vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

301 επισκέπτες, 9 χρήστες
Stedorian93, Jorge, manoslykos, Doubt, TasMan, teo77, Olga68, Buliwyf, maprix

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3750 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 14:48 »
Και με την μπαταρία του κινητού, συχνά οι περισσότεροι έχουν θέμα μετά τον πρώτο χρόνο χρήσης της (που δεν τους κρατάει πια τόσο όσο στην αρχή). Πέρα από τον αριθμό των κύκλων φόρτισης/εκφόρτισης της ζωής της, αν ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία, "πεθαίνει" πριν συμπληρώσει τον ελάχιστο αριθμό κύκλων λειτουργίας της.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3751 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 15:04 »
Πιστεύω οτι πανω κάτω είστε στα ίδια μήκη κύματος και οι 2.
Εαν και λεω εαν το pico έχει πλακέτα που καθορίζει την τάση φόρτισης με έναν δυνατό φορτιστή θα δεχθεί το max που είναι καθορισμένο απο πλακέτας σε έναν αδύναμο η σε usb pc θα τραβήξει το max του φορτιστή και θα αργήσει.
Το ίδιο στα κινητά οπου εάν πειράξεις τον kernel και ανεβάσεις την τάση του κατασκευαστή σίγουρα θα ζεσταθεί και ειναι με δική σου ευθύνη, εάν ανεβάσεις την ταση μεσο usb θα κάψεις την θύρα του pc και επίσης με δική σου ευθύνη μπορείς να πας στο service.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3752 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 16:11 »


Αλλαγή τροφοδοτικού με άλλο, περισσότερων Α, δεν συνεπάγεται ταχύτερη φόρτιση ούτε αυξημένη θερμοκρασία από μόνο του.

@2:42


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3754 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 14:25 »
Γειά σας και πάλι.
Έχετε να προτείνετε κάποιο φυσικό κατάστημα στη περιοχή Νέας Ιωνίας,Χαλάνδρι Γαλατσίου για να παω για δοκιμή και αγορά της πρώτης μου συσκευής και υγρών;
Ο γάτος στο Χαλάνδρι τελικά που πήγα είναι αποθήκη και δε υπάρχει δυνατότητα δοκιμής

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3755 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 15:04 »
Στο easyvape που ειχα παει μια φορα ηταν εξυπηρετικό το παλικάρι 
και εχω ακουσει καλα λογια και το replacesmoke

και τα 2 ειναι στο χαλανδρι

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3756 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 16:30 »
Στην Ν.Ιωνία (Ηρακλείου) είναι και το vapormania

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3757 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 22:14 »
Λοιπόν η αγορά έγινε και ελπίζω να πάει καλά για να μη κλαίω τα λεφτά που έδωσα. 
Πήρα pico 75 & nautilus 2mini. 
Από υγρά πήρα ένα της prima  old Virginian 6αρι.
Και ένα classic wanted rebel 3,αρι.
Ο ατμοποιητης έχει τη 0,75 αντίσταση. 
Πόσα βατ να βάλω; Ο πωλητής είπε 11 με 15. 
Το έβαλα 12,9
Τι διαφορά θα καταλάβω στα περισσότερα η στα λιγότερα;

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3758 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 22:19 »
Αν είναι πολύ λίγα τα Watt δεν θα δημιουργηθεί ατμός.
Αν είναι πάρα πολλά, θα κάψει την αντίσταση.
Ξεκίνα από το ελάχιστο που σου είπε (λογικά γράφει το εύρος και πάνω στην κεφαλή) και ανέβαινε σταδιακά μέχρι να βρεις πού σου αρέσει πιο πολύ η γεύση.

Μεγειά!

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3759 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 22:42 »
Χαιρετώ παίδες,

Η μητέρα μου ψήθηκε να κάνει (ακόμα) μια προσπάθεια με το ηλεκτρονικό. Είχε δοκιμάσει στο παρελθόν από cigalike της nobacco μέχρι και AIO αλλά δεν την κράτησε κανένα. Τώρα καπνίζει πολύ λιγότερο, ένα σακουλάκι καπνό την εβδομάδα, αλλά και πάλι μπήκε στο τριπάκι.

Μιας και δεν έχει τόση όρεξη και υπομονή να ξεκινήσει νέο χόμπι, ψάχνω για κάτι όσο πιο απλό γίνεται. Δεν θέλει την ουάου γεύση, ούτε ντουμάνια, κάτι απλά να δουλεύει και να την ικανοποιεί από άποψη νικοτίνης και hand to mouth.

Είδα πως έχουν κυκλοφορήσει στα περίπτερα κάποιες συσκευές τύπου ego της Logic. Φάση μπαταρία, και αμπούλα που δεν θέλει γεμίσματα, την χρησιμοποιείς και μόλις τελειώσει την αλλάζεις. Από τη μια φαίνεται αρκετά «φτηνιάρικο», συσκευή τύπου που μάλλον προσωπικά δεν θα πρότεινα σε νέο ατμιστή, αλλά από την άλλη φαίνεται αρκετά απλό και με ψήνει να πάρω ένα έστω να δοκιμάσω. Τα έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει έστω αν λέει κάτι;

Εκτός από αυτό, υπάρχει κάποια άλλη συσκευή τέτοιου τύπου θα προτείνατε; Εννοώντας, όχι μοντάκι, όσο πιο απλή γίνεται, με ένα αρχικό μπάτζετ γύρω στο 20ρικο.

Ευχαριστώ!

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3760 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 23:18 »
Λοιπόν η αγορά έγινε και ελπίζω να πάει καλά για να μη κλαίω τα λεφτά που έδωσα.
Πήρα pico 75 & nautilus 2mini.
Από υγρά πήρα ένα της prima  old Virginian 6αρι.
Και ένα classic wanted rebel 3,αρι.
Ο ατμοποιητης έχει τη 0,75 αντίσταση.
Πόσα βατ να βάλω; Ο πωλητής είπε 11 με 15.
Το έβαλα 12,9
Τι διαφορά θα καταλάβω στα περισσότερα η στα λιγότερα;
Ή 0,75 που έχειςι σύμφωνα με την asoire, θέλει τουλάχιστον 19 με 20 watt,για να αρχίσει να τραγουδάει.
Εγώ προσωπικά,την βάζω στα 20

Στάλθηκε από το Ναυτιλο μου χρησιμοποιώντας σήματα ατμού.


Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3761 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 07:32 »
Χαιρετώ παίδες,

Η μητέρα μου ψήθηκε να κάνει (ακόμα) μια προσπάθεια με το ηλεκτρονικό. Είχε δοκιμάσει στο παρελθόν από cigalike της nobacco μέχρι και AIO αλλά δεν την κράτησε κανένα. Τώρα καπνίζει πολύ λιγότερο, ένα σακουλάκι καπνό την εβδομάδα, αλλά και πάλι μπήκε στο τριπάκι.

Μιας και δεν έχει τόση όρεξη και υπομονή να ξεκινήσει νέο χόμπι, ψάχνω για κάτι όσο πιο απλό γίνεται. Δεν θέλει την ουάου γεύση, ούτε ντουμάνια, κάτι απλά να δουλεύει και να την ικανοποιεί από άποψη νικοτίνης και hand to mouth.

Είδα πως έχουν κυκλοφορήσει στα περίπτερα κάποιες συσκευές τύπου ego της Logic. Φάση μπαταρία, και αμπούλα που δεν θέλει γεμίσματα, την χρησιμοποιείς και μόλις τελειώσει την αλλάζεις. Από τη μια φαίνεται αρκετά «φτηνιάρικο», συσκευή τύπου που μάλλον προσωπικά δεν θα πρότεινα σε νέο ατμιστή, αλλά από την άλλη φαίνεται αρκετά απλό και με ψήνει να πάρω ένα έστω να δοκιμάσω. Τα έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει έστω αν λέει κάτι;

Εκτός από αυτό, υπάρχει κάποια άλλη συσκευή τέτοιου τύπου θα προτείνατε; Εννοώντας, όχι μοντάκι, όσο πιο απλή γίνεται, με ένα αρχικό μπάτζετ γύρω στο 20ρικο.

Ευχαριστώ!
Κατά τη γνώμη μου, πεταμένα λεφτά φίλε. Άσε που με τις αμπούλες δεν έχει καν νόημα το αρχικό κοστος. Αν της φαίνεται μπελάς  και το ΑΙΟ,  δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι από άποψη συσκευής. Θύμισε της τα οφέλη (όχι αλλος τσιγαροβηχας και μία σειρά άλλα)και αστην να κάνει όπως κρίνει. Είναι τελικά δύσκολο να πείσεις άλλον να αλλάξει συνήθεια χρόνων. 

Αποσυνδεδεμένος jg bassound

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3762 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 08:20 »
και ξαναλεω μια καλη προσφορα για starter kit που παιρνει και επισκευασιμες κεφαλες (καλυτερη γευση απο εργοστασιακες και μεγαλυτερη αντοχη) με μικροτερο κοστος ειναι αυτη : http://www.vapormarket.gr/joyetech-ego-one-mega-v2-mod-kit

Χαιρετώ παίδες,

Η μητέρα μου ψήθηκε να κάνει (ακόμα) μια προσπάθεια με το ηλεκτρονικό. Είχε δοκιμάσει στο παρελθόν από cigalike της nobacco μέχρι και AIO αλλά δεν την κράτησε κανένα. Τώρα καπνίζει πολύ λιγότερο, ένα σακουλάκι καπνό την εβδομάδα, αλλά και πάλι μπήκε στο τριπάκι.

Μιας και δεν έχει τόση όρεξη και υπομονή να ξεκινήσει νέο χόμπι, ψάχνω για κάτι όσο πιο απλό γίνεται. Δεν θέλει την ουάου γεύση, ούτε ντουμάνια, κάτι απλά να δουλεύει και να την ικανοποιεί από άποψη νικοτίνης και hand to mouth.

Είδα πως έχουν κυκλοφορήσει στα περίπτερα κάποιες συσκευές τύπου ego της Logic. Φάση μπαταρία, και αμπούλα που δεν θέλει γεμίσματα, την χρησιμοποιείς και μόλις τελειώσει την αλλάζεις. Από τη μια φαίνεται αρκετά «φτηνιάρικο», συσκευή τύπου που μάλλον προσωπικά δεν θα πρότεινα σε νέο ατμιστή, αλλά από την άλλη φαίνεται αρκετά απλό και με ψήνει να πάρω ένα έστω να δοκιμάσω. Τα έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει έστω αν λέει κάτι;

Εκτός από αυτό, υπάρχει κάποια άλλη συσκευή τέτοιου τύπου θα προτείνατε; Εννοώντας, όχι μοντάκι, όσο πιο απλή γίνεται, με ένα αρχικό μπάτζετ γύρω στο 20ρικο.

Ευχαριστώ!
κατι πολυ απλο και ευχρηστο , μικρο και πολυ ελαφρυ .......https://www.nobacco.gr/el/thelo-5329.html

παιζει και πιο φθηνα....και να σου πω εγω προτιμω το delirium.....https://fast-vape.gr/index.php/catalog/product/view/id/5328/s/delirium-swiss-aio-2-white/

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2017, 20:53 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3763 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 09:43 »
[member=21524]bandit650[/member], καλή αρχή.
Εγώ θα σου πρότεινα (επειδή είσαι νέος στο "άθλημα") να δοκιμάσεις σύντομα την 1.8Ω, καθώς με αυτήν ίσως να βρεθείς πιο κοντά στις "συνθήκες" καπνίσματος που μέχρι τώρα έκανες. Η 0.7Ω παράγει περισσότερο ατμό (και "χτύπημα" βέβαια) από την 1.8Ω, αλλά (αν θυμάμαι καλά από τα πρώτα posts σου) δεν ήσουν και τόσο "βαρύς" καπνιστής πριν, οπότε η 1.8Ω μπορεί να σου "κάτσει" καλύτερα. Τα λέω αυτά, για να μην "ζοριστείς" με την 0.7Ω και "σε χαλάσει" η πρώτη σου εντύπωση με τον εξοπλισμό που πήρες, ο οποίος άλλωστε είναι αρκετά δημοφιλής για έναρξη ατμίσματος μέσα στο φόρουμ.  
Ασχέτως με το πόσα watts γράφει πάνω η αντίσταση, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από τα 7.5-8W για την 1.8Ω και να αρχίσεις να ανεβαίνεις ανά 0.5W για να βρεις την αίσθηση της γεύσης που σου πάει. Στο κάθε διαφορετικό υγρό μπορεί να δεις ότι θα βρεις τη γεύση του (που σου αρέσει) σε διαφορετικά watts συνήθως.
Η ποσότητα νικοτίνης των πρώτων υγρών που πήρες ίσως είναι λίγη για νεοσεισερχόμενο στο άτμισμα. Αν δεις ότι ατμίζεις αδιάκοπα ("πιπίλα"), ανέβα σε 12άρα νικοτίνη. Και φυσικά ρίξε τώρα το βάρος σου στην αναζήτηση νέων καπνικών υγρών. Άλλοι ψάχνουν γεύσεις καπνικών υγρών που να τους θυμίζουν το τσιγάρο. Άλλοι, αντίθετα, ψάχνουν γεύσεις (π.χ. αρωματικού καπνού πίπας) που δεν τους θυμίζουν το τσιγάρο, ακριβώς για να μην υπάρχει κίνδυνος να ξαναγυρίσουν σ' αυτό, αν τους "κάτσει" κάποια "στραβή" στην πορεία αυτής της αρχικής φάσης τους στο άτμισμα.
Εύχομαι καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3764 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 14:11 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member] ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.
σημερα ειναι η πρωτη μου μερα με το Η.Τ. εβαλα τη πιο ελαφρια τη 3αρα στο πρωτο μου γεμισμα. ειναι ελαφρια αλλα με πολυ εντονη γευση. εως τωρα δε εχω καπνισει Κ.Τ, στις 11 ωρες περιπου που ξεκινησε η μερα μου.
η ερωτηση μου ειναι η εξης,
1. αν θελω να αλλαξω υγρο περιμενω να τελειωσει αυτο που εχει η μπορω να αναμιξω διαφορετικα υγρα;
2. αν καει η αντισταση και χρειαστει αλλαγη ενω υπαρχουν υγρα μεσα στο ατμοποιητη τι κανουμε με αυτα;
τα πεταμε; τα μαζευουμε;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60163 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136406 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12