vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

311 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, tibolaso, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος GioLever

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3795 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 01:24 »
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! αν μπορει και καποιος αλλος να μου δωσει την γνωμη του και να μ απαντησει στις υπολοιπες ερωτησεις μου θα ημουν ευγνωμων!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2017, 12:06 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3796 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 03:00 »
παιδια καλησπερα, μολις γραφτηκα στο φορουμ...δεν γραφτηκα για μενα αλλα για τον πατερα μου...ειναι 59 χρονων και πηρε μετα απο τοσα χρονια την αποφαση να κοψει το καπνισμα μεσω ηλεκτρονικου τσιγαρου (καλιο αργα παρα ποτε)...θελω μια προταση για εκεινον...κατι που ειναι σχετικα ευκολο σε ολα λογω ηλικιας και αποχης απο τεχνολογιες αλλα και καλο για ενα πρωταρη....δηλαδη να μπορει να αλλαξει ευκολα υγρα αντιστασεις κτλ να ειναι πιο κοντα στο τσιγαρο η τζουρα (τοσα χρονια καπνιστης) και με τι ειδους υγρα να αρχισει....σας ευχαριστω εκ των προτερων...ακουω γνωμες! θα με βοηθησετε αφανταστα προτεινοντας μου και ηλεκτρονικα καταστηματα καθως ειμαστε και απο Μυτιληνη και δεν χουμε πολλες επιλογες να δουμε σε καταστηματα (λιγα πραγματα)....
Μυτιληνιος ε? Εχεις Π.Μ. με αναλυτικες οδηγιες  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος GioLever

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3797 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 03:32 »
Χίλια ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες φίλε μου! να σαι καλα!!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2017, 12:07 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3798 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 05:29 »
Καλημέρα! Λοιπόν έχω το Aspire PockeX. Αν αναβάθμιζα μέσα στον επόμενο μήνα, τι θα μου προτείνατε! Θέλω τσιγαρισιες τζουρες και ντουμάνι. Θέλω να μάθω να δουλεύω με τις αντιστάσεις αλλά δε θέλω να τα φτιάχνω μόνη... κάτι εύκολο στη χρήση? Ίσως ακούγονται χαζές οι απαιτήσεις μου... Είδα πχ τον tarot mini στο YouTube για να καταλάβετε. Κάτι τέτοιο κυρίως για τη γεύση κ το ντουμάνι. 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3799 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 07:27 »
 Θέλω τσιγαρισιες τζουρες και ντουμάνι
Τσιγαρίσιες τζούρες και ντουμάνι δεν πάνε μαζί.
Aspire Nautilus 2 για χαλαρό ντουμανάκι και την τσιγαρίσια τζουρίτσα σου(με την 0,7Ω αντίσταση).
Aspire Cleito για πλούσια ντουμάνια και γεύση.
Mod για αρχή κανένα pico 25 με μια απο της μπαταρίες της Αγίας Τριάδας(LG HG2,Samsung 30Q,Sony VTC6)

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3800 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 07:34 »
 Συμφωνω με paloukaro, για pico 25 και Nautilus 2. 

Πριν αγορασεις ομως πρεπει να δοκιμασεις σ΄ενα ατμομαγαζο 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3801 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 09:13 »
Καλημέρα! Λοιπόν έχω το Aspire PockeX. Αν αναβάθμιζα μέσα στον επόμενο μήνα, τι θα μου προτείνατε! Θέλω τσιγαρισιες τζουρες και ντουμάνι. Θέλω να μάθω να δουλεύω με τις αντιστάσεις αλλά δε θέλω να τα φτιάχνω μόνη... κάτι εύκολο στη χρήση? Ίσως ακούγονται χαζές οι απαιτήσεις μου... Είδα πχ τον tarot mini στο YouTube για να καταλάβετε. Κάτι τέτοιο κυρίως για τη γεύση κ το ντουμάνι.
Καλή σου μέρα. Να υποθέσω ότι σ' αρέσει το εμπριμεδάκι tarot mini kit (για αναβάθμιση), που ατμίζει εκείνη η Zophie vapes στο youtube;
Αν είναι έτσι, πρόσεξε λεπτομερέστερα το βιντεάκι αυτό, για τα όποια "θεματάκια" αναφέρει το κορίτσι (π.χ. αν φορτίζεις την μπαταρία πάνω στο mod, πρέπει να έχεις ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι).
Θα συμφωνήσω κι εγώ (όπως και αρκετοί εδώ μέσα) με τους προλαλήσαντες κυρίους (για την ευκολία γενικότερα και για το τσιγαρίσιο ζήτημα και λόγω της γεύσης που θα πάρεις από τον Ναυτίλο 2) και έχεις επιλογή να βάλεις "αντίστοιχο" χρώμα στην ατμιστική ζωή σου, επιλέγοντας τον κόκκινο Ναυτίλο 2 και το αντίστοιχο κόκκινο pico 25. Αν δυσκολευτείς να βρεις το κόκκινο pico 25, με μια θήκη σιλικόνης (3-4 ευρώ) το φέρνεις στο χρώμα σου, αλλά -στην περίπτωση αυτή- δες και το απλό pico, που είναι πιο μαζεμένο (για γυναικεία παλάμη). Το συνολικό κόστος αγοράς όλων αυτών είναι μικρότερο από το tarot mini kit.
Μια και είσαι νέα στο "άθλημα", δώσε λίγο ακόμα καιρό στον εαυτό σου να νιώσει τι θέλει πραγματικά από τον ατμιστικό εξοπλισμό του (προς το παρόν, πάντα). "Κάτι εύκολο στη χρήση" σημαίνει εργοστασιακός ατμοποιητής (ο Ναυτίλος 2 είναι και σχετικά φθηνός πια) με εργοστασιακές αντιστάσεις/coils (που έχουν κόστος). Δηλαδή, το κόστος χρήσης είναι μεγαλύτερο σε σχέση με το κόστος αγοράς. Το "θέλω να μάθω να δουλεύω με αντιστάσεις" μάλλον σημαίνει επισκευάσιμος ατμοποιητής, σύρμα, βαμβάκι, εργαλεία κλπ, οπότε το αρχικό κόστος αγοράς είναι μεγαλύτερο, αλλά το κόστος χρήσης μικρότερο. Το "δεν θέλω να τα φτιάχνω μόνη" (τις αντιστάσεις) μπορεί να σημαίνει και ότι βάζεις έτοιμες τυλιγμένες αντιστάσεις σε επισκευάσιμο ατμοποιητή, αλλά βαμβάκι και κατσαβιδάκι θα χρειαστείς.
Πάντως, ρόλο παίζει και το είδος των υγρών που προτιμάς (για την ώρα). Κάποια υγρά "μπουκώνουν" γρηγορότερα τις εργοστασιακές αντιστάσεις, οπότε η συχνότερη αλλαγή τους αυξάνει το κόστος χρήσης. Φυσικά, το κόστος χρήσης θα είναι αρκετά μικρότερο, όταν αρχίσεις να "μαγειρεύεις" τα υγρά σου (αλλά αυτό "θα σου έρθει" στην πορεία).
Καλό ταξίδι αναζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3802 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 20:24 »
Τσιγαρίσιες τζούρες και ντουμάνι δεν πάνε μαζί.
Aspire Nautilus 2 για χαλαρό ντουμανάκι και την τσιγαρίσια τζουρίτσα σου(με την 0,7Ω αντίσταση).
Aspire Cleito για πλούσια ντουμάνια και γεύση.
Mod για αρχή κανένα pico 25 με μια απο της μπαταρίες της Αγίας Τριάδας(LG HG2,Samsung 30Q,Sony VTC6)
Όντως το έψαξα καλύτερα και έχεις δίκιο. Ξεχώρισα σήμερα τι εστί τσιγαρισια και τι εστι πνευμονική τζούρα. Επειδή έχω τον aspire PockeX ήθελα να δω πως είναι να κανεις με ντουμάνι πιο πολύ σαν χόμπι. Για αυτό σκέφτηκα μήπως πάρω δεύτερο και να κρατήσω το πρώτο σαν τσιγαρισιο καθώς με καλύπτει πολύ προς το παρόν. Στη δουλειά δε προλαβαίνω να ατμισω... όποτε μια χαρά μου είναι.

Συμφωνω με paloukaro, για pico 25 και Nautilus 2.

Πριν αγορασεις ομως πρεπει να δοκιμασεις σ΄ενα ατμομαγαζο
Μένω σε πόλη εκτός Αθηνών και στο Ίντερνετ έχω βρει τρία μαγαζιά. Πάλι καλά. Θα πάω από εβδομάδα να ρωτήσω. 

Καλή σου μέρα. 

Καταρχήν μεταξύ των άλλων σε ευχαριστώ που διεθεσες χρόνο για μια μεγάλη απάντηση που με έθεσε σε σκέψεις.
Όχι δεν είχα δει το βίντεο που λες αλλά θα το κοιτάξω. Κυρίως έθεσα τον tarot mini λόγω μεγέθους και του ντουμανιου που προσφέρει για να δείξω ότι θέλω κάτι ανάλογο σαν δεύτερο ατμιστη και όχι σαν αναβάθμιση.  Επίσης  θεωρώ ως διατύπωσα λάθος το τι θέλω (είμαι νέα και ακόμα μαθαίνω το λεξιλόγιο των ατμιστων). Ουσιαστικά δεν θέλω να φτιάχνω σύρματα και βαμβάκια ακόμα. Μου αρέσει πχ ο aspire pockex γιατί απλά ξεβιδωνω γεμίζω βιδώνω και ατμιζω. Κάτι αντίστοιχο ήθελα σε πιο δυνατό για γεύση και ντουμάνι. Αν ρυθμίζεται ομως για να κάνει και τσιγαρισιο δε με χαλάει. Τον δεύτερο ατμιση τον θέλω και σαν χόμπι. 
Θέλω από την άλλη να παίξω μαζί του γιατί από ότι κατάλαβα σε διαφορετική αντίσταση βγάζει και διαφορετικό ντουμάνι και γεύση. 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3803 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 22:04 »
Διαβάζοντας όσα έγραψες, θα σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά και στον Innokin Zenith (καινούργιος εργαστασιακός ατμοποιητής), αλλά θα πρέπει να πάρεις mod που να χωράει 24άρηδες ατμοποιητές, όπως είναι το eleaf istick pico 25 (που σου πρότειναν ήδη) ή το joyetech primo mini (που θα "κάτσει" πιο κατάλληλα στην παλάμη σου).
Ο Zenith μπορεί να σου δώσει περισσότερο ντουμάνι από τον Ναυτίλο 2 και παίρνει διπλάσια ποσότητα υγρού από αυτόν. Το πλεονέκτημα του Zenith (σύμφωνα με την ευκολία χρήσης που τόνισες) είναι ότι για να γεμίσεις δεν ξεβιδώνεις/βιδώνεις τίποτα. Περιστρέφεις απλώς το top cap και γεμίζεις. Τίποτα άλλο. Και έχεις επίσης επιλογή 2 τιμών αντιστάσεων (πάνω και κάτω από 1Ω), όπως αντιστοίχως και με τον Ναυτίλο 2 (του οποίου όμως τις αντιστάσεις τις βρίσκεις παντού).
Ρίξε μια ματιά στο νήμα του Zenith
http://vaping.gr/index.php/topic,38622.0.html

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3804 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 09:31 »
Καλημέρα! Έχω δυο τρεις ερωτήσεις.

Λες ότι ο zenith είναι  24αρι αλλά ο Pico 25 δεν παίρνει 25αρι;;; Έτσι είδα σε ένα βίντεο του pico 25. Μου άρεσε ο pico και θα πάω από εβδομάδα να τον δω. Μακάρι να το βρω για δοκιμη :/

Ψαχνωντας ... να πω αν κατάλαβα σωστά. Κάθε kit έρχεται μαζί με τον εργοστασιακό  ατμοποιητη (στη περίπτωση του pico 25) και αν θες παίρνεις άλλον πχ nautilus 2 ή zenith. Σωστα;
Ο Zenith μου φάνηκε πολύ ωραίος αλλά γράφεις ότι θα βρω πιο περισσότερες αντιστάσεις για τον nautilus 2 στην αγορά. Μήπως είναι επειδή ο Zenith είναι καινούργιος; Κάθε ατμοποιητης παίρνει συγκεκριμένες αντιστάσεις και συνήθως της ίδιας εταιρείας που τον φτιάχνει;

Όποτε έχεις όρεξη απαντάς. Είναι τόσα πολλά αυτά εδώ μέσα που θα κάνω μπαμ
 
:dontknow:

Συγνώμη η απάντηση μου είναι μέσα στη παράθεση.. μπαίνω από κινητό και δυσκολεύομαι να το διορθώσω αυτή τη στιγμή.

Να μην κάνεις άμεση παράθεση για να μην έχεις τέτοιο πρόβλημα  ;D. Διορθώθηκε!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2018, 14:27 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3805 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 09:48 »
Οχι , το pico 25 ερχεται ως μπαταριοθηκη και μονο του απ 33€ και προσθετεις οποιον ατμοποιητη επιθυμεις.  Θελεις και μια μπαταρια τουλαχιστον

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3806 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 11:38 »
[member=21782]IreneGR[/member], όπως κατάλαβες από την απάντηση του cloak δεν θα αγοράσεις kit, αλλά σκέτο το mod.
Το pico 25 παίρνει μέχρι 25άρηδες ατμοποιητές (δηλ. 25mm διάμετρο). Άρα χωράει και τον Zenith που είναι 24άρης (φυσικά και τον Ναυτίλο 2 που είναι 22άρης). Τα ίδια ισχύουν και για το primo mini. Καλό είναι να μπορούσες να τα πιάσεις και τα δύο στην παλάμη σου, να δεις και τι σου ταιριάζει καλύτερα και εργονομικά.
Κάθε ατμοποιητής παίρνει τις δικές του αντιστάσεις (της δικής του εταιρείας). Υπάρχουν, όμως, κάποιοι ατμοποιητές που παίρνουν την ίδια (κατασκευαστικά) αντίσταση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η περίπτωση του Ναυτίλου 2, του iJoy elf και του triton mini, που όλοι παίρνουν τις ίδιες αντιστάσεις του Ναυτίλου 2.
Ο Ναυτίλος 2 είναι πιο παλιός στην αγορά και επειδή έχει αποδειχθεί δημοφιλής, αντιστάσεις του υπάρχουν στα περισσότερα φυσικά μαγαζιά και προφανώς και στα διαδικτυακά. Ο Zenith είναι πολύ καινούργιος στην αγορά (ούτε μήνα), αλλά έχει εδώ αντιπροσωπεία που μπορεί να σου στείλει τις αντιστάσεις σου οπουδήποτε βρίσκεσαι.
 

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3807 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 12:21 »
απλα ο ζενιθ ειναι πολυ νεος και δεν ξερει κανεις αν θα περπατησει στην αγορα και αν θα τον φερουν τα μαγαζια και ειναι λιγο μπελας αν μεινεις απο αντιστασεις επειδη δεν εχεις κανει στοκ για καποιον λογο,ενω στον ναυτιλο πας στο μαγαζι που εχεις διπλα σου και παιρνεις.ειδικα αν εισαι απο μερος που δεν υπαρχουν ατμομαγαζα μπλεκεις με παραγγελιες και μεταφορικα

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3808 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 13:13 »
Στα σύν είναι βέβαια ότι σαν πρώτη τιμή οι αντιστάσεις του zenith είναι στα 2,50 ευρώ,ενώ για τις ναυτιλίσιες κάθε φορά αν τίς θες κάτω από 3 πρέπει να κάνεις ιντερνετικό σαφάρι.

Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3809 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 13:30 »
Ναι πραγματικά,αντιστάσεις για τους Ναυτίλους μερικές φορές είχα την αίσθηση ότι αν ζητούσα στο περιπτερο μπορεί και να είχαν!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 81 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro