vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

304 επισκέπτες, 8 χρήστες
Buliwyf, Stedorian93, manoslykos, Tem, stamatisgr, sakissalonika, djfloor, maprix

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #615 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 17:29 »
αν καταλαβες καλα δεν ειπα ψωνισε απο κινεζους γιατι ειναι πιο καλοι επαγγελματιες :) ειπα ψωνισε απο κινεζους γιατι οι εδω ειναι απλα οι ενδιαμεσοι σε εσενα και τον κινεζο ;) και πες μου οτι δεν ειναι ετσι :dontknow:

Δεν είναι έτσι, διότι.

Α) Το πρόβλημά του δεν ήταν ο ενδιάμεσος, επειδή ήταν ενδιάμεσος, αλλά ο συγκεκριμένος ενδιάμεσος.
Β) Στο εμπόριο, πάντα όταν αγοράζεις από κατάστημα, σίγουρα δεν αγοράζεις απευθείας από τον κατασκευαστή. Επομένως και από κινέζικο κατάστημα να αγοράσεις, ποια ακριβώς διαφορά έχει. Ότι εκείνος θα είναι κινέζος ενδιάμεσος? Δηλαδή το πρόβλημα είναι στην Εθνικότητα του ενδιάμεσου?
Γ) Αν αγοράσει από Κινέζικο κατάστημα, ποιο ακριβώς πρόβλημα θα είχε λύσει από αυτά που περιέγραψε, ώστε να έχει νόημα η προτροπή να αγοράσει από κινέζο?


Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #616 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 17:46 »
 στο οτι θα ειχε αγορασει και 5-6 ατμοποιητες μαζι και μπαταριες με τα λεφτα που εδω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ  πηρε 1 και θα το πεταγε χωρις να το σκεφτει καν :yes: αυτη μονο θα ηταν η διαφορα και δεν θα χαλαγε τη ζαχαρενια του καθολου :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #617 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 19:33 »
στο οτι θα ειχε αγορασει και 5-6 ατμοποιητες μαζι και μπαταριες με τα λεφτα που εδω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ  πηρε 1 και θα το πεταγε χωρις να το σκεφτει καν :yes: αυτη μονο θα ηταν η διαφορα και δεν θα χαλαγε τη ζαχαρενια του καθολου :dontknow:

Νομίζω πως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε τι απαντάμε, αφού διαβάσουμε το μήνυμα του άλλου. Δεν διαμαρτυρήθηκε πως ήταν ακριβό αυτό που πήρε. Διαμαρτυρήθηκε πως αφενός το προϊόν ήταν άθλιο, αφετέρου για την συμπεριφορά του εν λόγω καταστήματος.
Αυτά τα δύο, θα μπορούσαν να συμβούν (όπως και υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα πως έχουν συμβεί) και στον οποιονδήποτε Κινέζο. Άντε μετά βγάλε άκρη με τον Κινέζο. Θα έκανε τον Κινέζο.

Τώρα..σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ένα Κινέζικο μαγαζί που πουλάει το ίδιο προϊόν με Ελληνικό μαγαζί και στη συνέχεια εκτός από το προϊόν αυτό, με τα χρήματα που το βρίσκεις στο Ελληνικό, θα αγοράσεις επιπλέον 5-6 ατμοποιητές και μπαταρίες από το Κινέζικο. (περιπτώσεις ειδικών προσφορών εξαιρούνται)




Αποσυνδεδεμένος antwnisbrax

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #618 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 19:41 »
Ρε παιδιά μην χαλάτε εσείς την ζαχαρένια σας.... Απλά ήθελα να σας πω πόσο κινεζος είναι ο συγκεκριμένος τύπος....
Σίγουρα αν αγοράζεις απο ενα μαγαζί ελληνικό στηρίζεις και ενα συνάνθρωπο σου και έχεις και κάποιον να μιλήσεις για την περίπτωση που σου βγει σκάρτο. Επειδή και εγω μαγαζί έχω είμαι υπέρ της εγχώριας αγοράς και ας είναι λίγο πιο ακριβή... Αρκεί όμως να μην είμαστε λαμογια... Δεν θα το πλήρωνε απο την τσέπη του... Έλεος επιστροφή θα το έκανε και αυτός...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #619 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 19:46 »
κάρτο hybrid 30 ευρώ το κουτάκι από δω χωρίς το τάληρο των μεταφορικών, 10 περίπου ευρώ το κουτάκι από health cabin.
Κάρτο 510LR, 8-15 ευρώ η πεντάδα από μαγαζιά εδώ επίσης ΧΩΡΙΣ μεταφορικά, 6 ευρώ από HC  μαζί με τα μεταφορικά
Μπορεί να είναι λίγο υπερβολή το 4-5 φορές επάνω, αλλά οι διαφορές παραμένουν μεγάλες.

Κι άντε, να στηρίξουμε τον Ελληνα όταν το προιόν είναι καλό, όταν δεν είναι όμως, άσε, προτιμώ να το παίρνω φτηνο σαν χαρτομάντηλο και να το πετάω σαν τέτοιο


Τώρα, από εξυπηρέτηση, όντως οι Κινέζοι είναι και θέμα τύχης. Πάντως το heavn gifts μου αντικατέστησε άμεσα χαλασμένο passthrough kai apo health cabin με περιμένουν σε πόντους 3 δολάρια επιστροφή χρημάτων από προιόντα που έπεσε η τιμη τους όσο διάστημα ήταν στο δρόμο για το σπίτι μου.

Ανεξάρτητα από τιμές πάντως, και μιλάω γενικά, οποιαδήποτε κακή συμπεριφορά πωλητών είναι αδικαιολόγητη.


Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #620 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 19:57 »
Σίγουρα υπάρχουν διαφορές. Κανένας δεν το αμφισβητεί αυτό. Μάλιστα δε, 30% τουλάχιστον, αφού δασμός και ΦΠΑ αρκούν για μιας τέτοιας τάξης διαφορά. (τα Κινέζικα πουλάνε αφορολόγητα). Ωστόσο, δεν πρέπει να καταφεύγουμε σε υπερβολές.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #621 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 20:08 »
σιγουρα, και το καλο που παντα υπαρχει στην αγορα ειναι  η επιλογη :thumpup: σου την εκανε ο ταδε, απλα δεν ξαναπας, εσυ χανεις μια φορα αυτος 100 :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος jimzak

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #622 στις: Νοεμβρίου 06, 2011, 23:40 »
καταρχην γεια σε ολους!!!μετα απο καμια βδομαδα ψαξιματος στο νετ αποφασισα και εγω με την γυναικα μου να ξεκινησουμε το η.τ.
θα ηθελα την βοηθεια σας να επιλεξω καποια αξιοπιστη και αξιολογη συσκευη ωστε να μην μας λειψει το κ.τ

εγω καπνιζω γυρω στο εναμιση με 2 πακετα τσιγαρα την ημερα (west κοκκινο 100αρι,βαρυ τσιγαρο δλδ..)
και η γυναικα 1 πακετο classic slim μωβ,light δλδ...

υπαρχει καποια συσκευη απο αυτες που δινουνε σετ 2 τσιγαρων ωστε να μας βολεψει και τους 2 ή πρεπει να στραφουμε σε διαφορετικες συσκευες?

μεχρι στιγμης υστερα απο μικρη ερευνα ειμαι αναμεσα στα ovale ego-t και mini-t, βεβαια δεν λεω και οχι σε αλλες εταιριες μιας και εδω στην περιοχη που ειμαι δουλευουνε τα nobacco...

παρακαλω βοηθειστε μην παρω κατι και το μετανειωσουμε και παει τσαμπα και η ολη χαρα και τα λευτα κυριως μιας και δεν μας τρεχουνε απο τα μπατσακια...

σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων...!

Αποσυνδεδεμένος stoikon

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #623 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 01:02 »
Θα σου πω τη θα έκανα εγώ. Για την γυναίκα σου, NOBACCO το Mini & More καλό εργαλείο. Στα μείον μικρή μπαταρία, διορθώνετε με μια εξτρά 12 ευρώ.
Για σένα, NOBACCO  Hybrid  Μπαταρία στα 1100 και 650 και θα έβαζα το cartomizers
από το Mini & More. Είναι πολύ ανθεκτικά με καλό ντουμάνι και ταιριάζουν και στα δύο, + τροφοδοτικό. Βλέπε  σχετικό άρθρο ( Hybrid +  Mini & More + πιπάκι)  :)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #624 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 01:27 »
υπαρχει καποια συσκευη απο αυτες που δινουνε σετ 2 τσιγαρων ωστε να μας βολεψει και τους 2 ή πρεπει να στραφουμε σε διαφορετικες συσκευες?
....και οι 2 προτασεις απο  stoikon ειναι οτι πρεπει για ξεκινημα ::)

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #625 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 01:44 »
Βοήθειααααα!
Καλησπέρα!! Το ξέρω ότι μόλις ξεστομίσω την πρόταση που θέλω θα με  ::)  στην καλύτερη περίπτωση! Στη χειρότερη θα είστε κάπως έτσι  >:( αλλά πρέπει να με καταλάβετε γιατί μετά από ώρες ακαταλαβίστικων για εμένα είμαι κάπως έτσι  :wall:
!!!!

Λοιπόν , θέλω να αγοράσω η.τ και ως βαριά καπνίστρια - θέλω περίπου 1 καπνό ανά 2 μέρες- θέλω κάτι που να καλύπτει τις...ανάγκες μου. Αν κάποιος έχει διάθεση να με βοηθήσει θα θελα σας παρακαλώ να μου προτείνετε κάτι που να κρατάει σαν μπαταρία(αυτονομία), να μην έχει χαλια γευση , να αποδίδει γενικά καλά, από άποψη να μην υπερθερμαίνεται, να βγάζει ικανοποιητική ποσότητα καπνου και βέβαια όσο το δυνατο λιγότερες διαρροές -η εμφάνιση δε με νοιάζει τόσο (όχι ότι θα με χάλαγε κάτι σε εμφάνιση mini&more αλλά λέμε τώρα!).

Επίσης, αν σας είναι εύκολο να μου λύσετε κάποιες απορίες ή ακόμη να με παραπέμψετε κάπου. Πόσο καιρό κρατάει σαν συσκευή και περίπου τί δαπάνες έχει / μήνα (με βαρύ...άτμισμα!) ?  :idiot1:

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το...πρήξιμο (  :angel:  ) αλλά έχω πελαγώσει!   :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #626 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 01:56 »
Αν δεν σε χαλαει το στυλ παρε NOBACCO GIANT(μπολικο ντουμανι με σπανιες διαροες και μπαταρια κανονικο ατμισμα 2 μερουλες)
και με το HYBRID (μπολικο ντουμανι,με λιγες διαροες που λυνοντε απλα σκουπιζοντας 1-2 φορες τη μερα το επιστομιο,μπαταρια και αυτο στο 2ημερο γεματο και αυτοματη )για αρχη μια χαρα εισαι,θα σε καλυψουν ατμιστηκα σιγουρα,αρκει να βρεις και το υγρο που σε καλυπτει....οσο αφορα χρηματικα σιγουρα πιο κατω απο τον καπνο σου,και με το καιρο μαθαινοντας πολυ πιο κατω!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #627 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 02:06 »
Δες εδω για αρχή
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3116.msg119794/topicseen.html#new

για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις με πλήρες κιτ ή να πάρεις 2 μεγάλες μπαταρίες 650ρες και πάνω με φορτιστή και να προσαρμόσεις πάνω τον ατμοποιητή της αρεσκείας σου. Αν πάρεις κάτι μικρό με 280ρες μπαταρίες νομίζω οτι θα χρειαστείς 4.

Η συσκευή περιέχει 2 βασικά τμήματα. Την μπαταρία, που θεωρητικά θα σε βγάλει ένα 3μηνο και το φορτιστή που θα κρατήσει σίγουρα χρόνο. Και το σύστημα ατμοποίησης που είναι ένας ατμοποιητής με αμπουλες υγρόυ ή ένα cartomizer/clearomizer που είναι ταυτόχρονα ατμοποιητής και δεξαμενή υγρού.

Αν ψάξεις, θα δεις ότι στα συστήματα ατμοποίησης υπάρχουν εργαλεία από 1ως 16 ευρώ. Αυτό έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Ποιότητα, διάρκεια ζωής κλπ. Αλλοι ζουν 3 μέρες, άλλοι 20. Αλλοι στοιχίζουν 8 ευρώ και κρατούν 3 μέρες κι άλλοι στοιχίζουν 3 ευρώ και κρατούν 8 μέρες. Μια καλή επιλογή ατμοποιητή θα σου στοιχίζει μισό ευρώ την ημέρα.Μια άλλη επιλογή μπορεί να σου στοιχίζει 2 ευρώ την ημέρα. Διαβασε τα σχετικά νήματα να δεις τι σου ταιριάζει.

Από υγρά, ταέτοιμα είναι ακριβά. τουλάχιστον 10 ευρώ το μπουκαλακι των 20μλ και σε βλέπω να χρειαζεσαι 3μλ ημερησίως σίγουρα. Βάλε και κάποιες απώλειες υγρών απο ατυχήματα ή χαλασμένους ατμοποιητές. Με υγρά που θα αναμειγνύεις μόνη σου το κόστος μπορεί να πέσει και στα 2-4 ευρώ το μπουκαλάκι. Και πάλι, διαβασε τα σχετικά νήματα να δεις τι σε βολεύει.
Κάνε και τις αριθμητικές πράξεις.

Πάντως γενικός κανόνας είναι να στοκάρεις πάντα 3-4 ατμοποιητές, ένα μπουκαλάκι κλειστό και γιατί όχι, μια τρίτη μπαταρία.

ΥΓ για βαρύ άτμισμα το m&m δεν θα σου φτάνει. Μπορείς όμως να πάρεις μεμονωμένα μια μπαταρία του, 1 5δα κάρτο και έναν φορτιστή usb 901, ώστε να το έχεις για τις εξόδους σου.
ΥΓ2 στο hybrid που προτεινει ο danys ταιριάζουν οι κάρτο του m&m. αντίστοιχοι υπάρχουν και για τις μπαταρίες του giant αν θέλεις κάποιες στιγμές να κουβαλάς κάτι μεσαίου μεγέθους.   

Αποσυνδεδεμένος striker

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #628 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 02:15 »
Καλησπερα... :bye:
Σαν βαρια καπνιστρια, δεν θα σε καλυψει κατι σε στυλ mini&more.
Αν πας σε κατι του εμποριου, προτεινω giant...καλο χτυπημα, πολυ ντουμανι, καθολου διαρροες, 8-12 ωρες αυτονομια αναλογως την χρηση!
Μεχρι να μαθεις λιγα πραγματα, ισως ισοφαρισεις τα εξοδα του τσιγαρου, με τον καιρο ομως και αφου κατασταλαξεις σε καποια πραγματα, το κοστος θα πεσει σημαντικα!
Απο εκει και περα αν θες να ψαχτεις πιο πολυ για την συσκευη σου, το συζηταμε...
Καλως ορισες!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #629 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 02:32 »
@  danys620 ,  petra ,  striker Αχ ρε παιδιά σας ευχαριστώ πολύ !!! Θα τα κοιτάξω με προσοχή αν κ ακόμα νιώθω λίγο  :idiot1: ακόμα αλλά που θα πάει θα γίνω κ γω σωστή ατμίστρια!  :-[

Προσπαθώ να βρω τις διαστάσεις του Giant για να δω πόσο είναι αλλά δεν! Κατι άλλο που διαβάζω είναι για το Ovale Elips.
Εσείς έχετε δοκιμάσει κάποια απ'αυτά πως είναι σαν απόδοση κ πόσο κρατάνε???

Ευχαριστώ κ πάλι!!  :D

Υ.Γ Μεταξύ Hybrid, Giant & Elips ποια είναι η.... επαγγελματική σας γνώμη?
Υ.Γ2. Εννοείται πως πάω για κιτ εμπορίου μια που ακόμα δεν νιώθω για να κάνω κάτι πιο.. περιπετειώδες!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34251 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 701 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12