέφτεσαι.
Επίσης σε μπαταρία με κουμπάκι δεν έχεις το φόβο μήπως πάει καμιά σταγόνα υγρό μέσα και βραχυκυκλώσει.


το cardo που έχει το hybrid δεν νομίζω να με προβληματίσει αν και θεωρώ πιο "φιλικό" το tank.
Με το τανκ μπορείς να δοκιμάζεις γεύσεις κάτι που βοηθάει αφάνταστα ένα νέο χρήστη που ακόμα ψάχνεται.
Μόλις τελειώσει η αμπούλα βάζεις διαφορετικό υγρό και μετά από λίγα λεπτά έχει φύγει η γεύση του προηγούμενου υγρού που είχες.


... δεν ξέρω αν μπορώ βέβαια να το έχω κρεμασμένο στο στόμα όπως το τσιγάρο λόγω βάρους
Κανένα από τα 2 δε μπορείς να τα έχεις κρεμασμένο από το στόμα όπως έκανες με το κτ.

Αποσυνδεδεμένος gerokost

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #879 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 11:02 »

Αν υπάρχει κάτι σε πιο διακριτικό και δυνατό από αυτά τα δύο που προανέφερα θα εκτιμούσα τη συμβολή σας, επίσης σαν εμπειρότεροι στο θέμα ποιο από τα δύο θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου για αρχή. Δεν θέλω να κάνω πειράματα και να ξαναγυρίσω στο κ.τ. Σκέφτομαι για αγορά το συντομότερο αν είναι δυνατόν και αύριο....

Καλημέρα Νεκτάριε,

άν και νέος ατμιστής, 1 ημέρας, πιστεύω ότι το κατάλληλο kit για να ξεκινήσει κάποιος είναι το ego-T.
Δέν έχει πολλά μπερδέματα, εύκολο στη χρήση, απλά πρέπει να προσέχεις 1-2 πραματάκια για να μη σου στάζει κτλ.

Τώρα, άν θές κάτι διακριτικό, πιστεύω ότι το ovale elips θα σε καλύψει απόλυτα, αλλά δε ξέρω ακόμα για σταξίματα, διάρκεια μπαταρίας κτλ.. (350mah vs 650 του ego-T)

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #880 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 11:19 »
... Σας ευχαριστώ και ας μη λένε κανένα σας Γιάννη!!.... με προσανατολίζετε σε ego-T και μάλλον θα πάω στην Alter smoking, που είναι κοντά μου η εταιρία για να υπάρχει ευκολία για αναλώσιμα κλπ.... αν δεν εχετε κάτι διαφορετικό το μεσημέρι θα το έχω..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2011, 11:27 από nektariosm »

Αποσυνδεδεμένος Amarte

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #881 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 15:26 »
Διαβάζοντας τα θέματα για τους νέους χρήστες η/τ κατέληξα στην αγορά του ego-T αλλά μη γνωρίζοντας την αυτονομία που μου παρέχει (μιας και δεν εμπιστεύομαι και πολύ τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής) θέλω να ρωτησω τους πιο πεπειραμένους εδω μέσα!

Αρχικά η αγορά θα γίνει για 3 άτομα δλδ 3 πλήρη η/τ με μπαταρίες των 900 mha. Ο κατασκευαστής δίνει αυτονομία της τάξης των 8-10 ωρών συνεχής χρήσης. ταυτίζεται αυτό με την πραγματικότητα ή θα πρέπει να προβώ σε αγορά επιπλέον μπαταριών;

Πόσους ατομοποιητές πρέπει να πάρω συνολικά για να καλύψω με σιγουριά 1 μήνα συνεχούς χρήσης για 3 άτομα με φυσιολογική χρήστη του η/τ;

Αντίστοιχα τι ποσότητα υγρού πρέπει να προμηθευτώ για χρήση με τα ίδια δεδομένα;

Για να έχω αίσθηση κοντά στο κανονικό τσιγάγο θα πρέπει να παίξω σε υγρά υψηλής περιεκτικότητας νικοτίνης;

Προτείνετε αγορά φορτιστή USB ή κλασικού 220 V και αυτό επιρρεάζει την ταχύτητα πλήρωσης της μπαταρίας;

Τι άλλα παρελκόμενα θα πρέπει να παραγκείλω για να καλύψω την δοκιμαστική περίοδο 1 μήνα για 3 άτομα;

Sorry για το μέγεθος του post μου και αν κάποια απο τα ερωτήματα μου φαίνονται λίγο ηλήθια αλλά δεν είχα ξανα επαφή με το αντικείμενο και εχω ψιλοπελαγώσει!  :wall:


Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!



Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #882 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 15:49 »
Για σου φιλε αμαρτε

λοιπον εγω ειμαι χρηστης εδω και 7 μερες με ego-T και μπαταρια 1000αρα μετα απο 6 μερες μου κραταει πλεον 1 μερα .

εγω θα σου μιλαω για μενα και πολλαπλασιαζεισ επι 3  εσυ.

Ατμοποιητης μου χαλασε μεσα σε 5 μερες .

εγω προσωπικα χριαζομε καθε 5 μερες ενα μποθκαλακι 10 μλ τουλαχιστον.

καπνιζα καπνο ολτ χολμπορν και τωρα χρησιμοποιω νικοτινη 12 μλ

οτι φωρτιστη και να παρης δεν νομιζω να εχει διαφορα απλα να ειναι συμβατο

φιλικα
σταυρος

Αποσυνδεδεμένος Amarte

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #883 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 18:56 »
Thanks για το άμεσο reply!

5 μέρες διάρκεια ζωής για τον ατμοποιητή δεν είναι πολύ λίγο ή είναι λογικό να διαρκούν τόσο;
Βάσει αυτών που διάβασα εδω μέσα υπολογίζω πως για να ξεκινήσω ένα η/τ + 3 ατμοποιητές + 30 ml υγρό θα μου αρκούν για χρήση ενός μήνα! (Ελπίζω δλδ  :tongue_smilie:)


Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #884 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 19:24 »
Θα πω και εγώ την άποψή μου αν και δεν είμαι γνώστης όσο άλλοι εδώ μέσα...και πάλι όμως διαβάζω 4 μέρες τώρα για ΗΤ και πιστεύω ότι έχω καταλήξει στο τι χρειάζετε ένας νέος.
Η πρότασή μου για οποιονδήποτε νέο είναι η εξής:
1x eGo-T
1x Giant (Dual Coil)
~ 30-100 ml έτοιμου υγρού (ανάλογα το πόσο κάπνιζε)
1 extra 5άδα tanks για το eGo-T

είναι έτοιμος για όλα τα βασικά. Όλες οι μπαταρίες θα ταιριάζουν με όλους τους ατμοποιητές, αρκετά ανταλλακτικά ακόμα και αν κάποια από αυτά χαλάνε στο πενθήμερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 79 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085850 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro