vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

323 επισκέπτες, 6 χρήστες
panoskapa, Jorge, manoslykos, white varadero, tasos1976, camber

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Για το AIO έχω ακούσει ότι καλύπτει και πιο παλιούς ατμιστες. Η γνώμη μου είναι να ψάξεις λίγο να βρεις υγρά να σε ευχαριστούν, να οπλιστεις με επιμονή και ο "καλύτερος" εξοπλισμός θα έρθει όταν είσαι σίγουρος. Το φαινόμενο "πιπίλα" μάλλον είναι πολύ συχνό και στους παλιούς, όποτε μην σε προβληματίζει. :)

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με τη Μαρία Νεφέλη, καθώς κι εγώ πιπίλα το έχω και ατμίζω (συνεχόμενα) εδώ και 2 χρόνια. Σιγούρεψε πρώτα το θέμα κάλυψη και μετά απαγκιστρώνεσαι από το ΑΙΟ αν δε σε καλύπτει πλέον.

Αποσυνδεδεμένος LPD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3602 στις: Ιουλίου 18, 2017, 19:39 »
Καλησπέρα (και πάλι).

Λοιπόν, είμαι σε αναζήτηση νέου ατμοποιητή, με κύριο κριτήριο αυτή την φορά την μικρότερη κατανάλωση υγρού. Έχω το baby beast της smok και, αν και με καλύπτει πλήρως σε όλα, τα υγρά τα καταπίνει! Ψάχνω κάτι παρομοίου στυλ ("λειτουργικά", όχι εμφανισιακά) αλλά προφανώς λιγότερο "διψασμένο"! Υποθέτω κάτι που θα δουλεύει σε χαμηλότερα watt. Σημειωσούλα: το "σύννεφο" δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου.

Παρεμπιπτόντως, δεν μιλάω για MTL καταστάσεις. Ο δεύτερος ατμοποιητής μου ήταν ο Nautilus 2 και τον αντικατέστησα με τον baby beast στις δύο βδομάδες!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3603 στις: Ιουλίου 20, 2017, 01:58 »
Ψάχνεις δηλαδή πνευμονικό με χαμηλή κατανάλωση? Καλή τύχη!  ;D

Αποσυνδεδεμένος nikolis2000

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3604 στις: Αυγούστου 04, 2017, 19:39 »
Να προσθεσω και εγω κατι λιγο για τους νεους ατμιστες και ελπιζω να βοηθησω εστω και λιγο με την σειρα μου σαν παλιος πλεον :tongue_smilie:



Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3605 στις: Αυγούστου 07, 2017, 22:34 »
Καλησπέρα σε όλους, πριν 6-7 χρόνια έκανα ηλεκτρονικό τσιγάρο για περισσότερο από ένα χρόνο αλλά κάποια στιγμή ξανακύλησα. Τώρα κάνω στριφτό και σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω πάλι το ηλεκτρονικό, το πρόβλημα είναι οτι τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ από ότι τα τα ήξερα και έχω πελαγώσει προσπαθώντας να βρώ με τι να ξεκινήσω. Ζητώ λοιπόν τη βοήθεια των εμπειρότερων για ένα τσιγαρο που θα κρατάει ανετα η μπαταρία όλη μερα και ατμοποιητη. Αν προτεινετε κάποιο πακέτο ή μπαταρια και ατμοποιητη ξεχωριστα. Ευχαριστώ!!!

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3606 στις: Αυγούστου 07, 2017, 23:00 »
Ένα πακέτο απο μένα, με αυτό ξεκίνησα και γώ. Θα σου προτείνουν και άλλα.

Μοντ με ενσωματωμένη μπαταρία θηρίο. Η μπαταρία κρατάει 2 με 3 μέρες. Έχει αρκετά πιο μικρά απο αυτό με πιο μικρές μπαταρίες όμως. Το βλέπεις και στο youtube. Eleaf Istick Power 80w

Τσιγαρίσιος ατμοποιητής με γενική ομολογία οτι είναι πολύ καλός. Πάρα πολύ καλή γεύση. Κάποιοι συναντούνε προβλήματα με διαρροές.  Nautilus 2

Ο ναυτίλος θα σου έρθει με δύο αντιστάσεις των 0,7 και 1,8 ωμ. Με όποια αντίσταση σου κάτσει καλύτερα συνεχίζεις. Κρατάνε περίπου 1 εβδομάδα η καθεμία, μπορεί και λιγότερο. Τις βρίσκεις περίπου στα 3 ευρώ την μία σε ατμομάγαζα. Είσαι έτοιμος.

Αν είσαι άνετος με online παραγγελίες, στο ebay θα βρεις αντιστάσεις Ναυτίλου απο Ευρώπη (άφιξη γύρω στην εβδομάδα) στα 10 ευρώ τις 5. Στο gearbest μέχρι και λίγο πιο φτηνά. Στο gearbest θα βρεις και τα παραπάνω σχετικά πιο φτηνά (π.χ. Eleaf Istick 80w στα 34 ευρώ). Έρχονται απο Κίνα, οπότε κάνουν πάνω απο μήνα και ίσως συναντήσεις τελωνείο. Θα βρεις το set-up που σε βολεύει περισσότερο στην πορεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2017, 23:06 από Marcus Aurelius »

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3607 στις: Αυγούστου 09, 2017, 00:49 »
Σε ευχαριστω για την απαντηση, διαβαζω καλα λογια και για τον cubis 2. Σε mod εχεις να προτεινεις κατι αλλο να βγαζει ανετα μια μερα αλλα να μην ειναι πολυ μεγαλο

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3608 στις: Αυγούστου 09, 2017, 00:58 »
i-stick pico 75w  φίλε μου,σταθερή αξία. Μία μπαταρία από εδώ και είσαι κομπλέ. Γνώμη μου πάρε 2 μπαταρίες (12 ευρώ και οι 2 μαζί) και έναν mc1 plus φορτιστή (6-7 ευρώ). Η μία μπαταρία σε βγάζει εύκολα όλη μέρα, το βράδυ τη φορτίζεις και βάζεις την άλλη να μπορείς να ατμίζεις την ίδια ώρα και δεν ταλαιπωρείς και to mod  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2017, 08:40 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3609 στις: Αυγούστου 09, 2017, 01:43 »
Συμφωνω με οσα ειπε ο tzavardin. Ενα με μπαταρια να βγαινει και ειδικα το pico ειναι η πιο ευκολη λυση για αρχη, εγω ακομη χρησιμοποιω το δικο μου και το εχω απο τοτε που βγηκε.
Να προσθεσω πως σε αυτην την κατηγορια υπαρχουν κι αλλες επιλογες οπως τα joyetech primo mini, smok al 85, pico 25. To primo mini θα εβαζα σαν 1η επιλογη αν δεν σε πειραζει το παραπανω μεγεθος και η τιμη, με 2ο το απλο pico.
Με ενσωματομενη μπαταρια δεν θα προτεινα κατι αλλα ειναι δικη σου επιλογη. Δυο μπορω να σκεφτω σε μικρα, το smok Q box και το joyetech evic basic. Πολυ μικρη μπαταρια εχουν και τα δυο ομως (1500mah), λογικα δεν βγαζουν μερα. Καλες αγορες

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3610 στις: Αυγούστου 10, 2017, 02:55 »
To pico είναι 1 εκατοστό πιο κοντό απο το Istick 80 και 1 εκατοστό πιο φαρδύ αλλά επειδή το ύψος ξεχωρίζει περισσότερο στο μάτι έχει επικρατήσει να θεωρείται "μικρό". Σε όγκο είναι μάλλον ίδια. Το Istick έχει διπλάσια μπαταρία και συγκριτικά με άλλα που σου δίνουν την ίδια αυτονομία το λες και slim. Για το πίκο θα χρειαστείς μπαταρίες και εξωτερικό φορτιστή. Τώρα αν ως δια μαγείας είχες ήδη στα χέρια σου ένα απο τα δύο θα ήσουν πλήρως καλυμμένος και δεν θα χρειαζόσουν το άλλο οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3611 στις: Αυγούστου 10, 2017, 09:10 »
Το istick 80w 5000mah , αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει ,φαίνεται καλό και με λογικό (167γρ)βάροςκαι και καλή τιμή.

Αν πάς προς το pico , προτιμησε το νεωτερο και καλύτερο pico 25 85w , από το παλιο pico 75w .Aλλωστε η τιμη αγορας είναι στα ιδια επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3612 στις: Αυγούστου 10, 2017, 10:10 »
Στατιστικά από gearbest:
iPower 80W : Product weight: 0.190 kg, Product size (L x W x H): 4.95 x 2.35 x 8.35 cm
Μπαταρία 5000 mah

iStick Pico 75W: Product weight: 0.0910 kg (και 0,046 μια 18650 μπαταρία σύνολο 0,137 kg) Product size (L x W x H): 4.50 x 2.30 x 7.05 cm Μπαταρία εξωτερική 3000 ή 3500 mah και είσαι κομπλέ

Άρα το pico είναι πιο μικρό σε όλες τις διαστάσεις και αισθητά πιο ελαφρύ.

Κόστος αγοράς και λειτουργίας: Το pico ξεκινα στο scroytz από τα 27-30 ευρώ, και μια μπαταρία βρισκεις στα 6-8 ευρώ, σύνολο βαριά 38. Το ipower 80w ξεκινά στα 42.

Το γεγονός πως μπορείς και να φορτίσεις σε εξωτερικό φορτιστή την μπαταρία σου είναι πλεονέκτημα όχι βάρος. Εγώ στην αρχή είχα πάρει μια μπαταρία, γιατί θεώρησα τον φορτιστή περιττό. Ήδη την δεύτερη φορά που προσπάθησα να ατμίσω με το καλώδιο πάνω, είχα αποφασίσει να πάρω δεύτερη μπαταρία και φορτιστή. Ο φίλος άμα θέλει με ακούει να τα πάρει κ αυτά.

Συμπερασματικά, καλό είναι να απαντάμε με βάση τι μας ρωτάει ένας νέος ατμιστής και όχι τι προτιμάμε εμείς, ή τι θα παίρναμε. Για παράδειγμα, εγώ αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα έπαιρνα ένα pico 25 που χωράει και μεγαλύτερους ατμοποιητές για να μου μείνει και μετά, αλλά δεν τον πρότεινα γιατί όντως είναι λίγο χοντρούλι και δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στο «πιο μικρό»  που ζήτησε ο φίλος. :)


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3613 στις: Αυγούστου 10, 2017, 10:19 »
"Νεοσύλλεκτος" (rookie) ατμιστής κι εγώ (μόλις 4-5 μηνών), κατατάχτηκα στο "στρατό" των ατμιστών για να απαλλαγώ από το τσιγάρο, γιατί το είχα παρακάνει (κόντευα 2 πακέτα άφιλτρο τη μέρα). Δεν ήταν απόφασή μου η επιλογή του ατμίσματος ως εναλλακτική εξάρτηση του τσιγάρου, αλλά προτροπή πολύ καλού μου φίλου ατμιστή τα τελευταία 2 χρόνια. Το Πάσχα του 2017 με φιλοξένησε και μου διέθεσε έναν επισκευάσιμο (doggy) που μου τον έστηνε αυτός και δοκίμαζα για 3-4 μέρες τα υγρά που έφτιαχνε αυτός (εννοείται κάνοντας μαζί και τσιγάρο, ιδιαίτερα στον πρωινό καφέ και στο φαγητό). Γυρίζοντας Αθήνα, μετά από 4 μέρες, είχα ήδη αγοράσει μαζί μου το pico με τον nautilus 2 και gandalf. Με πήγε ο ίδιος σε ατμιστικό μαγαζί και μου τα πρότεινε, με την προτροπή να μην ακουμπήσω ξανά τσιγάρο, αλλιώς θα το έχανα το "παιχνίδι". Έκτοτε δεν έβαλα τσιγάρο στο στόμα και δεν ένιωσα την ανάγκη του.
Το "μυστικό" νομίζω ότι ήταν το υγρό πρωτίστως, αλλά και η κάλυψη (από την πρότασή του φίλου μου) των προδιαγραφών που του είχα θέσει: "Θέλω κάτι που να μου δίνει την ίδια ευκολία χρήσης με το τσιγάρο". Και φυσικά το γεγονός της κάλυψης της τσιγαρίσιας τζούρας και του MTL -συνηθισμένου από το τσιγάρο- τρόπου μου. "Κυνηγός" της γεύσης (προς καπνό πίπας κυρίως) και όχι του ατμού και του χτυπήματος, δηλώνω. Έτσι, ξεπερνάω την "μνήμη" του τσιγάρου... εγώ.
Στην πορεία δοκίμασα πολλά έτοιμα υγρά, πήρα και δεύτερο pico και nautilus 2, για να έχω άμεση εναλλαγή 2 διαφορετικών γεύσεων και εννοείται πήρα μπαταρίες και φορτιστή. Όντως, αρκετά τα έξοδα αρχικά.
Στη συνέχεια μπήκα σε επισκευάσιμο ατμοποιητή (για οικονομικότερη χρήση, μια και οι έτοιμες αντιστάσεις του ναυτίλου είναι ακριβές για την χρήση που έκανα), όπου και πάλι με προτροπή του φίλου μου πήρα τον phenomenon zest v2. Το "ξάφνιασμα" από την διαφορά γεύσης του ίδιου υγρού (από αυτήν που μου έδινε ο ναυτίλος 2) ήταν πρωτόγνωρο για μένα. Έγινε, ας πούμε, το "σύστημα αναφοράς" του πρωτάρη.
Τώρα έχω 2 ακόμα primo mini (πάλι με προτροπή του φίλου μου), για να βλέπω καλύτερα την αντίσταση και τα βατ λόγω πρεσβυωπίας, έναν calix III (για γεύση) και έναν hussar (για ευκολία). Πήρα και το καινούργιο τανκ του phenomenon που γεμίζει από πάνω και έγινε κι αυτός εύκολος στο γέμισμα (χωρίς... χαρτομάντηλο!). Και μόλις άρχισα να φτιάχνω και δικά μου υγρά. Με αυτά πορεύομαι μέχρι... απεξάρτησης (!).
Το Pico με τον ναυτίλο 2 είναι το φορητό μου, που το βάζω ακόμα και στην πίσω τσέπη του παντελονιού (κλείνοντας φυσικά την μπαταρία και τον αέρα). Στο δρόμο μαζί μου έχω ένα μπουκαλάκι υγρό και κάποιες φορές και μία μπαταρία.
Ένας έμπειρος φίλος, που εμπιστεύεστε και που σας ξέρει, είναι η καλύτερη βοήθεια. Αλλιώς, "ρίξτε" πρώτα μπόλικο διάβασμα στο φόρουμ. Θα πάρετε πολλά από τα μέλη του.
Καλή αρχή σε όλους του "νεοσύλλεκτους".
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2017, 10:35 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3614 στις: Αυγούστου 10, 2017, 10:22 »
Από που βγαινει το συμπερασμα τι θα αγοραζα εγω και όχι τι προτιμα ο νεος ατμιστής?

Το pico 25 , νομιζω, ότι ενδεχομενα να εχει λιγο καλυτερο 510 σπειρωμα και σιγουρα εχει ενσωματεμενο chip ταχειας φορτισης από φορτιστη 2.0 Α και χορηγει usb καλωδιο αναλογων δυνατοτητων.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 52 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181241 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238470 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro