vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

315 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, Βασίλης Γ, dkostas, manoslykos, Mimhsdr, Panokali, Tem

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3735 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 17:39 »
[member=21054]anarxaki[/member] εχω powerbank και πολυ καλο. xiaomi 10000.
μια και καποιος φιλος ανεφερε το κοστος μιας μπαταρια σε σχεση με τα τσιγαρα.
αν εξαιρεσουμε το αρχικο κοστος των συσκευων.
ποιο ειναι το μηνιαιο κοστος των αναλωσιμων;
υγρα αντιστασεις ατμοποιητες κλπ.
καταλαβαινω οτι το κοστος εξαρταται απο τη χρηση, αλλα για να εχω μια εικονα.
και επειδη θα ειμαι στη αρχη ας υποθεσουμε χρηση απο μετρια και πανω εως βαρια.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3736 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 17:46 »
Στο πολύ περίπου, υπολόγισε 5ml έτοιμο υγρό τη μέρα και μία κεφαλή στις 5 μέρες. Κόστος, ας πούμε 100€ τον μήνα. Αν προτιμήσεις shake&vape υγρά (που είναι έτοιμο το άρωμα κι εσύ απλώς ρίχνεις μέσα τη νικοτίνη που θες και βάση) πέφτει πολύ το κόστος των υγρών. Αν ασχοληθείς και με τα DIY, θα βάλεις λίγο στην αρχή βαθιά το χέρι στην τσέπη (για να φτιάξεις ένα καλό stash αρωμάτων) και μετά το κόστος πέφτει περίπου στο 1€/10ml. Συν ότι θα σου ζουν οι κεφαλές τον διπλάσιο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3737 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 17:52 »
Δες ποσο κανουν οι αντιστασεις για τον ατμοποιητη που θα παρεις.
Νομιζω οτι μπορεις να υπολογισεις για αρχη 5 αντιστασεις τον μηνα.
Και τωρα ποσο υγρο θα καταναλωνεις ειναι μια αλλη ιστορια η οποια επηρεαζει και τις αντιστασεις.
Ας πουμε 4-5ml την ημερα?

Καλυτερα παντως να πας κατευθειαν σε Shake&vape για να γλυτωσεις αρκετα χρηματα οπως λεει και το [member=21054]anarxaki[/member]

Αν καποια στιγμη που θα εχεις μειωσει και την νικοτινη φτασεις να κανεις DIY υγρα με επισκευασιμους ατμοποιητες υπολογισε να πεσεις κατω και απο 20€


Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3738 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 17:57 »
Και να θες, δεν μπορείς να πας από την πρώτη μέρα στα s&v ούτε στα DIY. Θέλουν ωρίμανση. Μέχρι τότε τι θα ατμίζεις;
Κι εγώ από την πρώτη μέρα τα ξεκίνησα (κυριολεκτικά). Όμως έδωσα ένα κατοστάρικο σε έτοιμα για να έχω να ατμίζω και για να βρω τα γευστικά μου γούστα.

Κακά τα ψέμματα, το Η.Τ. έχει σημαντικό κόστος εκκίνησης. Και μπορεί να διατηρηθεί υψηλά αν το κάνεις χόμπι κι αρχίζεις να ψάχνεσαι πολύ με συνταγές και συσκευές.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3739 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 18:04 »
χαχα

εμενα στον εβδομο χρονο μου εβγαλε το μεγαλο κοστος γιατι ασχοληθηκα απο την πρωτη στιγμη με DIY
Η διαφορα οτι τοτε δεν ξεραμε και πολλα για ωριμανση ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3740 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 18:06 »
Νομίζω ότι θα τον τρομάξουμε τον άνθρωπο.  :))

Εγώ ξεκίνησα πριν 3,5 χρόνια με ego μπαταρία και aspire C5 ατμοποιητή. Υγρό το πιο απλό και οικονομικό: bebeca αν και γρήγορα ξεκίνησα το DIY.

 Ένα στικάκι και ένας ναυτίλος αρκούν, άντε να πάρει και δεύτερο ατμοποιητή. Ούτε φορτιστές ούτε powerbank. 

Θέληση χρειάζεται κι ένα υγρό να του αρέσει. Όλα τα άλλα στον καιρό τους. Προσωπικά έχω 2-3 μοντάκια αλλά επιμένω στην ευκολία του istick  :)

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3741 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 18:23 »
Να μην πω από που ξεκίνησα γιατί είναι προϊστορία αλλά υπάρχουν πολλές φθηνές λύσεις.

Για παράδειγμα υπάρχουν ατμοποιητες της joyetech που έχουν εργοστάσιακες αντιστάσεις αλλά παίρνουν και rba. Για τις συγκεκριμένες μπορείς να πάρεις 10 έτοιμα σύρματα με βαμβάκι με 4_5 € και δεν χρειάζεται καμία ειδική γνώση.

Φθηνές λύσεις υπάρχουν. Το θέμα όμως είναι τι σε ικανοποιεί

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3742 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 19:02 »
Νομίζω ότι θα τον τρομάξουμε τον άνθρωπο.  :))

Εγώ ξεκίνησα πριν 3,5 χρόνια με ego μπαταρία και aspire C5 ατμοποιητή. Υγρό το πιο απλό και οικονομικό: bebeca αν και γρήγορα ξεκίνησα το DIY.

 Ένα στικάκι και ένας ναυτίλος αρκούν, άντε να πάρει και δεύτερο ατμοποιητή. Ούτε φορτιστές ούτε powerbank.

Θέληση χρειάζεται κι ένα υγρό να του αρέσει. Όλα τα άλλα στον καιρό τους. Προσωπικά έχω 2-3 μοντάκια αλλά επιμένω στην ευκολία του istick  :)
και το κρεμάς και στο λαιμό και είσαι και trendy..... ::)

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3743 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 20:28 »
ο ατμοσ δεν είναι γολγοθασ,είναι απλά απόλαυση όταν τα βρεισ μαζί του,απόλαυση και οικονομία
απλά για αρχή χρειαζεσαι μια απλή συσκευη να γεμίζεις και να ατμιζεισ υγρα 1 μιας και τα περισσοτερα καταστήματα ατμό έχουν 100 + υγρά να δοκιμάσεις
κάπνιζα 30 χρονιά και από την δεύτερη μέρα στον ατμό σταμάτησα τέλος το τσιγάρο η πρώτη ήτανε αποτυχία γιατί τελείωσε το υγρό και δεν είχα μαζί άλω οπότε χάρηκε Ο περιπτεράς
λοιπόν γενικά τα pen style είναι αρκετά οικονομικά για αρχή και βολικά ,αλλά σύντομα τα αλλαζεισ τιμές από 25-35 ευρό αν πας σε κάτι που δεν θα το αλλαξεισ γρήγορα δηλαδή ένα pico και έναν ναυτίλο Χ πας στο 100 χοντρικά pico +ναυτίλο + μπαταριά +ΣΥΝ μια θήκη σιλικόνης για τις απροσεξίες :thumpup:



Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3744 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 22:25 »
και το κρεμάς και στο λαιμό και είσαι και trendy..... ::)
Με παρακολουθείς και δε σε έχω πάρει χαμπάρι?  :hmmm:

Έτσι κυκλοφορώ  :yes: 

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3745 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 22:26 »
Νεφ έχω καλή μνήμη..επιλεκτική βέβαια... ;D

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3746 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 10:08 »
Δεν παίζει ρόλο ο φορτιστής-τροφοδοτικό...και 2Α να είναι το pico θα τραβήξει όσο χρειάζεται.

Μην υπερ/παρα πληροφορείτε
Η μπαταρία παρουσιάζει στον φορτιστή έναν μεταβαλλόμενο φόρτο, ανάλογα με την στάθμη φόρτισής της. Όταν είναι άδεια ο φόρτος της είναι μικρότερης τιμής και άρα θέλει να τραβήξει περισσότερο ρεύμα από τον φορτιστή. Η μέγιστη τιμή παροχής ρεύματος του φορτιστή, λοιπόν, παίζει ρόλο, καθώς με μεγαλύτερο ρεύμα (π.χ. 2Α) η μπαταρία φορτίζεται γρηγορότερα (γι' αυτό λέγεται και ταχυφορτιστής), αλλά ζεσταίνεται και περισσότερο. Όταν ζεσταθεί πολύ η μπαταρία, αυξάνεται ο φόρτος της που παρουσιάζει στον φορτιστή, με αποτέλεσμα να μην τραβάει πια το τυπικό (κατάλληλο) ρεύμα φόρτισής της (από τον φορτιστή), αυτό που θα της επιτρέψει να γεμίσει πλήρως (σύμφωνα με τις κατασκευαστικές προδιαγραφές της χωρητικότητας φορτίου της). Όταν ζεσταίνεται πολύ μια μπαταρία κατά τις φορτίσεις και εκφορτίσεις της, ο χρόνος ζωής της (αντοχής συγκράτησης φορτίου) μικραίνει.
Ελπίζω να τα μετέφερα σωστά, όσα κατάλαβα από τα βιβλία Ηλεκτρονικής.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3747 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 11:32 »
Γι'αυτό έγραψα -τροφοδοτικό...
Το κύκλωμα φόρτισης είναι μέσα στη συσκευή, όπως και στα κινητά.

Επειδή η δική μου γνώμη δεν μετράει και πολύ (και δεν διαβάζω και βιβλία ηλεκτρονικής) ρώτησε @ microchip. Κι εσένα θα σου λυθεί η απορία και εμείς θα διασκεδάσουμε με την απάντηση.

Υ.Γ. το θέμα έχει θιγεί ουκ ολίγες φορές.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3748 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 11:49 »
Το θέμα είναι να καταλάβει ένας πολύ αρχάριος ατμιστής, όπως ο bandit650, που θέλει να φορτίσει την μπαταρία μέσα στο mod με φορτιστή κινητού, ότι αν χρησιμοποιήσει ταχυφορτιστή κινητού, θα την φορτίσει γρηγορότερα, αλλά θα ανεβάσει θερμοκρασία το mod και η μπαταρία του και τότε μάλλον δεν είναι κατάλληλο και να ατμίζει παράλληλα με την φόρτιση. Ενώ με έναν απλό φορτιστή 1Α (για παράδειγμα), μπορεί να τα κάνει και τα δύο ταυτόχρονα, χωρίς σοβαρό πρόβλημα στο θέμα της "αντοχής" της μπαταρίας στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3749 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 13:56 »
Δεν είναι έτσι.
Το δικό μου το κινητό δεν υποστηρίζει ταχεία φόρτιση, οπότε είτε 1Α είτε 2Α είτε 102Α "φορτιστή" να του βάλω, θα τραβήξει κάτι λιγότερο από 1Α και θα κάνει τον ίδιο ακριβώς χρόνο και θα ανεβάσει την ίδια ακριβώς θερμοκρασία (αλήθεια, γιατί κανείς δεν ανησυχεί για τη μπαταρία του κινητού του που είναι και πιο ακριβή?).

Αν αντίθετα βάλω 0,5Α "φορτιστή", ο "φορτιστής" θα τραβήξει το ζόρι, γιατί θα δουλεύει συνέχεια στο 100%.

*και μια ασίστ για περίπτωση μεταφοράς
http://vaping.gr/index.php/topic,206.msg1119510.html#msg1119510


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238439 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085800 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro