vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #630 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 02:55 »
Ατμίζω περίπου ένα μήνα και ξεκίνησα με το Giant. Στην αρχή ότι και να πάρεις, θα σου φανεί βάσανο. ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ!!!

Για παράδειγμα, έκαψα τον πρώτο μου ατμοποιητή γιατί δεν τον γέμισα σωστά. Χάλασα και τον δεύτερο σε μία εβδομάδα γιατί δεν τον χρησιμοποιούσα σωστά. Ο τρίτος κράτησε 3 εβδομάδες (αν και είναι πολύ, συνήθως κρατάει 10, βία 15 μέρες). Τώρα έχω και ένα EGO-T το οποίο το χρησιμοποιώ κυρίως για δοκιμή γεύσεων.

Σου προτείνω λοιπόν, κατά την ταπεινή μου γνώμη, να ξεκινήσεις με ένα Giant, τα οποία προσωπικά τα θεωρώ τα Stayer των ηλεκτρονικών τσιγάρων (Στάγιερ: Τα παλιά στρατιωτικά λεωφορεία του στρατού που δεν λένε να πεθάνουν παρ'όλη την κακή χρήση τους από τους εκάστοτε οδηγούς).

Στην αρχή δεν νομίζω ότι θα ξεκινήσεις με πολλές γεύσεις, οπότε το Giant είναι καλό. Έχει το μειονέκτημα ότι δεν βλέπεις πόσο υγρό απομένει και ότι δεν αλλάζει εύκολα γεύση. Τα υπέρ είναι ότι έχει μεγάλη χωρητικότητα σε υγρό: 4 ml και έχει μια ικανοποιητική μπαταρία που μπορεί να κρατάει και 1 μέρα ανάλογα τη χρήση. Δεν έχει καθόλου διαρροές, αν όμως τον αφήσεις χωρίς υγρό μέχρι τέλους θα βγάλει καμένο και πάπαλα.Αργότερα αν το Giant δεν σε καλύπτει μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ίδιες μπαταρίες για EGO-T  ή W ή ότι άλλο σου αρέσει (εκτός από mini % more).

Το EGO-T έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να αλλάζεις γεύσεις σχετικά εύκολα, βλέπεις την στάθμη του υγρού και προσωπικά έχει καλύτερη απόδοση. Αλλά έχει πολλές διαρροές και παίρνει 1,5 ml σε κάθε δοχείο του (Tank). Αν στεγνώσει το φιτίλι του αφού αδειάσει το δοχείο βγάζει καμένο αλλά σώζεται με την εισαγωγή νέου υγρού. Για την μπαταρία δεν γνωρίζω αφού χρησιμοποιώ τις μπαταρίες του Giant.

Ελπίζω να βοήθησα και ότι άλλο χρειαστείς, ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος jimzak

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #631 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 03:19 »
κατρχην σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και την βοηθεια σας σε ολους εμας που θελουμε να μπουμε στον κοσμο του ηλεκτρονικου τσιγαρου.
μαλλον θα κοιταξω προς nobacco μερια μιας και με βολευει εφοσων υπαρχει και αντιπροσωπος στην περιοχη μου.

βεβαια εχω 2 ερωτησεις :
επειδη βλεπω οτι μου προτεινεται με cartomizer και οχι με tank,καπου εδω διαβασα οτι ειναι λιγο δυσκολο στην αλλαγη γευσεων το cartomizer,επεισης σε τι υπερτερει σε σχεση με ενα η.τ με tank?

και δευτερων τι γνωμη εχετε για το nobacco i-want μιας και μου επεσε καλα στο ματι επειδη εχει μετρητη στην μπαταρια οποτε ξερεις ποση ωρα σου απομενει ακομα και ελαχιστοποιεις την πιθανοτητα να ξεκινησεις απο το σπιτι με ψιλοαδεια μπαταρια και να μεινεις χωρις τσιγαρο?

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #632 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 05:06 »
Για να βοηθηθείς καλύτερα, διάβασε τα Reviews από τα η.τ. που σε ενδιαφέρουν.
Εκεί θα λυθούν όλες οι απορίες σου.
Hybrid : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3549.0.html
Mini & More : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3344.0.html
Για το I-want θα περιμένεις λίγες μέρες να αρχίσουν τα reviews.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #633 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 07:37 »
η μπορεις να διαβασεις συγκεντρομενα τα reviews που
εχουν γινει και εδω

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3522.0.html

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #634 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 10:51 »
Κerveros σ' ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικότατος κ μάλιστα διαβάζοντας για το Giant έπεσα πάνω κ στις πρώτες εντυπώσεις κ δυσκολίες σου!  ;)

Μετά τα άπειρα ποστς κ παρουσιάσεις είμαι διατεθειμένη να το αγοράσω .
ΟΜΩΣ  αυτό που με "χαλάει" είναι το μεγάλο του μέγεθος (κ ναι το μέγεθος μετράει!  :tongue_smilie: ) και ως κοπέλα θα χω ένα προβληματάκι, όπως επίσης και για το ότι μ αρέσει να κρατάω το τσιγάρο ανάμεσα στο δείκτη κ τον μέσο-κλασική κίνηση μαζί με το ανάλογο τίναγμα!! Ένας λόγος που μ άρεσε και εμφανισιακά το Μ&Μ αλλά απ'ότι κατάλαβα μ'αυτο θα θέλω 3 μπαταρίες. κ δεν έχει κ κουμπάκι για να μη χαλάς μπαταρία!

 Για τα άλλα της Nobacco όπως Hybrid, Want αλλά και της Ovale  το Elips τί γνώμη έχετε??? ????????????  :dontknow:

Ευχαριστώ κ πάλι για το χρόνο, τη διάθεση αλλά και... τη σοφία σας!!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #635 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 11:14 »

To Hybrid με το κάρτο του mini & more, όπως και οποιαδήποτε μπαταρία τύπου ego με ένα κάρτο 510d, που είναι σαν αυτό των m&m μπορείς να τα κρατας στο χέρι σαν τσιγάρο.
Σχετικά με τα τρια μοντέλα που προανέφερες.
Οι ατμοποιητές του hybrid δε με κάλυψαν καθόλου, ποιοτικά και οικονομικά. Στράφηκα σε άλλους, ανάμεσά τους και αυτούς του m&m. Καλός συνδυασμός. Είμαι ευχαριστημένη με τις μπαταρίες.
Το want πάσχει κι αυτό από ατμοποιητές. Διάβασε τα σχετικά ποστ και θα καταλάβεις. Η μπαταρία με την οθόνη προσθέτει μέγεθος χωρίς να σου είναι ουσιαστικά χρήσιμη. Ασε που ότι ενέργεια καταναλώνει η οθόνη, νομίζω ότι αφαιρείται από την ισχύ που πάει στην αντίσταση. Προσωπικά θα προτιμούσα τις κλασικές μπαταρίες ego.
Για το ovale elips υπάρχει σχετικό νήμα, έχω διαβάσει εκεί ότι οι ατμοποιητές του είναι αρκετά ακριβοί και δεν έχει συμβατότητα με άλλους ή έχει με ελάχιστους. Διάβασέ το με προσοχή και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Είναι πολύ κομψό αλλά περιοριστικό στις επιλογές σου για συμβατά ανταλλακτικά.

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #636 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 11:15 »
Εγω να σου αναφερω για το Hybrid μιας και εχω κοψη το κτ για χαρη του.
Ειναι παρα πολυ καλο για νεο χρηστη,λογο τις ευκολιας του(χωρις κουμπι)λογο του καλου χτυπηματος(παιζει ρολο το υγρο) και παραγωγη ατμου και οπως εγραψα και πιο πανω εχεις και 2 μερουλες ανετα απο μπαταρια(γραφοντας 2 μερες ενοω σε χρηση και τον δυο τσιγαρων του πακετου)αφου χρειαζετε στανταρ για αρχη μια δευτερη γευση.Οι ατμοποιητες του εμενα με καλυψαν αρκετα αφου χρειαζομαι 2 καθε μηνα για το καθε ητ. Ειναι για εμενα πολυ καλη λυση σε νεους ατμιστες και οχι μονο!
Ελπιζω να βοηθαω λιγο

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #637 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 11:20 »
Και για περισσότερο διάβασμα
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3522.0.html

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #638 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 21:31 »
Λοιπόν, αξιότιμοι και αξιολάτρευτοι συμφορουμίτες!,

σήμερα πήρε ο φίλος μου το Ovale Elips. Σαν πρώτη εντύπωση του έκανε πολύ καλή αλλά ουσιαστική δοκιμή από αύριο.

Αυτή ήταν κ η δική μου πρώτη επαφή με το η.τ.
Δικές μου εντυπώσεις ?
Ανέλπιστη πιστότητα στον καπνό μέσα στο στόμα όμως δε με βόλεψε και πολύ λόγω σχήματος. Όπως ανέφερα και πιο πριν είμαι παιδί της κλασικής κίνησης τσιγάρο αναμεσα στο δείκτη και το μέσο ενώ το τίναγμα με τον αντίχειρα έχει καταντήσει ψυχαναγκασμός!!  :yes:

Εκεί κατάλαβα ότι δεν είμαι για Giant ακόμα΄ ίσως αργότερα.Κατέληξα ότι μπορώ να θυσιάσω κάποια πράγματα γι άλλα , αλλά το σχήμα όχι για αρχή. Έτσι ενδέχεται αύριο να γίνω περήφανη(?)-ελπίζω- κάτοχος ενός Μ&Μ.
Αν με βολέψει ενδεχομένως να αγοράσω 3η μπαταρία και ίσως να την πάρω hybrid μια που έχω ακούσει-διαβάσει διάφορα περί ζευγαρώματος των δύο!  ;)
Πάντως είναι σε έλλειψη στα περισσότερα καταστήματα που ρώτησα,ελπίζω να μην ξενιτευτώ πολύ μέχρι να το..βρω!!


Υ.Γ Μην μου βάλετε τις φωνές !    :angel: 
 Ξέρω είναι σπαστικό να ρωτάς για άλλο να σου λένε 1000 πληροφορίες κ άλλο να πας να παίρνεις   :idiot1:  αλλά αυτό το μικρο μου χε κλείσει το μάτι από την αρχη! Την θέλω την πλάνη μου για αρχή κάπως να ξεγελαστώ γιατί δεν παλεύεται άλλο!  :nope:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #639 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 21:50 »
τηλεφωνησε στη μαμα νομπακο. πάνω απο 40 ευρώ παραγγελία στα στέλνουν στο σπιτι δωρεάν. Σκέψου σοβαρά η τρίτη σου μπαταρία να είναι hybrid, για μεσα στο σπιτι και γενικά για περιπτώσεις που δεν θα έχεις χρόνο να φορτίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #640 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 22:21 »
Ναι αλλά επειδή είμαι κ λίγο ανυπόμονη ξέρεις πόσο κάνουν (χρόνο αποστολής!)???

Επίσης είδα εδώ κάτι που ίσως τολμήσω να δω αν λέει από εδώ μια 2η ουσιαστικά λύση οικονομική(?) με 35ε περίπου σπίτι σου με συστημένο -αφού δε με βιαζει ο χρόνος- αυτό δηλ.
 http://www.e-cig.com/shopping/products/58-E-Cigarette-e510-T/
 ή κ αυτό 
http://www.e-cig.com/shopping/products/45-Slim-E-Cigarette/

Έχετε κάποια σχετική γνώση/ πληροφορία???
 
Υ.Γ. Την είδα από κάποιους εδώ στο φόρουμ αυτή τη σελίδα!

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #641 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 00:21 »
@ Viliana
Σαν καινούργια στο η.τ. θα έχεις, ίσως, κάποιες αστοχίες.
Το site ποια εγγύηση σου παρέχει;
Αυτό θα πρέπει να το λάβεις αρκετά υπόψη σου.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν σε αποτρέπω από αυτή την αγορά.
Απλά λάβε σοβαρά υπόψη σου τα review των μελών. ;)

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #642 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 01:19 »
Ναι αλλά επειδή είμαι κ λίγο ανυπόμονη ξέρεις πόσο κάνουν (χρόνο αποστολής!)???

Επίσης είδα εδώ κάτι που ίσως τολμήσω να δω αν λέει από εδώ μια 2η ουσιαστικά λύση οικονομική(?) με 35ε περίπου σπίτι σου με συστημένο -αφού δε με βιαζει ο χρόνος- αυτό δηλ.
 http://www.e-cig.com/shopping/products/58-E-Cigarette-e510-T/
 ή κ αυτό 
http://www.e-cig.com/shopping/products/45-Slim-E-Cigarette/

Έχετε κάποια σχετική γνώση/ πληροφορία???
 
Υ.Γ. Την είδα από κάποιους εδώ στο φόρουμ αυτή τη σελίδα!
Γεια σου Viliana .
Μέσα στο forum θα βρεις αρκετά προϊόντα και λεπτομέρειες-σχόλια .
Κάποιοι πίνακες που θα βοηθήσουν είναι :
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,17.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,8.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,60.0.html
Μη περιμένεις να σου πει κάποιος "πάρε το προϊόν Χ γιατί έχω τις καλύτερες εντυπώσεις" γιατί κάποιος άλλος μπορεί να σου πει "γι'αυτό το προϊόν έχω τις χειρότερες εντυπώσεις" .
Είναι καθαρά θέμα γούστου .

Αποσυνδεδεμένος jimzak

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #643 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 19:49 »
καλησπερα και παλι.Θα ηθελα να πω σε ολους σας ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια που μου δωσατε και για το ενδιαφερον.
Η επιλογη εγινε και ειναι το Ηybrid το οποιο δοκιμασα και αγορασα και αυτη την στιγμη που σας γραφω ατμιζω με την γυναικα μου.
Επιλεξαμε 16mg νικοτινη για αρχη και ειμαστε αρκετα ευχαριστημενοι.Ενα + στην αψογη εξυπηρετηση του πωλητη σε ολες μας τις αποριες και 1+ ακομα στην αισθηση που εχουμε αφου νιωθουμαι οτι μας ικανοποιει οσο και τα κ.τ
Αυτα προς το παρων,εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε  8)

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #644 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 11:29 »
σαν αρχάριος στο ΗΤ κ αφού έριξα πολύ διάβασμα εδώ μέσα, κατέληξα στην πρόταση που προτείνεται στο πρώτο ποστ της θεματικής ενότητας. μόλις παρήγγειλα μπαταρίες ego-t από εξωτερικό και θα περάσω από nobacco κάποια στιγμή για να πάρω τα hybrid-e και giant cartomizer για ego-t μπαταρίες.


τώρα το κόστος...

μπαταρία 1000 απλή joytech ego-t
μπαταρία 600 usb passthrough
usb φορτιστής
usb adapter 220v
θήκη
αυτά με μεταφορικά από healthcabin κόστισαν 36,58 €

hybrid-e + giant carto από nobacco κοστίζουν μαζί 12,45 €

σύνολο 49 €, πιστεύω πολύ καλή τιμή για το πακέτο.

τώρα το μόνο που μένει είναι να βρω κ το κατάλληλο e-liquid!

επειδή είναι οι πρώτες μου αγορές και το πρώτο μου ΗΤ, ελπίζω να κινούμε στα σωστά πλαίσια... :angel:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 1 57 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:35
από Ηρακλης
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro