vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

307 επισκέπτες, 6 χρήστες
panoskatz, dkostas, manoslykos, ipomonias, djfloor, JohnDag

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #780 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:01 »
Χαιρετώ το forum καθότι νέος στην παρέα!
Έχετε κάνει πολύ αξιόλογη δουλειά και μπράβο! :thumpup:

Θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο παιδιά και έχω πελαγώσει...διαβάζω, διαβάζω και τελειωμό δεν έχω!
Μπαταρίες, ατμοποιητές, μόντες κτλ κτλ. ...χάθηκα εντελώς τόσες ώρες και δεν κατάλαβα και πολλά.
Ξέρω ότι μπορεί να φανώ κουραστικός, αλλά θέλω τις συμβουλές σας επί του θέματος για να μην την πατήσω.
Χρόνο δυστυχώς δεν έχω για να διαβάσω όλο το forum,  γι' αυτό και οι τετριμένες ερωτήσεις/απορίες:

Καπνίζω δύο πακέτα την ημέρα και θέλω να απαλλαγώ όσο το δυνατόν γρηγορότερα!
Από εσάς θέλω να μου προτείνετε ένα ''starter kit'' για να ξεκινήσω βασικά.

1) Προτείνετέ μου ένα μηχάνημα να πάρω. Έχω σταμπάρει αυτό http://www.nobacco.gr/product/647/nobacco-egot για αρχή.
Είναι καλό? Θέλω κάτι απλό και σχετικά απροβλημάτιστο. (όσο γίνεται βέβαια...λαχείο είναι απ' όσο διάβασα)
Η μπαταρία με λογική χρήση πόσο κρατάει?
2) Για το παραπάνω προϊόν είδα και αυτό http://www.nobacco.gr/product/662/atomizer-hybrid-e. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα περισσοτέρων ml. χωρητικότητας ή κάνει και κάτι άλλο μήπως κάνω λάθος? :)

3) Αν ο παραπάνω συνδυασμός (και επιλογή) είναι καλός, να το παραγγείλω από αυτό το site ή μπορώ κάπου φθηνότερα?
Να μην προτιμήσω εξωτερικό καλύτερα λόγω εγγύησης του Έλληνα εισαγωγέα σκέφτομαι.
4) Δώστε μου κάποιο link ώστε να προμηθεύομαι υγρά καλής ποιότητος.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)
Καλημερα Νικ  8)
θα σου πω τη προσωπικη μου εμπειρια κ ριξε μια ματια στο συγκεκριμενο....
21 χρονια καπνιστης, απ τα 14 χρονια μου πηρα το τζαιαντ της νομπακο και ειμαι κατενθουσιασμενος !!!
τρομερη μπαταρια χωρις υπερβολη η διαρκεια της τη δευτερη μερα που τη μετρησα ηταν κοντα στις 10 ωρες (η μια ετσι) κ ετσι εχεις κ τη δευτερη, συν του οτι αν εισαι σπιτι 'η στη δουλεια μπροστα σε υπολογιστη, με το συστημα γεφυρωσης που εχει μπορεις να κομπλαρεις τη μπαταρια με usb και ατμιζεις απεριοριστα !!!
τα καρτομαιζερ τωρα φορα δεν ειναι ΟΛΑ το ιδιο αποδοτικα, ε οκ, μιλαμε για κατι αναλωσιμο και ειναι για μενα εφικτο το 1 στα 5 να ειναι λιγοτερο αποδοτικο σε ατμισμα....
νομιζω πως ειναι η καλυτερη επιλογη μεχρι να μπεις στη πριζα οπως μπηκα πολυ νωρις κ εγω να θελω να παρω κατι το εξεζητημενο οπως τη κουμουτσα το provari δυστυχως ομως πωλειτε προς το παρον μονο στο εξωτερικο.
αν δεν το κανεις απο χομπυ αλλα για ολους τους υπολοιπους λογους με πρωτευοντα την ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ παρτο με κλειστα ματια  :respect:

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #781 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:11 »
Σ ευχαριστώ κι εγώ ! (κι εγώ νέος και ψάχνομαι και είμαι αναμεσα σε giant και Ego-t). Miά ερώτηση μιας και αναφέρθηκες στο giant,  η μπαταρία του είναι συμβατή με ατμοποιητές eGo-t? Δηλαδή αν για κάποιο λόγο δε σου πολυαρέσει o ατμοποιητής του μπορείς να το γυρίσεις και να βάζεις πάν ατμοποιητές απο Ego-T?

και μια ερώτηση γενικά για το eGo-t : Της Nobacco απο ότι βλέπω ψάχνοντας εχει μπαταρία 900αρα, ενώ υπάρχουν σε άλλες εταιρίες 1100. Εχουν μεγάλες διαφορές αυτές οι 2 ή μιλάμε για μικρές αμελητέες διαφορές (ως πως το πόσο κρατάνε)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2011, 11:20 από Geraki »

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #782 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:15 »
αδερφε σ αυτο που ρωτας καλυτερα ν απαντησει καποιος με μεγαλυτερη πειρα κ πιο ψαγμενος, μη σε παρω κ στο λαιμο μου :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #783 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:15 »
Οκ σ ευχαριστώ όπως και νά χει ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2011, 11:20 από Geraki »

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #784 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:18 »
Το Giant λες, ε?
Ποια είναι η βασική διαφορά σ' αυτό με το EGO-T, γιατί έχουν ίδια μπαταρία απ' ότι βλέπω.

Επίσης είδα και αυτό http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33266
Τι λέει αυτό? Βλέπω έχει και παραθυράκι να βλέπεις το υγρό, το οποίο το θεωρώ καλό feature.
Μπερδεύτηκα πάλι... :)

Γενικά πάντως κυκλοφορεί πολύ Nobacco...έχει καλή υποστήριξη σαν εταιρία?

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #785 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:21 »
Oι μπαταρίες τύπου EGO, είναι όλες συμβατές μεταξύ τους και δέχονται ατμοποιητές ή cartomizer τύπου EGO.
Άρα δεν έχεις πρόβλημα.

Θεωρητικά μια 1100 mah κρατάει περισσότερο από μια 900 mah. Θεωρητικά όμως. Στη πράξη μπορεί και όχι, εφόσον παίζουν και άλλα ρόλο. Αν πας στη κατηγορία Μπαταρίες κλπ, θα βρεις πληροφορίες σχετικά.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 29, 2011, 17:32
Το Giant λες, ε?
Ποια είναι η βασική διαφορά σ' αυτό με το EGO-T, γιατί έχουν ίδια μπαταρία απ' ότι βλέπω.

Επίσης είδα και αυτό http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33266
Τι λέει αυτό? Βλέπω έχει και παραθυράκι να βλέπεις το υγρό, το οποίο το θεωρώ καλό feature.
Μπερδεύτηκα πάλι... :)

Γενικά πάντως κυκλοφορεί πολύ Nobacco...έχει καλή υποστήριξη σαν εταιρία?

Υπάρχουν επίσημα review εδώ : http://e-kapnisma.gr/index.php/board,17.0.html
για εσάς έχουν γραφτεί. Γιατί δεν πάτε να διαβάσετε να σχηματίσετε άποψη?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2011, 17:32 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #786 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:23 »
προσωπικα απο νομπακο ειμαι πολυ ευχαριστημενος προς το παρον, ε θελουν κ αυτοι λιγο ακομη να τριφτουν στο εμποριο κ θα γινονται ολο και καλυτεροι !!!
γιατι παρα τ οτι υπαρχει στην Ελλαδα το η.τ. κανα τριαρι χρονια νομιζω πως αυτη εδω τη χρονια αρχισε το μεγαλο ΜΠΑΜ !!!
Υ.Γ. αυτο παντως που λες με το δεικτη υγρου ειναι καλο θεμα κ εγω με τα συγκεκριμενα καρτο δυστυχως δεν το εχω....
αλλα σημερα θα παρω το μεγαλο τανκ οπου θα το γεμιζω και θα ξενοιαζω για καμια εβδομαδα "βλεπε DCT tank"

Αποσυνδεδεμένος anima

  • **
  • 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • DD+Iatty--------super little choco..-)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #787 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:28 »
Σ ευχαριστώ κι εγώ ! (κι εγώ νέος και ψάχνομαι και είμαι αναμεσα σε giant και Ego-t). Miά ερώτηση μιας και αναφέρθηκες στο giant,  η μπαταρία του είναι συμβατή με ατμοποιητές eGo-t? Δηλαδή αν για κάποιο λόγο δε σου πολυαρέσει o ατμοποιητής του μπορείς να το γυρίσεις και να βάζεις πάν ατμοποιητές απο Ego-T?

Nai ego ειναι η μπαταρια του..

Το Giant λες, ε?
Ποια είναι η βασική διαφορά σ' αυτό με το EGO-T, γιατί έχουν ίδια μπαταρία απ' ότι βλέπω.

Η βασικη ειναι οτι εχει καρτο και δεν μπορεις να αλλαζεις υγρα ευκολα...χωρια που εισαι συνεχεια ανοιξε γεμισε κλεισε....
Για μενα δηλαδη αυτο μετρησε...

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #788 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:31 »
...χωρια που εισαι συνεχεια ανοιξε γεμισε κλεισε....
Για μενα δηλαδη αυτο μετρησε...

Τι εννοείς? Ο Giant σε κάθε γέμισμα παίρνει περίπου 3 Ml υγρού. Με 3 Ml αρκετοί από εμάς βγάζουμε τη μέρα μας. Εγώ να σου πω 6 Ml. Να ανοίξεις το πιπάκι 1-2 φορές να γεμίσεις??

Αποσυνδεδεμένος anima

  • **
  • 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • DD+Iatty--------super little choco..-)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #789 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:34 »
ναι αλλα αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να το βλεπεις...δεν ξερω μπορει να ειναι και δικο μου κολλημα γιαυτο ειπα για μενα...αλλα σε αυτα ποτε δεν μπορω να καταλαβω ποτε θελουν γεμισμα...

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #790 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:34 »
εγω 5 μερες τωρα το κανω ως εξης με τον γιγαντα....
ανοιγω το πρωι βαζω καμια 15αρια σταγονες (στις 20 ξεχειλιζει) παιζω μεχρι μεσημερι οπου κανω ξανα το ιδιο κ παω μεχρι βραδυ και μιαααααα χαααρα !!!
και νομιζω μως τα μλ ειναι λιγοτερα απ τα προαναφερθεντα, με καλο ντουμανι κ επισης πολυ καλη γευση  ;)

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #791 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:35 »
Nai ego ειναι η μπαταρια του..

Σ ευχαριστώ! Αρα ουσιαστικά αν πάρεις ενα eGo-t (το βρείς καλύτερη τιμή πχ) ουσιαστικά εχεις επιλογές πολλές μέχρι και Giant το κάνεις!!!


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #792 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:40 »
Υπάρχουν επίσημα review εδώ : http://e-kapnisma.gr/index.php/board,17.0.html
για εσάς έχουν γραφτεί. Γιατί δεν πάτε να διαβάσετε να σχηματίσετε άποψη?

Έψαξα εχθές το forum αλλά αυτή την σελίδα δέν την πρόσεξα να είμαι ειλικρινής.
Για αυτό έχεις γνώμη? http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33266

Joyetech ή Nobacco στο θέμα ποιότητας/ανταλλακτικών/υποστήριξης?

Αποσυνδεδεμένος anima

  • **
  • 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • DD+Iatty--------super little choco..-)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #793 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 10:57 »
Βασικα αυτο που δεν μπορειτε να καταλαβετε οι πιο παλιοι ειναι οτι οσα reviews και να διαβασει καποιος που δεν εχει δει καν το ητ...πιο πολυ καιγεται καποια στιγμη παρα αποφασιζει...
Οπως δεν μπορουν να καταλαβουν τα παιδια που θελουν να παρουν απλα ενα ητ οτι δεν υπαρχει το καλυτερο....υπαρχει αυτο που κανει καλυτερα σε σενα συγκεκριμενα συμφωνα με τα δικα σου θελω..
Εμενα καποια στιγμη ειχε καει τοσο ο εγκεφαλος μου απο το τι να παρω και ειχα διαβασει ΤΑ απειρα θεματα εδω μεσα...που απλα καταλαβα οτι οσο διαβαζω τοσο καθυστερω την αποφαση...
Διαλεξα ενα που να με καλυπτει η μπαταρια ξεροντας το ποσο θα το χρησιμοποιω...παρολο που μου αρεσαν οπτικα τα cigarettes...ενα που να ειναι ευκολοχρηστο για να μην το παρατησω πρωτη μερα...και ενα υγρο που ειχε αποδοχη απο αρκετους για να εχω περισσοτερες πιθανοτητες να μου αρεσει...
Απο κει και περα με τη χρηση και μιλωντας και με παιδια απο δω αρχιζεις και καταλαβαινεις τα υπολοιπα....και ξεδιαλυνεις καπως το συνεφο στο κεφαλι σου...ολοι ομως απο καποιο ξεκινησαν..δεν εχει σημασια το ποιο...

Με λιγα λογια...το παν ειναι να κοψουμε το τσιγαρο...

Και Νικ....απλα πριν παραγγειλεις ριξε και μια ματια στους πινακες των εμπορων...προσπαθησε να διακρινεις την εξυπηρετηση του καθενα...


Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #794 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 11:01 »
Μα ακριβώς για αυτό το λόγο, μερικά μηνύματα πιο πίσω, πρότεινα σε έναν επίσης υποψήφιο ατμιστή, να πάρει ότι πακέτο τύπου EGO του γυαλίσει και μετά ας πάρει και από έναν ατμοποιητή από τους άλλους και ας αρχίσει να δοκιμάζει.
Αν πάρεις EGO-T δεν σημαίνει πως το παντρεύτηκες και τέλος. Βάζεις άλλο ατμοποιητή επάνω και δοκιμάζεις.

Όμως (και ας με συγχωρέσουν οι καλοί μας φίλοι) δεν διαβάζουν έστω τις τελευταίες 10 σελίδες από το θέμα, να δουν τι ρώτησαν οι άλλοι και τι απαντήσεις πήραν.
Έτσι το θέμα γεμίζει συνέχεια με τις ίδιες σχεδόν ερωτήσεις και τις ίδιες σχεδόν απαντήσεις, από διαφορετικά πρόσωπα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 30 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro