vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, Xxristos, Doubt, manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος sidereal

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3870 στις: Ιουνίου 01, 2018, 20:16 »
Για την ωρα θα μεινω με τον melo iii και μελλοντικα αν δω και δεν με ικανοποιει θα τον αλλαξω. Δεν με ενοχλει το να κατσω να διαβασω. Φανταζομαι οτι θα ειναι σιγουρα καλυτερος απο αυτον που εχει το ΗΤ που εχω τωρα (ο οποιος δεν ξερω καν τι στο καλο ειναι) Το μονο που λεει ειναι οτι ειναι της Νομπακο 1.5 Ω

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3871 στις: Ιουνίου 01, 2018, 20:31 »
Ο μελο είναι ατμόποιητής για πνευμονικές τζουρες δηλαδή κατεβάζεις τον ατμό κατευθείαν στα πνευμονία κάτι σαν ναργιλέ ενα πράγμα αν σου αρέσει αυτό το στυλ ατμισματος τότε εντάξει αν είσαι τις τσιγαρισιας δηλαδή ο ατμός πρωτα στον στόμα και μετα στα πνευμονία τότε δεν θα σε βολεψει.
Όσον αφορα σύρματα και βατ προς το παρών μην σε νοιάζει βρες τι θες και μετα θα τα ξαναπουμε στα ανάλογα θέματα

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3872 στις: Ιουνίου 01, 2018, 20:32 »
[member=6617]sidereal[/member], άστα τα προχωρημένα, έχεις καιρό για αυτά. Εσύ τον ατμοποιητή σου θα βάλεις πάνω σε όποιο μοντ αγοράσεις (δεν μιλάς καν για επισκευάσιμο ατμο αλλά για εργοστασιακό) και απλά θα το δουλέψεις στo εύρος των βατ που θα σου προτείνουν επάνω τους οι κεφαλές που θα χρησιμοποιείς. :thumpup:
Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που το αναρχάκι πρότεινε ενσωματωμένη μπαταρία, το βουνό πληροφορίες που για έναν ατμιστή ακόμα και δυο-τριών μηνών δεν είναι πια τίποτα και συνοψίζονται εύκολα σε δυο-τρια πρακτικά πράγματα που έχουν γίνει δεύτερη φύση αλλά για κάποιον που μόλις ξεκινάει και του είναι όλα καινούρια, φαντάζουν ακόμα λίγο πολύ βουνό...
Μάρκο, ένα μοντάκι με ενσωματωμένη μπαταρία δεν έχει μενού με ρυθμίσεις και σύρματα και ελέγχους και bypass; Εκτός κι αν μιλάμε για κάτι unregulated, ένα e-go set, pod ή κάτι τέτοιο. Σε αυτή την περίπτωση, πάσσο. :yes:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3873 στις: Ιουνίου 01, 2018, 20:42 »
Τσιγαρίσιος ή MTL (Mouth to Lung) είναι ο ατμοποιητής που η τζούρα του θυμίζει το τσιγάρο. Μικρή, κοφτή, γεμίζεις το στόμα και μετά κατεβάζεις τον ατμό.
Πνευμονικός ή DΤL (Direct to lung) είναι όταν κατεβάζεις τον ατμό κατευθείαν στους πνεύμονες. Ιδανικό για σύννεφα. Εντελώς διαφορετική κατασκευή από τον MTL, με μεγαλύτερες τρύπες για είσοδο αέρα και μεγαλύτερες τρύπες στην κεφαλή για να βρέχεται το βαμβάκι. Επίσης έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση (και υγρά αναπλήρωσης αλλά και μπαταρία). Στους πνευμονικούς οι αντιστάσεις είναι μισό Ω ή και λιγότερο και προτιμούμε υγρά με χαμηλή νικοτίνη γιατί μια 8άρα μπορεί να σε ξαπλώσει.
Συνήθως οι αρχάριοι, κυρίως αυτοί που έρχονται από το στριφτό, πνίγονται με τους πνευμονικούς.

Γι' αυτό θεωρώ τον Nautilus 2 ιδανικό. Παίρνει και 1,8 αντίσταση αλλά και 0,7 αν θες να δοκιμάσεις πώς θα ήταν ο αεράτος. Δεν κάνει κανονικές πνευμονικές, δεν του το επιτρέπουν οι σχετικά μικρές τρύπες για τον αέρα, αλλά είναι αρκετό για να πάρεις μια ιδέα και να αποφασίσεις αν θες να μείνεις στον MTL ή να αγοράσεις έναν DTL.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3874 στις: Ιουνίου 01, 2018, 20:43 »
Σωστά, ήταν απλά ενδεικτικό του πόσο εύκολα ένας νέος ατμιστής μπορεί να πελαγώσει όταν ξεκινώντας σε κάθε γωνιά τον παραμονεύει ένας σωρός απο νέες πληροφορίες που εν τέλει ούτε καν θα τις σκέφτεται ή συχνά μένουν αχρείαστες. Ούτε αυτό σημαίνει οτι είναι κανένας άθλος να μάθεις π.χ. τι είναι το bypass (ώστε να το βγάλεις και πάλι απ'το νου σου για πάντα).

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3875 στις: Ιουνίου 01, 2018, 20:49 »
Sorry για το off-topic αλλα τωρα το παρατηρησα και εχω μεινει με το στομα ανοικτο   :mamamou: :mamamou: :mamamou:

Φιλε [member=6617]sidereal[/member] εισαι πολυ μπροστα απο την εποχη σου!
Εχεις κανει εγγραφη στο φορουμ απο τον Δεκ 2011 και το πρωτο σου ποστ εγινε πριν μερικες ημερες, δηλαδη 7 χρονια μετα. Νομιζω οτι πανω απο τους μισους ενεργους φορουμιτες ειμαστε πολυ νεωτεροι ως μελη. Ακομα και απο τον Admin μας εισαι ενα μηνα πιο παλιος !
Οποτε φανταζομαι το σκεφτοσουν πολυ πολυ καιρο να το κοψεις το ΚΤ.

Και για να μεινω ontopic, και εγω με ναυτιλο 2 ξεκινησα, αλλα κακως, γιατι απο την αρχη φαινοταν οτι μονο DL μου ταιριαζει.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3876 στις: Ιουνίου 01, 2018, 20:52 »
Παράθεση
Αδικεί πολλάκις ο μη ποιών τι, ου μόνον ο ποιών τι
[member=21043]Marcus Aurelius[/member] :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3877 στις: Ιουνίου 01, 2018, 20:58 »
Το Η.Τ. είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο. Είναι αδύνατον για κάποιον που θέλει να κόψει το τσιγάρο να μην βρει αυτό ακριβώς που θα τον κρατήσει μακριά του. Και ταυτόχρονα είναι και αιτία αποτυχίας γιατί δεν έχουν όλοι τον χρόνο, τη δυνατότητα ή και την ικανότητα να διαβάζουν και να ψάχνουν και να μελετάνε.
Γι' αυτό και πάντα θα μνημονεύω το μαγαζί που ψώνισα το πρώτο μου σετ. Το διάλεξε αυτός για εμένα. 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3878 στις: Ιουνίου 01, 2018, 21:04 »
Συμφωνώ απόλυτα. Πέρυσι τον Νοέμβρη μπήκα στραβάδι σε ένα μαγαζί. Ούτε για υγρά γνώριζα, ούτε για νικοτίνες, ούτε για MTL/DLτέτοια, ούτε εργοστασιακούς/επισκευάσιμους, σύρματα, ρεύματα. Τίποτα απολύτως πέρα από το να πω στον πωλητή τί, πόσο και πώς κάπνιζα. Μου είπε τις προτάσεις του και εγώ απλώς διάλεξα μία από αυτές*, χωρίς να πολυκαταλάβω το τί αγόρασα και πώς θα το χρησιμοποιήσω. :yes:
*Pico & Aspire K3

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3879 στις: Ιουνίου 01, 2018, 22:33 »
Δείτε για το ξεκίνημα και αυτόν:
http://vaping.gr/index.php/topic,40853.0.html

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3880 στις: Ιουνίου 02, 2018, 10:01 »
[member=19254]Palasd[/member]
O melo 4  με κεφαλές Aspire triton 1.8om γίνεται  πολύ καλός <<τσγαρίσιος >>





Αποσυνδεδεμένος sidereal

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3881 στις: Ιουνίου 02, 2018, 16:22 »
Sorry για το off-topic αλλα τωρα το παρατηρησα και εχω μεινει με το στομα ανοικτο   :mamamou: :mamamou: :mamamou:

Φιλε [member=6617]sidereal[/member] εισαι πολυ μπροστα απο την εποχη σου!
Εχεις κανει εγγραφη στο φορουμ απο τον Δεκ 2011 και το πρωτο σου ποστ εγινε πριν μερικες ημερες, δηλαδη 7 χρονια μετα. Νομιζω οτι πανω απο τους μισους ενεργους φορουμιτες ειμαστε πολυ νεωτεροι ως μελη. Ακομα και απο τον Admin μας εισαι ενα μηνα πιο παλιος !
Οποτε φανταζομαι το σκεφτοσουν πολυ πολυ καιρο να το κοψεις το ΚΤ.

Και για να μεινω ontopic, και εγω με ναυτιλο 2 ξεκινησα, αλλα κακως, γιατι απο την αρχη φαινοταν οτι μονο DL μου ταιριαζει.
Αδερφε ειχα ξεκινησει το ατμισμα το 2011 με ενα ego-t αλλα λογω του οτι ειχε ασταματητες διαρροες το παρατησα στις δυο εβδομαδες.
Εχω λοιπον το μοντακι στα χερια μου (istick pico) και απο την πρωτη στιγμη μπορω να πω οτι μαλλον θα αλλαξω ατμοποιητη καθως οι πενυμονικες, οπως τις λετε, δεν νομιζω οτι ειναι του γουστου μου. Θα του δωσω βεβαια ακομα λιγο χρονο.
Στην οθονη μου λεει οτι η αντισταση ειναι 0,43 Ω και τα watt στα 30 με 3,60 V. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καθολου ατμο !!!!!!! Μηπως χρειαζεται ρυθμηση για τα συρματα κτλπ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2018, 16:28 από sidereal »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3882 στις: Ιουνίου 02, 2018, 16:31 »
ανεβασε βατ. μεχρι να βρεις το σημειο που θα σου αρεσει η τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος sidereal

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3883 στις: Ιουνίου 02, 2018, 16:40 »
Δεν υπαρχει κινδυνος να καει η αντισταση; Πηγα στα 40w και ακομα δεν εχω καθολου ατμο

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3884 στις: Ιουνίου 02, 2018, 16:41 »
Έχεις εργοστασιακό ατμοποιητή, δηλαδή με έτοιμες αντιστάσεις. Σύρματα και βαμβάκια κοιτάμε (και φτιάχνουμε) στους επισκευάσιμους. Η κεφαλή πάνω γράφει σε ποιο εύρος Watt δουλεύει σωστά. Ξεκινάς από το μικρότερο και ανεβάζεις σταδιακά μέχρι να σε ικανοποιεί η παραγωγή ατμού και η γεύση, χωρίς να σε καίει ή να σε ενοχλεί κάτι άλλο και φυσικά χωρίς να ξεφύγεις από το μέγιστο που όρισε ο κατασκευαστής.
Επίσης δες το δαχτυλίδι του airlfow στη βάση του ατμοποιητή, μήπως πρέπει να ανοίξεις περισσότερο τον αέρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 73 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138097 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro