vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

304 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, manoslykos, Xxristos, john67, camber, giorgos1999

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3645 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 22:42 »
Χαχαχααχαχαχ το ξέρω.δοκιμασμενος και καθόλου αγαπημένος από πλευράς μου


Αποσυνδεδεμένος eselor

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3647 στις: Οκτωβρίου 12, 2017, 04:19 »
Γεια σας και από μένα, είμαι και εγώ καινούργιος και θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγάκι με την "κλασική" απόφαση που όλοι μας ερχόμαστε αντιμέτωποι ως νέοι ατμιστές! Διάβασα λοιπόν όσα περισσότερα κατάφερα σε μία μέρα από το φόρουμ (εδώ θα ήθελα να επισημάνω ότι είστε φοβεροί!). Κατέληξα σε 2 επιλογές : 
α) pico 25 (80W)    β) istick pico 75W (που απο οτι καταλαβα είναι παλαιότερο μοντέλο)          γ) eGo AIO (ξερω ειναι διαφορετική κλάση συγκριτικά με τα προηγούμενα, απλώς το σκέφτομαι επειδή ο αδερφός μου έχει ενα PockeX και φαίνεται ικανοποιητικό εκτός απο το γεγονος οτι υπερθερμαίνεται αρκετά γρήγορα και αλλοιώνει λιγάκι και τη γευση νομίζω). 
   Από ότι κατάλαβα, το istick pico 75W αν το παρω Kit ερχεται με τον Melo 3 mini όπου διάβασα πως δεν ειναι αρκετά ικανοποιητικός. Παρολα αυτα, η τιμή ανέρχεται στα ~43€.
 Από την άλλη, βρήκα το Pico 25 με τον Ello που όσο έψαξα εδώ, δεν τον βρήκα να τον σχολιάζετε, οπότε έχω ενα ερωτηματικό κατά πόσο αξίζει. Η τιμή ανέρχεται στα ~53€.
  Σκεφτόμουν και την επιλογή να πάρω μόνο το mod pico 25 (80W) και να παρω και από πανω εναν ατμοποιητή που θα προτείνατε εσείς ;D
  Τέλος, προσθέσω ότι δεν είμαι καπνιστής τσιγάρου, κάνω όμως αρκετά χρόνια ναργιλέ και επειδή μου αρέσει σε γενικές γραμμές η γεύση και ο καπνός και επειδή δεν θελω να τον συνεχίσω μιας και μου φαινεται αρκετα πιο βαρύς απο το η.τ., επιθυμώ να το αντικαταστήσω τελείως. 
   Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ παιδιά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :angel:

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3648 στις: Οκτωβρίου 12, 2017, 09:14 »
Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις το kit αυτούσιο, αγοράζεις μόνο το μοντάκι που σου αρέσει και βάζεις πάνω του όποιον ατμοποιητή γουστάρεις. Το Pico 25 το έχω,είναι πολύ καλό,στο προτείνω,απλά θα χρειαστείς και μια μπαταρία 18650,ενδεικτικά https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/18650/bataria-samsung-inr18650-30q-3000mah-nom-flat-top/
Από ατμοποιητές για τον melo4 ακούγονται καλά λόγια(από kotsos75) ψιλοαεράτος είναι,
αν θες κάτι σε πιο σφιχτή τζούρα κοιτάς για nautilus2 http://vaping.gr/index.php/topic,34172.0.html
κι επίσης κοίτα κι εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,35703.0.html

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3649 στις: Οκτωβρίου 12, 2017, 10:38 »
Επειδη εχω και κανω και ναργιλε αφου δεν κανεις κτ τοτε θα σου προτεινω αερατους ατμοποιητες (πνευμονικους) που βγαζουν πολλα ντουμανια και οσο μπορεις λιγοτερη pg.
οι αερατοι ειναι πολυ πιο κοντα στον ναργιλε.
αν θες να δοκιμασεις κατι που ειναι πιο κοντα στο τσιγαρο πριν αγορασεις τιποτα πηγαινε σε ενα καταστημα και δοκιμασε

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3650 στις: Οκτωβρίου 12, 2017, 11:39 »
Εγω θα πρότεινα ενα Pico75 μαζι με εναν Triton mini ο οποίος ειναι τσιγαρισιος αλλά γινεται και αρκετα αερατος ή αν θες πιο πνευμονικό έναν Triton2.
 Ειναι πολυ καλοι ατμοποιητες, εύκολοι στην χρήση και γεμίζουν και απο πανω. ;)


Αποσυνδεδεμένος eselor

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3651 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 00:40 »
 Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά! Παρήγγειλα τελικά το Kit Pico 25 με τον ELLO. Το σκέφτηκα πολλές ώρες και νομίζω πως για αρχή, είναι μια εύκολη και καλή επιλογή. Το Pico 25 είναι καλό mod από όσο διαβάζω και απο εσάς, επομένως το πολύ πολύ στο μέλλον να κάνω καμία αναβάθμιση τον ατμοποιητή. 
 Ευχαριστώ και πάλι! Όταν έρθει, θα σας γράψω και εντυπώσεις!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SkidRAW

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3652 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 19:04 »
Καλησπερα και απο μενα. :bye:

Τελειως αρχαριος στον χωρο ψαχνω για την αγορα ενος καινουργιου ΗΤ!
Εχω διαβασει μερικα πραγματακια και εχω καταληξει να μην παω σε ετοιμο kit, αλλα να τα παρω μεμονομενα.

Απο τα πραγματα που θα χρειαστω παραθετω αυτα που εχω βρει μεχρι στιγμης
(το budget δεν θα ηθελα να ανεβει αλλα να παιξουμε καπου εκει αν υπαρχει καποια καλυτερη προταση!)

1)Απο μπαταριες βλεπω ολοι προτεινετε το Pico 25 το οποιο ειναι στα 85w ~38ευρω.
Επισης θα ηθελα να ρωτησω, ερχεται ετοιμο με μπαταρια η πρεπει να αγορασω ξεχωριστα μπαταριες 18650.

2)Aπο ατμοποιητες τωρα που απο οσο εχω καταλαβει ειναι το πιο σημαντικο κομματι στο ΗΤ, Τον ατμοποιητη θα τον ηθελα αερατο, να μην ειναι σφιχτη η τζουρα.
Εχω διαβασει καποιες προτασεις αλλα θα ηθελα τα φωτα σας σε αυτο. Ευκολο γεμισμα και να μην ειναι τσιγαρισια η τζουρα. Απο κει και περα η χωρητικοτητα
δεν με απασχολει για αρχη μιας και δεν θα ηθελα να ξεφυγω στα χρηματα. Για τον Melo 4 διαβασα ~20ευρω.

Για τους Smok TFV8 baby (3ml) & x-baby (4ml) γνωριζουμε κατι; (~25ευρω)-ειναι και πιο στυλατοι. :P

Μια τελευταια ερωτηση (επειδη σκεφτομαι να τα παραγγειλω σημερα το βραδυ κιολας)
Εκτος απο τα παραπανω, τις 18650 μπαταριες που μαλλον θα χρειαστει να παρω extra, και τα υγρα αναπληρωσης θα χρειαστω κατι
αλλο για να ξεκινησω;

Ευχαριστω ολους προκαταβολικα για την βοηθεια!





Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3653 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 19:30 »
1. Πρέπει να αγοράσεις μπαταρία αφού δεν περιέχεται στο πακέτο.
2. Ο melo 4 είναι καλή επιλογή.
Θα μπορούσες να πάρεις δύο μπαταρίες 18650 και έναν φορτιστή μίας ή δύο θέσεων.

Αποσυνδεδεμένος RainRockVape

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3654 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 19:39 »
Καλησπέρα και απο εμένα . κάθε μέρα που περνάει θέλω όλο και περισσότερο να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό !! όμως με το πολύ ψάξιμο /διάβασμα και τα βιντεάκια γενικού τύπου που έχω δει μου έχουν γεννηθεί πολλές απορίες ! καταρχάς νίωθω πελαγωμένη διότι δε ξέρω με τι να ξεκινήσω . κάνω ενα πακέτο καπνό Karelia dark blue  5- 6 μέρες . η πρώτη απορία είναι αυτή . με τι ξεκινάω? και η δεύτερη είναι πως  γίνεται να είναι οικονομικότερο το ηλεκτρονικό απο το κανονικό? στο μήνα μου θέλω γύρω στα 40 - 45 ευρώ για χαρτάκια φιλκτράκια και πιπάκια!! απλά δε γνωρίζω κάθε πότε πρέπει να αλλάζω τα εξαρτήματα ? και τα υγρά απ ότι βλέπω τελειώνουν σχετικά γρήγορα.  ευχαριστώ προκαταβολικά !

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3655 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 20:21 »
Λοιπον πας σε ενα μεγαλο ατμομαγαζο, για να δοκιμασεις καπνικες γευσεις να δεις τι σου αρεσει.. νομιζω καλο ειναι στην αρχη να ξεκινησεις με 12αρα νικοτινη.
Απο εξοπλισμο εγω προτεινω pico75 μαζι με μια μπαταρια, και ατμοποιητη  Nautilus mini η Nautilus mini 2.
την  αντισταση του ατμοποιητη την αλλαζεις περιπου μια φορα την εβδομαδα η καθε 20-30 μλ υγρου

Καλη αρχη και εδω ειμαστε


ΥΓ. Σημασια εχει να φυγεις απ το τσιγαρο, το οικονομικο θα το βρεις στη πορεια. Το ξεκινημα θελει περιπου 80€ μετα εξαρταται ποσο θα ατμιζεις για να δεις τη καταναλωση σε υγρο 

Αποσυνδεδεμένος SkidRAW

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3656 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 21:24 »
Για τους Smok TFV8 baby (3ml) & x-baby (4ml) γνωριζουμε κατι; Παιζουνε γυρω στα 25 ευρω, ειναι ποιοτικοι; Εχει δοκιμασει καποιος; Με ενδιαφερει να μην ειναι σφιχτη η τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3657 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 21:25 »
Πολύ καλός ο tvf8, αλλά πολύ χρήμα ρε παιδί μου, 5 ευρώ η αντίσταση, είναι χοντρό παλούκι. Πάρε ένα melo για αρχή δεν θα χάσεις τίποτα σε ποιότητα.

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3658 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 21:53 »
Pico75 μαζι με Mini triton.

Nautilus mini και ο Nautilus mini 2. Ο μεν πρώτος μπορει να της κολλήσει και να μην μπορεί να το ξεβιδώσει και ο δεύτερος τον ειχα δοκιμάσει αλλα παραείναι σφιχτός. 

Επειδη εχω και τους 2, για εμενα ο Mini triton ειναι ο καλύτερος σε χρήση, αξιοπιστία, και ευκολία χρήσης
ενω γινεται και αρκετα αερατος για αερατες τσιγαρισιες τζουρες :D

Δες το παρακατω video αναφερει και τον Nautilus mini





Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3659 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 22:07 »
ενα ορεο πακετο ειναι pico 25 και melo
ο 25 αρις θα σε βολεψι και σε μεγαλιτερις διατομις ατμο αργοτερα ο melo δε ειναι αερατος αλλα και εχει επιλογες για μεγαλιτερες αντιστασις δε μπαταριες καλιτερα απο μαγαζι που πουλα μπαταριες και οχι απο ατμο μαγαζο
θα παρις 2 στιν τιμι του ενοσ ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 34 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro