vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

306 επισκέπτες, 6 χρήστες
dfoust, dkostas, Jorge, tibolaso, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3765 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 14:23 »
το καμένο το νιώθεις,για την νικοτίνη ακούς τον εαυτό σου αυτός θα σου δείξει πως και τι
μερική ατμό αλλαζεισ αντίσταση χωρίς να επηρεάζει το υγρό σε αλλουσ το κρατάς
πχ η γυναικά μου ξεκίνησε με 0.6 και τωρα είναι στο 0.4 με κατανάλωση max 3ml την μέρα (κάπνιζε 2+ πακέτα )την μέρα
εγώ είτε 1.2 βαλω τι 0.6 τα ιδία ml καταπίνω
είπαμε είμαι θεριακλής :-[

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3766 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 14:42 »
Τον Nautilus 2 πήρες τελικά ή τον Mini;

Στον 2 δεν μπορείς να αλλάξεις κεφαλή με γεμάτο το τανκ. Μπορείς να μαζέψεις το υγρό, αν βάλεις τον σταλάκτη του μπουκαλιού και κάνεις «αναρρόφηση», αλλά δεν το προτείνω γιατί η καμμένη αντίσταση μπορεί να αφήσει κατάλοιπα στο υγρό που είχες μέσα στο τανκ και να αλλοιώσει τη γεύση του. Μπορείς όμως να κρατήσεις ένα από τα άδεια μπουκαλάκια και να το δοκιμάσεις (αφού το πλύνεις πρώτα με ζεστό σαπουνόνερο).

Αν αναμείξεις διαφορετικά υγρά μέσα στο τανκ, θα αναμειχθούν και τα αρώματά τους με ό,τι επακόλουθα έχει αυτό στη γεύση. Καλό θα ήταν να τελειώσει πρώτα αυτό που έχεις πριν βάλεις άλλο. «Πώς γίνεται αυτό» θα ρωτήσεις, αφού δεν πρέπει να αφήσεις να αδειάσει το τανκ, θα σου κάψει την αντίσταση. «Θα μάθεις με τον καιρό» σου απαντώ, αφού σιγά-σιγά θα αναγνωρίζεις πότε τελειώνει το υγρό χωρίς καν να κοιτάς. Μπορείς να κάνεις 1-2 γεμίσματα με σκέτη βάση για να ξεπλυθεί το βαμβάκι από την παλιά γεύση. Αν και δεν είναι πάντα λύση, κάποια αρώματα έχουν την τάση να κατσικώνονται και δεν φεύγουν ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3767 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 15:01 »
[member=21524]bandit650[/member]
1. Μπορείς να αναμείξεις τα υγρά, αλλά το αποτέλεσμα της μείξης μπορεί να μην σου αρέσει, μπορεί όμως και να σου αρέσει. Στην πορεία, μπορεί να βρεις την ιδέα της ανάμειξης υγρών μια έξυπνη λύση για να ατμίσεις κάποια υγρά που αγόρασες, αλλά που τελικά δεν σου αρέσουν (για να μην τα πετάξεις). Γενικά, τελειώνοντας το τανκ, γεμίζεις με το επόμενο υγρό (όποιο θέλεις) και φυσικά, αν είναι διαφορετικά τα υγρά που βάζεις διαδοχικά, στις πρώτες τζούρες μπορεί να γεύεσαι ακόμα το προηγούμενο υγρό.

2. Αλλαγή της αντίστασης κάνεις, συνήθως, όταν βλέπεις το υγρό σου στο τανκ να σκουραίνει και να είναι πιο παχύρευστο. Ο Ναυτίλος 2 δεν επιτρέπει αλλαγή αντίστασης χωρίς άδειασμα του τανκ (αυτό είναι ένα από τα αρνητικά του). Αν έχεις ακόμα πολύ υγρό μέσα στο τανκ (και δεν έχει σκουρύνει) και θέλεις να αλλάξεις αντίσταση για τον οποιοδήποτε λόγο, χύσε το υγρό του τανκ μέσα σε ένα άδειο μπουκαλάκι (κράτησε ένα από άδειο από αυτά των υγρών που αγόρασες), για να το χρησιμοποιήσεις ξανά μετά την αλλαγή της αντίστασης. Αυτό, φυσικά, σε περίπτωση που δεν έχει πάρει μυρωδιά καμένου το υγρό σου. Γι' αυτό, μόλις νιώθεις γεύση καμένου, μην συνεχίζεις να δουλεύεις την αντίσταση για να τελειώσεις όλο το υπόλοιπο υγρό του τανκ και άλλαξέ την. Σου θυμίζω ότι στις καινούργιες αντιστάσεις (που τις έχεις βιδώσεις καλά στη βάση του ναυτίλου 2), ρίχνεις πρώτα 2 σταγόνες υγρού μέσα τους (στο κέντρο τους, για να ποτίσει συντομότερα το βαμβάκι στο εσωτερικό της αντίστασης) και μετά γεμίζεις το τανκ και περιμένεις 5 λεπτά να ποτίσει όλη η αντίσταση καλά, πριν αρχίσεις το άτμισμα.  
Συνήθως, οι εργοστασιακές αντιστάσεις (και του Ναυτίλου 2) "αντέχουν" (γευστικά) για 3 μπουκαλάκια των 10ml υγρού (για καθαρότερα υγρά, όπως το gandalf της Λάμδα, αντέχουν και παραπάνω). Σε κάποια μαγαζιά (π.χ. Atmosfaira) δίνουν και δωρεάν μία αντίσταση με την αγορά 3 υγρών (απ' αυτά που προωθούν).

Καλή συνέχεια

Υ.Γ. Σε κάποια θέματα με πρόλαβαν η anarxaki και ο christz καθώς έγραφα, αλλά δεν έχω χρόνο τώρα να προσαρμόσω ανάλογα την απάντησή μου για να μην τα επαναλαμβάνω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος jg bassound

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3768 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 15:05 »
συμφωνω με το anarxaki μερικα ειναι αρκετα δυνατα και θελει αρκετο ατμισμα για να φυγει η γευση του....καλυτερα δοκιμασε μερικα σε καποιο καταστημα πριν αγορασεις νεο υγρο και να προσεξεις τι ατμοποιητες εχουν.....το λεω αυτο γιατι παιζει να μην παιρνεις μετα την ιδια γευση με τον δικο σου...(πολλα μαγαζια εχουν aspire στις δοκιμες, και μερικοι με ναυτιλο, με αυτους θα παρεις αυτο που θες μιας και εχεις ναυτιλο)

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3769 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 23:36 »
[member=21054]anarxaki[/member] τον 2 πηρα.

κοντευω τις 48 ωρες σαν καινουργιος ατμιστης..
μεσα σε αυτες τις ωρες δε εχω κανει Κ.Τ.
εχω διαβασει ολες τις σελιδες του φορουμ που αφορουν τον ατμοποιητη :)

θα σας φανει απιστευτο αλλα μεσα σε αυτες τις 2 μερες εχω καταναλωσει το μισο του αρχικου υγρου που ειχα βαλει στο ατμοποιητη. δηλαδη μιλαμε για 1 μλ.

διαβαζοντας ειδα οτι θελει καθαρισμα πριν τη πρωτη χρηση.
εγω δε εκανα τιποτα, (δε το ηξερα) ,απλα γεμισα εκλεισα και ατμισα κανα 2 ωρες αργοτερα που γεμισε η μπαταρια. διαροες δε ειχα αλλα δε ανοιξα ξανα για γεμισμα.
ειναι φυσιολογικη αυτη η καταναλωση;
θα ανεβει αργοτερα η καταναλωση; διαβασα μερικοι κανουν  εως 10μλ τη μερα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3770 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 23:38 »
Μην σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι. Μείνε στο 1ml :) 

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3771 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 23:53 »
Να ατμιζεις τοσο οσο σε καλυπτει, σημασια εχει να μην κανεις κ.τ

Αποσυνδεδεμένος Utopia

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3772 στις: Νοεμβρίου 30, 2017, 23:02 »
Καλησπερα σε ολους. Αποφασισα και εγω να αρχισω e-cigar γιατι δεν το αντεχω αλλο το καπνισμα. Εχω ενα καταστημα στην περιοχη μου που πουλαει JOYETECH EGO AIO PROBOX η JOYETECH - CUBOX WITH CUBIS 2 λενε τιποτα αυτα τα δυο η να κοιταξω κατι αλλο; Γενικα ψαχνω να βρω οτι ειναι λιγοτερο βλαβερο.  

Τι μου προτεινετε να παρω; Ευχαριστω.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3773 στις: Νοεμβρίου 30, 2017, 23:45 »
Θα σου πρότεινα να μην πας σε πακέτο mod+ατμοποιητης γιατί μπορεί να είναι πιο οικονομικά αλλά τα περισσότερα έχουν subohm ατμοποιητες που είναι ακατάλληλοι για έναν νέο ατμιστη.Θα σου πρότεινα έναν nautilus 2 ή ένα triton mini που είναι οι λεγόμενοι "τσιγαρισιοι" ατμοποιητες και θα σε βοηθήσουν στη μετάβαση.Mod μπορείς να βρεις αρκετά όπως το Eleaf pico.

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3774 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 00:21 »
To cubox + cubis 2 καλουτσικο είναι , αλλα όχι σε αυτή την αλμυρή τιμή.
Σε αυτή την τιμη περίπου μπορείς να πάρεις το πολύ καλο pico 25 +cubis 2 . Το pico 25 εχει  αποσπώμενη μπαταρία , καλά ρεύματα , οθόνη  και εχει και παρόν και μελον :)

Αποσυνδεδεμένος Utopia

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3775 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 01:12 »
Ωραια οποτε παιρνω pico 25 mod αφου το προτεινατε και οι δυο και ειδα και κατι καλες κριτικες.

Αθανασιε πιστευω εχεις δικιο για τα ohms. Βασικα θα ηθελα να παιρνω ποσοτητες νικοτινης αντιστοιχης του τσιγαρου ετσι ωστε σιγα σιγα να το κοψω τελιως. Οποτε με αυτο το σκεπτικο ποσα ohm να παρω; 1.5 ειναι καλα;

Απο υγρα τι να παρω για αρχη, εχετε κατι να προτεινετε και εκει;

Ευχαριστω και παλι παιδια.  :)


Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3776 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 01:38 »
Δεν είναι μόνο τα ohm.Ειναι και θέμα κατασκευής των λεγόμενων τσιγαρισιων ατμοποιητων.Απο αντιστάσεις κινούνται στα 1.8,1.6,1.2 ακόμη και 0.7 ohm.Η νικοτίνη εξαρτάται από το ποσο καπνίζεις.Η 12αρα είναι μια καλή αρχή αν δεν είσαι πάνω από ενάμισυ πακέτο.Τελος για τα υγρά κανεις δεν μπορεί να σε βοηθήσει αφού η γεύση είναι τελείως υποκειμενική.Πηγαινε σε ένα κατάστημα να δοκιμάσεις.Απλα καλό θα είναι να ξεκινήσεις με ένα απλό καπνικο και όχι με περιπλοκές γεύσεις γλυκών,φρούτων κλπ.Ακομη και αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας.Και μια συμβουλή επειδή κι εγώ είμαι πρόσφατος στο ατμισμα και μακριά από το τσιγάρο εδώ και δυο μήνες.Μην τσιγκουνεύεται.Δοκιμασε και ξόδεψε στα υγρά μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.Αν χρειαστεί έχε και δυο ατμοποιητες για να αλλαζεις γευσεις.Ειναι τόσο μεγάλο το κέρδος από τη διακοπή του καπνίσματος που δεν μετριέται με λίγα χρήματα επιπλέον.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3777 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 01:59 »
Τα υγρά θα τα αγοράσεις μόνο αφού τα δοκιμάσεις. Το πρώτο διάστημα είναι «κρίσιμο», πρέπει να καταφέρει να σε καλύψει όσο το τσιγάρο, ώστε να μην το αποζητάς πια (από τη σκέψη σου δεν θα βγει ποτέ, όπως ποτέ δεν βγαίνει καμία εξάρτηση). Οι περισσότεροι ξεκινάμε με τα λεγόμενα «τασάκια» γιατί μοιάζουν τόσο πολύ με το τσιγάρο.
Τη νικοτίνη θα τη δεις επίσης στη δοκιμή. Κάπνιζα 30-40 στριφτά την ημέρα, αλλά η 12άρα που δοκίμασα με ζάλισε κι έτσι ξεκίνησα με 9. Σκοπός σου είναι να σου δίνει το χτύπημα, αυτό το κάψιμο στο λαιμό και να ικανοποιεί την εξάρτησή σου από τη νικοτίνη. Μη φοβάσαι να ξεκινήσεις από ψηλά, αλλά το πόσο θα το δεις εκείνη την ώρα.
Θα συμφωνήσω και εγώ πως ο τσιγαρίσιος, αυτός δηλαδή που έχει σφιχτή τζούρα είναι καλύτερος για αρχή. Θα πρότεινα και αυτόν να τον δοκιμάσεις σε μαγαζί αν μπορείς. Ή έστω να δοκιμάσεις 2-3 να δεις πόσο σφιχτή τη θες τη τζούρα σου. Προτίμησε έναν που να έχει ρυθμιζόμενη ροή αέρα, ώστε αν αργότερα τη θες πιο χαλαρή, να έχεις περιθώρια. Για εμένα ιδανικός είναι ο Nautilus, με έκανε να παρατήσω το τσιγάρο σχεδόν ακαριαία.

Για μοντάκι ίσως να ήταν καλύτερα να πάρεις στην αρχή ένα με ενσωματωμένη μπαταρία. Είναι μερικά πραγματάκια που πρέπει να προσέξεις στις αποσπώμενες και έχουν επιπλέον κόστος (μπαταρίες, φορτιστής). Αν πιστεύεις πως δεν θα σε παιδέψει, βουρ στο Pico που έχει τις καλύτερες κριτικές.

Και μια συμβουλή: μην πάρεις το πρώτο που θα σου γυαλίσει. Γύρνα σπίτι, σκέψου το, δες βίντεο και κριτικές. Πήγαινε σε 2-3 μαγαζιά, βρε κάποιο που θα σε εξυπηρετήσει, όχι που θα προσπαθήσει να κλείσει πώληση.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3778 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 03:57 »
Μια χαρά ξεκινάς και με πνευμονικές.

Φρούτα και τα λοιπά μπορείς να ξεκινήσεις στο πενταήμερο που αρχίζεις πάλι να γεύεσαι τον κόσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2017, 04:09 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3779 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 08:12 »
Δοκιμάζοντας τα διάφορα υγρά ,το ένα μετά το άλλο   σε μαγαζιά , δεν μπορείς να  καταλήξεις , ίσως επηρεάζεται η γεύση από το ένα ύγρο στο άλλο  :confused1:

Μία  καλή ιδέα είναι τα    καπνικά maxblend k usamix στην αρχή και όταν σταθεροποιηθείς στο άτμισμα πάς και στις φρουτένιες γεύσεις.  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 81 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238527 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138300 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro