vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3975 στις: Ιανουαρίου 16, 2019, 16:01 »
Nαυτιλο 2 και Pico 22mm, μια καλη, αξιοπιστη μπαταρια με αρκετα αμπερωρια και ενα φορτιστη μπαταριας κατα προτιμηση πριζας και οχι usb, ενα 12 mg/ml και ενα 6 mg/ml υγρα και καλυτερα με υψηλη vg, διοτι οι νεοι ατμιστες συνηθως ξενερωνουν με το πιθανο "χτυπημα" στο λαιμο και βηχα που ισως να προκαλεσει η pg.
Για το κοστος για ολο το σετ ειναι αστειο να μιλαμε τη στιγμη που, στην καλυτερη, ενας καπνιστης δινει τουλαχιστον 4€ τη μερα για τα τσιγαρα ή τον καπνο του.
Το θεμα για εμενα ειναι ο νεος ατμιστης να παρει εξ αρχης ενα αξιοπρεπες σετ που να τον ικανοποιει, να ειναι ευκολο στη χρηση και να μην χρειαστει γρηγορα αλλαγμα λογω χαμηλης αποδοσης ή μειωμενης αξιοπιστιας.
Το σημαντικοτερο ολων βεβαια ειναι η θεληση για διακοπη της απαισιας συνηθειας του καπνισματος. ;)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3976 στις: Ιανουαρίου 16, 2019, 22:04 »
Παλιοί μου φίλοι καλησπέρα, σε ένα στρίμωγμα της φάσης μου είπα να ξανά μπω στον ατμο (απεξαρτημένος σχεδόν 3 χρόνια) και σαν μεγάλη μου αγάπη τα pico θα προμηθευτώ το pico 25 με τον ello, υπάρχει κάτοχος να μου πει τι αντιστάσεις έχει μέσα και ποια HW είναι κατάλληλη για έλεγχο θερμοκρασίας με καλά γευστικά αποτελέσματα?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3977 στις: Φεβρουαρίου 07, 2019, 21:40 »
καλησπερα σκεφτομαι να κοψω το καπνισμα γτ δεν την παλευω ( μαυρα φλεμματα ) και να αρχισω το ατμισμα.
εχω διαβασει λιγο και λεω να κατα ληξω σε Pico 25 μαζι με cthulhu hastur. πειτε μια γνωμη ρ παιδια?
απλα δεν εχω ιδεα τι συρμα να παρω και τι βαμβακι οπως επισης και με υγρα.... κανω 10 στριφτα μαξ την ημερα
δωστε μου τα φωτα σας

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3978 στις: Φεβρουαρίου 07, 2019, 21:43 »
Καλώς ήλθες. Εγώ θα σου πρότεινα για αρχή έναν εργοστασιακο και όχι επισκευασιμο.

Όμως αν επιμένεις, για αυτόν τον ατμοποιητή θα σου έλεγα για αρχή ένα 0.32  kanthal ή 0.40 και βαμβάκι cotton bacon prime. Υγρα, καλύτερα να πας να δοκιμάσεις.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3979 στις: Φεβρουαρίου 07, 2019, 22:42 »
και με ποσο νικοτινη λες να παιξω? κανω 10 στριφτα τη μερα περιπου

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3980 στις: Φεβρουαρίου 07, 2019, 22:55 »
Δεν εχει να κανει ακριβως με το ποσα τσιγαρα τη μερα κανεις. Ειναι μια περιπλοκη ψυχολογικη διαδικασια η διακοπη του καπνισματος και η "χαρμανα" απο τη νικοτινη ειναι σχετικα μικρης σημασιας. 
Οτι και να παρεις θα σε ξεχαρμανιαζει, και 12αρα και 6αρα και 3αρα νικοτινη. Δεν ειναι εκει το θεμα.

Το σημαντικο κατ'εμε ειναι να δωσεις χρονο στον εγκεφαλο σου να προσαρμοσει την παραγωγη ντοπαμινης και την ενεργοποιηση του συστηματος ανταμοιβης του στο ατμισμα, απο το καπνισμα που ειναι ρυθμισμενος τωρα. Αυτη η διαδικασια παιρνει χρονο και δεν ειναι ο ιδιος σε καθε ανθρωπο.

Κατα την γνωμη μου παρε χαμηλη νικοτινη ή μεση νικοτινη, πχ 3 ή 6 διοτι ουτως η αλλως θα δεις οτι και με τη 12αρα ακομα και να παιθαινεις overdose (πονοκεφαλος και μικρη ναυτια) θα δεις οτι δεν θα νιωθεις οτι ξεχαρμανιαζεις τις πρωτες μερες. Ειπαμε, ο εγκεφαλος πρεπει να απαγκιστρωθει απο την αισθηση του καπνισματος για την συνεπακολουθη ενεργοποιηση της διαδικασιας ανταμοιβης. Οποτε προτεινω χαμηλη νικοτινη ωστε να το εχεις πιπιλα, γιατι πιπιλα θα θες να το εχεις, και να μην παθαινεις overdose απο την νικοτινη που ειναι δυσαρεστο.

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος...Ειναι παντως σημαντικο να εχεις θεληση και υπομονη. Αν σε εχει μπουχτισει το τσιγαρο παντως εισαι σε πολυ καλο δρομο.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3981 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 00:07 »
Συμφωνώ ότι θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις με έναν εργοστασιακό που η μόνη σκοτούρα του είναι να βιδώνεις τη νέα έτοιμη αντίσταση.

Διαφωνώ να ξεκινήσεις με χαμηλή νικοτίνη. Η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να έχεις καλό «χτύπημα», γιατί δεν έχεις γεύση δεν έχεις όσφρηση (λόγω του τσιγάρου) τίποτα άλλο δεν θα σε κρατήσει μακριά του. Δεν χρειάζεται να είναι υψηλή, αλλά να είναι τόση ώστε αν κάνεις 3-4 απανωτές τζούρες, να νιώθεις σαν να έχεις καπνίσει ένα ολόκληρο τσιγάρο. Φυσικά θέλει και λίγο προσπάθεια, γιατί ό,τι υγρό και να βρεις, ακριβώς ίδιο με το τσιγάρο δεν θα είναι.
Και τα αρώματα και τη νικοτίνη, θα τα δοκιμάσεις στο κατάστημα. Οι περισσότεροι ξεκινήσαμε με τσιγαρίσια αρώματα, τασάκια σκέτα. Κι αφού θα είσαι στο κατάστημα, δοκίμασε και ατμοποιητές γιατί παίζει ρόλο και η τζούρα, η ροή του αέρα κλπ.

Για το Pico δεν έχω να πω τίποτα, είναι σκυλί, είναι άριστο. Επειδή όμως έχει αποσπώμενη μπαταρία, θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο thread των μπαταριών για να ξέρεις τι να προσέξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2019, 01:18 από anarxaki »

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3982 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 00:10 »
προτεινω nautilus aspire ατμοποιητη,το θεωρω must για καποιον που ειναι στην μεταγραφη,οτι ποιο κοντινο σε τζουρα τσιγαρου

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3983 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 09:13 »
καλησπερα σκεφτομαι να κοψω το καπνισμα γτ δεν την παλευω ( μαυρα φλεμματα ) και να αρχισω το ατμισμα.
εχω διαβασει λιγο και λεω να κατα ληξω σε Pico 25 μαζι με cthulhu hastur. πειτε μια γνωμη ρ παιδια?
απλα δεν εχω ιδεα τι συρμα να παρω και τι βαμβακι οπως επισης και με υγρα.... κανω 10 στριφτα μαξ την ημερα
δωστε μου τα φωτα σας
@ komi καλημερα. Συμφωνω με το pico 25 που λες. Μπορεις να το ταιριαξεις με Ναυτιλο 2, που ειναι καλος συνδιασμος και οικονομικος. 
Για αρχη θα προσπαθουσα να διαλεξω υγρο που να μου ταιριαζει στη γευση. Κανε μερικες δοκιμες να δεις τι σου αρεσει. 
Για τη νικοτινη συμφωνω οτι 12 mg θα σε καλυψει για αρχη. 
Μεινε οσο μπορεις , μακρια απο κτ !!!!!!!!!!!!!!!!! και καλα ατμισματα.  ;)

Nai_Ego

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3984 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 09:20 »
Μια διευκρίνηση: Αν πάει στο Pico 25 τότε Nautilus 2s.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3985 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 09:33 »
Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις, πάρε το πίκο όπως σου είπαν τα παιδιά, πάρε το ναυτιλάκο που είναι εύκολος ωραίος και με πολύ καλή γεύση και πάρε και τον Χαστούρ αφού σου μπήκε το μικρόβιο να ξεκινήσεις με επισκευάσιμους και παίξε όσο θες. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα να μείνεις μόνο με επισκευάσιμο στην αρχή. Είναι πολύ εύκολο να μην σου πετύχει το στήσιμο και να μπεις στον πειρασμό  να ανάψεις τσιγάρο.


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3986 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 09:39 »

Όταν ξεκινάς το άτμισμα θεωρείς μπελά ακόμη και την αναπλήρωση του υγρού και τη φόρτιση της μπαταρίας.  :yes:

Μία θα σου τρέξει υγρό, μια να καθαρίσεις ατμοποιητή και drip tip ... και ο ατμός να μη σε καλύπτει απόλυτα ...

Συμφωνώ με τον εργοστασιακό και τον nautilus 2 (για τον 2s δεν έχω άποψη).  :)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3987 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 13:55 »
καλησπερα σκεφτομαι να κοψω το καπνισμα γτ δεν την παλευω ( μαυρα φλεμματα ) και να αρχισω το ατμισμα.
εχω διαβασει λιγο και λεω να κατα ληξω σε Pico 25 μαζι με cthulhu hastur. πειτε μια γνωμη ρ παιδια?
απλα δεν εχω ιδεα τι συρμα να παρω και τι βαμβακι οπως επισης και με υγρα.... κανω 10 στριφτα μαξ την ημερα
δωστε μου τα φωτα σας
ΚαλησπΕρα   Καλωσόρισες  :) :)
Συμφωνώ με την επιλογή σου αν κ εγώ θα σου πρότεινα τον ναυτίλο η τον Zenith  για αρχή μαζί με το Pico.  Αν ξεκινήσεις με το Pico πιστεύω ότι θα είσαι μια χαρά.

Απλά ξεκίνησε κ μην το ψάχνεις εδώ κ εκεί κ εσύ με τον καιρό θα βρεις όλα όσα σου αρέσουν ναι?  Αυτό το λέω για να μην  δώσεις καμία δικαιολογία στον εαυτό σου κ παραμείνεις στο κάπνισμα.

Να θυμάσαι ότι  τίποτα δεν είναι δύσκολο από τη στιγμή που  παίρνεις την απόφαση!!
Σου εύχομαι καλά ατμίσματα!

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3988 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 14:23 »
Εγώ θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς να πας στο άτμισμα και εξηγιέμαι. Δεν είσαι μανιώδης καπνιστής.Αν ας πουμε κανεις 8 τσιγαρα τη μερα,είναι ένα τσιγάρο στο δίωρο το οποίο θεωρώ ότι δεν είναι πολύ.Αν τώρα πας στο άτμισμα και κάνεις 2-3 ml έχει καλώς,αν όμως το ξεκινήσεις και κάνεις 10 ml δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα σε σχέση με τα τσιγάρα που έκανες. Βέβαια απλά παραθέτω τη σκέψη μου και δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου απλά βάζω και μια άλλη παράμετρο στην εξίσωση του προβλήματος που ενδεχομένως να μην είχες σκεφτεί.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3989 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 14:29 »
Και αν τα 8 τσιγάρα την ημέρα γίνουν 28 ...και νομίζω πως είναι πάρα πολύ εύκολο....όλοι έχουμε τέτοιες αναμνήσεις....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 18 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181204 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60211 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 705 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16527 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137146 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro